Μέχρι ποιο σημείο είναι δικαιολογημένα τα επεισόδια των τελευταίων ημερών;

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Να μην παραλείψω όμως,δυστυχώς,υπάρχουν & ανεγκέφαλοι ακόμη,που θα τα έσπαγαν επειδή έχασε η ομάδα τους,ή οι οπαδοί του μηδενός.


[/quote]
Ξεχνάτε ότι σήμερα βγήλε η απόφαση για τον Φιλόπουλο? Έχουμε ξεπεράσει πολλά στάδια σαν λαός.Ξεφτίλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το άσυλο δεν είναι παράδοση μα νόμος του κράτους και θεσπίστηκε για έναν λόγο που σίγουρα καταλαβαίνεις.

Νομίζω καταλαβαίνεις και εσύ ότι άλλο πράμα είναι το άσυλο ΙΔΕΩΝ και άλλο το άσυλο ναρκομανών/πάσας νόσου και πάσας λαλακίας. Και για να μην παρεξηγηθώ, αν μου δινόταν η ευκαιρία (μόνη μου αποκλείεται, θα με έσπαγαν σαν κλαδάκι) θα καθόμουν εγώ έξω απ τη σχολή μου. Γιατί να κάψουν την γραμματεία της σχολής μου (και μαζί της να καούν τα αρχεία και το βιβλιάριο σπουδών μου:confused:-τζίζους- ;) θα καθόμανε με κανα παλούκιον με πρόκες και όποιος τολμούσε να ασκήσει τα "δικαιώματά" του στο "άσυλο πυρπόλησης-βγάζω τα αποθυμενάκια μου- θα του διακοσμούσα το κεφάλι με μια ροπαλιά.
Απ το να βάλει η πρυτανεία κάμερες σε κάθε δρομάκι του ΑΠΘ, αντερ-κόβερ φρουρούς , ακόμα και αστυνομία, καλύτερα να στήσουμε καραούλι απ έξω , οι φοιτητές, και να κόβουμε εισητήρια βανδαλισμού. Όταν ακούω τη λέξη άσυλο, διαολίζομαι άσχημα.Την έννοια αυτή, όπως θα έπρεπε να είναι και στην πράξη την έχουμε κατα-καρα-σοδομίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
White Drum, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, και βασικά ακριβώς αυτό που προτείνεις έγινε ήδη. Ο Πρύτανης συγκάλεσε σύγκλητο με συμμετοχή φοιτητών στις 10/12 όπου αποφάσισαν να διαφυλάξουν μόνοι τις σχολές τους.

Και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στο πολυτεχνείο αυτό δούλεψε μια χαρά, ομάδες παιδιών κοιμόταν στο πανεπιστήμιο και περιπολούσαν και δεν πείραξε κάνείς τίποτα (βέβαια πριν γίνει αυτό με την πρυτανεία, είχαν μπει κάποιοι εξωπανεπιστημιακοί και έκαψαν το μισό αίθριο αφού όλα ήταν έρημα και κανείς δεν ήταν εκεί να τους σταματήσει).

Στην Ιατρική όμως γιατι δεν πήγαν φοιτητές να προστατέψουν τα δκά σας εργαστήρια? Μήπως φταίει λίγο και η αδιαφορία των φοιτητών που επιτρέπουν να γίνονται όλα αυτά και όχι μόνο το άσυλο?

(σημείωση: πριν ένα χρόνο κάποια καλόπαιδα μου έσπασαν το τζάμι, παραβίασαν την κλειδαριά και έκλεψαν το cd-player του αυτοκινήτου μου μέσα στο πανεπιστήμιο. Ξέρω ότι αν υπήρχε άσυλο αυτό ίσως δε θα είχε γίνει αλλά και πάλι δε νομίζω ότι το να καταργηθεί θα είναι λύση, ειδικά αν η αστυνομία πρόκειται να λειτουργεί έτσι όπως τη βλέπουμε να λειτουργεί τώρα. Καλύτερα να είναι απόντες παρά να σκοτώνουν στο ξύλο αθώους Κυπριους, ή να συλλαμβάνουν έχοντας ως βασικό ενοχοποιητικό στοιχείο ένα ζευγάρι πράσινα σταράκια. Πρέπει να αλλάξουν πολύ περισσότερα πράγματα από το άσυλο για να νιώσουμε ασφαλείς στα πανεπιστήμια, και επειδή θα πάρει χρόνο αυτό, ίσως η μόνη λύση που έχουμε προς το παρόν είναι η προσωπική συμμετοχή.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στο πολυτεχνείο αυτό δούλεψε μια χαρά, ομάδες παιδιών κοιμόταν στο πανεπιστήμιο και περιπολούσαν
Δηλαδή για να διατηρηθεί το άσυλο, αυτή είναι η λύση; Να γίνουν οι φοιτητές νυχτοφύλακες; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μονο οι κακοι μπατσοι μας φταινε...

