Πώς αντιλαμβάνεστε τον Θεό;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ευσωμο με μουσι..
σαν τον Πανούση ενα πραγμα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ευσωμο με μουσι..
σαν τον Πανούση ενα πραγμα..:P

χαχ ετσι μας τον διδαξαν στις φωτος στο σχολειο..
οπως τον αη βασιλη χοντρουλη με μακρια γενια και στα κοκκινα να φερνει δωρα στα παιδια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
που; :confused:
πες μου επιτοπεος :redface:


μ'αυτο γλυτωσα και το meeting με τον shrink. :redface:



Θα αποτολμησω μια ακτινογραφηση:
εχεις τη μαγκια να πηγαινεις με αυτο που ξερεις κι οχι με αυτο που βλεπεις..
και να το ρισκαρεις.
Οποτε μια κριση υπαρχει για σενα: Σωστη!

Η γενικευμενη καχυποψια, ειναι το μονο αντιδοτο,
στη μανιπουλαρισμενη δημοσιοτητα…
Αρα ειτε ειστε συγγραφεας/κριτικος ειτε ακαθοριστα ερωτευμενη:redface:

Κι εκεινος γνωστος για τον υπερεκχειλιζοντα σνομπισμο του;:redface:

Απο μια κοινωνια που μου στελνει βουρκο μαζικο
οπου επιπλεουν ολο και λιγοτερα ονοματα,
δεν εχω τιποτα να περιμενω και ποσο μαλλον
ταυτισεις με τον εναν η τον αλλον.
Σιχαινομαι το επιπλεειν στη δημοσιοτητα.
Το ακουμπαω και βρωμιζω.
Προτιμω το "oh so quiet" της κυρας Bjork.

Να προσεχετε, λιγακι, τις παρομοιωσεις σας μελλοντικως,
γιατι παρολο οτι τιποτα δε μου λενε τα μικρα μιζερα ακροατηρια των αναγνωσεων
ωστοσο δεν υποτιμω τη δυναμικη τους που θυμιζει μια ταινια
που καποιος ιταλος μαθητευομενος ποιητης
με τη συνδρομη του Νερουντα προσπαθουσε να σαγηνευσει
το υποκειμενο της λατρειας του, μια κουκλα σισιλιανα.
Το αποτελεσμα ηταν να παει η μανα της και να βρει
τον ιδιο τον Νερουντα και ...ο διαλογος σπαραχτικος:

- ο Μαριο τριγυρναει στο μαγαζι μου...
και εχει ξελογιασει την ανιψια μου.
- Τι της ειπε;
- Μεταφορες.
- Και λοιπον;
- Την εχει ψησει σαν φουρνος με τις μεταφορες του!
- Αρχισε αρκετα αθωα:
"Το γελιο της ηταν σαν πεταλουδα".
- Αλλα τωρα λεει οτι το στηθος της
ειναι σαν φωτια με δυο φλογες.

:P:P:P


Ελπιζω το επομενο στεπ σας να μην ειναι ενας ανωμαλιαρικος μαραθωνιος δημοσιου φλερτ..:redface::redface:

Παρολο οτι ειμαι famous για την ανοιχτομυαλοσυνη.. :redface:

Τοση γραφη κι ακομα δεν εχορτασε αυτο το αγριμι (μου) που με πεταει εξω απ' τον κοσμο
εως και να γραψω σε φορουμ με ροζ φοντο χιχι :) (αυτο παει και για υπογραφη, χαλαρουιτα:))



ολοι θελουμε τη στοιχειωδη ανταποκριση στο με ακουει κανεις...
Το εκανα κι εγω και στα πρωτα και στα μετα βηματα...
αλλα εδω σου κανει μπουυυ η γατα εξω απο το παραθυρο
και κλεινεις και τα παντζουρια..
θελω να πω δηλ πως τιποτα που να φοβασαι δε γινεται να το αγαπησεις...
που να φοβασαι οχι παροδικα, σε μια στιγμουλα, αλλα παντοτινα.
Και ειναι τοσο ολιγοπιστοι που δεν κανουν τον κοπο
να ανοιξουν λιγακι τις γριλλιες..
τι ειδους ζωα ειναι αυτα δεν μπορω να καταλαβω...

Ξεκινανε, ετσι, φθαρμενοι από την πρωτη τους ανασα/δημοσιευση/πορδη...

αν ειμαστε αδυναμοι να αντιληφθουμε τον διπλανο μας,
δε θα αντιληφθουμε κανενα εκει πανω...


