Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θέλει να πάρει καινούριο smartphone ο αδερφός μου, budget κάτω από 200 ευρώ.

Είμαστε μεταξύ xiaomi redmi note 4 και honor 6x. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Εδω και 3+ χρονια χρησιμοποιω το blackberry passport. Δεν εχω προβληματα με ταχυτητα κτλ και ειναι καταπληκτικο, ειδικα το πληκτρολογιο του δεν παιζεται και γραφω γρηγορα χωρις λαθη, κατι που ειναι αδυνατο να κανω σε android με το απαισιο auto-correct. Δεν εχω ομως προσβαση σε συγκεκριμενα apps γι' αυτο και σκεφτομαι να παρω καινουριο κινητο. Ισως αν εκανα sideload android apps να λυνοταν το προβλημα μου? Τελος παντων. Ειμαι μεταξυ αυτων:
Blackberry key2 (ναι μεν τρεχει android, αλλα εχει το hub και ολα τα features του πληκτρολογιου του passport, συν αλλα εξτρα)

Iphone X
Iphone 8+


Σαχλαμαρες οπως animoji και αλλα τετοια δεν με ενδιαφερουν. Θελω κινητο που να εχει πολυ καλη διαρκεια μπαταριας (το passport μπορει να μου παει και 3 μερες χωρις να το φορτισω), ασφαλεια, μεγαλη οθονη και καλο πληκτρολογιο (ειτε αφης ειτε physical). Στο passport οταν πληκτρολογω κατι και το διορθωσει αυτοματα χωρις να το επιθυμω, παταω backspace και μολις διαγραφει 1 γραμμα επαναφερει την λεξη οπως την ειχα γραψει και αν προσθεσω το τελευταιο γραμμα που θελω, την αφηνει οπως την θελω και δεν την διορθωνει.



Το αλλο μου ερωτημα ειναι: να περιμενω μεχρι το φθινοπωρο μηπως βγει κατι καινουριο? Με ενοχλει το face ID στο iphone X. Το θεωρω δυσχρηστο οταν θελω να πληρωνω στο ταμειο.



Τι αλλα κινητα μου προτεινετε; Μη μου αναφερετε κινεζικα γιατι δεν τα θελω. Το budget μου ειναι μεχρι 1500.
Από όσο έχω κατάλαβει δεν σου αρέσουν τα προϊόντα της apple. Συνεπώς πάρε το Google Pixel 2. Μην πεσεις στη παγίδα και πάρεις Samsung.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Θέλει να πάρει καινούριο smartphone ο αδερφός μου, budget κάτω από 200 ευρώ.

Είμαστε μεταξύ xiaomi redmi note 4 και honor 6x. Τι λέτε;

Καλές επιλογές και τα 2 αλλά έχει καιρό που έχουν ανακοινωθεί άρα δεν θα πάρουν updates για πολύ ακόμη:/:

Προσωπικά αν μου έδινε κάποιος 200 ευρώ θα έπαιρνα το redmi note 5.Ανανακοινώθηκε φέτος, έχει σίγουρα καλύτερα specs απο τα άλλα δύο και μην ξεχνάς την υποστήριξη που θα έχει τόσο απο την Xiaomi όσο και απο third-party devs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από όσο έχω κατάλαβει δεν σου αρέσουν τα προϊόντα της apple. Συνεπώς πάρε το Google Pixel 2. Μην πεσεις στη παγίδα και πάρεις Samsung.
Μεταξυ apple και goole, προτιμω apple. Τουλαχιστον με την apple νιωθεις οτι σεβεται περισσοτερο το privacy σου. Ενας απο τους λογους που δεν θελω κινητο android ειναι αυτος. Τι καλα που ηταν οταν υπηρχε το ΒΒ10 OS και η microsoft. Τωρα εχω μονο 2 επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ποτε βγαζει η apple καινουρια κινητα; Σεπτεμβριο; Μου εκανε προσφορα η εταιρια συνδεσης μου και μου εριξε την τιμη της συνδρομης στο μισο και μου δινει δωρεαν ή με πολυ μειωμενο κοστος καινουριο κινητο, πχ το iphone X το παιρνω στα 300, το 8 plus στα 100, το samsung note 8 στα 50 και τa galaxy s9 ή LG G7 ή BB key2 στα 0. Το iphone X εχει 2 μειονεκτηματα, μικρη οθονη και face ID, οποτε αν επιλεξω apple μαλλον θα παρω το 8 plus. Επειδη η επομενη αναβαθμιση κινητου που θα μου προσφερει ειναι σε 24 μηνες, με συμφερει να περιμενω αν βγουν καινουρια προιοντα τον Σεπτεμβριο. Το iphone X ομως το εβγαλε τον Νοεμβριο. Τι κινητα σκοπευει να παρουσιασει; Θα βγαλει iphone 9 ή θα παει κατευθειαν στο 11?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εκτιμησεις υπαρχουν και λενε οντως για Σεπτεμβριο. Ωστοσο και Σεπτεμβριο να ανακοινωθουν, πριν το τελος Οκτωβριου δε θα ερθουν Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiris

Νεοφερμένος

Ο Kiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
redmi note ! Το κινητό είναι VFM!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
@Nelliel
H apple ανακοινώνει τις καινούριες τις συσκευές το Σεμπτέβριο.