Τωρα αν αυτοι βγουν και αρχιζουν και πλακωνουν στο ξυλο και τους τραβηξουμε μια φοτογραφια θα αρχισουμε να τους βριζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • l_badfe976d1344f46beae49ca87cb60dc.jpg
    l_badfe976d1344f46beae49ca87cb60dc.jpg
    17.4 KB · Εμφανίσεις: 148
  • l_af56b5b1305b4afa8a0d8631d9dba877.jpg
    l_af56b5b1305b4afa8a0d8631d9dba877.jpg
    18.9 KB · Εμφανίσεις: 133
  • l_f8869efde1d54e20a10ac162e653fa4f.jpg
    l_f8869efde1d54e20a10ac162e653fa4f.jpg
    29.7 KB · Εμφανίσεις: 149

Σκαρακης

Νεοφερμένος

Ο Σκαρακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μιας και ο τραγικός θάνατος ου 16-χρονου συζητιέται σε άλλο θέμα, ανοίγω αυτό εδώ για να συζητήσουμε για το κατά πόσο είναι δικαιολογημένα τα όσα έγιναν με αφορμή αυτό τον θάνατο, να προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε τι φταίει για την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα και αν αυτό δυνατόν να δούμε τι μπορεί να γίνει για την βελτίωση αυτής της κατάστασης.

Στο διπλανό θέμα είδα αρκετό φανατισμό και υπερβολές κάτι που δεν θα ήθελα να γίνει και εδώ. Πιο κάτω σας παραθέτω μια επιστολή φοιτήτριας που δημοσιεύθηκε στο blog taxalia.blogspot.com που παρουσιάζει και μια διαφορετική άποψη για το θέμα.

Δεν είναι χούντα όταν φοβάμαι να κατέβω αύριο στη σχολή (Φιλοσοφική) για μάθημα μήπως και πέσω πάνω σε συμπλοκές;
Δεν είναι χούντα όταν καταλαμβάνουν ένα σωρό άτομα τη σχολή μου κι εγώ δεν μπορώ να μπω μέσα για να κάνω αυτό για το οποίο φτιάχτηκε, να σπουδάσω;Γιατί να μου στερούν αυτό το δικαίωμά μου...
Δεν είναι χούντα όταν φοβάμαι να παρκάρω το αυτοκίνητό μου κοντά στο Πανεπιστήμιο, μήπως και μου το πυρπολήσουν;
Δεν είναι χούντα όταν μου καταστρέφουν το μαγαζί που έφτιαξα με τόσο κόπο, και μάλιστα εν καιρώ οικονομικής κρίσης;
Δεν είναι χούντα όταν δεν μπορώ να πάρω το λεωφορείο να πάω σπίτι μου επειδή οι δρόμοι είναι κλειστοί από τις συμπλοκές;
Δεν είναι χούντα όταν κυκλοφορώ με φόβο στην Αριστοτέλους μέρα μεσημέρι μήπως και φάω καμιά πέτρα στο κεφάλι;
Εγώ αυτό αποκαλώ χούντα των κουκουλοφόρων.
Πώς θα τους φαίνονταν αν τους έκαιγε κάποιος άγνωστος το σπίτι;
Πώς θα τους φαίνονταν αν θα έπρεπε να περπατήσουν 10 χιλιόμετρα για να πάνε σπίτι τους;
Πώς θα τους φαίνονταν αν ο μπαμπάς δεν τους έδινε πια λεφτά επειδή του έκαψαν κάποιοι το μαγαζί;
Γιατί κανένας από αυτούς τους αναρχικούς δεν δουλεύει και σπονσοράρεται από τον πλούσιο μπαμπά.
Και η αστυνομία όπως πάντα θεατής. Κάθεται και τρώει τις πέτρες της υπάκουα...γιατί αλλιώς, θα τους πουν δολοφόνους, φασίστες και όλα τα σχετικά...
Και εγώ συνεχίζω να μένω απροστάτευτη σε μια χώρα που δεν ξέρει πού κινείται και τι θέλει...Απελπισία

Σ.Α.

Φοιτήτρια Φιλοσοφικής Α.Π.Θ.

Βέβαια και αυτή η επιστολή ίσως εμπεριέχει κάποια υπερβολή αλλά νομίζω θίγει ένα βασικό σημείο. Τελικά τι είναι χούντα και τι δημοκρατία; Πρέπει όλοι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια να συλληφθούν ή όχι; Κατά πόσο έχει κάποιος το δικαίωμα να καταστρέφει μια περιουσία ακόμη και αν πρόκειται για τράπεζα ή πολυεθνική; Τι επιπτώσεις θα έχουν στον τουρισμό αυτά τα γεγονότα; Σε πιο βαθμό θα πρέπει να παρεμβαίνει η αστυνομία σε τέτοιες διαδηλώσεις;

Να προλάβω όσους θα πουν εδώ χάνονται ζωές και εσύ ενδιαφέρεσαι για περιουσίες και τον τουρισμό και να πω ότι το θέμα ανοίχτηκε για να σχολιάσουμε αυτό το θέμα και όχι τον θάνατο του 16χρονου παιδιού.

