EVE Online

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το EVE Online είναι ένα MMORPG επιστημονικής φαντασίας που εκτυλίσσεται στο διάστημα το σενάριο είναι ότι σε μία βιβλική καταστροφή που όμοιά της δεν είχε ξαναδεί ποτέ η ανθρωπότητα, χιλιάδες μικρές αποικίες έμειναν σε πλήρη αποκλεισμό αναγκασμένες να τα βγάλουν πέρα μόνες τους, αποκομμένες απ'το παλιό κόσμο. Για χιλιετίες άντεξαν, γαντζωμένες στο χείλος του αφανισμού, και μόνο ελάχιστες επιβίωσαν.
Από τις αποικίες που άντεξαν μόνο οι 5 αναπτύχθηκαν και έγιναν οι κυρίαρχες αυτοκρατορίες, οι οποίες διατηρούσαν μεταξύ τους την ισορροπία της δύναμης στο κόσμο του EVE. Σήμερα είναι γνώστες ως η Αυτοκρατορία Amarr, η Ομοσπονδία Gallente, η Πολιτεία Caldari, η Δημοκρατία Minmatar και η Αυτοκρατορία Jovian.
01f.jpg02f.jpg03f.jpg
Πότε δεν μου άρεσαν τα MMORPG, παρόλο που λάτρευα τα RPG (Vampire The Masquerade, ο μεγάλος μου έρωτα). Ο λόγος ήταν ότι έχω ιδιαίτερες σχέσεις με την τελειότητα όποτε δεν είχα καμία διάθεση να αφήσω την Real Life και να παλεύω με τερατακία σαν παρθενός nerd τύπος. Στο EVE ο χαρακτήρας μπορεί να εξελίσσετε και όσο είστε offline επειδή αυτό που μετράει είναι τα skills. Για να ανέβει κάποιος σε skill επιλέγει να διαβάσει ένα βιβλίο και περιμένει ή κάνει κάτι άλλο ή βγαίνει Offline.
04f.jpg05f.jpg06f.jpg03n.jpg08f.jpg
Όπως σε όλα τα MMORPG ξεκινάτε με το να δημιουργήσετε τον χαρακτήρα σας. Υπάρχουν τέσσερα διαθέσιμα races/φυλές, οι Amarr οι Gallente οι Caldari και οι Minmatar. Το καθένα έχει θετικά και αρνητικά όποτε η επιλογή σας θα εξαρτηθεί εκτός από τον παράγοντα role playing και από το τι θέλετε να κάνετε στο παιχνίδι. Υπάρχουν επίσης πέντε βασικά attributes που είναι τα Intelligence, Memory, Perception, Charisma και Willpower. Ωστόσο μακροπρόθεσμα κανένα race δεν διαφέρει από το άλλο, αφού αν αποκτήσετε τα κατάλληλα skills μπορείτε να αποκτήσετε στον π.χ. Amarr χαρακτήρα σας τα πλεονεκτήματα των Caldari.

Κάτι άλλο που μου αρέσει είναι ότι δεν είναι εφικτό να γίνεις Θεός, δηλαδή να έχεις ένα τόσο γαμάτο διαστημόπλοιο όπου θα εξοντώνεις κάθε κακό τύπο, που θα μπορείς να μεταφέρεις ότι θέλεις, που θα μπορείς να αντιμετωπίζεις ότι κατάσταση σου προκύψει. Στην ουσία το παιχνίδι δεν έχει ένα μονοπάτι τρόπου σκέψης.

Ωστόσο το παιχνίδι έχει ένα αρνητικό, είναι δύσκολο. Πολλές φορές μου έχει τύχει να μου πάρει 30 λεπτά διαβάσματος για το τι σκατά είναι το τάδε. Παρόλο που υπάρχει ενσωματωμένο chat στο παιχνίδι και μάλιστα υπάρχουν κανάλια με σκοπό την βοήθεια αν κάνετε πολύ newbie ερωτήσεις κάνεις δεν θα σας απαντήσει.
10f.jpg
Τώρα όσο αφορά τα γραφική και το υπόλοιπο gameplay δεν θα σχολιάσω κάτι, παρόλο που η απεικόνιση του διαστήματος, τα γραφικά και το gameplay είναι σε φοβερά, αφού το παιχνίδι έχει τόσο καλοστημένη οικονομία, τόσο καλοστημένο κόσμο που και σε γραμμή εντολών προσωπικά θα το έπαιζα.

