Πώς κρίνετε κάποιον που έχει αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους;

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από thecure:
καλυτερα κρινε καποιον απο τη στιγμη που θα ανοιξει το στομα του να εκφρασει αποψη, παρα απο αυτα που θα εχεις ακουσει ( πιθανοτατα διαστρευλωμενα ) ειτε απο τον ιδιο ειτε απο τους αλλους

Δεν θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα.

@Himela : άλλο "ψυχολογώ" (σιγά μην τους βγάλουμε και χαρτί ανάλυσης στο τέλος) και άλλο το"παρατηρώ τη συμπεριφορά και ακούω τις απόψεις".
Γιατί, από τη στιγμή που δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί αυτά τα άτομα έχουν τέτοια συμπεριφορά στον ερωτικό τομέα, σημαίνει ότι δεν μπορείς να την ερμηνεύσεις στον μικρόκοσμό σου, άρα να βγάλεις και ένα αντικειμενικό συμπέρασμα.
Αναφορικά με την ανασφάλεια : γυρίζουμε στο θέμα "ψυχολογείν" , που δεν στέκει στις καθημερινές απλές κοινωνικές επαφές * , οπότε let it be.

*εκτός και αν με κάθε νέο άτομο που βγαίνεις/γνωρίζεις του/της κάνεις 3ωρη συνέντευξη με κράνος ηλεκτροδίων και παλμογράφο. Δεν υφίσταται η λέξη "ψυχολογώ" ακόμα και 20 χρόνια να τον ξέρεις τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Διαφωνώ. Και μου κάνει εντύπωση που κανείς άλλος δε λέει τη γνώμη του. Δηλαδή εσείς όταν γνωρίζετε κάποιον "καταπίνετε" ό,τι σας πει γι' αυτόν και ζείτε το σήμερα μαζί του, χωρίς να σας νοιάζει το χτες; Τόσο ανοιχτόκαρδοι και ανυποψίαστοι δηλαδή; Τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαφωνώ. Και μου κάνει εντύπωση που κανείς άλλος δε λέει τη γνώμη του. Δηλαδή εσείς όταν γνωρίζετε κάποιον "καταπίνετε" ό,τι σας πει γι' αυτόν και ζείτε το σήμερα μαζί του, χωρίς να σας νοιάζει το χτες; Τόσο ανοιχτόκαρδοι και ανυποψίαστοι δηλαδή; Τι να πω.

Το εαν εχει παει με 1 ή με 100 λιγο με νοιαζει, αρκει να ειναι στην υγεια του καλα και να μην εχω να ανησυχω για ΣΜΝ.
Ποτε δε θα κρινω - κατακρινω καποιον βασει της σεξουαλικης του ζωης. Δεν ειναι καν στη "λιστα"
(αν θεωρησουμε οτι εχω καποια τελος παντων) κριτηριων μου οσον αφορα στις διαπροσωπικες μου επαφες. Οποτε δεν εχει να κανει με το οτι "καταπινω" αβιαστα το οτιδηποτε, ειτε με το ποσο ανυποψιαστη ή ανοιχτοκαρδη μπορει να ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Το εαν εχει παει με 1 ή με 100 λιγο με νοιαζει, αρκει να ειναι στην υγεια του καλα και να μην εχω να ανησυχω για ΣΜΝ.
Ποτε δε θα κρινω - κατακρινω καποιον βασει της σεξουαλικης του ζωης. Δεν ειναι καν στη "λιστα" (αν θεωρησουμε οτι εχω καποια τελος παντων) κριτηριων μου οσον αφορα στις διαπροσωπικες μου επαφες. Οποτε δεν εχει να κανει με το οτι "καταπινω" αβιαστα το οτιδηποτε, ειτε με το ποσο ανυποψιαστη ή ανοιχτοκαρδη μπορει να ειμαι.

Ναι αλλά είχαμε "πλατιάσει" κάπως το θέμα, δε μιλούσα μόνο (μη σου πω και καθόλου) για τις επιλογές κάποιοιυ στη σεξουαλική του ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Διαφωνώ. Και μου κάνει εντύπωση που κανείς άλλος δε λέει τη γνώμη του. Δηλαδή εσείς όταν γνωρίζετε κάποιον "καταπίνετε" ό,τι σας πει γι' αυτόν και ζείτε το σήμερα μαζί του, χωρίς να σας νοιάζει το χτες; Τόσο ανοιχτόκαρδοι και ανυποψίαστοι δηλαδή; Τι να πω.

