Ο έρωτας άργησε μία μέρα... αρκεί η αγάπη;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι περισσότερες σχέσεις περνούν στην αρχή μία φάση ενθουσιασμού, απογείωσης, μαγείας...
Ωστόσο εάν κάποια δε φτάει αμέσως στο peak της... την έχασε την ευκαιρία; Μένει για πάντα στη -γλυκιά και ήρεμη μεν, κοιμισιάρικη δε- αγάπη;
Τι ιστορίες ξέρετε και τι πιστεύετε για τον έρωτα που άργησε να έρθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η αγάπη είναι αυτό που μένει Γιδάκι... Μην την υποτιμάς. :)
Ο έρωτας δυστυχώς κάποια στιγμή περνάει. Και τότε είναι που χαλάει συνήθως η σχέση, επειδή αρχίζουν να σε τρώνε όλα αυτά τα μικρά και χαζά στα οποία παλιότερα δεν έδεινες σημασία επειδή υπήρχε ο ενθουσιασμός. Και η σχέση φθείρεται, και τα συναισθήματα περνάνε σε δεύτερη μοίρα και έρχεται η ρουτίνα.
Αν με ρώταγες θα σου έλεγα ναι, θέλω μία σχέση που να έχει ένταση, ενθουσιασμό, πάθος- τα θέλω όλα αυτά. Όμως είμαι σίγουρη ότι ο άνθρωπός μου θα είναι κάποιος με τον οποίο θα έχουμε ουσιαστική επικοινωνία και συναισθήματα πολύ βαθύτερα και δυνατά από αυτό (το παροδικό) του έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το θέμα είναι, αν δεν υπήρξε ο τρελός έρωτας... ο ενθουσιασμός... τι γίνεται;
Δε μιλάω για το να επιβιώσει ο έρωτας πολύυυ καιρό, αλλά για το να είναι... παρόν, έστω μόνο στην αρχή. Να σε απογειώνει. Και αργότερα να θυμάσαι αυτή τη φάση και να χαμογελάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα είναι, αν δεν υπήρξε ο τρελός έρωτας... ο ενθουσιασμός... τι γίνεται;

Εγώ θα προχώραγα κάπως επιφυλακτικά, αλλά μάλλον θα προχώραγα. "Πάμε και βλέπουμε", που λέμε. :)

Και ξέρεις κάτι; Ίσως στην τελική να είναι καλύτερα έτσι. Γιατί είσαι με κάποιον επειδή επικοινωνείς μαζί του/της. Βέβαια.... αυτή η μαγεία ίσως σου "μείνει" σαν.... "απωθημένο" αν δεν έρθει: από εκεί και πέρα εξαρτάται από τον καθένα μας πώς θα το πάρει.
Κάποιος που το 'χει ζήσει και απογοητεύτηκε τελικά μάλλον θα το εκτιμήσει αυτό: να υπάρχει επικοινωνία (από τα καθημερινά προβλήματα μέχρι και τον σεξουαλικό τομέα που είναι κι αυτός βασικότατος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το κατάλαβα Γιδάκι. :)

Σου λέω πολύ απλά ότι δεν χάνεις κάτι.
Αν δεν υπήρξε έρωτας, δεν έχεις άλλα να θυμάσαι; Καλές στιγμές; Δεν το πιστεύω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα το πρόβλημα είναι αν δεν έχεις αισθανθεί κάποια στιγμή τον τρελό έρωτα. Επειδή μιλάμε για απωθημένα που αναπόφευκτα θα επηρεάσουν την σχέση. Αν όμως έχεις αισθανθεί τρελό πάθος κι έχεις πληγωθεί από τις, μερικές φορές, ''ολέθριες'' επιπτώσεις του, πιθανώς να μην σε πειράζει να έχεις χαλαρή σχέση.

Εγώ θέλω να υπάρχει έρωτας, όμως δεν με ενοχλεί και να μην φτάνει στο επίπεδο του καυτού πάθους. Μάλλον επειδή το έχω βιώσει και πόνεσα. Όμως τελείως επίπεδη φάση δεν θα επιθυμούσα, στάνταρ αυτό.