Η συνδρομή κοστίζει κάπου 20 ευρώ το μήνα, ενώ διαθέτει και trial account για 15 μέρες ενώ αν μου στείλετε πμ με το email σας θα έχετε trial για 21 μέρες.

Υ.γ.: To nickname μου στο παιχνίδι είναι exposedbone :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι σημαίνει MMORPG; (για το RPG ξέρω, το υπόλοιπο μου είναι άγνωστο) :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Massive Multiplayer Online RPG ...Απλά ταυτόχρονα είναι συνδεδμένοι υπερβολικά πολλοι χρήστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Παρόλο που υπάρχει ενσωματωμένο chat στο παιχνίδι και μάλιστα υπάρχουν κανάλια με σκοπό την βοήθεια αν κάνετε πολύ newbie ερωτήσεις κάνεις δεν θα σας απαντήσει.
Θα έτυχε μωρε. Δε ξέρω που δέ σου απαντήσανε, εγώ πάντως εχω ρωτήσει ο,τι noobια μπορείς να φανταστείς και μου είπαν, και στο help και στο hellas.
Ωστόσο το παιχνίδι έχει ένα αρνητικό, είναι δύσκολο.
Τς τς , υπερβολές. Οπως βλέπουμε στου πρώτου τσάρτ...

μονο στην αρχή ειναι δύσκολο, μετά στρώνει :P:P

Χωρίς πλακα, ναι το παιχνίδι είναι λίγο geeky και θέλει σκέψη, αλλά αυτό ειναι και απο τα ατού του. Επίσης είναι πολύ ισσοροπημένο, κατι σπάνιο για mmorpg.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μονο στην αρχή ειναι δύσκολο, μετά στρώνει
Ναι σε αυτό συμφωνώ στατιστικά όταν φεύγεις από την αρχή τυχαίνει να παίρνεις και το phd στην real life όποτε ... έχεις καταλάβει πως σκατά λειτουργεί ο όγκος πωλήσεων η μέση τιμή :P

Ξέρεις τι είναι να σκάβεις, σκάβεις και όταν τελειώσεις η τιμή να έχει πέσει 1-2 μονάδες; :P

Y.γ.: Φαντάζεσαι κάποιος που έχει αφήσει τις θετικές επιστήμες στο γυμνάσιο να αποφασίσει να παίξει EVE? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Y.γ.: Φαντάζεσαι κάποιος που έχει αφήσει τις θετικές επιστήμες στο γυμνάσιο να αποφασίσει να παίξει EVE?
Το χω δεί. Μόλις προσπαθήσεις να εξηγήσεις τη διαφορά linear, angular και transversal velocity λακάνε. Όταν στο scanning σε ρωτήσουν γιατί δε βρίσκουν σημείο στο διάστημα αλλά κύκλο η δύο σημεία και τους πεις ότι είναι ο γεωμετρικός τόπος των σημείων που ισαπέχουν ταυτόχρονα από τα scanner probes επίσης ξενερώνουν.
Ενώ δεν είναι καμία έννοια τόσο δύσκολη, η πληροφορία ότι αναγκάζεσαι να μάθεις υλικό που αποτελεί ύλη μαθήματος ενοχλεί κάποιους.
Πάντως μην τρομάζετε. Είναι λίγα τα σημεία που είναι απολύτως απαραίτητα τέτοια πράγματα, απλά υπάρχουν για όσους θέλουν να ασχοληθούν (για παράδειγμα με scanning μπορείς να μην ασχοληθείς ποτέ στη ζωή σου. Απλά αν κάποιος θέλει κάτι λίγο πιο challenging υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακόμη να μάθω τι παίζει με το scanner! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Έχει τρία scanners:

To directional scanner είναι για pvp για να βλέπεις γύρω γύρω τί έχει. Ουσιαστικά σου δείχνει μέσα σε ενα range απόστασης από εσένα και γωνίας από την κατεύθυνση που κοιτάς (που του βάζεις εσύ) τι υπάρχει, και πρέπει έτσι να βρείς που κρύβεται ο αντίπαλος μέσα στο πλανητικό σύστημα. Μην ασχοληθείς για την ώρα όμως, όπως σου είπα χρειάζεται μόνο όταν κυνηγάς κάποιον.