Επιφυλακτική είμαι. Πάντα. Με όλους. Αλλά ποιος δεν είναι; Δεν έχω όμως τη δικαιοδοσία και το θράσος να ζητήσω πλήρες ιστορικό του ατόμου που γνωρίζω!

Άλλο επιφυλακτικός, άλλο προκατειλημμένος, όπως εσύ, γιατί σε στοιχειώνει το παρελθόν του άλλου και πιστεύεις ότι θα επαναλάβει τα ίδια. Δεν σε κουράζει αυτή η σκέψη; Αδικείς τους άλλους με αυτόν τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι αλλά είχαμε "πλατιάσει" κάπως το θέμα, δε μιλούσα μόνο (μη σου πω και καθόλου) για τις επιλογές κάποιοιυ στη σεξουαλική του ζωή.

Εαν αναφεροσουν σε κατι αλλο εκτος της εναλλαγης πολλων διαφορετικων συντροφων, τοτε θα βγουμε οφφ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Επιφυλακτική είμαι. Πάντα. Με όλους. Αλλά ποιος δεν είναι; Δεν έχω όμως τη δικαιοδοσία και το θράσος να ζητήσω πλήρες ιστορικό του ατόμου που γνωρίζω!

Άλλο επιφυλακτικός, άλλο προκατειλημμένος, όπως εσύ, γιατί σε στοιχειώνει το παρελθόν του άλλου και πιστεύεις ότι θα επαναλάβει τα ίδια. Δεν σε κουράζει αυτή η σκέψη; Αδικείς τους άλλους με αυτόν τον τρόπο.

Όχι καλέ δε ζητάω ιστορικό με το καλησπέρα σας! Εννοώ αυτά που θα μάθεις με τον καιρό πάνω στη συζήτηση ή στη συμπεριφορά. Εγώ απάντησα σε αυτό που είπες:

Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να ψυχολογήσεις (πράγμα το οποίο σιχαίνομαι να προσπαθούν να μου κάνουν/κάνω στους άλλους) κάποιον γνωρίζοντας σκόρπια πράγματα για το παρελθόν του.

Και λέω οτι προφανώς και καταλαβαίνεις πράγματα ΚΑΙ από το παρελθόν κάποιου, αλλά και από το πώς το αντιμετώπισε κλπ. Όχι αυθαίρετα συμπεράσματα όμως, αυτά που λέει ο ίδιος.

Ναι έχω βγει εκτός θέματος.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δλδ, καθε ~2 μηνες αλλαζει κανεις ερωτικο συντροφο ας πουμε για ενα χρονο και αυτο σημαινει τι? Εμπλουτιζεται ετσι η σεξουαλικη του ζωη ως προς τι? Γινεται καλυτερος με ποιο τροπο? Και αυτο εχει να του δωσει πολλα περισσοτερα απο το να ηταν αυτο το χρονο με τον ιδιο συντροφο, που θα μπορουσε να δοκιμασει οσα θα δοκιμαζε και με τους υπολοιπους 5?
Το μονο που θα το δωσει ειναι να εχει μετρο συγκρισης και να μπορει να πει οτι με το ταδε ατομο ταιριαζαμε σεξουαλικα ενω με το αλλο οχι...
Τη διαφορα που εντοπιζεις δεν την αντιλαμβανομαι...

ε τωρα τι να σου πω, εχω παει με γυναικες πουε χουν παει με 1-2 αντρες και με γυναικες που εχουν παει με 10-20, οι δευτερες ηταν καλυτερες, ηξεραν εξ αρχης σε τι αντιδρω καλυτερα και σε τι οχι γιατι ειχαν δει πολλα διαφορετικα πραγματα και μπορουσαν να προσαρμοστουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ε τωρα τι να σου πω, εχω παει με γυναικες πουε χουν παει με 1-2 αντρες και με γυναικες που εχουν παει με 10-20, οι δευτερες ηταν καλυτερες, ηξεραν εξ αρχης σε τι αντιδρω καλυτερα και σε τι οχι γιατι ειχαν δει πολλα διαφορετικα πραγματα και μπορουσαν να προσαρμοστουν

Με τη δικη σου λογικη, τοτε και μια ιεροδουλη υπερτερει εναντι των υπολοιπων...
Να με συγχωρεις, αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Με τη δικη σου λογικη, τοτε και μια ιεροδουλη υπερτερει εναντι των υπολοιπων...
Να με συγχωρεις, αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου...