OXI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΥΝΤΑ!! Αν ηταν χουντα δεν θα τα ειχαμε ολα αυτα τα προαναφερομενα!! ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!! Ειναι η δημοκρατια που σου λεει εισαι ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΤΟΜΟ και μπορεις να πεις της αποψεις σου ελευθερα μπορεις να αντιδρασεις σε οτι δεν σου αρεσει ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!! Ειναι μια Δημοκρατια που σκοτωθηκε στο ονομα της Δημοκρατιας!! Και αυτο ειναι κατι που προσωπικα με θλιβει διοτι οι γενειες που ηρθαν και ερχοντε ουσιαστικα δεν ξερουν τί σημαινει ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
δεν ξερουν τί σημαινει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!Γεννηθηκαν και τα βρηκαν ολα ετοιμα στο πιατο και καβαλησαν το καλαμι!! Ας ελπισουμε οτι υπαρχει μελλον και θα υπαρξει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Από τα επεισόδια της προηγούμενης εβδομάδας στο α.τ. βόλου τραυματίστηκε βαριά ένας αστυνομικός ο οποίος χθες πέθανε.Πόσοι δημοσιογράφοι το είπαν στα ενημερωτικά τους δελτία;κανενας
πόσες εφημερίδες το έγραψαν;
πόσοι κατέβηκαν να διαμαρτυρηθούν για αυτό τον θάνατο; κανένας
τελικά τα 16χρονα είναι όντως ακίνδυνα;
αλλά να μη ξεχνάμε αυτός είναι μπάτσος οπότε καλά έπαθε έπρεπε να πεθάνει ο θάνατος του από τα επεισόδια δεν ήταν ούτε άξιος αναφοράς...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μονο οι κακοι μπατσοι μας φταινε...

Τωρα αν αυτοι βγουν και αρχιζουν και πλακωνουν στο ξυλο και τους τραβηξουμε μια φοτογραφια θα αρχισουμε να τους βριζουμε...

Οι κακοί μπάτσοι μας φταίνε σίγουρα, αφού θα περιμέναμε να έχουν μια σωστότερη εκπαίδευση που θα εξασφαλίσει σ'αυτούς την ασφάλειά τους και σε μας τις υπηρεσίες τις οποίες επέλεξαν να μας παρέχουν.

Το επάγγελμα του αστυνομικού είναι λειτούργημα, όπως κι αυτό του ιατρού του εκπαιδευτικού κ.α.
Ειδικά λοιπόν το λειτούργημα του αστυνομικού ενέχει σοβαρούς κινδύνους για τον ίδιο, πράγμα που θεωρώ ότι γνωρίζει κάποιος πριν το ακολουθήσει, αφού θα έρχεται σε επαφή με κακοποιά στοιχεία τα οποία θα πρέπει να αντιμετωπίσει.

Θέλω να πιστεύω πως ο καλός μπάτσος που επιλέγει να υπηρετήσει το λειτούργημα αυτό, το κάνει με αίσθημα αυτοθυσίας και αφοσίωσης. Και είμαι σίγουρη ότι ένας τέτοιος αστυνομικός, που θέλησε να υπηρετεί το κοινωνικό σύνολο διακινδυνεύοντας καθημερινά τη ζωή του, δύσκολα θα σηκώσει το υπηρεσιακό του όπλο για να ικανοποιήσει τον ανδρισμό και τη μαγκιά του. Με τους υπόλοιπους τι γίνεται όμως; :/:

Ούτε καν ο κακός μπάτσος δεν είναι σωστό να τραυματιστεί ή να πεθάνει! Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει τέτοια τύχη. Στο κάτω-κάτω όσο ζει κανείς, έχει περιθώρια να αναθεωρήσει, να αλλάξει. Η μεταμέλεια, είναι προνόμιο των ζωντανών...

