Ιδιωτικό VS δημόσιο

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Λοιπόν έχω να πω τα εξής
για το δημόσιο
1 Βρεξει χιονίσει ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα τα λεφτά τέλος του μήνα θα τα πάρεις
2 κάνεις το οχτάωρο σου και φεύγεις σαββατοκύριακα δεν δουλεύεις οι εκπαιδευτικοί ακόμα περισσότερο
3 δεν μπορείς να ζητήσεις περισσότερα γιατί δεν είσαι μόνος σου αλλά έχεις και άλλους πόσους να πάρουν αύξηση,
4 δεν μπορείς να εξελιχθείς θα φτάσεις σε κάπως μεγάλη ηλικία για να είσαι σε κάποια καλή θέση


Πάμε στον ιδιωτικό τώρα
1 μπορεί να κλείσει η επιχείρηση και να μείνεις άνεργος
2 μπορεί να δουλέυεις πάνω απο 8 ώρες να δουλέυεις 7 μέρες τις εβδομάδας
3 μπορείς να ζητήσεις αυξηση και να την έχεις αν φυσικά το αξίζεις γιατί λειτουργείς σαν μονάδα
4πολύ πιο γρήγορα μπορείς να πάρεις προαγωγή και αν φτάσεις πιο ψηλά(καλύτερη θέση θέλω να πώ και όχι ένας απλάος υπάλληλος)


Απο εκεί και πέρα ο καθε ένας επιλέγει ανάλογα με τα θέλω του
και οι 2 τομείς για εμένα έχουν τα υπερ και τα κατα τους,
επειδή λοιπόν εγώ δε θέλω να είμαι μια ζωή ένας υπαλληλάκος και να παίρνω 3 και 60 θα προτιμήσω τον ιδιωτικό τομέα;)


Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα,ελπίζω να μην έχουν ξαναειπωθεί αυτά που έγραψα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς όταν στους 10 άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους εμφανιστεί ένας ικανός και εργατικός, με μαθηματική ακρίβεια ή θα μετατραπεί σε άχρηστο ή θα πάρει πόδι γιατί δεν θα αντέξει το ξύσιμο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, διότι δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν την νοοτροπία τους οι 10 εξαιτίας του ενός....Ενώ το αντίθετο μπορεί να γίνει σε χρόνο dt. Τους 10 αυτούς λοιπόν άχρηστους, τους πληρώνω καθημερινά και για πάντα και στο τέλος ΔΕΝ κάνω και την δουλειά μου. Την αγενή πωλήτρια μπορώ να την αντιμετωπίσω με τον πιο απλό τρόπο. Δεν ξαναψωνίζω από το κατάστημά της. Αναγκαστικά λοιπόν, μία, δύο τρεις φορές, κάποια στιγμή ο εργοδότης της θα καταλάβει και θα την στείλει για βρούβες. Τον αγενή δημόσιο υπάλληλο μπορείς να μου πεις πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω εκτός από τη χρήση lexotanil πριν μπω στο γραφείο του? Να τον αναφέρω στον προϊστάμενό του? Αφού αυτός είναι βέβαιο ότι είναι χειρότερος από τον υφιστάμενό του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Σε κάποια εφημερίδα διάβασα πριν καιρό οτι θα ελέγχονται οι δημόσιοι υπάλληλοι ανα μικρα χρονικά διαστήματα ωστε να φεύγουν όσοι δεν αξίζουν
ΜΑΚΑΡΙ να το κάνουν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καλώς ή κακώς όταν στους 10 άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους εμφανιστεί ένας ικανός και εργατικός, με μαθηματική ακρίβεια ή θα μετατραπεί σε άχρηστο ή θα πάρει πόδι γιατί δεν θα αντέξει το ξύσιμο. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό, διότι δεν είναι δυνατόν να αλλάξουν την νοοτροπία τους οι 10 εξαιτίας του ενός....Ενώ το αντίθετο μπορεί να γίνει σε χρόνο dt.

