• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Την αλήθεια, όσο αυτός (ο ασθενής) την αντέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οφείλει να κάνει ό,τι εκείνος θεωρεί καλύτερο ώστε ο ασθενής να γίνει καλά. Δεν οφείλει να πει καμιά αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Οφείλει να πει την αλήθεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από άποψη προσέγγισης. Αν θα είναι στον άμεσα εμπλεκόμενο ή στους στενούς συγγενείς του είναι άλλη συζήτηση. Αλλά θεωρώ πολύ ασυνείδητο να αποκρύψει ή να παραποιήσει την αλήθεια και πιθανόν ο ασθενής για άλλα να πηγαίνει και αλλού να βρεθεί. Period.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ο γιατρος πρεπει να λεει την αληθεια χωρις φακελακια και φρουφρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr Nick

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά πρέπει να λέει την αλήθεια αλλά αυτό θα κριθεί απο τον ίδιο, καθώς σε ορισμένες νόσους επιδρούν και ψυxολογικοί παράγοντες, οπότε η απόκρυψη της αλήθειας είναι ένα είδους placebo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Γενικά πρέπει να λέει την αλήθεια αλλά αυτό θα κριθεί απο τον ίδιο, καθώς σε ορισμένες νόσους επιδρούν και ψυxολογικοί παράγοντες, οπότε η απόκρυψη της αλήθειας είναι ένα είδους placebo

Οχι, οι γιατροι τουλαχιστον στις πολιτισμενες χωρες ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να λενε την πληρη αληθεια στον ασθενη. Δεν ειναι δυνατον να γινεται αυτη η παροδεια στην οποια ολο το ελληνοσυγκενολοι λεει ψεματα στον ασθενη οτι ¨μια πνευμονια ειναι" και ο ασθενης υποκρινεται οτι δεν ξερει τι γινεται (αδερφε να σε ενημερωσω οτι οταν πεθαινεις το ξερεις) για να μην τους στεναχωρησει και του στερητε η δυνατοτητα να οργανωσει το θανατο του, να κλησει ανοιχτα ζητηματα, να ρωτησει ποσος χρονος του μενει και κυριως ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟΥ.

Να τονισω εδω οτι σε περιπτωσεις καρκινων που ειναι γνωστο οτι οι πιθανοητες επιβιωσης ειναι μικρες οι γιατροι τυπικα αποφευγουν τις θεραπειες οταν εχουν οι ιδιοι τη παθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Του πει ή δεν του πει την αλήθεια,αν ο ασθενής είναι στα τελευταία του,δεν θα αλλάξουν και πολλά πράγματα.Τώρα πρακτικά ζητήματα όπως οι κηδείες κλπ μπορεί η οικογένοια να τα φροντίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Του πει ή δεν του πει την αλήθεια,αν ο ασθενής είναι στα τελευταία του,δεν θα αλλάξουν και πολλά πράγματα.Τώρα πρακτικά ζητήματα όπως οι κηδείες κλπ μπορεί η οικογένοια να τα φροντίσει.

To αποδεχθει ενας ανθρωπος το θανατο του ειναι μια διαδικασια που χρειαζεται χρονο και πολλες φορες καταληγει σε συσφιξη σχεσεων, σε συναισθηματικη απελευθερωση, πολλοι ανθρωποι λενε οτι εζησαν πραγματικα πρωτη φορα μετα τη διαγνωση τους με καποια καταληκτικη ασθενια. Δεν ειμαι μονο η κηδεια, ειναι να αποχερτησεις τους ανθρωπους που αφηνεις, να οργανωσεις το τι θα αφησεις πισω σου, ποιες θα ειναι οι τελευταιες σου σκεψεις. Ακομα και απλα πραγματα οπως το να πεις τις πραγματικες σου σκεψεις η να περασεις ποιοτικο χρονο με τους ανθρωπους σου.

