Καριέρα vs μητρότητα

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η καριέρα με τη μητρότητα συγκρούονται στις γυναίκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι. Ειδικά με τις κρατικές παροχές και διασφαλίσεις προς τις γυναίκες. Απλά: ΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Σαφως και συγκρουονται γιατι αυτα τα δυο απαιτουν πολλες πολλες ωρες. Η καριερα συνηθως απαιτει να της αφιερωσεις ολη τη μερα. Οποτε δεν υπαρχει χρονος και για τα δυο.

Κατι το οποιο πραγματικα καταστρεφει πολλα στις μερες μας και ενα απο αυτα ειναι η οικογενεια. Αντι να μεγαλωσεις το παιδι σου και να φροντισεις να του μεταδωσεις καποια πραγματα και να του δωσεις την πατρικη-μητρικη αγαπη που εχει τοση αναγκη... να το αφηνεις με μια νταντα? Ειναι το ιδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για να είσαι πραγματικά καλός όταν κάνεις κάτι, πρέπει να του δίνεις την αμέριστη προσοχή σου και ΟΛΟ σου τον χρόνο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ανάλογα το επάγγελμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ανάλογα το επάγγελμα...

:hmm: θα μπορούσες να μου πεις ποιό επάγγελμα θα μπορούσε να έχει μια γυναίκα καριερίστα και καλή μητέρα?

με ενδιαφέρει σε προσωπικό επίπεδο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
:hmm: θα μπορούσες να μου πεις ποιό επάγγελμα θα μπορούσε να έχει μια γυναίκα καριερίστα και καλή μητέρα?

με ενδιαφέρει σε προσωπικό επίπεδο :P

Παιδαγωγός...(π.χ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα και η παιδαγωγός δε θα πρέπει να λείπει απ το σπίτι της ένα 8ωρο τουλάχιστον?
Δε νομίζω ότι μπορεί να έχει πάντα το παιδί μαζί της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γυναίκα καριερίστα και παιδαγωγός?:confused:
Καριέρα στην παιδαγωγική....
και ειδικά στην Ελλάδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μα και η παιδαγωγός δε θα πρέπει να λείπει απ το σπίτι της ένα 8ωρο τουλάχιστον?
Δε νομίζω ότι μπορεί να έχει πάντα το παιδί μαζί της....

Και η περιπτερού πρέπει να λείπει από το σπίτι της αλλά δεν κάνει "καριέρα"!
Αν θέλετε να μιλήσουμε γενικά για την γυναίκα-μητέρα στην εργασία να το κάνουμε αλλά άλλο "καριέρα" άλλο "εργασία".
Η καριέρα προϋποθέτει άπειρες ώρες στην εργασία αλλά και 100% την προσοχή της γυναίκας (ή του άνδρα)στη δουλειά της ακόμα κι όταν βρίσκεται στο σπίτι!
Προϋποθέτει ταξίδια,επαγγελματικά δείπνα κ.λπ.
Η "εργασία" είναι κάτι άλλο και στη σημερινή εποχή είναι πολυτέλεια σε μια οικογένεια η γυναίκα να μην εργάζεται!
Άλλωστε ανέκαθεν η γυναίκα εργαζόταν κι έλειπε από το σπίτι,από τα χωράφια με τον καπνό,μέχρι το ελαιομάζωμα και τη βοσκή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Γυναίκα καριερίστα και παιδαγωγός?:confused:
Καριέρα στην παιδαγωγική....
και ειδικά στην Ελλάδα ?
Ναι γιατί σου φαίνεται παράξενο?
Έχω γνωστή που από απλή δασκάλα του δημοτικού έφτασε Γ.Γραμματέας του Υπ.Παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ναι γιατί σου φαίνεται παράξενο?
Έχω γνωστή που από απλή δασκάλα του δημοτικού έφτασε Γ.Γραμματέας του Υπ.Παιδείας.

και από πότε ήταν γραμμένη στο κόμμα (νδ ή πασόκ μου είναι αδιάφορο)...έλα, τουλάχιστον όταν λέμε παραδείγματα τέτοια να μην αφήνουμε τις λοιπές παραμέτρους απέξω ;)

Και αυτή ήταν δίπλα στο παιδί? Όχι μπράβο της αν το κατάφερε... 2 γενικές γραμματείς και μητέρες (του πρώην μου και ενός πολύ καλού μου φίλου) έχω γνωρίσει προσωπικά και αμφότερες από όταν ανέλαβαν τα αξιώματα (έχοντας...ταχτεί ΠΟΛΥ πριν γίνουν μανάδες στο πασόκ, από το '81, για να πάρουν τα αξιώματα στις 2 προηγούμενες κυβερνήσεις) χρειάστηκε να ...ξεχάσουν κατά πολύ το σπίτι τους!