Kατ'αρχήν η αναλογία δεν είναι μόνο 1/10,είναι μεγαλύτερη,απλά συνήθως μας μένει αποτυπωμένη στο μυαλό μια άσχημη συμεπριφορά ... Πολλές φορές συνάντησα εξυπηρετικούς δημόσιους υπαλλήλους,ενταξει δεν έκαναν και τούμπες που με είδαν,αλλά δεν κάναν και κάτι λιγότερο από αυτό που μπορούσαν...
('οτι δηλαδή περιμένω από τον οποιοδήποτε για να είμαι εγώ προσωπικά ευχαριστημένη).
Το κακό γενικά κλίμα πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια εκεί στρέφονταν όλοι οι βισματούχοι και συνήθως αμμόρφωτοι ,κάτι που αναιρείται από τότε που θεσμοθετήθηκαν οι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΙ πανελλήνιοι γραπτοί διαγωνισμοί (δηλαδή από το 97).Απλά οι παλιοί με άλλα συστήματα που είναι πολύ περισσότεροι ακόμη δεν έχουν συνταξιοδοτηθεί :P(+ τους κανιούρους τέτοιους που έρχονται/θα έρθουν μιας που το βισμα δεν εχει καταργηθεί και ούτε πρόκειται ..απλά προστέθηκαν και αξιοκρατικες διδικασιες πλεον πχ γραπτοι διαγωνισμοί)
'Εχω υπάρξει επιτηρήτρια σε γραπτου΄ς διαγωνισμούς κατα καιρούς ,με τελευταίο τον διαγωνισμό του 2004,και είδα Ελένη μου ότι το 80% των (πολλώωωωων χιλιάδων) υποψηφιων ήταν απόφοιτοι πανεπιστημιακών σχολών (ακόμη και για την κατηγορία της ΔΕ !),και αδυνατώ να θεωρήσω ντε φάκτο ότι όλοι αυτοί οι χιλιάδες νέοι είναι οι άχρηστοι και ανίκανοι(που λιώσαν πάνω στα θρανία για να βγάλουν μια μαθηματική και φυσική και και και σχολή) και τα αγενεστατα γαιδουρια (με πολλα απο τα οποια μιλουσαμε στα διαλειμματα και με αρκετα κρατησαμε και επαφές) ,κι εγώ /εσύ/ο χ / ο ψ που επιλέξαμε τον ιδιωτικό τομέα ή το ελεύθερο επάγελμα είμαστε κλάσεως ανώτεροι...
Εσύ θα περάσεις από συνέντευξη, ο άλλος πέρασε από εξέταση...(και ναι ειναι αξιοκρατική αυτή,δεν παίζει μέσο)...
Τώρα για το αν θα αφομοιώσουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες εν καιρώ την κατακριτεα νοοτροπία,μ'αρέσει η μαθηματική σου ακρίβεια ..:) Εσύ δηλαδή κάνεις ότι κάνουν οι άλλοι ?τη μάζα ακολουθείς ? Δεν έχεις δική σου προσωπικοτητα ?'Οχι. 'Εχεις.Οι άλλοι γιατί να μην έχουν δηλαδή δική τους προσωπικότητα ?Γιατί να πάνε με το ρεύμα ? Τους απειλεί κανείς αν δεν τα ξύσεις θα σε σκοτώσουμε ?Το αν θα γινει ή οχι άχρηστος εξαρτιέται από το δημόσιο ? (Δηλαδή εμείς προσφέρουμε δημιουργικά :whistle: επειδή δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς ή επειδή το θέλουμε ?Αν ισχύει το πρώτο,τότε είμαστε ακριβώς αυτό το είδος που σιχαινόμαστε).

Αρχική Δημοσίευση από CrazyHelen:
Τους 10 αυτούς λοιπόν άχρηστους, τους πληρώνω καθημερινά και για πάντα και στο τέλος ΔΕΝ κάνω και την δουλειά μου. Την αγενή πωλήτρια μπορώ να την αντιμετωπίσω με τον πιο απλό τρόπο. Δεν ξαναψωνίζω από το κατάστημά της. Αναγκαστικά λοιπόν, μία, δύο τρεις φορές, κάποια στιγμή ο εργοδότης της θα καταλάβει και θα την στείλει για βρούβες. Τον αγενή δημόσιο υπάλληλο μπορείς να μου πεις πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω εκτός από τη χρήση lexotanil πριν μπω στο γραφείο του? Να τον αναφέρω στον προϊστάμενό του? Αφού αυτός είναι βέβαιο ότι είναι χειρότερος από τον υφιστάμενό του.....

Για τους ορισμένους άχρηστους το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ κι εσύ είναι να απαιτήσω να αλλάξει το σύστημα επιλογής.Με τη ψήφο μου.Τίποτα παραπάνω.
Αν αναγκαστεί να δουλεύει ο υπάλληλος με 600 ευρώ (το βασικό στον ιδιωτικό),τί θα κερδίσω ?
Αν απαγορευτεί στο φοιτητή να παίρνει άδεια(όπως κάνει και ένας τυχαίος ιδιώτης),εγώ τί έχω να κερδίσω ?