Άμα σας το λέω, να μην μοιράζετε κόλλυβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παιδιά, αν πιστεύεται ότι υπάρχει Θεός, δε χρει'άζεται να πιστεύεται και να ελπίζεται στον ...Santa Claus. Αν όμως δεν υπάρχει Θεός, τότε σίγουρα δεν υπάρχει πολύ περισσότερο και ο Άγιος Βασίλης:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
O Αγιος Βασιλης υπαρχει... Αφου το λεει η Coca Cola!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνει η Coca-Cola, ο Άη Βασίλης πάντως υπήρξε! Ευτυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνει η Coca-Cola, ο Άη Βασίλης πάντως υπήρξε! Ευτυχώς!
Όχι όμως με τη μορφή που τον παρουσιάζουμε στα παιδάκια. Κόκκινα ρουχαλάκια, άσπρα γένια και φέρνει δώρα σε όλα τα καλά παιδάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
για τον ΆιΒασίλη λέτε...;

εγώ θα πιστέψω ότι υπάρχει, κρίνοντας από το 2011....
μέχρι τώρα δεν πίστευα ότι υπήρχε, αλλά είμαι ευκολόπιστος....
και έχω ανάγκη και δίψα για πίστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Συνοψίζοντας κάπως στο μυαλό μου τις ιδέες της εισηγήτριας, νομίζω ότι έγινε μία απόπειρα να αναβαθμιστεί η πνευματικότητα του χριστιανισμού σε σχέση με το κομάτι της ηθικής. Έχουμε χάσει τη "φιλοσοφική" προσέγγιση του Θεού είπε, ενώ ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια, η Οδός και η Ζωή.

Επίσης γράφει κάπου με εντυπωσιακή διαύγεια: "Η έννοια της Αγάπης κατα τον Χριστό ήταν πολύ ανώτερη και διαφορετική απο αυτή που της δίνει σήμερα ο άνθρωπος. Άπιαστη,αν θες, όσο και το θείο."

Εν συνεχεία στην κουβέντα αναφέρθηκε η ιδέα του Μη-Μηχανιστικού Σύμπαντος, ροή πληροφορίας που συμπηκνώνεται σε ενέργεια (μάλλον ψυχική) και αποτυπώνεται στην ύλη (ως ενφύσημα) σκορπίζοντας ζωή. Πληροφορία που εκπορεύεται απ' το Εν, την Πρωταρχική Αιτία. Ένα Σύμπαν με νοημοσύνη, ένα "εργοστάσιο εξτροπίας".

Ένα ερώτημα εδώ είναι, είναι αυτό το Σύμπαν ο ίδιος ο Θεός ή το Δημιούργημά του; :hmm:

Συγκράτησα αυτά τα πολύ ωραία για αρχή. Η δική μου σκέψη ξεκινάει από την ιδέα ότι η ανάπτυξη της ανθρώπινης πνευματικότητας σε οποιαδήποτε μορφή της δεν γίνεται τυχαία αλλά ακολουθεί τη συχνότητα του Χέγκελ, το Zeitgeist, τη συλλογική κοινωνική συνείδηση που εξελίσσεται στο πέρασμα των αιώνων. Θα μπορούσαμε υπερβολικά ίσως να ισχυριστούμε ότι η ταινία έχει ήδη γυριστεί. Εμείς απλά βιώνουμε το παρελθόν μας. Γι' αυτό π.χ. η σκυλίτσα Μίσσυ μπορεί και προφήτευε το μέλλον και ο Πόλ το χταπόδι τους αγώνες του Euro! :P

Την εποχή των πρώτων χριστιανών η πνευματικότητα στα κείμενα ήταν διάχυτη, διαποτισμένη με μία φιλοσοφική προσέγγιση του ζητήματος του Θεού. Αυτή όμως στην κυριολεξία συνθλίφτηκε με το ανελέητο κυνηγητό των αιρέσεων (Γνωστικισμός, Αρειανισμός, Νεστοριανισμός, κα.) όπου και επεβλήθηκε η "ιδεολογική καθαρότητα" του χριστιανισμού, επιλέχθηκαν τα 4 "θεόπνευστα" ευαγγέλια και υιοθετήθηκε το μοντέλου Χριστού - Σωτήρα, η ηθικοδιδασκαλία δηλαδή αντί για την Οδό προς την Αλήθεια.