Όχι Τάσο, (και xanp, αλήθεια εσύ που έμαθες για το θάνατο του αστυνομικού; Ανοίγεις άλλο θέμα όμως εδώ περί της αντικειμενικότητας των ΜΜΕ...Ξαναέλεγξε τις πηγές σου γιατί κυκλοφορούν φήμες για "ράδιο αρβύλα"...) δε μου αρέσει να ακούω ούτε για τραυματισμούς και θανάτους αστυνομικών. Ούτε για τραυματισμούς και θανάτους και ξυλοδαρμούς αλλοδαπών... Κανένας θάνατος δεν είναι θλιβερότερος από κάποιον άλλο, ειδικά όταν αφορά συγγενείς και φίλους του θανόντος... Όσο για μας τους υπόλοιπους, μπορούμε να βγάζουμε τις ετυμηγορίες μας από την ηλεκτρoνική ρωμαϊκή αρένα μας, την τηλεόραση...

Σε κάθε περίπτωση πάντως, η ενέργεια του συγκεκριμένου αστυνομικού, του πρωταγωνιστή των τελευταίων ημερών, να σηκώσει το πιστόλι του και να πατήσει τη σκανδάλη, προκάλεσε αλυσιδωτές αντιδράσεις και πυροδότησε μια κατάσταση που αργά ή γρήγορα θα ξεσπούσε. Ο Αλέξανδρος δεν ήταν παρά το φυτίλι μιας κοινωνίας που ασφυκτιούσε, μην έχοντας πια σε τίποτα να πιστέψει. Σε τίποτα να ελπίζει.
Δεν είναι καθόλου τυχαίο που η ένταση μεταφέρθηκε και στο εξωτερικό!

Παντού οι άνθρωποι νιώθουν πλέον την ανάγκη να εκδηλώσουν την οργή τους, όχι για τα κακώς κείμενα της αστυνομίας μας, ή έναν φόνο ανάμεσα σε τόσους άλλους "φόνους" που βιώνουν καθημερινά, αλλά για τα κακώς κείμενα μιας σάπιας κοινωνίας που χρειάζεται αλλαγή από τη ρίζα της.

Ατόφια ανεπεξέργαστη οργή, που δε βρήκε άλλες διεξόδους να εκφραστεί πέραν της καταστροφής...
Ίσως μια αντανάκλαση των σκοτεινών εικόνων που κρύβουμε μέσα μας για το αβέβαιο μέλλον όλης της ανθρωπότητας...

Τα γεγονότα των τελευταίων ημερών είναι δικαιολογημένα με αυτή την έννοια, αφού αποτελούν μια ενστικτώδη αντίδραση ενάντια σε έναν εχθρό δίχως πρόσωπο...Έναν Χόρονζον της Ερήμου...

Θύματα και θύτες είμαστε όλοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μιας και ο τραγικός θάνατος ου 16-χρονου συζητιέται σε άλλο θέμα, ανοίγω αυτό εδώ για να συζητήσουμε για το κατά πόσο είναι δικαιολογημένα τα όσα έγιναν με αφορμή αυτό τον θάνατο, να προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε τι φταίει για την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στη χώρα και αν αυτό δυνατόν να δούμε τι μπορεί να γίνει για την βελτίωση αυτής της κατάστασης.
Γιατί εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθούμε εάν τα επεισόδια που έγιναν τις τελευταίες μέρες είναι δικαιολογημένα ή όχι....ή γιατί να μην είναι και απόλυτα αιτιολογημένα?Η δικιά σου άποψη ποια είναι επί του θέματος?
Ποιες μπορεί να ήταν οι δικές σου προτάσεις για την βελτίωση της κατάστασης όπως λες?
Πραγματικά θα ήθελα να μου απαντήσεις....
Αφού λοιπόν το ποτήρι ξεχείλισε και είδαμε όλα αυτά τα βίαια γεγονότα μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιο ήταν το περιεχόμενο του ποτηριού αυτού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Από τα επεισόδια της προηγούμενης εβδομάδας στο α.τ. βόλου τραυματίστηκε βαριά ένας αστυνομικός ο οποίος χθες πέθανε.Πόσοι δημοσιογράφοι το είπαν στα ενημερωτικά τους δελτία;κανενας
πόσες εφημερίδες το έγραψαν;
πόσοι κατέβηκαν να διαμαρτυρηθούν για αυτό τον θάνατο; κανένας
τελικά τα 16χρονα είναι όντως ακίνδυνα;
αλλά να μη ξεχνάμε αυτός είναι μπάτσος οπότε καλά έπαθε έπρεπε να πεθάνει ο θάνατος του από τα επεισόδια δεν ήταν ούτε άξιος αναφοράς...:(

Καταρχήν, ας βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους βάση: Ο συγκεκριμένος αστυνομικός τραυματίστηκε το καλοκαίρι του 2007, από κουκουλοφόρους. Τους γνωστούς αγνώστους, που όλο το σημερινό "κίνημα" απορρίπτει μετά βδελυγμίας. Ο άνθρωπος δεν έχει ακόμη πεθάνει, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η κατάστασή του είναι καλή. Αντιθέτως, βρίσκεται σε κατάσταση "φυτού", πράγμα που ισοδυναμεί με θάνατο, ίσως είναι και χειρότερο. Στα ίδια επεισόδια, άλλος ένας αστυνομικός έσπασε το χέρι του, ή καλύτερα του το έσπασαν.
Το περιστατικό πάντως δεν σχετίζεται με τα πρόσφατα επεισόδια.