Οι ίδιοι -ορισμένοι- άχρηστοι θα εξακολουθήσουν να παρασιτούν εις βάρος μου.Θέλουμε ξουτ των άχρηστων από την παράγκα,όχι άσχημες συνθηκες εργασίας για τους πάντες !Αυτό ειναι που δε μπορώ να καταλάβω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Για τους ορισμένους άχρηστους το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ κι εσύ είναι να απαιτήσω να αλλάξει το σύστημα επιλογής.Με τη ψήφο μου.Τίποτα παραπάνω.
Αυτό ακριβώς... Εντ οφ ντισκάσιον...

Και για τα επόμενα 200 χρόνια, ζήτω οι γαλαζοπράσινοι υπάλληλοι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Και για τα επόμενα 200 χρόνια, ζήτω οι γαλαζοπράσινοι υπάλληλοι!!!

hip hip..............hurray!!!!!!!
hip hip..............hurray!!!!!!!
hip hip..............hurray!!!!!!!



οι άχρηστοι μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορούν να πάρουν πόδι.
Και ναι, υπάρχουν και πάρα πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν καλά τη δουλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καλή μου plain, σαφώς και μέσα στον κανόνα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, ακριβώς για να τον επιβεβαιώνουν.....Σαφώς και όλα αυτά τα παιδιά που δίνουν εξετάσεις έχουν λιώσει στα θρανία και έχουν βγει τα ματάκια τους από το διάβασμα, και έχουν και ήθος και αρχές και την καλύτερη να διάθεση να εξυπηρετήσουν τον πολίτη, αλλά καλώς ή κακώς οι περισσότεροι (προς θεού, όχι όλοι) προσπαθούν να μπουν στο δημόσιο λόγω της μονιμότητας και του αράγματος! Δεν μπορεί να είναι τυχαίο που παραμονή αργιών και την αμέσως επόμενη μέρα, το δημόσιο υπολειτουργεί καθότι δεν υπάρχει προσωπικό να εξυπηρετήσει, δεν είναι τυχαίο ότι κατά τη διάρκεια της μέρας πολλοί υπαλληλοι αλλωνίζουν στα πολυκαταστήματα για shopping, που οι υπεύθυνοι σπανίως είναι στη θέση τους κ.λ.π. Γιατί συμβαίνει αυτό κατά κύριο λόγο στο δημόσιο και όχι στον ιδιωτικό τομέα? Γιατί ο δημόσιος υπάλληλος ξέρει ότι κανείς δεν τον κουνάει από τη θεσούλα του.
Σχετικά με τη μάζα που γράφεις.....Και ας πάρουμε και το ενδεχόμενο ότι κάποιος δημόσιος υπάλληλος έχει τη διάθεση και την όρεξη να είναι όσο το δυνατό παραγωγικότερος γίνεται. Οι γύρω του, οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη ως προς την παραγωγικότητα, κρατούν την κατάσταση σε ελεεινά επίπεδα.....Και φτάνει η στιγμή που ο δόλιος υπάλληλος αναρωτιέται : "Για ποιόν σκίζομαι? Για ποιό λόγο δουλεύω σαν το σκυλί, αφού στην τελική η δουλειά μπλοκάρει στο επόμενο στάδιο?". Η δική μου λογική, λέει, ότι αυτός ο τόσο παραγωγικός υπάλληλος, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα γίνει ο αρχιτεμπέλαρος του τμήματος, αφού διαπίστωσε ότι τελικά πράγματι "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...... "
Όσο για τη ψήφο μου, εγώ πλέον έχω απογοητευτεί.....Άλλωστε μου είναι αδιάφορο αν ο υπάλληλος που δεν θα με εξυπηρετήσει ανήκει στην πράσινη ή στην μπλε παράταξη......