Να κανεις καινουριες εμπειριες, η να ξοδεψεις λεφτα. Δεν εχει σημασια, δεν θα επρεπε να αποφασιζει κανενας συγγενης η γιατρος το τι θα θελει να κανει ενας ανθρωπος το τελευταιο καιρο που το μενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ή να πιάσει ένα οπλοπολυβόλο και να αρχίσει να καθαρίζει κόσμο, ποιός μπορεί να ξέρει πως ακριβώς θα αντιδράσει o κάθε μελλοθάνατος όταν το μάθει, ο... γιατρός;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πολλές φορές ο ασθενής απαιτεί να μάθει μια αλήθεια από τον ιατρό που δεν ξέρει ούτε ο ίδιος. Ένας ιατρός συνήθως δεν ξέρει πόσο θα ζήσει ένας ασθενής με καρκίνο και τι προσδόκιμο θα έχει με το που γίνει η διάγνωση.
Επίσης μπορέι να πληροφορηθεί πως έχει καρκίνο ο ασθενής αυτός θα εκληφθεί λανθασμένα ως θάνατος και να πάει να αυτοκτονήσει (σε αυτή την περίπτωση έχει μερίδιο ευθύνης ο ιατρός).

Ας μιλήσω για την ειδικότητα αν μια κοπέλα διαγνωστεί με σκλήρυνση κατά πλάκας δεν ξέρω πραγματικά τι προσδόκιμο θα έχει ή τι επιπλοκές θα έχει αυτό που έχω να κάνω είναι να ενημερώσω για την θεραπεία και ορισμένα πράγματα για τη νόσο. Αυτή όμως λανθασμένα μπορεί μέσω ταινιών να συνδέσει την νόσο της με κάτι πολύ πιο σοβαρό και να έχουμε πολύ κακά αποτελέσματα.

Επίσης η πληροφόρηση του ασθενούς γίνεται κατά την διάρκεια της επίσκεψης ή στον διευθυντή. Με το που βγει η διάγνωση καλό είναι να μην γίνεται πληροφόρηση άμεσα γιατί ο ένας ιατρός μπορεί να λέει αλλα και ο άλλος.