Ιστορίες που ξεκίνησαν στο χαλαρό και προέκυψε μεγάλος έρωτας δεν ξέρω. Νομίζω ότι προέκυψε αγάπη, αλλά για τα άτομα αυτά ήταν αρκετό καθώς πολλές από αυτές τις σχέσεις συνεχίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιδάκι μία διευκρίνιση...
Όταν λες δεν έφτασε αμέσως στο πικ της, εννοείς δεν υπήρξε ποτέ ερωτας; Καθόλου; Ούτε λιγουλάκι; :worry: Και πώς κατέληξε η ...γνωριμία σε σχέση τότε;


Ή εννοείς ότι δεν ήταν ο δυνατός και παράφορος κλπ κλπ. έρωτας που ονειρευόμαστε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πρέπει να το έχω ξαναπεί...
άργησα πολύ να ερωτευτώ τον άντρα μου
πρώτα τον αγάπησα και μετά τον ερωτεύτηκα και νομίζω ότι ήταν ως ένα μεγάλο βαθμό συνειδητή αυτή μου η απόφαση καθότι όπως λέει και η under είχα πληγωθεί πολύ στο παρελθόν από μεγάλο έρωτα και πάθος


τον ερωτεύτηκα όμως τελικά και υπάρχουν στιγμές που αναπολώ τις μέρες που απλά τον αγαπούσα :redface::P
τότε ένοιωθα λιγότερες ανασφάλειες :redface:
ξέρω όμως με σιγουριά ότι όταν φύγει ο έρωτας - γιατί θα φύγει- θα είμαι μια χαρά και η σχέση μου δε θα πάρει τον φούντο
Η επιστήμη λέει ότι το μάξιμουμ που μπορεί να διαρκέσει ο έρωτας είναι 7 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
αν ο ερωτας κραταει 7 χρονια εμεις ειμαστε ερωτευμενοι σχεδον 17 και ευτυχισμενοι το βασικοτερο

θελει υπομονη για να παρεις αυτο που θες απο τον αλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί με ασφάλεια από κανέναν, διότι εξαρτάται από το τι το κάθε συγκεκριμένο άτομο θέλει γενικά στη ζωή του και ειδικά εκείνη τη στιγμή. Δηλαδή ισχύει αυτό που σου είπαν πως αν έχεις "καεί" από παράφορο έρωτα, είναι πιθανόν να μη σε πειράζει που δεν υπάρχει με κάποιον άλλον. Ή μπορεί από την άλλη, να θεωρείς πως άξιζε όλη η ταλαιπώρια και να μη μπορείς να λειτουργήσεις καθόλου με κάποιον με τον οποίον δεν αποκτάς μέσα σε κάποιο χρονικό περιθώριο που εσύ θα θέσεις, το πάθος που θες. Μια ερώτηση πάντως που μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις σε ποια κατηγορία ανήκεις θα ήταν η εξής: Αν, όπως είναι τα πράγματα τώρα, εμφανιζόταν κάποιος άλλος και με φλέρταρε επίμονα (αλλά επίμονα), θα ενέδιδα τελικά ή θα αδιαφορούσα;

Προσωπικά αν δεν παθιαστώ, δεν μπορώ να μείνω μακροπρόθεσμα. Το ίδιο κι αν παθιαστώ και δεν μου κρατήσει ..κάποιο διάστημα, γιατί επειδή είμαι άνθρωπος που βαριέται πανεύκολα, η ζωή μου χάνει το ενδιαφέρον της ερωτικά χωρίς τρέλα. Αλλά είπαμε, όλα είναι σχετικά, το θέμα είναι εσύ (και κάθε εσύ) με τι νιώθεις καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιδάκι μία διευκρίνιση...
Όταν λες δεν έφτασε αμέσως στο πικ της, εννοείς δεν υπήρξε ποτέ ερωτας; Καθόλου; Ούτε λιγουλάκι; :worry: Και πώς κατέληξε η ...γνωριμία σε σχέση τότε;

Ή εννοείς ότι δεν ήταν ο δυνατός και παράφορος κλπ κλπ. έρωτας που ονειρευόμαστε; :redface:
Υπήρξε έρωτας, αλλά είναι πιο πολύ.. κάτι ήρεμο, ένας ενθουσιασμός υπόγειος.
Γνωρίζεις τον άλλον, σου "εκπέμπει" μία γλυκύτητα, ή σου προσφέρει κάτι άλλο που είχες ανάγκη, αλλά δεν περνάτε από τη φάση του τυφλού ενθουσιασμού, αλλά ζείτε μία γλυκιά αγάπη που εξελίσσεται.