Αρχική Δημοσίευση από plain:
Αν αναγκαστεί να δουλεύει ο υπάλληλος με 600 ευρώ (το βασικό στον ιδιωτικό),τί θα κερδίσω ?
Αν απαγορευτεί στο φοιτητή να παίρνει άδεια(όπως κάνει και ένας τυχαίος ιδιώτης),εγώ τί έχω να κερδίσω ?
Σαφώς και δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα, και κανείς άλλωστε δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο.....Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω είναι στην ιδιοσυγκρασία του καθενός που θα ήθελε να εργαστεί.
Κάποιοι περιμένουν χρόνια για να διοριστουν(και στο μεσοδιάστημα δεν ψάχνουν για καμμία δουλεια) έχοντας ως απώτερο σκοπό να βολευτούν εφ'όρου ζωής σε μια καρεκλίτσας παίρνοντας 3 και 60(άντε 30 και 70 με τα επιδόματα).
Άλλοι είναι στην δούλεψη και την διακριτική ευχέρεια κάθε ιδιώτη και σιχτιρίζουν νυχθημερόν τους βολεμένους(αν και καταβάθος τους ψιλοζηλεύουν).
Άλλοι μπορούν και παίρνουν το ρίσκο κι ανοίγουν δική τους επιχείρηση.
Άλλοι πάλι κάνουν ένα πλούσιο γάμο.
Εγώ απο μικρή παλεύω να καταλάβω τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω και τώρα που μεγάλωσα πάλι δεν μου αρέσει αυτό που είμαι.
Η αλήθεια είναι πως δεν με ενδιαφέρει ο τομέας απασχόλησης(ιδιωτικός-δημόσιος-ελεύθερος) αυτό που ακόμη δεν έχω βρει είναι εκείνη η δουλειά που θα με γεμίζει και δεν θα βαρυγκομώ για να την κάνω.Να ασχοληθώ με αυτά που έχω κλίση.Όταν αγαπάς αυτό που κάνεις όπως κι αν προσφέρεις την εργασία σου το κάνεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Σχετικά με τη μάζα που γράφεις.....Και ας πάρουμε και το ενδεχόμενο ότι κάποιος δημόσιος υπάλληλος έχει τη διάθεση και την όρεξη να είναι όσο το δυνατό παραγωγικότερος γίνεται. Οι γύρω του, οι οποίοι έχουν αντίθετη άποψη ως προς την παραγωγικότητα, κρατούν την κατάσταση σε ελεεινά επίπεδα.....Και φτάνει η στιγμή που ο δόλιος υπάλληλος αναρωτιέται : "Για ποιόν σκίζομαι? Για ποιό λόγο δουλεύω σαν το σκυλί, αφού στην τελική η δουλειά μπλοκάρει στο επόμενο στάδιο?". Η δική μου λογική, λέει, ότι αυτός ο τόσο παραγωγικός υπάλληλος, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα γίνει ο αρχιτεμπέλαρος του τμήματος, αφού διαπίστωσε ότι τελικά πράγματι "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...... "

Eχεις απολυτο δικιο εδω.Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ομολογώ ...


[ quote = crazyhelen]
Σαφώς και δεν θα κερδίσει κανείς τίποτα, και κανείς άλλωστε δεν επιθυμεί κάτι τέτοιο.....Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.......[/QUOTE]
Δεν ειπα βρε Λενιώ ότι εσύ το ισχυριστηκες ...σχολιασα απλα μια λογικη που εχω ακουσει γενικώς :)

[quote = doo]
Και ναι, υπάρχουν και πάρα πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που κάνουν καλά τη δουλειά τους.
[/doo]
Για εκειναυς τους χρυσους ανθρωπους που σου κανανε τη τσικνοπεμπτη τραπεζι με κοψιδια λες ε ? :P

Καλα που το θυμηθηκα παλι αυτο το ποστ.Δεν παω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τα τσούκσαμε το μεσημεράκι, ε, φανταστικό πλέιν?:D
ένα ποτηράκι κρασάκι παραπάνω να πάνε κάτω τα φαρμάκια?:D
ούτε ένα quote σωστό :bleh::bleh:

