Οι καλύτερες και χειρότερες συμβουλές που δίνουν οι γονείς

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ποιες είναι οι καλύτερες αλλά ταυτόχρονα και οι χειρότερες συμβουλές που σας έδωσαν ή σας δίνουν οι γονείς σας;
Τι από αυτές τηρήσατε έως σήμερα και τις μεταλαμπαδεύσατε ή θα τις "περάσετε" και στα δικά σας παιδιά;

Η συγγραφέας Erica Jong υποστηρίζει πως συμβουλή είναι αυτό που ζητάμε από κάποιον όταν ξέρουμε ήδη την απάντηση αλλά δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα.
Οι γονείς θα πρέπει να συνεργάζονται με το παιδιά, και όχι να γίνονται οι «εκτελεστές των επιθυμιών» τους απαιτώντας την τηρηση των κανόνων και των συμβουλών που τους δίνουν.
Σίγουρα όλοι θα κάνουμε σφάλματα όταν δίνουμε συμβουλές, ναι μεν να ακούμε τις συμβουλές αλλά επειδή κάθε παιδί είναι διαφορετικό θα πρέπει να το έχουμε φιλτράρει με τέτοιο τρόπο ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες και του παιδιού αλλά και των γονιών
Πολλές φορές χρησιμοποιούμε την ατάκα "έτσι μεγάλωσα εγώ και δεν έπαθα κατι…αυτό είναι το σωστό"
Ίσως αυτό μπορεί να μην οδηγεί στην αρμονική σχέση του παιδιού με τους γονείς…όταν στερείται επιχειρημάτων, γιατί οι πολλές συμβουλές και παρατηρήσεις θα οδηγήσουν το παιδί απλά να κάνει το "κωφό"….
Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα…:P

Αλλά υπάρχουν ταυτόχρονα και υπέροχες συμβουλές όπως το να κάνεις λάθη είναι ανθρώπινο ή ότι πάνω από όλα πρέπει να είσαι καλός και συνετός άνθρωπος!

Για κάθε τι, να σκέφτεστε πάντα, αν ταιριάζει σ΄εσάς, στο χαρακτήρα σας, στον τρόπο ζωής σας,στο περιβάλλον σας, στη νοοτροπία σας, στη φάση της ζωής σας, στο συγκεκριμένο παιδί. Διαλέγετε όχι≪τα καλύτερα≫ αλλά τα πιο ≪κατάλληλα≫ για σας. Ελένη Βαλάσση - Αδαμ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Engineer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ίσως η καλύτερη (αν σκεφτώ μάλλον θα βρω και πιο καλή): Να βρεις μια γυναίκα που να σε αγαπάει λίγο παραπάνω από ότι εσύ.
Η χειρότερη: Μην αρχίσεις το κάπνισμα, ενώ αυτός κάπνιζε σαν το φουγάρο. Η πλάκα είναι ότι αυτός το έκοψε πρόσφατα (μόνος του, δεν του το έκοψε ο γιατρός) μετά από 50 χρόνια, και τώρα με δουλεύει! :worry::confused::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
για να είμαι ειλικρινής δεν τους έχω ζητήσει συμβουλές,ούτε μου έχουν δώσει αυθόρμητα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Ελληνίδα μάνα, κλασικές ατάκες

1. ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ
"Αν πρόκειται να σκοτωθείς με τον αδερφό σου, πηγαίνετε έξω. Μόλις τελείωσα το σφουγγάρισμα."

2. ΠΡΟΣΕΥΧΗ
"Κάνε την προσευχή σου να βγει ο λεκές από το χαλί."

3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
"Αν την άλλη Πέμπτη που θα πάω στο σχολείο σου για το τρίμηνο, δεν έχεις καλούς βαθμούς, καλύτερα να έχεις φύγει από το σπίτι πριν γυρίσω."

4. ΛΟΓΙΚΗ
"Δεν έχει γιατί. Γιατί έτσι το είπα εγώ."

5. ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ
"Αν πέσεις και ματώσεις τα γονατά σου, θα φας το ξύλο της χρονιάς σου γιατί θα έχεις σκίσει και το παντελόνι σου."

6. ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
"Άλλαξε βρακί, βρε παιδάκι μου. Αν χτυπήσεις και σε πάνε νοσοκομείο, τι θα πουν οι γιατροί;"

7. ΕΙΡΩΝΙΑ
"Σταμάτα να κλαις δίχως λόγο γιατί θα σε κάνω να κλαις με λόγο."

8. ΕΥΛΥΓΙΣΙΑ
"Ωραίο πλύσιμο έκανες! Δεν βλέπεις τον σβέρκος σου που είναι μαύρος;"

9. ΩΣΜΩΣΗ
"Κλείσε το στόμα σου και φάε το φαΐ σου."

10. ΑΝΤΟΧΗ
"Δεν θα σηκωθείς από το τραπέζι αν δεν τελειώσεις τα ρεβίθια σου."

11. ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ
"Το δωμάτιό σου είναι σαν να το χτύπησε τυφώνας."

12. ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ
"Ό,τι σου λέω εγώ σου φαίνεται παράλογο. Εσύ τα ξέρεις όλα κι εγώ είμαι η παράλογη;"

13. ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
"Συνέχισε την γκρίνια και θα δεις. Εγώ σε γέννησα, εγώ θα σε σκοτώσω."

14. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ
"Που τα έμαθες αυτά, ρε παιδάκι μου; Γιατί δεν βλέπεις τον αδερφό σου; Έτσι κάνει;"

15. ΖΗΛΕΙΑ
"Εγώ στην ηλικία σου δεν είχα παπούτσια να φορέσω. Χιλιάδες παιδάκι σήμερα δεν έχουν να φάνε. Μην είσαι αχάριστος."

16. ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
"Περίμενε να πάμε σπίτι και θα δεις."

17. ΥΠΟΜΟΝΗ
"Θα το ανοίξουμε όταν πάμε σπίτι."

18. ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ
"Σταμάτα να αλληθωρίζεις γιατί στο τέλος θα μείνεις αλλήθωρος."

19. ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ
"Βάλε το μπουφάν σου. Κάνει κρύο και δεν το καταλαβαίνεις."

20. ΧΙΟΥΜΟΡ
"Αν κοπείς με το μαχαίρι, μην έρθεις κλαίγοντας σε μένα γιατί θα τις φας κι από πάνω."

21. ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ
"Αν δεν φας όλο το φαϊ σου, δεν θα μεγαλώσεις."

22. ΓΕΝΕΤΙΚΗ
"Όλα τα χούγια από τον πατέρα σου τα πήρες."

23. ΚΑΤΑΓΩΓΗ
"Όταν σου δίνουν κάτι να λες ευχαριστώ. Μην είσαι γύφτος."

24. ΣΟΦΙΑ
"Όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις."

25. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
"Θα κάνεις κι εσύ παιδιά μια μέρα. Μακάρι να σου κάνουν ό,τι έκανες κι εσύ σε μένα."​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Στα 16 μου, η μάνα μου: Δεν θα πάρεις μηχανάκι, θα σε διώξω από το σπίτι. Πήρα!
Στα 18 μου, η μάνα μου: Δεν θα πάρεις μηχανή, είναι σκοτώστρα. Πήρα!
Στα 20 μου, η μάνα μου: Πάρε ένα αυτοκίνητο και άσε στην άκρη την μηχανή θα πεθάααανω! Πήρα αυτοκίνητο και άρχισα να μετέχω σε αγώνες motocross με την μηχανή! :P
Στα 25 μου, η μάνα μου: Στο εξωτερικό θα μπλέξεις με κακιές παρέες, μείνε εδώ να κάνεις την δουλειά του πατέρα σου, είναι έτοιμη και στρωμένη! Έφυγα και δεν ξαναγύρισα. :P
Στα 30 φεύγα μου, η μάνα μου στο τηλέφωνο: Πότε παιδάκι μου θα παντρευτείς? Να δω εγγονάκια? Να πάρεις μια Ελληνίδα, όχι ξένη! Θα ξαναπεθάαανω. Η μόνη χάρη που της έκανα (από τύχη) είναι η σχέση με Ελληνίδα, τα άλλα…..:worry:

Ο πατέρας μου μόνο μία θυμάμαι: δεν θέλω να κάνεις στις κοπέλες, ότι δεν θα ήθελες να κάνουν στην αδερφή σου. Δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή συμβουλή. Πάντως κακό σε κοπέλα δεν έχω κάνει. Ελπίζω. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
"έτσι μεγάλωσα εγώ και δεν έπαθα κατι…αυτό είναι το σωστό"

Κλασικό!

25. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
"Θα κάνεις κι εσύ παιδιά μια μέρα. Μακάρι να σου κάνουν ό,τι έκανες κι εσύ σε μένα."​

Κλασική απειλή, εγώ από τα 14 το είχα αποφασίσει να μην κάνω παιδιά.

Η άλλη κλασική χαιρέκακη ατάκα είναι το "σου τα' λέγα εγώ"
και έρχεται με όλη της την μητρική αγάπη και σου τρίβει στην μούρη τα σκ@τά έτσι για να μαθαίνεις..
και να σου δείχνει όλη της την αποδοχή λέγοντας σου πως,
"αν δεν κάνεις αυτό που σου λέει η μανούλα πάλι σκ@τά θα τα κάνεις."
"γιατί μονό η μανούλα θέλει το καλό σου"
"να την ακούς την μανούλα... και να αφήσεις τις φιλοσοφίες, δεν θα αλλάξεις εσύ τον κόσμο"

Με κάνει να τραγουδώ :whistle:

Oh, ma-mama, mama-mo-ma-mum
Take a look now at what your boy has done
He's walking around like he's number one
Went downtown and you got him a gun.

So don't shoot, shoot, shoot that thing at me
Don't shoot, shoot, shoot that thing at me
You know you've got my sympathy
But don't shoot, shoot, shoot that thing at me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μου δίνουν συμβουλές συνέχεια και επί παντός επιστητού!

Κυριολεκτικά δεν με αφήνουν να κάτσω 5 λεπτά χωρίς να σχολιάσουν κάτι, τυχόν -ζαβό- στα μάτια τους που κάνω.

Ώρες ώρες καταντά ενοχλητικό αλλά τις εκτιμώ αυτές τις συμβουλές καθότι είναι κατά πολύ μεγαλύτεροι από μένα και ίσως μου πουν κάτι που δεν ξέρω, και βελτιώσω έτσι το χαρακτήρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsixris

Νεοφερμένος

Η Tsixris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Την χειρότερη συμβουλή την έλαβα από την πεθερά μου : «έχεις μάθει το παιδί στα χέρια και δεν μπορεί να κάνει μόνο του τίποτα» και η καλυτερη απάντηση που έλαβε από μένα : «παιδί μοθ είναι θα το έχω αγκαλιά όσο θελω».
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top