Οpera ή Firefox;

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Κοιτα, για εμενα όχι δέν θα φάει γιατι δεν έχει την παραμετροποιησιμότητά του η Opera, όπως και για πολλούς πιστέυω. Αλλά για εναν χρήστη που είναι πιό κοντά στο μέσο όρο και θέλει ένα καλό browser που να δουλέυει out of the box είναι ιδανική. Επίσης είναι αρκετά ελαφρύτερη, έχει καλύτερο zoom στις σελίδες και βοηθάει αρκετά στο web authoring. Σίγουρα υπάρχει κοινό για την opera. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί που θα την χρησιμοποιήσουν σάν δευτερέυοντα browser.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Δεν υποστιρίζει το wysiwyg περιβάλλον του e-stekiου. Δυστυχώς όλοι οι browsers εχουν μικρές διαφορές στο τί υποστιρίζουν και πώς.
Χρησιμοποιόντας πάντως τον text-only editor μπορείς να βάλεις ο,τι μπορούσες και πρίν, απλά την ώρα που τα εισάγεις δέν θα εμφανίζονται στον editor τα ίδια τα εικονίδια αλλά ο αντίστοιχος "κώδικας" (είναι πολύ απλός, μη φανταστείς κώδικα). Μόλις προσθέσεις το μύνημα θα φαίνονται όλα κανονικά, αλλά μπορείς να το κάνεις και προεπισκόπηση για να το δείς πώς φαίνεται.
Όντως έχεις δίκιο!!Thanks!
Αλλά γιατί νομίζω ότι το Firefox είναι καλύτερο?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Όντως έχεις δίκιο!!Thanks!
Αλλά γιατί νομίζω ότι το Firefox είναι καλύτερο?:/:

Ναι, είναι, αλλά μόνο άμα του βάλεις τα κατάλληλα extentions. Απο το "σκέτο" firefox είναι ανώτερη η opera. Οπότε άμα θές να στήσεις κάτι γρήγορα, η σε καλύπτουν οι λειτουργείες της operaς, ή σου φαίνεται βαρύς ο ff (αμα το παρακάνεις με τα extentions βαραίνει κάμποσο) η αμα σου αρέσει καλύτερα φατσικά (στο look and feel τον σκίζει τον ff η opera ;) ) είσαι operόβιος.

Ενω έχω ff, αλλά πρίν βγεί ήμουνα φανατικός της opera που με είχε γλυτώσει απο τον explorer. Πολλές απο τις καινοτομίες του ff είναι παρμένες απο την opera.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
σου φαίνεται βαρύς ο ff
Πάντως ο 1.5 έστω και beta1 μου φάνηκε πολύ πιο ελαφρύς από τον 1 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάντως ο 1.5 έστω και beta1 μου φάνηκε πολύ πιο ελαφρύς από τον 1 :/:
Το είπε και ο gademis πιο πάνω: Ο firefox από μόνος του (χωρίς extensions δηλαδή) είναι ελαφρύς αλλά δε λέει και πολλά. Η πραγματική του δύναμη είναι στα extensions και τότε αρχίζει και βαραίνει επικίνδυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο σημερα χρησιμοποιω Opera!

Τι μου αρεσε:
  • Εμφανιση. Έχει απιστευτο feeling
  • Ελαφρυς. Εχω καμια 10αρια tabs και δεν πιανει πανω απο 50mb ram.
  • τα Widget προσφερουν πολλες δυνατοτητες

Τι δεν μου άρεσε:
  • Cache. Δεν μπορεις την αυξησεις οσο θελεις
  • Δεν υποστηριζει το wyisyg editor των forums

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
βασικα και εγω Frefox χρησιμοποιω και μπορω να πω πως ειμαι παρααααα πολυ ευχαριστημενος οπωσδηποτε ομως, οπως αναφερθηκε, με τα καταλληλα extentions. μονος του μπορει να ειναι χειροτερος και απο τον explorer.....
ο αδερφος μου χρησιμοποιει οπερα συστηματικα θεωρει πως η αλεπου εχει πολλα κενα ασφαλείας...μάλιστα μου ειχε δωσει και το παρακατω λινκ για να με μεταποίση να τον χρησιμοποιω...

https://mywebpages.comcast.net/SupportCD/FirefoxMyths.html

ωστοσο νομιζω πως πρεπει να σημειωθει πως ο νεος εξπλορερ που ετοιμαζεται ειναι αξιολογος και μαλιστα εχουν πολλα βηματα (και ειναι μολις beta εκδοση!!!!)
αντε να δουμε......

