Κατασκευές-Χειροτεχνίες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.






https://www.hobby.gr/forum/showthread.php?5506-video-%D4%E5%F7%ED%E9%EA%DE-%F4%EF-decoupage
https://nena-creations.blogspot.com/2009/09/decoupage.html

Είδη για τεχνική DECOUPAGE






πως να κολλάμε χαρτοπετσέτα χωρίς καμία ζάρα!



Από φίλες, που είναι νηπιαγωγοί έχω δει ότι βρίσκουν χαρτοπετσέτες με ωραίες τυπώσεις,
αλλά υπάρχουν και εξειδικευμέμα μαγαζιά που πουλάνε έτοιμα σχέδια για decoupage...
Άλλωστε η αγορά πλέον είναι γεμάτη με πολλά σχέδια σε χαρτοπετσέτες....οπότε ποιος ο λόγος να φτιαξεις κάτι;;;;
Αν κάνεις ένα ωραιο κολάζ από διάφορες παιδικές χαρτοπετσέτες θα ειναι πολύ πετυχημένο το αποτέλεσμα....




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγω ειχα φτιαξει πριν τρια χρονια,στην σχολικη εργασια μου στην 1η γυμνασιου-στο μαθημα της τεχνολογιας,ενα αεροπλανο!:clapup:
Ολο το αεροπλανο το ειχα φτιαξει απο φελιζολ,το οποιο μετα απο πολυ τριψιμο πηρε το σχημα που ηθελα!
Για τουρμπινες(2 στο ενα φτερο και δυο στο αλλο) εβαλα μικρα μολυβακια(5 εκατοστα)
Για ροδες εβαλα τα ροδακια που βαζουν στις κουρτινες για να κυλανε.
Το εβαψα ολο ασπρο και στη μεση μια λωριδα μπλε(ΕΛΛΑΣ:D)
Στην μπλε λωριδα εκανα ολα τα παραθυρα και δυο πορτες!

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι πανεμορφο αλλα μονο που φαινετε οτι ειναι χειροποιητο καταλαβαινεις τον κοπο που εκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Από φίλες, που είναι νηπιαγωγοί έχω δει ότι βρίσκουν χαρτοπετσέτες με ωραίες τυπώσεις,
αλλά υπάρχουν και εξειδικευμέμα μαγαζιά που πουλάνε έτοιμα σχέδια για decoupage...
Άλλωστε η αγορά πλέον είναι γεμάτη με πολλά σχέδια σε χαρτοπετσέτες....οπότε ποιος ο λόγος να φτιαξεις κάτι;;;;
Αν κάνεις ένα ωραιο κολάζ από διάφορες παιδικές χαρτοπετσέτες θα ειναι πολύ πετυχημένο το αποτέλεσμα....

Ο λόγος που θέλω να φτιάξω κάτι δικό μου είναι ότι η βάφτισή μας θα έχει θέμα τον μικρό Πρίγκιπα, οπότε θέλω και τα προσκλητήρια και οι μπομπονιέρες να έχουν κάτι σχετικό κ δεν έχω βρει χαρτοπετσέτες με το συγκεκριμένο θέμα στο εμπόριο.

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση και τα βιντεάκια (θα τα τσεκάρω όταν βρεθώ σε πισί με σύνδεση στο νετ, γιατί από το κινητό δεν μπορώ) και θα επανέλθω φυσικά να σας δείξω τα δείγματα που θα φτιάξω για να μου πείτε την γνώμη σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
κι αν θες τυπωμενες χαρτοπετσέτες δες εδώ
https://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=2300&cat=0&page=1
https://www.adbest.gr/xartopetsetes.html

ή προσπάθησε μόνη σου αν έχεις καλό εκτυπωτή.....απλά θα σου φάει πολύ μελάνι και η χαρτοπετσέτα να είναι καλής ποιότητας σαν χαρτομάντηλο... σαν να έχει πυκνή υφή.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Βένι, σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Τα έχω δει όλα αυτά. Το μόνο που μου μένει είναι να πάρω μια κορνιζούλε ή ένα καμβαδάκι και να κάνω μια δοκιμή. Μου είπαν ότι γίνεται και με χαρτί Α4, οπότε θα δοκιμάσω και αυτό που μου φαίνεται πιο απλό. Το ζήτημά μου είναι να κάνει η ατλακόλ, γιατί αλλιώς θα πρέπει να ψάξω να βρω ειδική κόλλα... Θα δείξει! :)

