Παλιές ελληνικές τηλεοπτικές διαφημίσεις

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ως φανατική φανατική οπαδός των παλιών ελληνικών διαφημίσεων των τριών τελευταίων δεκαετιών του 20ου αιώνα σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα, όπου θα παραθετουμε τις αγαπημένες μας παλίες ελληνικές διαφημίσεις από το 2000 και πριν. Στο θέμα αυτό επίσης μπορούμε να λέμε τι μας άρεσε περισσότερο στις διαφημίσεις παλαιότερων εποχών σε σχέση με τις σημερινές.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, οι παλιές ελληνικές διαφημίσεις είχαν κάτι το αυθόρμητο, χαιρόσουν να τις βλέπεις, δεν τις βαριόσουν. Επίσης, διακρίνονταν από απλότητα. Οι σύγχρονες διαφημίσεις είναι πολύ σύνθετες, θορυβώδεις και ταυτόχρονα πολύ βαρετές. Τα παραπάνω βέβαια αφορούν μόνο στη δική μου οπτική, την οποία απλώς εκφράζω και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλω. Εσείς μπορείτε να παραθέσετε ελεύθερα την άποψη σας πάνω σ' αυτό το θέμα (όποια κι αν είναι). Εδώ παραθέτετε επίσης (προαιρετικά) και τα βιντεάκια με τις αγαπημένες σας παλιές διαφημίσεις. Για να θυμόμαστε εμείς οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι τι βλέπαμε κάποτε........

Υ/Γ Σε περίπτωση που -άθελά μου- παραβιάζω τους όρους του ε-στέκι ζητώ συγνώμη και δηλώνω ότι δεν εχω κανένα πρόβλημα να διαγραφεί το θέμα.

Ξεξινάω με τις αγαπημένες μου διαφημίσεις από τη δεκαετία του 80, στις οποίες έχω ιδιαίτερη αδυναμία.
Αρχίζουμε με τον Κουικάρα.


Ε, φυσικά, δεν θα μπορούσε να λείπει το Γάλα Carnation, το οποίο είχαμε δοκιμάσει όλα τα παιδία της δεκαετίαας του 80.


Επιπλέον, δεν θα μπορούσε να λείπει η διαφήμιση του φραπε, η οποία ακόμα και σήμερα δεν έχει αλλάξει και πολύ. Το τραγούδι μάλιστα που επενδύει μουσικά την παρακάτω διαφήμιση είχε γίνει μεγάλη επιτυχία το 1984.


Ακόμα, πολύ διαδεδομένες -ως τα μέσα της δεκαετίας του 1980- ήταν και οι διαφημίσεις για κατσαριδοκτόνα (βλέπε ΤΕΖΑ). Ε χε χε χε...:P


Συναμα, τη δεκατία του 80 υπήρχαν πολλές διαφημίσεις για αποσμητικά τουαλέτας, γιατί τότε η Ελλάδα (σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες) ήταν πολύ πίσω σε θέματα καθαριότητας και υγιεινής.


Τα καλά σας τα έχω για το τέλος "Εισαγόμενος" και "Χάρυ κλυν" (τρελό γέλιο ο τελευταίος).



Πώς σας φάνηκε το οδοιπορικό στις παλιές ελληνικές διαφημίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
O Grant Hill πίνει sprite. Δυστυχώς δεν βρήκα την ελληνική έκδοσή της.


..αλλά βρήκα τη διασκευή της από τους Κομφούζιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
O Grant Hill πίνει sprite. Δυστυχώς δεν βρήκα την ελληνική έκδοσή της.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να παραθέτετε και παλιές ξένες διαφημίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να παραθέτετε και παλιές ξένες διαφημίσεις.
Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει πουθενά η ελληνική εκδοχή της διαφήμισης. Παρόλα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που δεν την θυμάται. Πολύ χαρακτηριστή στην εποχή της. Στο σχολείο προσπαθούσαμε να "καρφώσουμε" όπως ο Grant Hill.
___
Παλιά οι διαφημίσεις ήταν πολύ περισσότερες. Μπορεί να έδειχνε 30' διαφημίσεις ανάμεσα σε 2 προγράμματα. Με τα σημερινά δεδομένα οι περισσότερες ήταν κακόγουστες με ελάχιστες εξαιρέσεις. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως η παρακάτω διαφήμιση της Coca Cola που ίσως είναι η πιο επιτυχημένης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομιζω την εχω ξαναποσταρει σε αλλο τοπικ. Αλλα της αξιζει να μπει και εδω μιας και ειναι απλα επικη. Αναστο, τριχα, 80ιλα στο μαξιμουμ. Σκετη απολαυση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν οι διαφημίσεις με το γάλα "Νουνού" και τον "Μπόμπο" (1978). Πολύ γέλιο!


Επίσης, πολύ καλή συλλεκτική διαφήμιση είναι και αυτή με το αναψυκτικό αγκινάρας (1975).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πιο cringy πεθαίνεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top