O 12χρονος Μιχάλης έγινε μοναχός

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καταστρέφει την ζωή του πως ακριβώς? Επειδή αποφάσισε να ζήσει σε μοναστήρι? Καταρχάς το να αποφασίσεις να γίνεις μοναχός ακόμη και στα 12 δεν είναι τελεσίδικο. Μπορείς κάποια στιγμή να αποφασίσεις πως δεν θες άλλο να ζεις εκεί και να επιστρέψεις στην εγκόσμια ζωή. Ούτε αλυσοδεμένο σε έχουν, ούτε φυλακισμένο και υπάρχουν αρκετοί μοναχοί που φεύγουν.

Αυτό που μου αρέσει εδώ πέρα, είναι πως έχετε πακετάρει την ζωή σε ένα κουτί και οποιαδήποτε στάση ζωής που βρίσκετε έξω από αυτό το πακέτο θεωρείται καταστροφή και χαράμισα της ζωής. Για παράδειγμα το να επιλέξει κάποιος να ζήσει την ζωή του σαν μοναχός σε ένα μοναστήρι θεωρείται καταστροφή, ενώ το να σηκώνεσαι κάθε μέρα για να πας να δουλέψεις 8 ώρες, μετά να γυρίσεις στο σπίτι να φας φαΐ και τηλεόραση ή να γράφεις στο παρόν φόρουμ και στο facebook θεωρείται καλή αξιοποίηση του χρόνου. Γελάω.

Guess what. Δεν μπορεί κανείς να πει πως κάποιος σπατάλησε τη ζωή του. ΌΛΟΙ σπαταλάμε τη ζωή μας καθώς κάθε στιγμή που περνάει μας φέρνει πιο κοντά στο θάνατο. Είτε επιλέγεις να βλέπεις όλη μέρα σειρές τρόγωντας πίτσα, είτε επιλέγεις να κάνεις διδακτορικό, είτε να δουλεύεις 24 ώρες τη μέρα, είτε να είσαι μοναχός τον ίδιο ακριβώς χρόνο σπαταλάς. Ο κάθε άνθρωπος καθορίζει τι θέλει να κάνει αυτός στην ζωή του και τι είναι σημαντικό γι'αυτόν και το ακολουθεί. Όσο δεν ζει εις βάρος άλλων ανθρώπων κανείς δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να κρίνει τις επιλογές του άλλου.

Ενταξει οκ, μετα θα φυγει. Ας φαει 6 χρονια κατηχηση στα χρονια που το μυαλο του ειναι σφουγγαρι και μετα θα φυγει. Ωραιο σεναριο, μονο που δεν γινεται ποτε στην πραγματικοτητα. Πιο πιθανο ειναι να γινει χριστιανοταλιμπαν του τυπου "Ορθοδοξια ή Θανατος" παρα να φυγει απο το Μοναστηρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ενταξει οκ, μετα θα φυγει. Ας φαει 6 χρονια κατηχηση στα χρονια που το μυαλο του ειναι σφουγγαρι και μετα θα φυγει. Ωραιο σεναριο, μονο που δεν γινεται ποτε στην πραγματικοτητα. Πιο πιθανο ειναι να γινει χριστιανοταλιμπαν του τυπου "Ορθοδοξια ή Θανατος" παρα να φυγει απο το Μοναστηρι....

Funny αλλά δε φαίνεται να μας πειράζει όταν τα παιδιά μας τρώνε 12 χρόνια κρατική κατήχηση στα σχολεία. Δυο μέτρα και δυο σταθμά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Funny αλλά δε φαίνεται να μας πειράζει όταν τα παιδιά μας τρώνε 12 χρόνια κρατική κατήχηση στα σχολεία. Δυο μέτρα και δυο σταθμά :)

Φυσικα και μας πειραζει. Η κατηχηση ομως αυτη δεν αλλαζει τοσο δραματικα τη ζωη του παιδιου. Το να κλειστει σε ενα μοναστηρι αλλαζει τη ζωη του για παντα. Και φυσικα ενα αμουστακο παιδι ειναι "κοπελα" για το παπαδαριο. Κι οποιος καταλαβε καταλαβε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Φυσικα και μας πειραζει. Η κατηχηση ομως αυτη δεν αλλαζει τοσο δραματικα τη ζωη του παιδιου. Το να κλειστει σε ενα μοναστηρι αλλαζει τη ζωη του για παντα. Και φυσικα ενα αμουστακο παιδι ειναι "κοπελα" για το παπαδαριο. Κι οποιος καταλαβε καταλαβε...