Υγ: Έχω και δύο άλλες ιδέες για τα προσκλητήρια εκτός από κορνιζούλες: σελιδοδείκτη από τσόχα (με τσόχινα αστέρια από την μία πλευρά και το προσκλητήριο από την άλλη) και την φιγούρα του μικρού πρίγκιπα στην κορυφή από ένα ξύλινο καλαμάκι με κορδέλες που θα πέφτουν δύο σχεδιακια (το ένα θα έχει πάνω το προσκλητήριο και το άλλο το όνομα του παιδιού ή την πρόσκληση για το τραπέζι). Ότι και να αποφασίσω θα το φτιάξω μόνη μου εννοείται, απλά κάποια είναι πολύ πιο εύκολα στην κατασκευή από τα υπόλοιπα! Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


το καλύτερο για μένα είναι να κάνεις 3d decoupage..... είναι πιο πρωτότυπο

ή να τυπώσεις τον μικρό πρίγκηπα σαν φιγούρα και να το ράψεις με μεγάλες βελονιές...
το κάναμε σαν παιδιά όταν είμαστε στο νηπιαγωγείο.....

Άσε τις χαρτοπετσέτες... κι αν επιμένεις τόσο πολύ..... ναι ναι οκ κανει η ατλακολ γιατι γινεται διαφανής όταν στεγνώσει.... απλά να βρεις απορροφητικό χαρτί Α4 με πόρους.... για να μπορεί να δεχτεί την κόλλα και να την απορροφήσει... αυτά......

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Βένι, είσαι θησαυρός! :hug:

Τέλεια η ιδέα σου για το 3D decoupage, αλλά όχι για τα προσκλητήρια, γιατί θα μου πάρει πολλές ώρες να κάνω τόση λεπτομέρεια στο καθένα! Είναι, όμως καταπληκτική ιδέα για το βιβλίο ευχών, που επίσης θέλω να φτιάξω μόνη μου! Αν δεν βρω λοιπόν έτοιμες φιγούρες του μικρού Πρίγκιπα (ώστε να διακοσμήσω το εξώφυλλο με αυτές και με τσόχα, όπως είχα σκεφτεί), θα κάνω κάτι τέτοιο, που θα είναι και χαριτωμένο και δεν θα μοιάζει με προχειροδουλειά!

Λοιπόν, σήμερα που είχα τον μικρό μου πρίγκιπα εδώ όλη μέρα, με ενέπνευσε και έκανα ένα πρώτο δείγμα για προσκλητήριο (αυτό που είναι σελιδοδείκτης από τσόχα). Έκοψα, λοιπόν, ένα ορθογώνιο κομμάτι γαλάζιας τσόχας και 4 κίτρινα αστεράκια από κίτρινη τσόχα (3 ίδια κι ένα μικρότερο). Τα δύο αστεράκια (ένα από τα μεγάλα και το μικρό) τα κόλλησα στην μπροστά πλευρά της γαλάζιας τσόχας και τα άλλα τα κόλλησα μεταξύ τους με μια μπλε κορδέλα ανάμεσα, ώστε να φαίνεται ένα κίτρινο αστεράκι να βγαίνει μέσα από τον σελιδοδείκτη (κρεμασμένο από την μπλε κορδέλα). Στην πίσω πλευρά θα μπει το προσκλητήριο που θα είναι εκτυπωμένο πάνω σε χαρτονάκι με μια παράσταση από τον μικρό πρίγκιπα σαν φόντο και στο τέλος θα ραφτεί γύρω γύρω με κλωστή.

Η ιδέα ήταν να φτιάξω κάτι σαν κι αυτό:
PetitPrincefete-convitefinal-1024x777.jpg
αλλά για κάποιον λόγο που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να ανεβάσω την δική μου εικόνα, αυτή τη στιγμή...