οφφτόπικ σόρρυ, αλλά ήταν πολύ κραυγαλέα άκυρο κατά τη γνώμη μου το παράδειγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
και από πότε ήταν γραμμένη στο κόμμα (νδ ή πασόκ μου είναι αδιάφορο)...έλα, τουλάχιστον όταν λέμε παραδείγματα τέτοια να μην αφήνουμε τις λοιπές παραμέτρους απέξω ;)

Και αυτή ήταν δίπλα στο παιδί? Όχι μπράβο της αν το κατάφερε... 2 γενικές γραμματείς και μητέρες (του πρώην μου και ενός πολύ καλού μου φίλου) έχω γνωρίσει προσωπικά και αμφότερες από όταν ανέλαβαν τα αξιώματα (έχοντας...ταχτεί ΠΟΛΥ πριν γίνουν μανάδες στο πασόκ, από το '81, για να πάρουν τα αξιώματα στις 2 προηγούμενες κυβερνήσεις) χρειάστηκε να ...ξεχάσουν κατά πολύ το σπίτι τους!

οφφτόπικ σόρρυ, αλλά ήταν πολύ κραυγαλέα άκυρο κατά τη γνώμη μου το παράδειγμα...

Λοιπόν, σορρυ έγραψα λάθος αξίωμα,Γ.Διευθύντρια είναι στο Υ.Π.,τώρα για το κόμμα σωστά το λες αλλά δεν είχε να κάνει με περισσότερες ώρες εργασίας,ίσως παρουσία σε πολιτικές συγκεντρώσεις αλλά αυτό δεν το βλέπεις σαν "υπερεργασία" αλλά σαν να πήγαινες για καφέ η ποτό σε μια φιλική συγκέντρωση (μαζί ίσως με το παιδί σου).
Γιατί άκυρο παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λοιπόν, σορρυ έγραψα λάθος αξίωμα,Γ.Διευθύντρια είναι στο Υ.Π.,τώρα για το κόμμα σωστά το λες αλλά δεν είχε να κάνει με περισσότερες ώρες εργασίας,ίσως παρουσία σε πολιτικές συγκεντρώσεις αλλά αυτό δεν το βλέπεις σαν "υπερεργασία" αλλά σαν να πήγαινες για καφέ η ποτό σε μια φιλική συγκέντρωση (μαζί ίσως με το παιδί σου).
Γιατί άκυρο παράδειγμα?

για γ.διευθύντριες δεν μπορώ να μιλήσω, δεν ξέρω καν τι είναι ως αξίωμα :D ;)

Γιατί μιλάς για μια θέση που κατά κύριο λόγο (Imho) την καταλαμβάνεις λόγω...πολιτικών γνωριμιών και όχι λόγο ικανοτήτων/ "λαχτάρας" για καριέρα... Εκτός κι αν θεωρούμε το "γίνομαι γνωστός/η στο κόμμα αλλά δεν έχω τόσα φράγκα ώστε να πάω για βουλευτής και προσπαθώ να πιάσω τις υπόλοιπες θέσεις" καριέρα.. εγώ δεν το θεωρώ καριέρα αυτό για αυτό μου φαίνεται άκυρο... imho και φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:hmm: θα μπορούσες να μου πεις ποιό επάγγελμα θα μπορούσε να έχει μια γυναίκα καριερίστα και καλή μητέρα?

με ενδιαφέρει σε προσωπικό επίπεδο :P
Ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να δουλεύει και στο σπίτι και/ή έχει γραφείο πολύ κοντά στο σπίτι. ;) (έτσι ήταν η μαμά μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μισθωτή:δε μου καίγεται καρφάκι για τη καριέρα. Ο μισθός να μπαίνει, να τελιώνω το οχτάωρο, να πηγαίνω σπίτι, να περνάω όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα με το παιδί.

Ελεύθερη επαγγελματίας: αυτό ακριβώς που είπε η μισέλ. Είναι η ιδανική κατάσταση για μένα.