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι η κρατική κατήχηση είναι χειρότερη. Τουλάχιστον, η εκκλησιαστική κατήχηση καταστρέφει μόνο την ζωή του θύματος. Η κρατική κατήχηση που πραγματοποιείται στο σχολείο επιδρά, μέσω της ψήφου, σε όλο τον πληθυσμό. :)

Μεικτά τα αισθήματα για το παιδί. Από την μία, μου φαίνεται αδιανόητο ένας νέος άνθρωπος να ξεπουλήσει την ζωή του χωρίς να έχει ζήσει την εναλλακτική. Από την άλλη, εφόσον η απόφαση λαμβάνεται χωρίς εξαναγκασμό, ποιοι είμαστε εμείς να του πούμε τι θα κάνει με την ζωή του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φυσικα και μας πειραζει. Η κατηχηση ομως αυτη δεν αλλαζει τοσο δραματικα τη ζωη του παιδιου. Το να κλειστει σε ενα μοναστηρι αλλαζει τη ζωη του για παντα. Και φυσικα ενα αμουστακο παιδι ειναι "κοπελα" για το παπαδαριο. Κι οποιος καταλαβε καταλαβε...

Καταρχάς για να επιλέξει το παιδί να κλειστεί σε μοναστήρι σημαίνει ότι στο σπίτι η κατάσταση είναι πέρα από τραγική. Κανένα παιδί δεν αποχωρίζεται τους γονείς του εθελοντικά όταν υπάρχει υγιές περιβάλλον. Έχω προσωπική εμπειρία από τέτοιες περιπτώσεις και αφορούν κυρίως οικογένειες με γονείς πραγματικά τρελούς. Τα παιδιά μεγαλώνουν με φοβερά ψυχολογικά προβλήματα και κακοποίηση και υπάρχουν πολύ χειρότερες μοίρες από ένα μοναστήρι, όπου κάλλιστα μπορεί να βρει την ψυχική ηρεμία που χρειάζεται και επουλώσει κάποια παιδικά τραύματα. Δεν ισχυρίζομαι πως είναι η βέλτιστη λύση αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα. Τώρα εντάξει τα άλλα που γράφεις για "κοπέλες" είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Όλοι οι μοναχοί είναι γκέι παλιόφιλοι... :whatever:

Δεν είμαι καν χριστιανός btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H είδηση είναι ψεύτικη. Δεν επίτρεπεται να γίνεις μοναχός αν δεν κλείσεις τα 18 ακόμα και αν συμφωνούν οι γονείς σου. Aπορώ πως πιστεύετε ότι σαχλαμάρα διαβάζετε στα forums.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
H είδηση είναι ψεύτικη. Δεν επίτρεπεται να γίνεις μοναχός αν δεν κλείσεις τα 18 ακόμα και αν συμφωνούν οι γονείς σου. Aπορώ πως πιστεύετε ότι σαχλαμάρα διαβάζετε στα forums.
Ειλικρινά εύχομαι να είναι έτσι, έχω καταστεναχωρηθεί για το παιδάκι απ' την ώρα που το διάβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
H είδηση είναι ψεύτικη. Δεν επίτρεπεται να γίνεις μοναχός αν δεν κλείσεις τα 18 ακόμα και αν συμφωνούν οι γονείς σου. Aπορώ πως πιστεύετε ότι σαχλαμάρα διαβάζετε στα forums.

μακάρι να είναι αλήθεια αυτό που λες (λέω το μακάρι γιατί δεν ξέρω πραγματικά αν ισχύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
H είδηση είναι ψεύτικη. Δεν επίτρεπεται να γίνεις μοναχός αν δεν κλείσεις τα 18 ακόμα και αν συμφωνούν οι γονείς σου. Aπορώ πως πιστεύετε ότι σαχλαμάρα διαβάζετε στα forums.

