• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Άσθμα

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Βαλάντω πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω..Αφού το λέει ο γιατρός όμως δεν χωράνε αμφιβολίες.Προσπάθησε εσύ να ηρεμείς τη μπέμπα με διάφορους άλλους φυσικούς τρόπους,αφού τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Ευχαριστώ Φαίη μου, ναι μ΄ αυτούς τους άλλους φυσικούς τρόπους είναι που ψάχνω Φαίη μου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
όπως ξέρετε οι περισσότεροι έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 1 χρόνου,
το μωρό μου έχει διάφορα αναπνευστικά προβλήματα.. εγώ το είχα καταλάβει αλλά οι γιατροί με έβγαζαν τρελοί τον Άυγουστο επειδή δεν την είχαν καταλάβει μείναμε στο νοσοκομείο μία εβδομάδα, μου είχαν πει ότι είχε βρογχιολίτιδα. Τεσπα για να μην πολυλογώ μετά από συνεχείς εξετάσεις έβγαλαν απόφαση ότι έχει άσθμα. Τώρα τις κάνω μάσκες ηλεκτρικές και του χεριού. Άσχετα ότι της κάνω τις μάσκες έχει έντονο βήχα και πρέπει να περάσουν 10 μέρες περίπου για να αρχίσει να υποχωρεί ο βήχας. Τώρα γιατί σας τα λέω αυτά? Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν έχει τρόπο να ηρεμεί ο βήχας πριν τις 10 μέρες. Ξέρετε εσείς κανένα τρόπο δεν νομίζω να μην υπάρχει κάτι να ησυχάζει το μωρό πραγματικά υποφέρει και δεν ξέρω τι να κάνω...
ευχαριστώ που με ακούσατε...
Η βρογχιολίτιδα είναι μια λοίμωξη του αναπνευστικού, πάρα πολύ συχνή σε μικρά παιδιά ακόμα και σε βρέφη. Αν δεν αντιμετωπιστεί σωστά μπορεί να κάνει πνευμονία, μια πολύ πιο δυσάρεστη κατάσταση για το αναπνευστικό του παιδιού.
Ο μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης της βρογχιολίτιδας είναι με εισπνοές (μάσκες) και αν κριθεί σκόπιμο, με αντιβίωση.
Αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν, έπειτα από 10 μέρες, τότε μπορούμε να μιλήσουμε για άσθμα, αφού βέβαια γίνουν οι κατάλληλες εξετάσεις και αποκλειστεί η ύπαρξη μικροβίου.
Αλήθεια, εσύ από που είχες καταλάβει (πριν τους γιατρούς) οτι η μικρή έχει άσθμα;
Δεν υπάρχει κανείς άλλος τρόπος να ηρεμήσει ο βήχας του παιδιού, πέραν αυτού που σε συμβουλεύει ο παιδίατρός σου, και προσωπικά θα σου πρότεινα να πάψεις να ρωτάς εδώ κι εκεί για σχετικά θέματα.
Εκτός να είσαι διατεθειμένη να ρισκάρεις τη ζωή του παιδιού σου, ακολουθώντας συμβουλές αμφιβόλου προέλευσης, από τον οποιοδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Η βρογχιολίτιδα είναι μια λοίμωξη του αναπνευστικού, πάρα πολύ συχνή σε μικρά παιδιά ακόμα και σε βρέφη. Αν δεν αντιμετωπιστεί σωστά μπορεί να κάνει πνευμονία, μια πολύ πιο δυσάρεστη κατάσταση για το αναπνευστικό του παιδιού.
Ο μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης της βρογχιολίτιδας είναι με εισπνοές (μάσκες) και αν κριθεί σκόπιμο, με αντιβίωση.
Αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν, έπειτα από 10 μέρες, τότε μπορούμε να μιλήσουμε για άσθμα, αφού βέβαια γίνουν οι κατάλληλες εξετάσεις και αποκλειστεί η ύπαρξη μικροβίου.
Αλήθεια, εσύ από που είχες καταλάβει (πριν τους γιατρούς) οτι η μικρή έχει άσθμα;
Δεν υπάρχει κανείς άλλος τρόπος να ηρεμήσει ο βήχας του παιδιού, πέραν αυτού που σε συμβουλεύει ο παιδίατρός σου, και προσωπικά θα σου πρότεινα να πάψεις να ρωτάς εδώ κι εκεί για σχετικά θέματα.
Εκτός να είσαι διατεθειμένη να ρισκάρεις τη ζωή του παιδιού σου, ακολουθώντας συμβουλές αμφιβόλου προέλευσης, από τον οποιοδήποτε.