Ιστορικά λοιπόν εξηγούνται όλα. Έπρεπε να περάσουν 2000 χρόνια όμως για να συνειδητοποιήσουμε το αδιέξοδο αυτής της προσέγγισης. Έπρεπε να ωριμάσει το συλλογικό ασυνείδητο στο βαθμό όπου πολλοί από μας θα στεκόμαστε κριτικά απέναντι στην ηθικοδιδασκαλία και τη σχέση της με την εξουσία. Ήρθε η ώρα για μια καινούργια "δόνηση" πνεύματος, για έναν "νεο-χριστιανισμό", μια βαθύτερη κατανόηση του νοήματος της αγάπης.

Να αναζητήσουμε τη σχέση της Αγάπης με τη Ζωή όχι μέσα από ένα συναίσθημα που συνεισφέρει στην κοινωνική ειρήνη και συνοχή αλλά ως το "εργαλείο" ανάπτυξης πνευματικότητας που θα καταστήσει κάθε εξουσία άχρηστη και θα μας εξελίξει. 8)

Φανταστείτε π.χ. να κάθεσαι μπροστά από ένα ωραίο δεντράκι, να το κοιτάς, να το μυρίζεις, να χαϊδεύεις τα φιλαράκια του, να του λες λογάκια τρυφερά και τσουυυυπ.....

....να του ρουφάς όλη του την ενέργεια σαν το αγαπισιάρικο βαμπίρ! :devil: :P

Τι εξουσία θα είχε μετά πάνω σου ο κάθε πλανητάρχης; Στην αρχή κάπως σαν...."τα του καίσαρα στον καίσαρα και τα του Θεού στο Θεό" και μετά τα @@, πάμε γι' άλλα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.




Λένε πως αν κλάψεις κάτω από το φεγγαρόφωτο, τα δάκρυα σου δε χάνονται, αλλά γλιστρούν απαλά πάνω στις αχτίδες του φεγγαριού, όπως τα μικρά παιδιά στην τσουλήθρα της παιδικής χαράς, και φτάνουν ψηλά, πολύ ψηλά, στο νυχτερινό ουρανό και γίνονται αστέρια - τα δικά σου αστέρια. Τ΄ αστέρια αυτά φωτίζουν το δρόμο σου στη ζωή και οδηγούν το κάθε σου βήμα.

του Δημήτρη Γραμμένου

με αφορμή το παραπάνω κείμενο πιστεύω ότι...
Ο Θεός είναι σαν το Αστέρι που φωτίζει τη Ζωή σου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ο Θεός είναι σαν το Αστέρι που φωτίζει τη Ζωή σου......

μιλαμε για αυτο το θεο?



ξερω ξερω "το δοκιμαζει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο Θεός είναι κάτι πολυ προσωπικό για τον κάθε άνθρωπο και κυρίως πως τον αντιλαμβάνεται γύρω του....
και σίγουρα δεν είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις των ανθρώπων.... ο άνθρωπος δεν είναι έρμαιο του Θεού ...κάποιοι επέλεξαν να καλοπερνούν και κάποιοι να πεινάνε...έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα, μπορεί να βρεθούμε κι εμείς στην κατάσταση του παιδιού....σίγουρα πάνω στη δυσκολία θα πούμε Ωχ!!!! Θεέ μου...
"Όλοι ζούμε στον υπόνομο, μα κάποιοι από μας κοιτάνε τ' αστέρια." Οσκαρ Ουαϊλντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
μιλαμε για αυτο το θεο?



...

Όχι, αλλά για εκείνον που λέει: Αλίμονο αν σκαναδαλίσετε ενά παιδί σαν κι αυτό:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
μιλαμε για αυτο το θεο?



ξερω ξερω "το δοκιμαζει"

χαλάρωσε λίγο, ρε epote..., θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις άλλο παράδειγμα.... :mad:
και αν θες να μάθεις..., ναι, αυτός θα μπορούσε να είναι και ο Θεός σου και ο Θεός μου....
τί σου φαίνεται περίεργο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
αλάρωσε λίγο, ρε epote..., θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις άλλο παράδειγμα....

Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που υπαρχει ο θεος, ειναι ενας ευκολος τροπος να κοιταμε απο την αλλη και να μην νοιωθουμε ασχημα για τις ευθυνες μας.

και αν θες να μάθεις..., ναι, αυτός θα μπορούσε να είναι και ο Θεός σου και ο Θεός μου....
τί σου φαίνεται περίεργο...;

Α οκ πασο, αν ειναι ετσι δεν εχω θεμα, αλλα κατι ελεγε για κατι αστερια που μας καθοδηγουν και κατι τετοιες ιστοριες. Ξες παναγαθος και καλος και ολα αυτα τα ωραια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
μιλαμε για αυτο το θεο?