Υπάρχει κόσμος που υπερμεγενθύνει τα πράγματα και κόσμος που τα ελαχιστοποιεί ....η πληροφορηση είναι ένα πράγμα πολύ δύσκολο και θέλει προσοχή όταν γίνεται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Αδιαννόητο να μην πει την αλήθεια ο γιατρός . Ο ασθενής πρέπει να ξέρει για να κανονίσει αυτά που πρέπει να κανονίσει και να προετοιμάζεται ψυχολογικά . Δεν έχει κανένα δικαίωμα να του κρύψει την αλήθεια .Για τα αυτονόητα αλλά και για κάτι άλλο. Αν οι γιατροί κρύβουν την αλήθεια και αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται ,τότε ακόμα και να την λένε κανείς δεν θα τους πιστεύει .
Πρέπει να την λένε διότι καταρχήν την οφείλουν στον ασθενή για ευνόητους λόγους και επειδή δεν έχουν κανένα δικαίμωμα να την κρύβουν,προφανώς πρέπει να την λένε με έναν τρόπο ενδεδειγμένο ,αλλα και γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα είναι αναξιόπιστοι. Όταν θα έχει ελπίδες ανάκαμψης ο ασθενής άμα ξέρει ότι ο γιατρός δεν θα του πει την αλήθεια δεν θα τον πιστεύει ότι και να του λέει.
Οπότε ο γιατρός πρέπει να λέει την αλήθεια πρώτα για τον ασθενή και στη συνέχεια για την δικιά του αξιοπιστία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή. Δεν, υποτίθεται, όμως, ένας από τους ρόλους του είναι η μείωση του άγχους και να ενισχύει την ικανότητα του σώματος να γίνει καλά; Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Το θέμα δεν είναι οι απλές περιπτώσεις όπου ο ασθενής έχει απλά μια γρίπη ή όπου γνωρίζει ότι πεθαίνει. Το δύσκολο είναι οι περιπτώσεις όπου ο γιατρός γνωρίζει τον θάνατο, όμως ασθενής προτιμάει να συζητάει μαζί του λιγότερο επουσιώδη θέματα, όπως η επιστροφή του στην οικογένεια, στο σπιτικό του.
Μιλάμε, βασικά μιλάω, για την αξία μιας αλήθειας όπου ο δέκτης δεν την επιθυμεί. Γιατί ο πομπός να επιβάλει κάτι τέτοιο; Έχει τέτοιο καθήκον;
Έστω ότι ο γιατρός αποφασίζει να ανακουφίσει τον ασθενή, είναι κάτι που δεν πρέπει να το αψηφήσουμε ασχέτως αν παραβιάζει την αυτονομία του ασθενή, στερεί το δικαίωμα του για απόφαση. Πάντως είναι μια άχαρη απόφαση, ο γιατρός δεν μπορεί να μοιραστεί κακά νέα και πρέπει να υποφέρει για τον ασθενή.
Όμως, ο γιατρός είναι άνθρωπος. Οι άνθρωποι έχουν σαν καθήκον να ανακαλύπτουν την αλήθεια. Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος-γιατρός θα εμποδίσει τον άνθρωπο-ασθενή από αυτό το καθήκον.
Και το ερώτημα είναι: Πόσο άνθρωπος οφείλει να είναι ένας γιατρός;
Ο γιατρος ειναι ανθρωπος, γενικα αλλα με τους ασθενεις,οφειλει να ειναι μονο γιατρος! Συνηθως,σε μια γνωματευση,θα πει την αληθεια.. Και αυτο οφειλει να κανει.. Θα ηταν προτιμοτερο να πει ψεματα προκειμενου να μην στεναχωρηθει ο ααθενης;; Και πως ακριβως θα γινει μια σωστη θεραπεια οταν αυτος που νοσει δεν γνωριζει την αληθεια για αυτο που εχει;; Δεν γινεται ενας γιατρος να λειτουργει συναισθηματικα με τον αρρωστο.. Δεν ειναι αυτος ο ρολος του.Απο τους γιατρους να μας ενδιαφερει η σωστη γνωματευση και θεραπεια. Την συναισθηματικη και ψυχολογικη στηριξη,ανηκει στο περιγυρο μας! Και να συμπληρωσω επισης πως οταν η αληθεια εκφραζεται με σωστο τροπο,δεν πληγωνει...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ο Γιατρός οφείλει να λέει την αλήθεια στον ασθενή. Δεν, υποτίθεται, όμως, ένας από τους ρόλους του είναι η μείωση του άγχους και να ενισχύει την ικανότητα του σώματος να γίνει καλά; Αυτά τα δύο δεν έρχονται σε αντίθεση;
Το θέμα δεν είναι οι απλές περιπτώσεις όπου ο ασθενής έχει απλά μια γρίπη ή όπου γνωρίζει ότι πεθαίνει. Το δύσκολο είναι οι περιπτώσεις όπου ο γιατρός γνωρίζει τον θάνατο, όμως ασθενής προτιμάει να συζητάει μαζί του λιγότερο επουσιώδη θέματα, όπως η επιστροφή του στην οικογένεια, στο σπιτικό του.
Μιλάμε, βασικά μιλάω, για την αξία μιας αλήθειας όπου ο δέκτης δεν την επιθυμεί. Γιατί ο πομπός να επιβάλει κάτι τέτοιο; Έχει τέτοιο καθήκον;
Έστω ότι ο γιατρός αποφασίζει να ανακουφίσει τον ασθενή, είναι κάτι που δεν πρέπει να το αψηφήσουμε ασχέτως αν παραβιάζει την αυτονομία του ασθενή, στερεί το δικαίωμα του για απόφαση. Πάντως είναι μια άχαρη απόφαση, ο γιατρός δεν μπορεί να μοιραστεί κακά νέα και πρέπει να υποφέρει για τον ασθενή.
Όμως, ο γιατρός είναι άνθρωπος. Οι άνθρωποι έχουν σαν καθήκον να ανακαλύπτουν την αλήθεια. Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος-γιατρός θα εμποδίσει τον άνθρωπο-ασθενή από αυτό το καθήκον.
Και το ερώτημα είναι: Πόσο άνθρωπος οφείλει να είναι ένας γιατρός;
Είναι ένα ηθικό δίλημμα γιατί η κακή είδηση μιας ασθένειας μπορεί να οδηγήσει σε άγχος όπως λες,ίσως ακόμα και στην αυτοκτονία.
Όλοι πρέπει να γνωρίζουμε τι έχουμε,ακόμα και αν η αρχική αντίδραση είναι αγχωτική ώστε να περάσουμε όλα τα στάδια και να φτάσουμε στην αποδοχή. Αυτά προϋποθέτουν και την συνεργασία άλλων επαγγελματιών (ψυχολόγοι, κλπ) και οικογένειας.
Στην εμπειρία μου, η δική μου ασθένεια με έκανε να νιώσω αυτό το στάδιο της αρχικής κατάθλιψης και άγχους (η αγωνίας για το αν θα ζήσω η όχι). Αλλά είμαι πολύ ευγνώμων που οι γιατροί και η ομάδα στο τμήμα που με παρακολουθεί γενικά είναι ειλικρινείς. Η στεγνή αλήθεια με έκανε να μη φοβάμαι να πάω στον γιατρό και να έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη σε ότι αφορά την υγεία μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι ασθενείς δεν είναι ίδιοι.
Λες στον καθένα ότι αντέχει ώστε να είναι σε θέση και να συνεχίσει να κάνει πράγματα που επιθυμεί ή που ίσως τα είχε αφήσει για αργότερα και πλέον αντιλαμβάνεται ότι ίσως δεν θα προλάβει .