Το να είσαι κλεισμένος στην αθωνιάδα από τα 12 χρόνια, ακόμα και αν δεν φοράς ράσα μοναχού, είναι σαν να είσαι μοναχός.
ΟΚ, μάλλον τα μίντια είπαν πως θα γίνει μοναχός για να βγάλουν την είδηση αλλά
1) ουσιαστικά σαν μοναχός θα ζει και
2) αφού γίνει 18 μάντεψε τι θα κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αποκλείεται να είναι ψέυτικο. Αν ήταν, δεν θα το έβγαζε κι η Τατιάνα στην τηλεόραση!:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Για την ψυχή του το ήθελε το παιδί? Ποια ψυχή του δλδ? Έκανε στα 12 κανα σοβαρό αμάρτημα και πρέπει να μετανοήσει? Εντάξει δν είναι σωστό να φανατίζομαι και να λέω πως έκανε μέγα λάθος, αν και προσωπικά αυτό πιστεύω γιατί ένα παιδί 12 χρονών δν μπορεί να ξέρει ακριβώς τι θέλει... Δν ξέρω κάτι άλλο είναι από πίσω.. Άσε που η φωτό αγκαλιά με τον καλόγηρο μου έβγαλε κατι τόσο άσχημο, σαν να πρόκειται για φωτογραφία με παιδόφιλο... Ακραία το ξέρω, αλλά δν είμαι υπερ όλων αυτών, ειδικά σε κάτι τόσο τραβηγμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για παράδειγμα το να επιλέξει κάποιος να ζήσει την ζωή του σαν μοναχός σε ένα μοναστήρι θεωρείται καταστροφή, ενώ το να σηκώνεσαι κάθε μέρα για να πας να δουλέψεις 8 ώρες, μετά να γυρίσεις στο σπίτι να φας φαΐ και τηλεόραση ή να γράφεις στο παρόν φόρουμ και στο facebook θεωρείται καλή αξιοποίηση του χρόνου. Γελάω.

Guess what. Δεν μπορεί κανείς να πει πως κάποιος σπατάλησε τη ζωή του. ΌΛΟΙ σπαταλάμε τη ζωή μας καθώς κάθε στιγμή που περνάει μας φέρνει πιο κοντά στο θάνατο. Είτε επιλέγεις να βλέπεις όλη μέρα σειρές τρόγωντας πίτσα, είτε επιλέγεις να κάνεις διδακτορικό, είτε να δουλεύεις 24 ώρες τη μέρα, είτε να είσαι μοναχός τον ίδιο ακριβώς χρόνο σπαταλάς. Ο κάθε άνθρωπος καθορίζει τι θέλει να κάνει αυτός στην ζωή του και τι είναι σημαντικό γι'αυτόν και το ακολουθεί. Όσο δεν ζει εις βάρος άλλων ανθρώπων κανείς δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα να κρίνει τις επιλογές του άλλου.

Αν η 15χρονη ξαδέρφη σου αποφασίσει ότι θέλει να κάνει πεζοδρόμιο, θα την αφήσεις;
Αν ο 14χρονος αδερφός σου αποφασίσει να παρατήσει το σχολείο γιατί βαριέται ή γιατί who cares θα καταλήξουμε όλοι στην ανεργία ή στα σουβλατζίδικα, θα τον αφήσεις;
Αν η 20χρονη κόρη σου γίνει χρήστρια, θα την αφήσεις;
(Σκέφτηκα στην αρχή να το περιορίσω μόνο σε ανηλίκους αλλά και οι young adults είμαστε πολλές φορές λίγο στόκοι).

Κανείς από αυτούς δεν ζει εις βάρος των άλλων, με την έννοια του να εξαπατά, να κλέβει ή να βλάπτει άλλους ανθρώπους. Αλλά δεν νομίζω να απαντούσες ναι σε κάποια από τις 3 προηγούμενες προτάσεις. Επομένως γιατί να είμαστε οκ με το 12χρονο που αποφάσισε να πάει να ζήσει σε μοναστήρι for life? (Όσο εφήμερη και αν προκύψει να είναι τελικά αυτή του η απόφαση?)

Ωριμάζουμε και παίρνουμε (θέλω να πιστεύω) σωστότερες αποφάσεις, και μέσω των λαθών που κάνουμε. Ωστόσο επειδή νομίζω ότι κανείς από εμάς δεν γεννήθηκε ξαφνικά young adult, όλοι θυμόμαστε τις μεταπτώσεις της παιδικής και της εφηβικής ηλικίας. Δηλαδή για όνομα, ένα κοριτσάκι στα 7 του παίζει με Barbie και θέλει να παντρευτεί κάποιον σαν τον Ken, στα 14 θέλει να γίνει μοντέλο και τελικά μπορεί στα 27 να καταλήξει σε ερευνητική αποστολή στον Βόρειο Πόλο να μελετάει πιγκουίνους με άλλους 3 ανθρώπους. (Αντίστοιχα και με τα αγοράκια, αλλά δεν μου έρχονται τόσο παραστατικά παραδείγματα:P). Το θέμα είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι τόσο lifechanging επειδή το θέλει το παιδί. Τι έχεις δει στα 12 σου για να ξέρεις ότι αυτό είναι για σένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αν η 15χρονη ξαδέρφη σου αποφασίσει ότι θέλει να κάνει πεζοδρόμιο