ξερω ξερω "το δοκιμαζει"

Το συγκεκριμένο παιδί βιώνει μια ζωή μακριά από το κυνήγι της ηδονής, συνεπώς βαδίζει ανενόχλητο στο δρόμο του Θεού.

Το φαγητό απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό, γι'αυτό άλλωστε ο χριστιανισμός προτείνει τη νηστεία σαν τρόπο ζωής.

Ο Θεός είναι παντοδύναμος αλλά και φιλεύσπλαχνος. Δεν θα ήταν πρόβλημα να ταΐσει όλους τους πεινασμένους της Γης.

Δεν το κάνει όμως, διότι αγαπά τον άνθρωπο: η πείνα και η φτώχεια παρέχουν ένα γρήγορο τρόπο πρόσβασης στον παράδεισο.

Η φτώχεια είναι ο επιθυμητός τρόπος ζωής για το σωστό Χριστιανό.

Ακόμα και η Μητέρα Τερέζα, παρά τη θολωμένη της κρίση (λόγω απάρνησης της Ορθοδοξίας) ήταν υπέρμαχος της φτώχειας.

Παραθέτω:
Αρχική Δημοσίευση από Μητέρα Τερέζα:
The more you have, the more you are occupied, the less you give.
But the less you have the more free you are.
Poverty for us is a freedom.
It is not mortification, a penance.
It is joyful freedom.
There is no television here, no this, no that. But we are perfectly happy.

Συνεπώς, το παιδί της φωτογραφίας, είναι σε καλύτερη μοίρα από εμάς. Πρέπει να προσπαθήσουμε να του μοιάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μιλαμε για αυτο το θεο?



ξερω ξερω "το δοκιμαζει"

και συ ρε ιποτε γιατι τρως παιδακια και γαλοπουλες? αυτος φταιει για ολα, ειναι η ευκολη λυση. ολοι μας οταν μας συμβει κατι κακο τα ριχνουμε σ'αυτον ειναι ευκολη λυση ενω οταν μας συμβει κατι καλο ενα πραμα τον ξεχναμε και πρωτο βαζω τον εαυτο μου μεσα γιατι ετσι κανουμε ολοι.
αυτο το γιατι ποτε και κανεις δεν θα μπορεσει να το απαντησει. γιατι εγω να εχω αυτο και συ το αλλο και ο αλλος το παραλλο? γιατι η αμερικη και ολοι οι ΄πολιτισμενοι' πηγαν και ξαφρισαν εκεινες τις χωρες και τις αφησαν και αφηνουν μες τη πεινα για να ειναι παντα εξαρτομενες? γιατι?

ολο αυτο μου θυμιζει τη φαση με τον μωυση στην ερημο. οταν τα βρισκαν δυσκολα αντε να προσευχηθουμε στον θεο, γινοταν το θαυμα ολα καλα και αγια. οταν ολα πηγαιναν πριμα να σου τα αγαλματα, να σου οι θυσιες, να σου οι βλακειες. τελικα ο θεος ειναι το προβλημα ή εμεις ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Συνεπώς, το παιδί της φωτογραφίας, είναι σε καλύτερη μοίρα από εμάς. Πρέπει να προσπαθήσουμε να του μοιάσουμε.

you can talk the talk but can you walk the walk? Θελω να δω φωτογραφια σου σε φαση προχωρημενου υποσητισμου και το ξανασυζηταμε τοτε, αν εφαγες τα μελομακαρονα σου και τις γαλοπουλες shut your fucking mouth γιατι λες ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ναι?

αυτος φταιει για ολα, ειναι η ευκολη λυση. ολοι μας οταν μας συμβει κατι κακο τα ριχνουμε σ'αυτον ειναι ευκολη λυση ενω οταν μας συμβει κατι καλο ενα πραμα τον ξεχναμε και πρωτο βαζω τον εαυτο μου μεσα γιατι ετσι κανουμε ολοι.
αυτο το γιατι ποτε και κανεις δεν θα μπορεσει να το απαντησει. γιατι εγω να εχω αυτο και συ το αλλο και ο αλλος το παραλλο? γιατι η αμερικη και ολοι οι ΄πολιτισμενοι' πηγαν και ξαφρισαν εκεινες τις χωρες και τις αφησαν και αφηνουν μες τη πεινα για να ειναι παντα εξαρτομενες? γιατι?