Τελος πάντων, πως σου φαίνεται σαν ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μπράβο!!!!!!
Πολύ όμορφο!!!!!!
Ιδέες για βιβλίο ευχών.....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επειδή διάβασα που λέτε πως η ιδέα του μικρού πρίγκιπα έχει "φορεθεί" αρκετά, θα ήταν ωραίο να αξιοποιηθούν και άλλα στιγμιότυπα από το βιβλίο, εκτός της φιγούρας του ίδιου του πρίγκιπα, όπως για παράδειγμα το τριαντάφυλλο ή η αλεπού, ώστε να υπάρχουν εναλλαγές στο περιεχόμενο και ποικιλία.. Όπως και να 'χει Myrtle ν'ανεβάσεις φωτογραφίες από τις δημιουργίες σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Επειδή διάβασα που λέτε πως η ιδέα του μικρού πρίγκιπα έχει "φορεθεί" αρκετά, θα ήταν ωραίο να αξιοποιηθούν και άλλα στιγμιότυπα από το βιβλίο, εκτός της φιγούρας του ίδιου του πρίγκιπα, όπως για παράδειγμα το τριαντάφυλλο ή η αλεπού, ώστε να υπάρχουν εναλλαγές στο περιεχόμενο και ποικιλία.. Όπως και να 'χει Myrtle ν'ανεβάσεις φωτογραφίες από τις δημιουργίες σου! :D

Φυσικά και θα βάλω φωτογραφίες (και οδηγίες αν χρειάζεται) από ό, τι δήποτε φτιάξω για αυτή τη βάφτιση, κυρίως επειδή θα χρειάζομαι τη γνώμη σας! Όσον αφορά τις υπόλοιπες φιγούρες του βιβλίου, το έχω σκεφτεί ήδη αυτό που λες. Ειδικά το βιβλίο ευχών θα το κάνω σαν παραμύθι. Θα βάλω όλα τα σκίτσα του βιβλίου μαζί με τα αντίστοιχα ρητά. Έχω ήδη επιλέξει μερικά! Όταν το ετοιμάσω, θα σας το βάλω να το δείτε!

Και μιας και κατάφερα (επιτέλους) να ανεβάσω την φωτό μου:

DSCN2266.JPG

Να και το δικό μου πρώτο δείγμα για προσκλητήριο (η μπροστά πλευρά μόνο!). Εύκολο και γρήγορο πολύ! Πως σας φαίνεται; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ-πολύ όμορφο.
Σαν το έτοιμο που έδειξες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Λοιπόοοοον...

μιας και στην Μάνη που πήγα αυτό το Σαββατοκύριακο, είχα την απαραίτητη διάθεση και έμπνευση, είπα να φτιάξω ένα δείγμα για καθένα από τα 3 διαφορετικά σχέδια προσκλητηρίων που είχα επιλέξει. Η απόφαση όλων όσων τα είδαν ήταν ομόφωνη. Συμφώνησαν όλοι σε ένα σχέδιο (δεν σας λέω ποιο :P), αλλά η μαμά του μωρού δεν τα έχει δει ακόμα, οπότε έχουμε ακόμη περιθώριο μέχρι την τελική απόφαση! Οπότε λέω να τα δείξω και σε σας:

Σχέδιο νούμερο 1:
Σελιδοδείκτης από τσόχα στην μπροστινή πλευρά και το προσκλητήριο τυπωμένο σε χαρτόνι από την πίσω πλευρά. Πολύ εύκολη και φθηνή κατασκευή!
Μπροστά:
Πίσω:

Σχέδιο νούμερο 2:
Ξυλάκι με την φιγούρα του μικρού πρίγκιπα στην κορυφή (μπρος-πίσω) και από μέσα κρέμονται χρωματιστές κορδελίτσες που η μία καταλήγει σε ένα αστέρι με το όνομα του παιδιού, η άλλη στο προσκλητήριο που θα είναι τυλιγμένο σαν παπυράκι και η τρίτη σε μία γαλάζια χαντρούλα (εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να βάλει ό, τι θέλει). Φθηνή κατασκευή και σχετικά εύκολη, αλλά θέλει λίγη παραπάνω δουλειά κυρίως στο κόψιμο!