το είχα καταλάβει γιατί δυσκολευόταν πολύ να αναπνεύσει την συγκεκριμένη περίπτωση που μίλησα πιο πάνω, άκουγα τους πνεύμονες της να σφυρίζουν και γενικά ήταν βαριά η αναπνοή της. Αυτό συνεχιζόταν για πολλές μέρες την τελευταία μέρα μου είχε πει ο παιδίατρος ότι ήταν ερεθισμένος ο λαιμός της. Όταν φύγαμε από εκεί την πήρα σε ένα πνευμονολόγο που μου σύστησε μια άλλη κοπέλα και μου είπε το μωρό χρειάζεται οξυγόνο να την πάρεις αμέσως στο νοσοκομείο. Στο νοσοκομείο μου είχαν πει ότι ήταν βρογχιολίτιδα. Αλλά επειδή το πάθαινε συνέχεια μου είχαν πει για το άσθμα. Δεν ξέρω αν είσαι γιατρός και μου τα λες αυτά, αλλά δεν ρισκάρω με τίποτα τη ζωή του παιδιού μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
το είχα καταλάβει γιατί δυσκολευόταν πολύ να αναπνεύσει την συγκεκριμένη περίπτωση που μίλησα πιο πάνω, άκουγα τους πνεύμονες της να σφυρίζουν και γενικά ήταν βαριά η αναπνοή της. Αυτό συνεχιζόταν για πολλές μέρες την τελευταία μέρα μου είχε πει ο παιδίατρος ότι ήταν ερεθισμένος ο λαιμός της. Όταν φύγαμε από εκεί την πήρα σε ένα πνευμονολόγο που μου σύστησε μια άλλη κοπέλα και μου είπε το μωρό χρειάζεται οξυγόνο να την πάρεις αμέσως στο νοσοκομείο. Στο νοσοκομείο μου είχαν πει ότι ήταν βρογχιολίτιδα. Αλλά επειδή το πάθαινε συνέχεια μου είχαν πει για το άσθμα. Δεν ξέρω αν είσαι γιατρός και μου τα λες αυτά, αλλά δεν ρισκάρω με τίποτα τη ζωή του παιδιού μου....
Ενα παιδί, όταν δυσκολεύεται να αναπνεύσει (δύσπνοια), χρειάζεται επειγόντως εισαγωγή σε νοσοκομείο και χορήγηση οξυγόνου, πολύ δε περισσότερο όταν πλησιάζει η νύχτα. Τη νύχτα πάντα δυσκολεύονται περισσότερο να αναπνεύσουν. Από όσα περιγράφεις, δεν έχω καταλάβει κάπου, κάποιος γιατρός να σου έδωσε λανθασμένες οδηγίες, απλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Κάθε τι το παθολογικό, θέλει ένα συγκεκριμένο χρόνο προκειμένου να επανέλθει στη φυσιολογική του κατάσταση.
Καλύτερα λοιπόν να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες που σου έδωσε ο παιδίατρος σου.
Δεν θα σου έλεγα τίποτα από τα παραπάνω αν δεν ήμουν γιατρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
οκ Αντρέα μου ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
commie, πως είναι το κοριτσάκι σου; Ελπίζω να υποχώρησε ο βήχας!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
καταρχήν ευχαριστώ Δήμητρα μου που απάντησες αλλά τι είναι η ομοιοπαθητική?
Για σχετική ενημέρωση, μπορεί κανείς να διαβάσει κατ' ευθεία, για τον σεβαστό παγκόσμια δάσκαλο της Ομοιοπαθητικής, Γ. Βυθούλκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
commie, πως είναι το κοριτσάκι σου; Ελπίζω να υποχώρησε ο βήχας!!! :)

Δήμητρα μου ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, είναι καλύτερα, αλλά πραγματικά άργησε πολύ να υποχωρήσει ο βήχας.

Για σχετική ενημέρωση, μπορεί κανείς να διαβάσει κατ' ευθεία, για τον σεβαστό παγκόσμια δάσκαλο της Ομοιοπαθητικής, Γ. Βυθούλκα!

Νωεύς σε ευχαριστώ και σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
πριν λίγο είδα μια εκπομπή στη τηλεόραση για το παιδικό άσθμα, είπε ο παιδοπνευμονολόγος που μιλούσε ότι όταν έχει δυνατή κρίση άσθματος το παιδί δηλαδή όπως είχε η Χρυσοστομία τη μέρα που άνοιξα το θέμα είναι καλό να το παίρνουμε στη θάλασσα όχι για κολύμπι αλλά για να αναπνεύσει τον αέρα της θάλασσας όπου έχει ιώδιο και κάνει πολύ καλό στους πνεύμονες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top