Πηγές: https://olympia.gr/2008/12/12/dead_police_officer/
https://www.stoxos.gr/2008/12/blog-post_14.html


Μονο οι κακοι μπατσοι μας φταινε...

Τωρα αν αυτοι βγουν και αρχιζουν και πλακωνουν στο ξυλο και τους τραβηξουμε μια φοτογραφια θα αρχισουμε να τους βριζουμε...

Δεν έχετε πάντως άδικο παιδιά γι' αυτό που λέτε. Δυστυχώς, το είχα προβλέψει από την πρώτη μέρα των γεγονότων, ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί. Σ' εκείνο μου το ποστ είχα γράψει πως η βία φέρνει βία και αυτό κλιμακώνεται, φτάνοντας σε συνθήκες κοινωνικού πολέμου. Παραδόξως, στο blog ΠρέζαTV, το οποίο δεν θα βρείτε πιστεύω της αρεσκείας σας, τουλάχιστον από πολιτικής άποψης, είχα δει την προηγούμενη Κυριακή 7.12, να κατακρίνουν με πολύ άγριο τρόπο κάποιους που το βράδυ του Σαββάτου είχαν χτυπήσει δύο αστυνομικούς σε κάποιον αγώνα, αστυνομικούς που μάλιστα ήταν αθλητές που είχαν διοριστεί στην αστυνομία. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση, γιατί πουθενά αλλού δεν βρήκα κάποια αναφορά για το επεισόδιο.

Πράγματι, αυτό που καταγγέλετε, το γεγονός δηλαδή πως τα θύματα από την πλευρά της αστυνομίας δεν "παίζουν" στα κανάλια, ούτε "πουλάνε" γενικώς, είναι αλήθεια. Δεν είναι καλό να έχουμε παρωπίδες.

Όμως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ξαναρχόμαστε στο ζήτημα ότι η βία φέρνει βία κι αυτή ακόμη περισσότερη βία. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ερώτημα είναι "ποιος άρξατο χειρών αδίκων", δηλαδή ποιος το ξεκίνησε. Θα θυμίσω επίσης, ότι είναι πολύ διαφορετικό πράγμα η συντεταγμένη και υπολογισμένη βία από την μεριά του κράτους, από την σποραδική και τυχαία βία από πλευράς των πολιτών. Δεν αναφέρομαι μόνο στην αστυνομική βία, αλλά στη βία των 700 ευρώ, των υπερχρεωμένων (και άρα υποδουλωμένων) στις τράπεζες οικογενειών, της υψηλής ανεργίας, της κακής παιδείας (ή καλύτερα εκπαίδευσης, παιδεία δεν παρέχεται εδώ και πολλά χρόνια), της τρομερής ακρίβειας των μεσαζόντων και των καρτέλ, των σατανικών ηγούμενων, των αλλεπάλληλων σκανδάλων, όπου εκείνοι έτρωγαν τον αγλέωρα κι εμείς καλούμασταν σε νέες "περικοπές".

Έτσι, ερχόμαστε στα αίτια που γεννούν τη βία.
Σίγουρα γι' αυτά δεν ευθύνεται κανένας "μπάτσος", όσο γουρούνι κι αν είναι και ακόμη σιγουρότερα όχι ο αστυνομικός που προσπαθεί να κάνει σωστά τη δουλειά του. Το μόνο τους αμάρτημα, από αυτήν την άποψη, είναι πως επέλεξαν να υπηρετήσουν, βάζοντας μπροστά το κορμί τους, τους ίδιους τους τους ταξικούς εχθρούς. Θυμηθείτε το σύνθημα: "Τρεις κι εξήντα παίρνετε και τον κόσμο δέρνετε"...

Άλλοι θα έπρεπε Κρόνε μου να έχουν κόκκινες τις μούρες από τις μπουνιές, όμως αυτοί φοράνε ακριβά κοστούμια και κυκλοφορούν πανάκριβες γκόμενες. Ο "προνομιούχος" μπάτσος των 750 ευρώ, πληρώνεται για να φυλάει τ' αφεντικά του από τους "αλήτες" των 700. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αθώοι και οι «δολοφόνοι» του 4χρονου Παναγιώτη


Αθώοι οι υπάλληλοι της Εθνικής Τράπεζας στη Μυτιλήνη για το θάνατο του μικρού Παναγιώτη Βασιλέλλη. Μιλά στο TVXS o δημοσιογράφος που είχε ανοίξει τον λογαριασμό για να σωθεί το παιδί, και τον οποίο μπλόκαρε η τράπεζα με αστείες δικαιολογίες.