παντως για την ωρα οι αποψεις μου συνοψιζονται σε αυτο....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
οσο αφορα τα κενα ασφαλειας πιστευω οτι κανενας δεν πρεπει να ανησυχει. Ολοι οι browser εχουν καποια ... αλλοι πιο σημαντικα αλλοι περισσοτερα ... δεν βγαζει κανεις ακρη. Ασε που οσο πιο γνωστο γινεται κατι .... τοσο περισσοτερες επιθεσεις δεχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τελικά είναι όπως μάθεις. :)
Εγώ δεν μπορώ να ζήσω πλέον χωρίς mouse gestures και έχω βρει την υγειά μου από pop-ups.
Ξέρω-ξέρω έχει και ο firefox gestures (έτσι άκουσα...) αλλά είπαμε: Είναι πως θα μάθεις.
Επίσης πλέον η Opera κατεβάζει και torrents και έχει ενσωματωμένο chat και email.
Πολύ καλό search στα bookmarks, πλήρως customisable ΟΛΟΚΛΗΡΗ, και με πολλά extras.
Άσε που αν σου κλείσει βίαια, μπορείς να συνεχίσεις από εκεί που έμεινες!
Άσε που αν κλεισεις μια σελίδα κατά λάθος, κάνεις μονάχα ένα απλό, undo!
Τι άλλο να ζητήσει κανείς? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Ξέρω-ξέρω έχει και ο firefox gestures (έτσι άκουσα...) αλλά είπαμε: Είναι πως θα μάθεις.
εχει αλλα με extension ... :(

οσο για το chat του οπερα σιγουρα δεν ειναι σαν το Mirc ... τωρα το δοκιμαζω ... αξιολογο μοιαζει να ειναι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
εχω κι εγω οπερα αλλα η δυναμη της συνηθειας με ωθει στο firefox. Ο Avant τί λεει; Τον χρησιμοποιει κανεις σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν το ξερω το avant ... αλλα το site δεν μου γεμισε το ματι ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η νεα Opera 9 έχει content blocking a la adblock, ενσωματομένο bittorrent client (που δεν ξερω πώς να τον κλείσω ακομα για να πηγαίνουν στον κανονικο), widgets (μικρά προγραμματάκια που κανουν διαφορες δουλειες) και ιδια kekyboard shortcuts με το firefox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για να κλεισεις τα τορρεντ δοκιμασε απο το about:config
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για να κλεισεις τα τορρεντ δοκιμασε απο το about:config
Duuuh, πως δεν το σκευτικα :redface:
Thanks εκλεισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Σίγουρα firefox...:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απο σημερα χρησιμοποιω Opera!

Τι μου αρεσε:
  • Εμφανιση. Έχει απιστευτο feeling
  • Ελαφρυς. Εχω καμια 10αρια tabs και δεν πιανει πανω απο 50mb ram.
  • τα Widget προσφερουν πολλες δυνατοτητες

Τι δεν μου άρεσε:
  • Cache. Δεν μπορεις την αυξησεις οσο θελεις
  • Δεν υποστηριζει το wyisyg editor των forums

Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά θέλω να πω το εξής:

Τόσες άγνωστες λέξεις μέσα σε ένα ποστ...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά θέλω να πω το εξής:

Τόσες άγνωστες λέξεις μέσα σε ένα ποστ...:whistle:

Στα λόγια μου έρχεσαι... (αυτά που μόνη μου τα λέω μόνη μου τ΄ ακούω:()

Οι όροι στα ελληνικά υπάρχουν, και μάλιστα εάν χρησιμοποιηθούν μπορούν να βοηθήσουν στην καλύτερη κατανόηση της έννοιας,


αλλά ...

πού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top