πρέπει να το έχω ξαναπεί...
άργησα πολύ να ερωτευτώ τον άντρα μου
πρώτα τον αγάπησα και μετά τον ερωτεύτηκα και νομίζω ότι ήταν ως ένα μεγάλο βαθμό συνειδητή αυτή μου η απόφαση καθότι όπως λέει και η under είχα πληγωθεί πολύ στο παρελθόν από μεγάλο έρωτα και πάθος


τον ερωτεύτηκα όμως τελικά και υπάρχουν στιγμές που αναπολώ τις μέρες που απλά τον αγαπούσα :redface::P
τότε ένοιωθα λιγότερες ανασφάλειες :redface:
ξέρω όμως με σιγουριά ότι όταν φύγει ο έρωτας - γιατί θα φύγει- θα είμαι μια χαρά και η σχέση μου δε θα πάρει τον φούντο
Η επιστήμη λέει ότι το μάξιμουμ που μπορεί να διαρκέσει ο έρωτας είναι 7 χρόνια
Χεχε, εσένα περίμενα... ;)
Είναι εύκολο να το αναλύσεις λίγο;
Κι εγώ έχω ζήσει και τρυφερή σχέση, όπου ο έρωτας ήρθε στην πορεία, όπου κατάλαβες πως ό,τι έχεις είναι πιο ξεχωριστό απ' ό,τι το προόριζες όταν ξεκίνησε... αλλά σνήθως γίνεται κάτι για να το συνειδητοποιήσεις... αλλά και τρελό τυφλό πάθος, που σε καίει και σε απογειώνει, όμως κάνει ζόρικη προσγείωση στην αγάπη.

Η απορία μου δημιουργήθηκε, γιατί ακούω όλο και πιο συχνά για σχέσεις που "προέκυψαν", και όπου ο έρωτας έκανε το τσα πιο αργά... ή δεν το έκανε, και βρισκόμαστε να το συζητάμε με τα άτομα αυτά, απορώντας πού θα βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Σίγουρα εξαρτάται από τη φάση της ζωής σου στην οποία βρίσκεσαι. Για παράδειγμα, αν θέλεις απλά να ερωτευτείς χωρίς να επιθυμείς κάτι παραπάνω από αυτό τότε δύσκολα θα συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο. Αν θέλεις να βρεις έναν άνθρωπο με τον οποίο να επικοινωνείς και να συνεννοείσαι, τότε ίσως δε δώσεις ιδιαίτερη σημασία στον έρωτα και απλά να στηρίξεις τη σχέση σου στη λογική (ελπίζοντας ότι αργότερα θα νιώσεις κάτι πραγματικά δυνατό για τον συγκεκριμένο άνθρωπο).

Θα συμφωνήσω με όσους είπαν ότι αν έχεις πληγωθεί πολύ από μεγάλο έρωτα και πάθος τότε αναζητάς κάτι πιο ήρεμο και σταθερό. Είναι κρίμα όμως να μην το έχεις ζήσει έστω μία φορά αυτό με κάποιον, είναι κρίμα ακόμα και τη σχέση μας να τη στηρίζουμε στη λογική και όχι το συναίσθημα. Ναι, οι σχέσεις στις μέρες μας έχουν γίνει πολύ δύσκολες αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει ο άνθρωπος που θα σε κάνει να νιώσεις και τον έρωτα και τη σιγουριά της αγάπης. Ίσως τα βλέπω πολύ ρομαντικά όλα, δεν ξέρω...αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει :redface:

Και για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα γιδάκι, προσωπικά δε γνωρίζω κάποια περίπτωση στην οποία ο έρωτας ήρθε μετά. Ή υπήρχε από την αρχή ή δεν ήρθε ποτέ... Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν και οι περιπτώσεις που για κάποιο λόγο ο ένας από τους δύο ή και οι δύο δεν άφηναν τον έρωτα να τους συνεπάρει τόσο πολύ φοβούμενοι μήπως πληγωθούν. Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν οι σχέσεις οι πιο ήρεμες από θέμα πάθους μεν αλλά πιο σταθερές στην πορεία τους και πιο υγειείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η Κική Δημουλά μιλάει περί Έρωτος και Αγάπης...



