Πού ένας αληθινός Ορθόδοξος Χριστιανός;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βασικά, αφού είσαι καλός στη φυσική, δεν γίνεται να είσαι άθεος:redface:...Απλά, ακόμη η φυσική δεν βρήκε τον τρόπο πλήρους ενσάρκωσης του πνεύματός της...Είσαι όμως σε ηλικία, που θα το προλάβει και τούτο. Και επειδή σου έχω μία κάποια e-αδυναμία και επιστήθιος γαρ φίλος του Θεού, παίρνω το κουράγιο να σε νουθετήσω: Πρόσεχε τότε μη μπερδέψεις, τον Πατέρα με τον Γιο και τον Γιο με το Αποπαίδι, ένεκα τουλάχιστον ενός κάποιου σαβουάρ βιβρ:redface:!


Υγ: Ο σωστός Χριστιανός δεν έχει ανάγκη να 'ναι και Ορθόδοξος, γιατί ήδη είναι άγιος:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όλοι στις θρησκείες τους ξέρουν τα πάντα με την θρησκεία τους.
Στην ορθόδοξη πίστη, συνεχώς άγνοια, βαρεμάρα,παραποίηση, άγνοια.

Ναι έχεις δίκιο, σε άλλες θρησκείες οι πιστοί είναι πολύ πιο φανατισμένοι από ότι στην δικιά μας. Πού ένας Χριστιανός σήμερα να βάλει βόμβα ή να κάνει μια τρομοκρατική επίθεση για την θρησκεία του; :P Είναι κρίμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αν και καθυστερημένα, εγώ αυτό που θέλω να πω, είναι πως ο Χριστιανισμός έχει επικρατήσει για έναν και μόνο λόγο... Επειδή εκπροσωπεί το ΚΑΛΟ και μόνο το καλό. Δεν θα σου πεί να σκοτώσεις, να βλάψεις.. μόνο να αγαπήσεις τον πλησίον σου και τότε μπορείς να λέγεσαι Χριστιανός. Δεν υπάρχει κάτι που να εκπροσωπεί το καλό καλύτερα από τον Χριστιανισμό. Είτε υπάρχει Θεός, είτε όχι. Επίσης θέλω να τονίσω πως η ελευθερία δεν υπάρχει σε εμάς τους ανθρώπους, επειδή δεν είμαστε ζούγκλα. Γιατί η ελευθερία που ζητά ο καθένας είναι η ΑΤΟΜΙΚΗ του ελευθερία. Μπορείς να βιάσεις, να σκοτώσεις, να κλέψεις. Αν όμως εσένα σου κάνουν κάτι τέτοιο θα ζητάς τη δημοκρατία και τα δικαιώματα σου. Και δεν είμαι κανας φανατισμένος, εχώ πολλούς φίλους άθεους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top