Το on board scanner είναι σχεδόν άχρηστο. Χρησιμεύει σαν εισαγωγή στο probe scanning και για να βρίσκεις cosmic anomalies (που είναι απλά dungeons Που βγάζουν rats για να φάς) τα οποία βρίσκεις standard.

Μόλις μάθεις astrometrics θα μπορείς να χρησιμοποιείς scanner probes για exploration και να ψάχνεις για cosmic signatures (μπορεί να είναι σα mission μεσα, η να έχει mission συνδυασμένο με hacking η archeology site απ όπου αναλύεις την υπερτεχνολογία των πειρατών ή των αρχαίων αντίστοιχα για να πάρεις υλικά για Production). Επίσης μπορείς να βρεις gravimetric site που έχει καλά πετρώματα για σκάψιμο, wormhole που μπορεί να οδηγεί οπουδήποτε στο σύμπαν, ή με τα combat probes να βρεις άλλο πλοίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άραγε να μπορεί να παίξει το EVE με Intel GPU και μάλιστα με share ram;

Επίσης, στην Αθήνα πόσο εύκολα βρίσκει κανείς Internet Cafe που να έχουν το EVE;

Y.γ.: Σκέφτομαι τι θα κάνω το πάσχα που θα είμαι εκτός έδρας :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Α ρε Δημήτρη, το έκαψες το παιδί!:mad::P



























(Παίξτε wow ρε σεις...:whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Άραγε να μπορεί να παίξει το EVE με Intel GPU και μάλιστα με share ram;

Επίσης, στην Αθήνα πόσο εύκολα βρίσκει κανείς Internet Cafe που να έχουν το EVE;

Y.γ.: Σκέφτομαι τι θα κάνω το πάσχα που θα είμαι εκτός έδρας :redface:
Παίζει αλλά με ζόρι στην κλασσική intel gpu. Θεωρητικά παίζει σε οτιδήποτε έχει model3 shader api αλλά μετά ειναι το θέμα πόσο το ζορίζει.

Παίζε στη Michelle, έχει client για mac :devil:
*ducks for cover*

(Παίξτε wow ρε σεις...)
Εσύ αφού δε παίζεις πια γιατί λες "παίχτε wow";
Μια περίοδο το ψιλοσκευτόμουν αλλά έχω βρεί καλύτερη παρέα στο eve οπότε..
α , ξέχασα να αναφέρω οτι το eve είναι ενας server, δεν έχει κόσμους όπως άλλα παιχνίδια. Έτσι αν δύο άτομα παίζουν eve μπορούν να βρεθούν και δεν χρειάζεται να είναι στον ίδιο server.

Σύν οτι στο eve μπορείτε να βλέπετε στέκι την ώρα που παίζετε!!! Να είναι δηλαδή eve-steki :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εσύ αφού δε παίζεις πια γιατί λες "παίχτε wow";

Για τον ίδιο λόγο που ένας διαβητικός θα έλεγε σε άλλους "φάτε γλυκά!".
Για παρηγοριά δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδή είμαι σε διακοπές, ακύρωσα την συνδρομή (15? x 3 μήνες χωρίς παιχνίδι δεν λέει). Έχασα το account; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Οχι βέβαια, απλά δεν κάνει training..
μολις αισθανθείς έτοιμος ξαναπληρώνεις και είναι όλα εκεί που τα άφησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ακόμη να μάθω τι παίζει με το scanner! :redface:


Προσφορά του hell4s alliance που πρόσφατα δημιουργήθηκε στο eve.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για το επόμενο τετράωρο έχει αγώνα
https://www.own3d.tv/CCPGames/live/307014
1η μέρα alliance tournament 10!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
To alliance tournament 10 τελείωσε όλο εκπλήξεις και ανατροπές με τους verge of collapse ένα σχετικά καινούριο wormhole alliance να παίρνει τη νίκη από πολλά φαβορί. Οι pandemic legion έχασαν σε ένα ματς ντέρμπυ από τους hun reloaded παρ όλη την εκπληκτική widow team. Tο ανίκητο vargur team των Hun που χρησιμοποιούσαν σε όλο το tournament ηττήθηκε τελικά απο τους verge of collapse.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top