- Θέλει χρόνο ο Έρωτας, ξόδεμα χρόνου?
ΚΔ: Ο Έρωτας δε θέλει χρόνο, θέλει ταχύτητα...
- Που αυτή συνάδει με τους νέους..
ΚΔ: Βεβαίως, δε θέλει χρόνο, οχι...Χρόνο θέλει αυτός ο "μύθος της Αγαπής". Γιατι πρόκειται περί μύθου. Γιατι η αγάπη ειναι, πως να σας το πω τωρα...
- Τι είναι η αγάπη?
ΚΔ: Η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
- Θέλει χρόνο ο Έρωτας, ξόδεμα χρόνου?
ΚΔ: Ο Έρωτας δε θέλει χρόνο, θέλει ταχύτητα...
- Που αυτή συνάδει με τους νέους..
ΚΔ: Βεβαίως, δε θέλει χρόνο, οχι...Χρόνο θέλει αυτός ο "μύθος της Αγαπής". Γιατι πρόκειται περί μύθου. Γιατι η αγάπη ειναι, πως να σας το πω τωρα...
- Τι είναι η αγάπη?
ΚΔ: Η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας...

H αγάπη δεν αρκεί. Η αγάπη διαρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πρέπει να το έχω ξαναπεί...
άργησα πολύ να ερωτευτώ τον άντρα μου
πρώτα τον αγάπησα και μετά τον ερωτεύτηκα
Απορια : δλδ μεχρι να τον ερωτευτεις, μοιραστηκες οσα μοιραστηκες βλεποντας τον ως καποιον που απλα αγαπας/εκτιμας, σαν καποιο ειδους φιλο, που τον ποθεις σεξουαλικα ; :worry:

Η Κική Δημουλά μιλάει περί Έρωτος και Αγάπης...
- Θέλει χρόνο ο Έρωτας, ξόδεμα χρόνου?
ΚΔ: Ο Έρωτας δε θέλει χρόνο, θέλει ταχύτητα...
- Που αυτή συνάδει με τους νέους..
ΚΔ: Βεβαίως, δε θέλει χρόνο, οχι...Χρόνο θέλει αυτός ο "μύθος της Αγαπής". Γιατι πρόκειται περί μύθου. Γιατι η αγάπη ειναι, πως να σας το πω τωρα...
- Τι είναι η αγάπη?
ΚΔ: Η αγάπη είναι ένα θύμα του σωματέμπορα εγωισμού μας...
ΚΑταλαβε κανείς τιποτα ; Ας πει και σε μας τι θελει να πει η κυρια ΚουΔου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ΚΑταλαβε κανείς τιποτα ; Ας πει και σε μας τι θελει να πει η κυρια ΚουΔου..

Τι ακριβως δεν καταλαβες?!
Οτι η αγαπη θελει χρονο για να εδραιωθει και οτι μονο ανιδιοτελης δεν ειναι?!
Εγω τλχ αυτο αντιλαμβανομαι οτι θελει να πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
ΚΑταλαβε κανείς τιποτα ; Ας πει και σε μας τι θελει να πει η κυρια ΚουΔου..

Σου λέει πολύ απλά πως ο Έρωτας είναι κάτι το οποίο γίνεται και εκτιλλίσεται με τεράστια ταχύτατα, δε χρειάζεται χρόνο για περισυλλογή και περριτές αναλύσεις...
Ο Έρωτας έρχεται απρόσμενα και δε χωράνε λογικές και σκέψεις του στυλ "είναι σωστό?είναι λάθος?"....Και γι'αυτό το λόγο πιο συχνά ερωτεύονται οι έφηβοι και όχι οι μεσήλικες, χωρίς βέβαια το δεύτερο να αποκλείεται!!!!Οι έφηβοι πολύ απλά δεν σκέφτονται! - Δρουν αυθόρμητα και κάνουν αυτό που τους λέει η καρδιά τους...!!!!
Αντίθετα η αγάπη είναι κάτι που δημιουργείται με τον καιρό...Δεν μπορείς να πεις σε κάποιον "σε αγάπησα από την πρώτη στιγμή", γιατί πολύ απλά για να αγαπήσεις κάποιον πρέπει να τον ζήσεις....δεν γίνεται αυθόρμητα!!!!
Στην αγάπη μπορούν να μπουν όρια, γιατί πολύ απλά δεν σε τυφλώνει όπως ο έρωτας!!!!Στην αγάπη μπορείς να πεις "ναι σε αγαπάω, αλλά δεν πάει άλλο.."..., αλλά βρείτε μου κάποιον που να 'χει πει "ναι είμαι ερωτευμένη/-ος μαζί σου, αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο μαζί σου..."...