επειδή δε θυμάμαι τι είχα πεί όταν έκανα το ποστ, (ηλικία δον γουόρι, ου γαρ έρχεται μόνο του), έχω να επισημάνω ότι τα κοψίδια ήταν στη Πάρνηθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Oι προσλήψεις στο Δημόσιο έχουν παγώσει μέχρι νεοτέρας από το 2008, κατόπιν νομοθετικής πράξης που υποβλήθηκε από την επιτροπεία της Κομισιόν. Ήδη διανύουμε τον 9ο χρόνο με μια χώρα στο γύψο. Οι περισσότεροι νέοι, φοιτητές κ.α. δείχνουν ότι ζουν στη δική τους πραγματικότητα μέχρι να ανεβάζουν κανένα μαγιό στο προφίλ τους δείχνοντας πόσο τέλεια περνάνε με ξένα κόλυβα ενώ η χώρα είναι παραδομένη στον αυτόματο πιλότο. Κατάντια. :hmm: Απορώ ποιοι φοιτητές πιστεύουν ότι θα διοριστούν με το που θα τελειώσουν τις σπουδές τους. Θα ήθελα να τους γνωρίσω και να συζητήσω μαζί τους, να διαπιστώσω με λύπης ότι θα με πουν φασίστα επειδή δεν έχω τη δική τους άποψη στην ονειροπαγίδα που ζουν. Περισσότερο μου τη δίνει, ότι οι φοιτητές κάποιων θεωρητικών σχολών που η επαγγελματική τους προοπτική εξαρτάται άμεσα από το Δημόσιο, απαντούν όλο νόημα "ποιος ξέρει πώς θα είναι η αγορά εργασίας μετά από 5-6 χρόνια". Δυστυχώς φίλοι πέρασαν τα χρόνια και ήδη κοντεύουμε 10ετία και η χώρα μας είναι σε σκληρά μνημόνια. Κάποιοι το 2008 ήταν είκοσι χρονών παιδιά με όνειρα. Τι άλλαξε το 2017; Βέβαια κάποιοι εμμένουν να συζητούν ακόμη πόσο δύσκολη είναι η σχολή τους αγνοώντας σε ποια πραγματικότητα ζουν.

Ελπιδα να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ, το παλιο, το Ορθοδοξο, δεν υπαρχει οποτε διορισμοι γιοκ. Οποιος θελει διορισμο πρεπει να φορεσει στολη απο τα 18.

Αλλα εμενα με τρωει κατι αλλο, πως γινεται ενα παιδι 18χρ να εχει ονειρο να διοριστει στο Δημοσιο;

Σημείωση συντονιστή: Το παρόν μήνυμα, καθώς και όλα τα μηνύματα μέχρι και το #53, προήλθαν από το θέμα Φιλόλογοι - Επαγγελματική αποκατάσταση. Το παρόν συνιστά απάντηση στο μήνυμα #209 του μέλους nPb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλλα εμενα με τρωει κατι αλλο, πως γινεται ενα παιδι 18χρ να εχει ονειρο να διοριστει στο Δημοσιο;

Μια σταθερή και μίζερη ζωή με καλό μισθό ακόμα και για τις μέρες μας (παίρνεις άνω των 1000 ευρώ). Αν είναι τυχερός και σε θέση γραφείου μπορεί να παίζει πασιέντζα όλη μέρα. Μπόνους θετικό ότι μπορεί να κλαίει για τα μνημόνια και να χορεύει στο σύνταγμα όταν βγαίνει νέα αριστερή κυβέρνηση η οποία φυσικά είναι πάντα πρώτη φορά αριστερά καθώς όλες οι άλλες αριστερές κυβερνήσεις με μέλη της κνε αποδείχτηκαν δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μια σταθερή και μίζερη ζωή με καλό μισθό ακόμα και για τις μέρες μας (παίρνεις άνω των 1000 ευρώ). Αν είναι τυχερός και σε θέση γραφείου μπορεί να παίζει πασιέντζα όλη μέρα. Μπόνους θετικό ότι μπορεί να κλαίει για τα μνημόνια και να χορεύει στο σύνταγμα όταν βγαίνει νέα αριστερή κυβέρνηση η οποία φυσικά είναι πάντα πρώτη φορά αριστερά καθώς όλες οι άλλες αριστερές κυβερνήσεις με μέλη της κνε αποδείχτηκαν δεξιά.
1000; οχι δα
καθηγητες με πανω απο 10 χρονια παιρνουν κοντα στα 900 ευρω πλεον(ασε οι νεοδιοριστοι,πολυ λιγοτερα),οι οποιοι διοριστηκαν με τον πολυ απαιτητικο γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ,δεν βρηκαν πορτα και μπηκαν.


οι πολυ παλιοι που ειχαν πανω απο 1300 ευρω μισθο συνεχιζουν να παιρνουν λιγο πανω απο χιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1000; οχι δα
καθηγητες με πανω απο 10 χρονια παιρνουν 800 τοσα ευρω πλεον

ασε οι νεοδιοριστοι

οι πολυ παλιοι που ειχαν πανω απο 1300 ευρω μισθο συνεχιζουν να παιρνουν λιγο πανω απο χιλια



Ένας καθηγητής με 10 χρόνια παίρνει 1328 ευρώ μικτά. Που σημαίνει ότι παίρνει 1000 ευρώ καθαρά. Αυτό δίχως οποιοδήποτε επίδομα φυσικά το οποίο ανεβάζει το μισθό.