Δημόσια υπάλληλος: κάτι ανάμεσα, επιθυμητό επίσης αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfina

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η καριέρα με τη μητρότητα συγκρούονται στις γυναίκες?

Πιστεύω πως όχι. Υπάρχει ο τρόπος να συνδυαστούν και τα δύο και να λειτουργούν εξίσου καλά. Αυτό που κάνει τη μεγάλη χαλάστρα αλλά σε κάθε τομέα-θέμα-περίσταση είναι η έλλειψη μέτρου, η υπερβολή. Η υπερ-μητρότητα νομίζω πως βλάπτει όπως και η υπερ-εργασία. Για να μην υπάρχει υπερ-μητρότητα χρειάζεται εργασία, για να μην υπάρχει υπερ-εργασία χρειάζεται μητρότητα. Το ένα θα έλεγα από συγκεκριμένη οπτική μπορεί να συμπληρώνει το άλλο και να βοηθά στην ισορροπία της προσωπικότητας της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να δουλεύει και στο σπίτι και/ή έχει γραφείο πολύ κοντά στο σπίτι. ;) (έτσι ήταν η μαμά μου)
και ο μπαμπάς νου ελευθερος επαγγελματίας είναι και πολλοι άλλοιθ που έχουν δικό τους μαγαζι ελευθεροι είναι, αλλα αναγκαστικά λείπουν πάνω από 8 ώρες για να βγάλουν λεφτά
__________________
Μα και η παιδαγωγός δε θα πρέπει να λείπει απ το σπίτι της ένα 8ωρο τουλάχιστον?
Δε νομίζω ότι μπορεί να έχει πάντα το παιδί μαζί της....
η μαμά μιας φίλης μου που είναι δασκάλα, δουλεύει στε δημοτικό δημόσιο σχολείο. όταν έμεινε έγκυος μετα την γέννα είχε άδεια περιπου 1,5 χρονο. δεν γνωρίζω πόσο έκατσε πριν την γέννα. επίσης σχολά κάθε μέρα το αργότερο μέχρι τη 1+30 το μεσημέρι. δηλαδή το πρωί αφήνει την μικρή στο νηπιαγωγείο και όταν σχολάει πάει και την παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
η μαμά μιας φίλης μου που είναι δασκάλα, δουλεύει στε δημοτικό δημόσιο σχολείο. όταν έμεινε έγκυος μετα την γέννα είχε άδεια περιπου 1,5 χρονο. δεν γνωρίζω πόσο έκατσε πριν την γέννα. επίσης σχολά κάθε μέρα το αργότερο μέχρι τη 1+30 το μεσημέρι. δηλαδή το πρωί αφήνει την μικρή στο νηπιαγωγείο και όταν σχολάει πάει και την παίρνει.
Aυτό ισχύει για όλες της μητέρες Δημοσίους Υπαλλήλους, και εδώ και δύο μήνες ισχύει και για τους πατέρες.:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να δουλεύει και στο σπίτι και/ή έχει γραφείο πολύ κοντά στο σπίτι. ;) (έτσι ήταν η μαμά μου)
και ο μπαμπάς νου ελευθερος επαγγελματίας είναι και πολλοι άλλοιθ που έχουν δικό τους μαγαζι ελευθεροι είναι, αλλα αναγκαστικά λείπουν πάνω από 8 ώρες για να βγάλουν λεφτά
Μα το γραφείο της ήταν κάτω απο το σπίτι! Όποτε ήθελα πήγαινα και την έβλεπα, όποτε χρειαζόταν ερχόταν και με έβλεπε! Είχαμε και θυροτηλέφωνο για ενδοεπικοινωνία μεταξύ γραφείου και σπιτιού. Το έχω ξαναπεί: Ουδέποτε ένιωσα να μου λείπει η μητέρα μου όσο ήμουν ανήλικη. Ούτε στο ελάχιστο όμως.

ΥΓ: Ήμουν και άτακτο παιδάκι, μια φορά (θα μουν γύρω στα 8 ) της είχα βγάλει όλα τα έπιπλα απο το γραφείο έξω (εκτός απο τα πολύ βαριά) για να κάνω "καφετέρια" στο πεζοδρόμιο ενώ είχε πεταχτει για μια δουλειά. Φρίκαρε η γυναίκα όταν γύρισε πίσω :lol: Είχα σεβρίρει και αμίτα σε ένα παιδάκι που πέρναγε! :lol: :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top