Το Συμβούλιο Εφετών Αιγαίου με βούλευμά του απάλλαξε από τις κατηγορίες τέσσερα υψηλόβαθμα στελέχη της Εθνικής Τράπεζας στη Μυτιλήνη και έναν γιατρό, οι οποίοι είχαν παραπεμφθεί σε δίκη με την κατηγορία της θανατηφόρας εκθέσεως ανηλίκου και στην ουσία αποφάνθηκε πως για το θάνατο του παιδιού δεν φταίει κανείς.

Η Εθνική τράπεζα είχε στερήσει πριν 7 χρόνια από τον μικρό Παναγιώτη που έπασχε από λευχαιμία τη δυνατότητα να ταξιδέψει στο εξωτερικό για να θεραπευτεί παρά το γεγονός ότι στον λογαριασμό που είχε ανοιχτεί τότε είχαν συνδράμει από το υστέρημά τους χιλιάδες πολίτες από τη Μυτιλήνη και όλη την Ελλάδα. Η Εθνική Τράπεζα αρνήθηκε να δώσει τα χρήματα στην οικογένεια "πατώντας" σε τυπικότητες ως προς τη μορφή του λογαριασμού.

Στο TVXS μίλησε ο άνθρωπος που είχε ανοίξει τον επίμαχο λογαριασμό. Ο Μανώλης Γιανακέλλος, δημοσιογράφος και ιδιοκτήτης του τηλεοπτικού σταθμού TVM μας τόνισε πως η απόφαση του Συμβουλίου Εφετών αποτελεί προσβολή στη μνήμη του μικρού παιδιού, πως αισθάνεται δεύτερη φορά πικραμένος γιατί δεν κατάφεραν τόσοι πολλοί άνθρωποι να σώσουν ένα παιδί, αλλά ούτε και να καταδικαστεί έμπρακτα η τακτική και τα κόλπα των τραπεζών.

«Ήταν απαίτηση των πολιτών που επικοινωνούσαν με το κανάλι μας να ανοίξει ο λογαριασμός και αυτό έπραξα. Ήταν συγκινητική η ανταπόκριση του κόσμου όχι μόνο από το νησί αλλά από ολόκληρη την Ελλάδα. Δεν ξέρω τι να πω σε αυτούς τους ανθρώπους. Μετά την απόφαση του Συμβουλίου Εφετών αισθάνομαι διπλά πικραμένος. Απ ό,τι φαίνεται δε φταίει κανείς για το θάνατο του παιδιού. Δε δόθηκαν τα λεφτά ούτε για την κατασκευή ενός κέντρου για τις νεοπλασματικές ασθένειες στο χωριό του παιδιού. Είναι ντροπή».

Η οικογένεια είχε προσφύγει στη Δικαιοσύνη ζητώντας να τους αποδοθεί το ποσό που είχε συγκεντρωθεί (130 εκατομμύρια δρχ), με τη δέσμευση τα λεφτά να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία Ιδρύματος στο Δήμο Γέρας και στη συνέχεια να κατασκευαστεί ένα Πολύκεντρο Υγείας στη μνήμη του παιδιού. Σύμφωνα με την οικογένεια, το Πολύκεντρο θα έχει ως αντικείμενο την οργάνωση και εμπλουτισμό, σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, της δεξαμενής δοτών μυελού των οστών.

Οι γονείς του Παναγιώτη εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία παραλληλίζουν το θάνατο του παιδιού τους με τη δολοφονία του μικρού μαθητή στα Εξάρχεια πριν από μία εβδομάδα. Η ανακοίνωση αυτή καταλήγει υπογραμμίζοντας ότι: «Δυο είναι οι δολοφονίες». Ο Παναγιώτης Βασιλέλλης έφυγε από τη ζωή στις 4 Μαρτίου του 2000 σε ηλικία μόλις τεσσάρων ετών.

tvxs

Είπατε τίποτα για δικαιοσύνη και δικαιολογημένα επεισόδια; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Γιατί εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθούμε εάν τα επεισόδια που έγιναν τις τελευταίες μέρες είναι δικαιολογημένα ή όχι....ή γιατί να μην είναι και απόλυτα αιτιολογημένα?Η δικιά σου άποψη ποια είναι επί του θέματος?

Οι αντιδράσεις ήταν φυσικά δικαιολογημένες. Οι καταστροφές ξένων περιουσιών όχι.

Ποιες μπορεί να ήταν οι δικές σου προτάσεις για την βελτίωση της κατάστασης όπως λες?
Πραγματικά θα ήθελα να μου απαντήσεις....