Εγώ προσωπικά έτσι το αντιλαμβάνομαι...Τώρα αν κάνω λάθος..τί να πω????:sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"θυμα του σωματεμπορα εγωισμου" καταλαβαινω οτι η αγαπη ειναι ανιδιοτελης, αλλα εμεις δεν καταφερνουμε ευκολα να την αφαρμοσουμε, γιατι ειμαστε εγωιστες.

Αλλο παιδακι, κανείς ; γιορ λαϊτς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρώτα έρχεται ο έρωτας κι ύστερα η αγάπη. Το αντίστροφο είναι άτοπο και αποτελεί υποκατάστατο όσων διαλέγουν τη σιγουριά της ήρεμης θαλπωρής, από την τρικυμία του θεού κι εγκληματία Έρωτα.

Αρχική Δημοσίευση από anda:
πιο συχνά ερωτεύονται οι έφηβοι και όχι οι μεσήλικες, χωρίς βέβαια το δεύτερο να αποκλείεται

Για να το λες αυτό, μάλλον δεν έχεις ακούσει τη λέξη "γεροντοέρωτας" και πόσο αυτός τρελαίνει τους μεγάλους, οι οποίοι αργά ανακαλύπτουν πόση ανάγκη τον είχαν. Οι ίδιοι, που πρώτα αγάπησαν κι ύστερα "ερωτεύτηκαν".

Λένε πως ένας άντρας ερωτεύεται τρεις γυναίκες στη ζωή του. Τη δεύτερη την παντρεύεται. Η τρίτη είναι ο θάνατός του· κι όμως αυτός δεν κάνει πίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
"η αγαπη ειναι θυμα του σωματεμπορα εγωισμου μας....."

ο εγωισμος μας πουλαει το κορμι μας για να κερδισει την αγαπη και τελικα να καλυψουμε τις ανασφαλειες μας;;;;;

κανενα συναισθημα δεν ειναι ανιδιοτελες κατα την γνωμη μου.δινεις για να παρεις και παιρνεις για να δωσεις.δινεις αγαπη στοργη τρυφεροτητα νοιασιμο φροντιδα για να τα εισπραξεις πισω.δινεις ερωτα παθος φλογα για να επιστρεψουν σε εσενα,δινεις στον αλλον αυτο που χρειαζεται για να παρεις πισω αυτα που λειπουν σε εσενα.κι ολα αυτα χωρις να τα σκεφτεσαι παντα,χωρις να τα αναλυεις παντα.......επειδη αυτο ειναι η ζωη,αυτο ειναι ο ερωτας ,αυτο ειναι η αγαπη.
δεν ξερω αν φτανει μονο η αγαπη για να μοιραστεις την ζωη σου με εναν ανθρωπο,δεν ξερω αν ο ερωτας ειναι απαραιτητος να ερθει απο την πρωτη στιγμη,δεν ξερω τι ειναι "σωστο" και τι ειναι "λαθος".κι εγω τα ψαχνω ολα ακομα.
αυτο που θεωρω σημαντικο προσωπικα ειναι το να μπορεις να "γεμιζεις" την ζωη σου.να πεφτεις για υπνο το βραδυ και να λες :"αξιζε κι αυτη η μερα".να μην αφηνεις την ζωη να φευγει απο τα χερια σου με αναλυσεις και αναζητησεις (οι οποιες βεβαια πολλες φορες ειναι αναποφευκες ) αλλα να κανεις ενα βημα την φορα!ας πουμε ,τωρα,αυτην την στιγμη,εισαι καλα;νιωθεις καλα μεσα σου;μην ψαξεις το γιατι απλως αναρωτησου αν τωρα κανεις αυτο που θες....και ξανα κανε το ιδιο και το βραδυ,και αυριο και μεθαυριο......κι αν ειναι περισσοτερες οι θετικες απαντησεις τοτε εισαι σε καλο δρομο,αν οι περισσοτερες ειναι αρνητικες τοτε αλλαξε ροτα!δεν εχει σημασια το γιατι!μην σπαταλας τον πολυτιμο χρονο σου με αναλυσεις για το πως και το γιατι και πως θα ειναι τα πραγματα μετα και πως θα νιωθεις κι ολα αυτα που τωρα σε βασανιζουν και σε προβληματιζουν.....ζησε το τωρα και το εδω!κι αυριο βλεπουμε....αλλη μερα η αυριανη....(βγηκα εκτος θεματος;;;:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top