Αυτά είναι κλιμάκια 2017.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
900 ηθελα να γραψα..οχι δεν παιρνει 1000 ευρω καθαρα
διοτι εχουν παγωσει χρονια τωρα οι αυξησεις του ενιαιου,εικονικα οσα βλεπεις.

επισης στα 1092 μεικτα ο καθαρος μισθος ειναι 660
στα 1225 ειναι 875 ,στα 1409 ειναι 998

τα περισσοτερα επιδοματα καταργηθηκαν ,εμεινε μονο το επιδομα για οσους πανε στην παραμεθοριο(100 ευρω μεικτα),ενα επιδομα για οσους αναλαμβανουν και την χαρτουρα και ειναι προισταμενοι(70 καθαρα εκει γυρω) και επιδομα τεκνων 70 ευρω(νομιζω μεικτα,αλλα μπορει και οχι δεν το εχω ψαξει) για δυο παιδια,για το ενα 50, εως τηνε νηλικιωση τους προφανως.
προφανως οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι δεν πανε παραμεθοριο και δεν ειναι προισταμενοι.

το σημαντικοτερο ξαναλεω εδω και δεκαετιες οι εκπαιδευτικοι διοριζονται με γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ,ωστε να μην δικαιολογειται τοση καχυποψια πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα δεν είπα για τους καθηγητές αλλά για όλους τους δημοσίους. Οι καθηγητές είναι μικρή μερίδα αυτών. Επίσης, με 1092 μεικτά ο καθαρός βγαίνει 660; Σίγουρο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ελπιδα να ξαναβγει το ΠΑΣΟΚ, το παλιο, το Ορθοδοξο, δεν υπαρχει οποτε διορισμοι γιοκ. Οποιος θελει διορισμο πρεπει να φορεσει στολη απο τα 18.

Αλλα εμενα με τρωει κατι αλλο, πως γινεται ενα παιδι 18χρ να εχει ονειρο να διοριστει στο Δημοσιο;

Δεν είναι τόσο το παιδί όσο οι γονείς οι οποίοι είτε είναι δημόσιοι είτε ιδιωτικοί υπάλληλοι πολύ συχνά εκτιμούν μια θέση στο δημόσιο με ανθρώπινα ωράρια και χωρίς άγχος οπότε όλο αυτό μεταφέρεται και στο παιδί.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι αυτό το χάσμα σε εργασιακό περιβάλλον μεταξύ δημόσιου-ιδιωτικού, η προτίμηση των 18χρονων στο δημόσιο είναι καθαρή απόρροια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μα δεν είπα για τους καθηγητές αλλά για όλους τους δημοσίους. Οι καθηγητές είναι μικρή μερίδα αυτών. Επίσης, με 1092 μεικτά ο καθαρός βγαίνει 660; Σίγουρο αυτό;

εχει πλεον πολλες κρατησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κρατήσεις έχουν όλοι αλλά 40% κράτηση σε μισθωτό και ειδικά του δημοσίου μου φαίνεται παράξενο. Σε ποιο ταμείο υπάγονται οι δημόσιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
του Δημοσιου,το ταμειο ειναι
οι κρατησεις ειναι πανω απο 400 ευρω ,η τροικα τις ανεβασε τοσο αφου πρωτα τσεκουρεψε τον μισθο.

μαλιστα οι πλεον νεοδιορισθεντες εχουν και μια ..δοκιμαστικη περιοδο δυο ετων πριν την μονιμοποιηση κατα την οποια τους στελνουν να γνωρισουν τις εσχατιες της χωρας,δινοντας τους κατω απο 600 ευρω καθαρα για εκεινα τα χρονια!αυτό το τελευταίο το είχαν ψηφίσει δεν ξέρω όμως αν το πήραν πίσω.

αναμενεται και νεο τσεκουρι μεσω φορολογιας εντωμεταξυ απο την μεθεπομενη χρονια

στις αρχικες περικοπες επληγησαν λιγοτερο οσοι ηταν κοντα στην συνταξη ή είχαν πολλά χρονια και σημαντικα περισσότερο ολοι αλλοι

τελος παντων η συζητηση ειναι εκτος θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top