Το iPhone 8 έχει το σουλούπι του 6 που βγήκε το 2014. Σε λίγα χρόνια αναπόφεκτα θα δείχνει παλιό. Το iPhone X δεν έχει Touch ID γιατί η πολιτική της εταιρείας ειναι να βγάλει το Τοuch ID στα μελλοντικά μοντέλα της.

Δεν προσαρμόζεται η apple στις ανάγκες των χρηστών, αλλά οι χρήστες προσαρμόζονται σε αυτά που νομίζει η apple ότι είναι καλό για το χρήστη. Όσο και να τη κράζουν οι αντίπαλοι συνήθως δεν κάνει λάθος.

Κατά τη γνώμη μου περιμένεις Σεμπτέμβρη να ανακοινώσει η apple τα καινούρια μοντέλα και το τσιμπάς μόλις βγεις. Να πάρεις iPhone 8 λόγω έλλειψης touch id στο Χ το θεωρώ λάθος. Όπως είπα αν θέλεις να είσαι ευχαριστημένη κάτοχος iPhone και να απολαύσεις τη μέγιστη εμπειρία χρήσης θα πρεπει να αφήσεις την apple να σε οδηγήσει βήμα βήμα.

Αν πάρεις iPhone και αρχίζεις να μην χρησιμοποεις το Face ID, το icloud, το Apple Play για διαφόρους λόγους τότε η αγορά iPhone ίσως να μην είναι από τις πιο καλές αγορές σου.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο προτίμησε κάποιος το Google Pixel 2 για να παίρνεις τις ενημερώσεις άμεσα. Ακόμα και έτσι το Android είναι ένα στάσιμο λειτουργικό με μια γκάμα τρίτων εφαρμογών κατώτερων ποιοτικά από το iOS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε S10 lite και Α71 τι προτείνετε;;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο Φώτης θα παει στο android στρατόπεδο και θα μπορεί να συγκρίνει Apple vs android σε λίγους μήνες. Εγώ Θυμάμαι όταν πριν πολλα χρόνια επιχείρησα να τι κάνω αυτο απο το iphone 2g στο htc wildfire g. Μετα απο κάποιο καιρό ξαναγύρισα στο iphone 2g
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Πολύ καλή πρόταση από την Google. Κρίμα που δεν έρχεται επίσημα Ελλάδα. Η Google προσπαθεί να χτυπήσει τη κατηγορία με τιμές κάτω του iPhone SE γιατί από αυτό και μετά η Apple κάνει πάρτυ.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι εχουν τοσο μικρη χωρητικοτητα μπαταριας? Κι αυτο που παρεθεσες @akikos αλλα και τα iphones. Είναι λογικo να εχουν κατω απο 4000mah ή παρολο που εχουν τοσο λιγο κρατανε οσο αλλα που διαφημιζουν 5000mah (δες xiaomi etc).

Αλλιως δεν εχει νοημα να αγορασεις τετοιο κινητο, ουσιαστικα θα ειναι ολη μερα ακινητο στην πριζα εκτος αν δεν το χρησιμοποιεις καθολου
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δεν μας επηρεάζει η μπαταρία αλλά η αυτονομία.

Για παράδειγμα Το 11 Pro Max έχει μικρότερη μπαταρία αλλά καλύτερη αυτονομία από το S20 Ultra

Το Google pixel 4a έχει ικανοποιητική αυτονομια αν και δεν δημοσιευτεί τεστ ακόμα. Για μένα το σημαντικότερο από όλα είναι το μέγεθος. Καλύτερα μικρά μεγέθη κι ας εχει μικρότερη αυτονομία. Αν βγάζει τη μέρα κανένα πρόβλημα.

Το iPhone SE 2020 δυστυχώς χρειάζόταν μεγαλύτερη αυτονομία. Το google pixel 4a αν έχει αυτονομία λίγο μεγαλύτερη από του 3a θα είναι μια χαρά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Ανακοινώθηκε πριν λίγο το νέο google pixel 6. Παρουσίασε και καινουρίο τσιπάκι στα πρότυπα της Apple. To Google Tensor.

599 δολάρια το απλό μοντέλο και 899 το Pro

To θεωρώ κατάντια να μην πουλιέται το κινητό Ελλάδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Μετα τα Galaxy S και τα Note τα Pixel της Google ειναι τα καλυτερα android κινητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top