Σχέδιο νούμερο 3:
Ξύλινη κορνιζούλα από το ΙΚΕΑ (1,25 ευρώ οι 3) βαμμένη με γαλάζιο ακρυλικό χρώμα. Στην κάτω δεξιά άκρη είναι κολλημένη με την μέθοδο του decoupage μια παράσταση από τον μικρό πρίγκιπα (η συγκεκριμένη δεν είναι πολύ καλή, γιατί η εικόνα που χρησιμοποίησα δεν είχε καλή ανάλυση) και στην πάνω αριστερή άκρη κολλημένα τσόχινα αστεράκια (μου βγήκαν λίγο μεγάλα). Αυτό, φυσικά, δεν θα μπει σε φάκελο, αλλά θα τυλιχτεί με γαλάζιες-κίτρινες κορδελίτσες από τις οποίες θα κρέμεται ένα καρτελάκι με το όνομα της οικογένειας. Φθηνή κατασκευή και σχετικά εύκολη, αλλά απαιτεί παραπάνω χρόνο και διαδικασία από τις άλλες δύο.

Το κατάστημα διαθέτει και αναλυτικές οδηγίες για όλα τα παραπάνω σχέδια! :P Εννοείται ότι όλα τα σχέδια είναι προχειροφτιαγμένα με ό τι υλικά υπήρχαν πρόχειρα σε ένα σπίτι χωριού. Όταν καταλήξουμε στο τελικό σχέδιο θα τελειοποιηθεί και θα βγει σίγουρα πολύ πιο όμορφο και προσεγμένο! Λοιπόν, ποιο προτιμάτε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Είναι υπέροχα, μπράβο!!! :clapup:

Προσωπικά, προτιμώ το δεύτερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ψηφίζω 1.
Όλα είναι ωραία απλά στο 2 πχ δεν έχω δει σε προσκλητήρια να αναγράφεται το όνομα, υποτίθεται είναι κρυφό, ενώ στο 3 δε μου άρεσε το κενό εντός της κορνίζας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ψηφίζω 1.
Όλα είναι ωραία απλά στο 2 πχ δεν έχω δει σε προσκλητήρια να αναγράφεται το όνομα, υποτίθεται είναι κρυφό, ενώ στο 3 δε μου άρεσε το κενό εντός της κορνίζας.

Κι όμως είναι συνηθισμένο να γράφουν το όνομα σε προσκλητήρια, ειδικά στα παιδιά που έχουν κάνει ονοματοθεσία την 8η μέρα της γέννησής τους.

Όσον αφορά το 3ο, φυσικά και δεν θα έχει κενό μέσα. Μέσα στην κορνίζα θα μπει το προσκλητήριο (με οριζόντιο προσανατολισμό, όχι έτσι όπως είναι τώρα) από ριζόχαρτο και θα καλύπτει όλη την κορνίζα φυσικά.

Είπαμε, είναι προχειροφτιαγμένα και τα τρία. Το σχέδιο με ενδιαφέρει ποιο σας αρέσει πιο πολύ. Όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Axa, μάλιστα!

Τότε όλα είναι ωραία!
Θα επιμείνω όμως στο πρώτο γιατί όλοι, σχεδόν, πετάνε/με τα προσκλητήρια.
Χμ τώρα που το σκέφτομαι το 3ο ίσως χρησιμοποιηθεί ως κορνίζα με αφαίρεση του προσκλητηρίου. :hmm:
Αν παίζει κάτι τέτοιο τότε ψηφίζω 3 γιατί είναι κάτι που θα μείνει!

Είπαμε όλα είναι όμορφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τον κόπο σου! Είναι πολύ όμορφα! :D

Ψηφίζω το 3ο για τους ίδιους λόγους με τη theodora, αν και έχει αρκετή δουλειά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πολύ όμορφα και τα 3! :D

Ψηφίζω το 1 γιατί μ'αρέσει η αίσθηση της τσόχας και αν και το 3 είναι πολύ καλή ιδέα, δεν θα κουραστείς να φτιάξεις ένα σωρό κορνίζες; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολύ όμορφα και τα 3! :D

Ψηφίζω το 1 γιατί μ'αρέσει η αίσθηση της τσόχας και αν και το 3 είναι πολύ καλή ιδέα, δεν θα κουραστείς να φτιάξεις ένα σωρό κορνίζες; :/:
Θα ξέρει όμως ότι ο κόπος της δε θα πάει χαμένος καθώς θα χρησιμοποιηθούν μετέπειτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top