οσες φορες εχω ακουσει χριστιανους ναμιλανε ειναι το αναποδο οταν κατι καλο συμβαινει "δοξα σοι ο θεος" οταν συμβαινει κατι κακο "ο θεος τον δοκιμαζει" η το καταπληκτικο "δεν φταιει ο θεος ο ανθρωπος φταιει" (για τα καλα ο θεος για τα κακα ο ανθρωπος και οι επιλογες του).

παρεπιπτοντως εγω πιστευω σε ενα λιγοτερο θεο απο οτι ενας χριστιανος. Θες απαντηση στο γιατι? Γιατι μπορουσαν, ετσι δουλευει η ζωη πανω σε αυτο το πλανητη, το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, γιατι συμβαινει αυτο? Φυσικη επιλογη, τυχη πεστο οπως θελεις, θεος δεν χρειαζεται πουθενα, ειναι περιτη υποθεση και το χειροτερο ειναι οτι λεγοντας ενα "νανε καλα ο θεος" η "το παιδι αυτο ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εμας" δεν χρειαζεται να παμε να το ταισουμε. Ειδες την εικονα ειπες "θεε μου τι φρικη καθετε ο εποτε και μου δειχνει" το δικαιολογησες λεγοντας "φταινε οι αμερικανοι και θα παει στο παραδεισο" και μετα πηγες στο mall για ψωνακια.

Εχεις υποψη σου πως ειναι ο θανατος απο υποσητισμο? βγαλε εξω τη πεινα, εχεις κουραστει ποτε απο γυμναστικη, αυτο το εντονο καψιμο και η ταση για εμετο? Ετσι ειναι απλα συνεχεια και πολυ χειροτερα, ολοι οι μυς σου καινε, νομιζεις οτι θα κανεις εμετο το στομαχι σου, αλλα δεν εχεις τιποτα να βγαλεις, καποια στιγμη οι μυς σε ολο σου το σωμα θα κανουν τετανο (κραμπες βασικα) τοσο εντονες που δεν θα μπορεις καν να αναπνευσεις, μετα απο αυτο θα παιθανεις ειτε απο ασφυξια ειτε αν εισαι τυχερος απο ανακοπη.

Ενα παιδι πεθαινει απο πεινα (αμεσα η εμεσα) καθε 5 δευτερολεπτα, ποση ωρα σου πηρε να διαβασεις το κειμενο? 30 δευτερολεπτα? 6 παιδια παιθαναν, οχι συγνωμη δεν παιθαναν, πηγαν στον παραδεισο και τη γλυτωσαν εμεις οι κακομοιροι χωρτατοι τραβαμε τα ζωρια που δεν βαδιζουμε το δρομο του θεου. Πφφφ ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που υπαρχει ο θεος, ειναι ενας ευκολος τροπος να κοιταμε απο την αλλη και να μην νοιωθουμε ασχημα για τις ευθυνες μας...

Εδώ, αγαπητέ μου Εpote, νομίζω, ότι απέχεις...μερικά δέκατα του χιλιοστού, από την αλήθεια. Έχω κατά νου, και για παράδειγμα τον Φ. Ντοστογιέφσκι, που ως Χριστιανός δήλωνε βασικά: " Εγώ φταίω για όλα τα κακά του κόσμου...":redface:!

Το συγκεκριμένο παιδί βιώνει μια ζωή μακριά από το κυνήγι της ηδονής, συνεπώς βαδίζει ανενόχλητο στο δρόμο του Θεού.

Το φαγητό απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό, γι'αυτό άλλωστε ο χριστιανισμός προτείνει τη νηστεία σαν τρόπο ζωής.

Ο Θεός είναι παντοδύναμος αλλά και φιλεύσπλαχνος. Δεν θα ήταν πρόβλημα να ταΐσει όλους τους πεινασμένους της Γης.

Δεν το κάνει όμως, διότι αγαπά τον άνθρωπο: η πείνα και η φτώχεια παρέχουν ένα γρήγορο τρόπο πρόσβασης στον παράδεισο.

Η φτώχεια είναι ο επιθυμητός τρόπος ζωής για το σωστό Χριστιανό.

Ακόμα και η Μητέρα Τερέζα, παρά τη θολωμένη της κρίση (λόγω απάρνησης της Ορθοδοξίας) ήταν υπέρμαχος της φτώχειας.

Παραθέτω:


Συνεπώς, το παιδί της φωτογραφίας, είναι σε καλύτερη μοίρα από εμάς. Πρέπει να προσπαθήσουμε να του μοιάσουμε.