Μα τι ερωτηση ειναι αυτη?! ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι *τεχνικα* καλυτερη.

Ασε τα συναισθηματα, γιατι στο σεξ μπαινουν και αυτα και αλαζει το παιχνιδι τελειως, αν βγαλουμε τα συναισθηματα απο την εξισωση, πχ αν ερωτευτεις μια πορνη και σε ερωτευτει και αυτη τοτε ναι ΦΥΣΙΚΑ ειναι καλυτερη.

Και οχι λιγο, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, ειναι *πολυ* καλυτερη.

Το ιδιο ισχυει και απο την αλλη βρε κουκλα μου, σκεψου εναν αντρα που εχει παει με μια μονο γυναικα, και βρισκει εσενα μετα, θα νομιζει οτι ολες οι γυναικες αντιδρουν με τον ιδιο τροπο στον ερεθισμο. Ε δεν παει ετσι, ολες διαφορετικες εισαστε.

Οπως ολα τα πραγματα ετσι και το σεξ ειναι θεμα εμπειριας, οσο πιο πολυ το κανεις σε οποιο περισοτερο διαφορετικες συνθηκες τοσο καλυτερος γινεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπική γνώμη: Το να μην προτιμάς να πας με κάποιον/α που έχει πάει με άλλους/ες 30, είναι άλλο πράγμα από το ότι κάποιος/α που έχει πάει με 30 έχει αυξημένες πιθανότητες να έχει καλύτερη σχέση με το θέμα "σεξ" από ότι κάποιος/α που βρέθηκε μόνο με λίγους.
Και μιλάω για πιθανότητες γιατί αν με το "κάνω σεξ" εννοώ ότι πάω με κάποιον χωρίς να έχω τριβή μαζί του στο θέμα (πχ. one night stand κατ'εξακολούθηση) ε και με ..1000 να πάω ουδεμία τριβή θα έχω με το θέμα μιας και κατά πάσα πιθανότητα κανέναν *πειραματισμό* δεν θα έχω κάνει πλην βασικών διαδικασιών.

Στο ερώτημα του θέματος:
Σε καμία περίπτωση δεν θα κατακρίνω κάποιον/α είτε πήγε με 1 είτε με 101 ερωτικούς συντρόφους. Αν ακούσω "εξωπραγματικά" μεγάλο αριθμό για τα δικά μου δεδομένα (που για άτομα της ηλικίας μου είναι τάξη μεγέθους 10 και για άντρες και για γυναίκες) θα θεωρήσω πιθανά ότι το άτομο "αναλώθηκε" στο παρελθόν (ή εξακολουθεί να αναλώνεται) χωρίς λόγο σε εφήμερες σχέσεις. Δεν θα τον κατακρίνω, γιατί στην τελική δεν κάνει κάτι κακό, απλώς θα σκεφτώ αυτό.

Το να επέλεξε κάποιος συνειδητά να κάνει εφήμερες σχέσεις με γνώμονα το σεξ πραγματικά δεν μου λέει κάτι για το άτομο αυτό, ειδικά αν είναι σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία. Για τις μικρότερες ηλικίες κρατάω μια μικρή ένσταση, όχι γιατί με "ενοχλεί" να μου πει κάποιος στα 18-19-20 ότι έχει "πάει" με πολλούς/ες αλλά γιατί -κρίνοντας από μένα και τον φιλικό μου περίγυρο στις αντίστοιχες ηλικίες- δεν ήταν κάτι συνειδητοποιημένο και -κυρίως- δεν νομίζω ότι προσφέρει έστω αυτή την εμπειρία του "τι θέλω στο κρεββάτι".
Γνώμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πώς κρίνετε κάποιον που έχει αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους;


...Κρίνω πως δεν τον άντεξε κανείς για να τον κρατήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grasshoper

Νεοφερμένος

Ο grasshoper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πώς κρίνετε κάποιον που έχει αλλάξει πολλούς ερωτικούς συντρόφους;
ΕΜΠΕΙΡΟ/Η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top