Ένα πράγμα χρειάζεται για την βελτίωση της κατάστασης σε οποιαδήποτε χώρα, το ίδιο και εδώ:

Η παιδεία. Το να επικεντρωθούμε στην βελτίωση της Ελληνικής παιδείας είναι το παν. Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι προσωρινή. Μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι οι αστυνομικοί, μέσω της παιδείας θα είναι καλλιεργημένοι και οι διαδηλωτές. Για να βγούμε σαν έθνος από τον βούρκο που βρισκόμαστε τώρα θα πρέπει πάνω από όλα να αποκτήσουμε παιδεία έτσι ώστε να ξεπεράσουμε τα ενοχικά σύνδρομα σχετικά με την ταυτότητα μας και να βελτιώσουμε την χώρα μας.

Αφού λοιπόν το ποτήρι ξεχείλισε και είδαμε όλα αυτά τα βίαια γεγονότα μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιο ήταν το περιεχόμενο του ποτηριού αυτού?

Τζιν Τόνικ (Δεν κρατήθηκα :P)

Αφού με παρακαλείς όμως να σου πω... Ήταν η ολοένα και χειρότερη οικονομική κατάσταση των Ελλήνων, τα συνεχόμενα σκάνδαλα, η αίσθηση ότι μας κοροϊδεύουν τόσα χρόνια κυβερνήσεις και ΜΜΕ, η μη εφαρμογή των δεσμεύσεων της κυβέρνησης και φυσικά η δολοφονία του 15-χρονου, το κερασάκι στην τούρτα.

Αφού πραγματικά ήθελες να διαβάσεις την απάντηση μου, σου την έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει επιλεκτική βια....καταστρέφω αυτό αλλά όχι το άλλο.Όλο αυτό έμοιαζε περισσότερο με πόλεμο...και ένας πόλεμος είναι πάντα καταστροφή.
Πριν λοιπόν δούμε όλες αυτές τις καταστροφές από τις τηλεοράσεις μας ξαπλωμένοι στον καναπέ μας πίνοντας φραπέ ή ουισκάκι , το κράτος και η κάθε κυβέρνηση , μας έδινε βια όλων των ειδών επί δεκαετίες....
Σαν ένας πατέρας που βιάζει την ίδια του την κόρη από τα έξι μέχρι τα δεκαεπτά της χρόνια.....κάποια στιγμή αν ασκήσει αυτή η κόρη βια δεν θα αναρωτηθώ ποτέ το γιατί ούτε θα χαρακτηρίσω τούτη την συμπεριφορά της.
Πριν λοιπόν γίνουν αυτά τα γεγονότα βίας , που τα ΜΜΕ φρόντισαν να προβάλουν περισσότερο....για λόγους αποχαύνωσης,είχαν όλοι αυτοί οι πολιτικοί και όλοι εμείς με την αδιαφορία μας υποβαθμίσει την δημοσία υγεία , χωρίς φακελάκι δεν χειρούργησε σήμερα πια , την παιδεία, τις τέχνες την σκέψη κτλπ
Είχαν όμως αναβαθμίσει την ασυδοσία το ανεξέλεγκτο κέρδος την κλεψιά και την ατιμωρησία.
Άρα λοιπόν για μένα όλα αυτά τα βίαια γεγονότα που σε πολλούς φάνηκαν πρωτόγνωρα....δεν είχαν δει ποτέ βια στην καθημερινότητα τους,πρώτη φορά στην ζωή τους έβλεπαν βια,είναι όλα αιτιολογημένα.Δεν θα με βρεις σύμφωνο αλλά δεν μπορώ και να πω ότι όλα αυτά που γίνονται μου είναι ξένα γιατί αυτόν τον κύκλο βίας τον έχουν αρχίσει κυβερνήσεις και ο αδιάφορος λαός τους.
Ας πάψουμε να είμαστε αδιάφοροι λοιπόν και ας ασχοληθούμε με την πηγή του προβλήματος.
Ποιο απλά.......Ας πάψουμε να κοιτάμε ως μπούφοι τα συμπτώματα της αρρώστιας και ας δούμε επιτέλους την θεραπεία αυτής....αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
και xanp, αλήθεια εσύ που έμαθες για το θάνατο του αστυνομικού; Ανοίγεις άλλο θέμα όμως εδώ περί της αντικειμενικότητας των ΜΜΕ...Ξαναέλεγξε τις πηγές σου γιατί κυκλοφορούν φήμες για "ράδιο αρβύλα"...)

Δυστυχώς ράδιο αρβύλα δεν είναι.Οι πηγές μου είναι η πλέον αξιόπιστες αυτό στο υπογράφω.

Και δεν αναφέρομαι σε αυτόν που είχαν τραυματίσει οι κουκουλοφόροι το καλοκαίρι του 2007 μιλάω για άτομο που έπαθε ότι έπαθε την προηγούμενη εβδομάδα(παραθέτω το γεγονός που πέρασε στα ψηλά).