Τι πεζοδρόμιο να κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

deviljoy

Νεοφερμένος

Ο deviljoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν η 15χρονη ξαδέρφη σου αποφασίσει ότι θέλει να κάνει πεζοδρόμιο, θα την αφήσεις;
Αν ο 14χρονος αδερφός σου αποφασίσει να παρατήσει το σχολείο γιατί βαριέται ή γιατί who cares θα καταλήξουμε όλοι στην ανεργία ή στα σουβλατζίδικα, θα τον αφήσεις;
Αν η 20χρονη κόρη σου γίνει χρήστρια, θα την αφήσεις;
(Σκέφτηκα στην αρχή να το περιορίσω μόνο σε ανηλίκους αλλά και οι young adults είμαστε πολλές φορές λίγο στόκοι).

Κανείς από αυτούς δεν ζει εις βάρος των άλλων, με την έννοια του να εξαπατά, να κλέβει ή να βλάπτει άλλους ανθρώπους. Αλλά δεν νομίζω να απαντούσες ναι σε κάποια από τις 3 προηγούμενες προτάσεις. Επομένως γιατί να είμαστε οκ με το 12χρονο που αποφάσισε να πάει να ζήσει σε μοναστήρι for life? (Όσο εφήμερη και αν προκύψει να είναι τελικά αυτή του η απόφαση?)

Ωριμάζουμε και παίρνουμε (θέλω να πιστεύω) σωστότερες αποφάσεις, και μέσω των λαθών που κάνουμε. Ωστόσο επειδή νομίζω ότι κανείς από εμάς δεν γεννήθηκε ξαφνικά young adult, όλοι θυμόμαστε τις μεταπτώσεις της παιδικής και της εφηβικής ηλικίας. Δηλαδή για όνομα, ένα κοριτσάκι στα 7 του παίζει με Barbie και θέλει να παντρευτεί κάποιον σαν τον Ken, στα 14 θέλει να γίνει μοντέλο και τελικά μπορεί στα 27 να καταλήξει σε ερευνητική αποστολή στον Βόρειο Πόλο να μελετάει πιγκουίνους με άλλους 3 ανθρώπους. (Αντίστοιχα και με τα αγοράκια, αλλά δεν μου έρχονται τόσο παραστατικά παραδείγματα:P). Το θέμα είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι τόσο lifechanging επειδή το θέλει το παιδί. Τι έχεις δει στα 12 σου για να ξέρεις ότι αυτό είναι για σένα;

Όχι δεν θα άφηνα το παιδί μου να κάνει τα παραπάνω, (με εξαίρεση το 2 όπου αν δεν ήθελε να πάει σχολείο δεν θα το έστελνα, θα του μάθαινα μια τέχνη), όπως επίσης δεν θα άφηνα το παιδί μου να γίνει μοναχός στα 12. Το θέμα δεν είναι τι θα άφηνα εγώ, αλλά ποιες είναι οι επιλογές του συγκεκριμένου παιδιού στην συγκεκριμένη περίπτωση. Όπως είπα και πριν, δεν ξέρουμε βέβαια τίποτα γι' αυτό το παιδί αλλά η συγκεκριμένη υπόθεση μου μυρίζει μπαρούτι και παιδική κακοποίηση από γονείς, οπότε το μοναστήρι μου μοιάζει αναβάθμιση ποιότητας ζωής για το παιδί στην προκειμένη περίπτωση.

Και βέβαια το 1 και το 3 δεν έχουν καμιά σχέση με το μοναχισμό, καθώς αυτά αποτελούν προσωρινά παυσίπονα για ψυχολογικά ασθενείς, ενώ ο μοναχισμός είναι μια μακρά πορεία προς ένα σκοπό και πολλές φορές θεραπεύει ψυχολογικά τραύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
H είδηση είναι ψεύτικη. Δεν επίτρεπεται να γίνεις μοναχός αν δεν κλείσεις τα 18 ακόμα και αν συμφωνούν οι γονείς σου. Aπορώ πως πιστεύετε ότι σαχλαμάρα διαβάζετε στα forums.