Έχω την εντύπωση, ότι προβοκάρεις τον Χριστιανισμό:redface:...Αλλά, ας ήμαστε κι οι δύο συγχωρεμένοι...Πάντως ο "σωστός Χριστιανός", αντιλαμβάνομαι, ότι θα πρέπει να μην αισθάνεται ποτέ, ούτε φτωχός ούτε πλούσιος. Ακτήμων, ναι:redface:! Κάτι δλδ σαν το "συνεπή Κομμουνιστή" της εποχής μας, ίσως.

...οσες φορες εχω ακουσει χριστιανους ναμιλανε ειναι το αναποδο οταν κατι καλο συμβαινει "δοξα σοι ο θεος" οταν συμβαινει κατι κακο "ο θεος τον δοκιμαζει" η το καταπληκτικο "δεν φταιει ο θεος ο ανθρωπος φταιει" (για τα καλα ο θεος για τα κακα ο ανθρωπος και οι επιλογες του).

....

Ναι, είν' αλήθεια, ότι δεν αρκεί να είσαι απλά ομολογητής του Χριστιανισμού, αλλά και προστάτης (της αλήθειας) του. Χωρίς αυτήν, δεν υπάρχει Χριστιανισμός, πόσο μάλλον, Χριστιανοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο παιδί βιώνει μια ζωή μακριά από το κυνήγι της ηδονής, συνεπώς βαδίζει ανενόχλητο στο δρόμο του Θεού.

Το φαγητό απομακρύνει τον άνθρωπο από το Θεό, γι'αυτό άλλωστε ο χριστιανισμός προτείνει τη νηστεία σαν τρόπο ζωής.

Ο Θεός είναι παντοδύναμος αλλά και φιλεύσπλαχνος. Δεν θα ήταν πρόβλημα να ταΐσει όλους τους πεινασμένους της Γης.

Δεν το κάνει όμως, διότι αγαπά τον άνθρωπο: η πείνα και η φτώχεια παρέχουν ένα γρήγορο τρόπο πρόσβασης στον παράδεισο.

Η φτώχεια είναι ο επιθυμητός τρόπος ζωής για το σωστό Χριστιανό.

Ακόμα και η Μητέρα Τερέζα, παρά τη θολωμένη της κρίση (λόγω απάρνησης της Ορθοδοξίας) ήταν υπέρμαχος της φτώχειας.

Παραθέτω:


Συνεπώς, το παιδί της φωτογραφίας, είναι σε καλύτερη μοίρα από εμάς. Πρέπει να προσπαθήσουμε να του μοιάσουμε.

Ρε συ οκ... Κανεις την πλακα σου... Αλλα καποιες φορες παυει να ναι αστειο... Ειπαμε πια...

και συ ρε ιποτε γιατι τρως παιδακια και γαλοπουλες? αυτος φταιει για ολα, ειναι η ευκολη λυση. ολοι μας οταν μας συμβει κατι κακο τα ριχνουμε σ'αυτον ειναι ευκολη λυση ενω οταν μας συμβει κατι καλο ενα πραμα τον ξεχναμε και πρωτο βαζω τον εαυτο μου μεσα γιατι ετσι κανουμε ολοι.
αυτο το γιατι ποτε και κανεις δεν θα μπορεσει να το απαντησει. γιατι εγω να εχω αυτο και συ το αλλο και ο αλλος το παραλλο? γιατι η αμερικη και ολοι οι ΄πολιτισμενοι' πηγαν και ξαφρισαν εκεινες τις χωρες και τις αφησαν και αφηνουν μες τη πεινα για να ειναι παντα εξαρτομενες? γιατι?

ολο αυτο μου θυμιζει τη φαση με τον μωυση στην ερημο. οταν τα βρισκαν δυσκολα αντε να προσευχηθουμε στον θεο, γινοταν το θαυμα ολα καλα και αγια. οταν ολα πηγαιναν πριμα να σου τα αγαλματα, να σου οι θυσιες, να σου οι βλακειες. τελικα ο θεος ειναι το προβλημα ή εμεις ? :hmm:

Ο Θεος ειναι το προβλημα... Αλλα για κατσε... Τον Θεο ποιος τον δημιουργησε???

Let me think... Ααααααα...
Ναι ρε συ... Εμεις!!

Οποτε ειναι ευκολο να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι ΕΜΕΙΣ και μονο εμεις ειμαστε το προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top