Τρίτη, 9 Δεκέμβριος 2008
Πολιορκείται το Α.Τ. Βόλου
ΤΩΡΑ
Πολιορκείτε αυτή την στιγμή η αστυνομική διεύθυνση Βόλου από διαδηλωτές.Οι δυνάμεις των ΜΑΤ έχουν κάνει περιορισμένη χρήση χημικών. Γύρω στις 5 τράπεζες στο κέντρο του Βόλου έχασαν και πάλι τις τζαμαρίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Από τα επεισόδια της προηγούμενης εβδομάδας στο α.τ. βόλου τραυματίστηκε βαριά ένας αστυνομικός ο οποίος χθες πέθανε.Πόσοι δημοσιογράφοι το είπαν στα ενημερωτικά τους δελτία;κανενας
πόσες εφημερίδες το έγραψαν;
πόσοι κατέβηκαν να διαμαρτυρηθούν για αυτό τον θάνατο; κανένας
τελικά τα 16χρονα είναι όντως ακίνδυνα;
αλλά να μη ξεχνάμε αυτός είναι μπάτσος οπότε καλά έπαθε έπρεπε να πεθάνει ο θάνατος του από τα επεισόδια δεν ήταν ούτε άξιος αναφοράς...:(

Δυστυχώς αυτά δεν "πουλάνε" στην τιβί..οπότε ποιος ο λόγος να τα δείξουν;..

Αχ, αθάνατη ελληνική τηλεόραση και δημοσιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς off topic είναι όμως μια πολύ "μερική" άποψη:
Ειδικά για τις τράπεζες δεν με νοιάζουν τα σπασίματα. Την εποχή με τις πολλές ληστείες δεν δεχόντουσαν να βάλουν διπλές πόρτες γιατί θα τους ερχόταν ακριβότερα από τις ληστείες. Σε αυτή την οικονομική ανάλυση με την τόση ευαισθησία απέναντι στους πελάτες και τους υπαλλήλους τους μπορούν να χωρέσουν επίσης και τα σπασίματα βιτρινών και εξοπλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Lugar....πες μου γιατί θα μου καούν ότι έχει απομείνει από τα εγκεφαλικά μου κύτταρα....είναι ποτέ δυνατόν να συζητάμε ως μαντάμες για τις καμένες βιτρίνες ??
δεν λέω ότι το κάνεις εσύ αλλά είναι ποτέ δυνατόν!!!!!!Έχουνε γίνει τόσες μαζικές κινητοποιήσεις και μεις θα ασχοληθούμε με τις υλικές καταστροφές με το γεγονός ότι υπαρχουν και καλοί αστυνομικοί....αυτό λίγο μου κάνει απόγνωση , δηλαδή δεν είναι όλα σάπια υπάρχει και ένα καλό κομμάτι ...υπάρχει μεν αλλά είναι μικρό λέω εγώ....
Αντί να δούμε ότι ένα μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού αντιδρά..ξυπνά...και σιγά σιγά και η Ευρώπη.... εμείς θα δώσουμε την προσοχή μας στα καμένα μαγαζιά και τράπεζες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... Τελικά τι είναι χούντα και τι δημοκρατία;
Χούντα είναι όταν λές θα επιβάλλω την τάξη και την επιβάλλεις. Δημοκρατία είναι όταν κάνεις γκάλοπ πόσοι θέλουν να επιβάλλεις την τάξη
Πρέπει όλοι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια να συλληφθούν ή όχι;
Πρέπει για να μπορει ο κόσμος να πάει στις δουλειές του
Κατά πόσο έχει κάποιος το δικαίωμα να καταστρέφει μια περιουσία ακόμη και αν πρόκειται για τράπεζα ή πολυεθνική;
Το δικαίωμα το έχει γιατί και οι τράπεζες και οι πολυεθνικές αποτελούνται απο καθάρματα. Ομως εκεί δουλεύουν πάρα πολλά άτομα που είναι σαν όλους μας και άν σπάσεις τα μαγαζιά τους όλοι αυτοί θα βρεθουν στο δρόμο
Τι επιπτώσεις θα έχουν στον τουρισμό αυτά τα γεγονότα;
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα συνεχίζονται μέχρι τον Ιούνιο
Σε πιο βαθμό θα πρέπει να παρεμβαίνει η αστυνομία σε τέτοιες διαδηλώσεις;
Στο βαθμο του να προστατεύει αποτελεσματικα την κυκλοφορία των π ολιτών και τις περιουσίες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά τι είναι χούντα και τι δημοκρατία;
Χουντα είναι αυτο που έχουμε τωρα:Η απαγορευση του να πεις "μη προοδευτικες αποψεις"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top