Έχεις ένα point μιας και αμφιβάλλω αν υπάρχει δημοσιευμένο βίντεο με την ... υποτιθέμενη συνομιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το να είσαι κλεισμένος στην αθωνιάδα από τα 12 χρόνια, ακόμα και αν δεν φοράς ράσα μοναχού, είναι σαν να είσαι μοναχός.
ΟΚ, μάλλον τα μίντια είπαν πως θα γίνει μοναχός για να βγάλουν την είδηση αλλά
1) ουσιαστικά σαν μοναχός θα ζει και
2) αφού γίνει 18 μάντεψε τι θα κάνει...

H αθωνιάδα είναι ένα εκκλησιαστικό σχολείο από τα πολλά στην Ελλάδα και λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα. Δεν βγαίνεις μοναχός από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
H αθωνιάδα είναι ένα εκκλησιαστικό σχολείο από τα πολλά στην Ελλάδα και λειτουργεί νόμιμα στην Ελλάδα. Δεν βγαίνεις μοναχός από εκεί.

Είπα πουθενά ότι από την Αθωνιάδα, ή οποιαδήποτε άλλη εκκλησιαστική σχολή, γίνεσαι μοναχός;
Αυτό θα ήταν λάθος έτσι και αλλιώς καθώς δεν υπάρχει σχολή μοναστικής. Οπότε τι δε βγαίνεις μοναχός από κει; Από που βγαίνω μοναχός;
Επίσης, λειτουργεί νόμιμα στην ελλαδα; Και; Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως, ένα παιδί που θα πάει εκεί από τα 12 του χρόνια, μάλλον θα γίνει μοναχός όταν μεγαλώσει. Αυτό είπα εγώ.. :whistle:

edit: Τελικά το πεζοδρόμιο τι είναι; Είναι τόσο συγκεκριμένη αργκο που δεν υπάρχει ούτε στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καταρχάς για να επιλέξει το παιδί να κλειστεί σε μοναστήρι σημαίνει ότι στο σπίτι η κατάσταση είναι πέρα από τραγική. Κανένα παιδί δεν αποχωρίζεται τους γονείς του εθελοντικά όταν υπάρχει υγιές περιβάλλον. Έχω προσωπική εμπειρία από τέτοιες περιπτώσεις και αφορούν κυρίως οικογένειες με γονείς πραγματικά τρελούς. Τα παιδιά μεγαλώνουν με φοβερά ψυχολογικά προβλήματα και κακοποίηση και υπάρχουν πολύ χειρότερες μοίρες από ένα μοναστήρι, όπου κάλλιστα μπορεί να βρει την ψυχική ηρεμία που χρειάζεται και επουλώσει κάποια παιδικά τραύματα. Δεν ισχυρίζομαι πως είναι η βέλτιστη λύση αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα. Τώρα εντάξει τα άλλα που γράφεις για "κοπέλες" είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Όλοι οι μοναχοί είναι γκέι παλιόφιλοι... :whatever:

Δεν είμαι καν χριστιανός btw.

Δεν αναφερθηκε οτι υπηρχαν προβληματα στο σπιτι του. Αλλα ακομα και να υπηρχαν. Η εναλλακτικη ειναι το μοναστηρι; Να αποκοπει απο τα εγκοσμια; Ειναι γνωστο οτι οι μοναχοι αρεσκονται στο να πιπιλανε το μυαλο νεαρων παιδιων ωστε να εξασφαλισουν νεα "στελεχη"

Δεν ειπα οτι ολοι οι μοναχοι ειναι γκει παιδοφιλοι. Αλλα και οι μοναχοι ειναι ανθρωποι και τις περισσοτερες φορες δεν εχουν κατευνασει τις ανθρωπινες "αδυναμιες" τους. Οποτε ναι, ενα αμουστακο παιδι ειναι λουκουμι. Αν οχι τωρα, σε 2-3 χρονια θα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
edit: Τελικά το πεζοδρόμιο τι είναι; Είναι τόσο συγκεκριμένη αργκο που δεν υπάρχει ούτε στο google.

:confused: Καλά να μην το ξέρεις, αλλά τι έψαξες και δεν το βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top