Σίγουρα δεν μιλάς σε έναν άνθρωπο με πολύ εύθραυστη ψυχολογία και με τάσεις φύγεις ή αυτοκαταστροφης .

Ότι και οσα αντέχει ο καθένας πέραν από ηθικά ζητήματα και μελοδραματισμους .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι ένα ηθικό δίλημμα γιατί η κακή είδηση μιας ασθένειας μπορεί να οδηγήσει σε άγχος όπως λες,ίσως ακόμα και στην αυτοκτονία.
Όλοι πρέπει να γνωρίζουμε τι έχουμε,ακόμα και αν η αρχική αντίδραση είναι αγχωτική ώστε να περάσουμε όλα τα στάδια και να φτάσουμε στην αποδοχή. Αυτά προϋποθέτουν και την συνεργασία άλλων επαγγελματιών (ψυχολόγοι, κλπ) και οικογένειας.
Στην εμπειρία μου, η δική μου ασθένεια με έκανε να νιώσω αυτό το στάδιο της αρχικής κατάθλιψης και άγχους (η αγωνίας για το αν θα ζήσω η όχι). Αλλά είμαι πολύ ευγνώμων που οι γιατροί και η ομάδα στο τμήμα που με παρακολουθεί γενικά είναι ειλικρινείς. Η στεγνή αλήθεια με έκανε να μη φοβάμαι να πάω στον γιατρό και να έχω περισσότερη αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη σε ότι αφορά την υγεία μου.

Ταυτίζομαι απόλυτα καθαρά και για εμένα προσωπικά ❤️

Η δική μου περιπέτεια και η απόλυτη αντίληψη όλου αυτού με έκανε να δω πολλές πτυχές του δικού μου ευατου πλέον που θέλω να αλλάξω και να διορθώσω ακόμα και σε μια ηλικία που λες ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει μετά από όλα αυτά που έχουν γίνει πλέον βιώματα του ...

Μόνο ευγνώμων είμαι για όλο αυτό πλέον +αφού πέρασα και εγώ από το δύσκολο στάδιο του Θύμιου και της θλίψης )αφού αν δεν μου τύχαινε όλο αυτό σίγουρα δεν θα ήμουν αυτή που είμαι σήμερα (οποία και να είμαι) και σίγουρα δεν θα είχα τις σχέσεις με τους δικούς μου που η αλήθεια είναι σε κάτι τέτοιες στιγμές βλέπεις πραγματικά και ποιος αξίζει να είναι δίπλα σου και ποιος όχι .

Δύσκολη κατάσταση αλλά το μόνο σίγουρο ότι από όλο αυτό βγαίνεις πολύ πιο δυνατός και πολύ πιο προσγειωμένος στην πραγματικότητα .
Απαραίτητη προϋπόθεση όμως να έχεις δίπλα σου ένα πολύ καλό σύμβουλο ψυχικής υγείας που πραγματικά αν δώσεις την ευκαιρία στον ευατο σου να επισκεφτείς ένα από αυτούς έστω και για λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις κάνει το καλύτερο δώρο όχι μόνο για τον ευατο σου αλλά και για τους ανθρώπους γύρω σου που εισπράττουν παράλληλα όλη αυτή σου την αλλαγή !!!

Εύχομαι μόνο να είσαι καλά και αυτό το πραγματικό τέρας που λέγεται κατάθλιψη να μην ξαναξυπνησει ποτέ μέσα σου αν και νομίζω και να ξυπνήσει αφού το παλεψες μια φορά έχεις τα όπλα να το ξαναπαλεψεις άλλες τόσες 🙏
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όλοι οι ασθενείς δεν είναι ίδιοι.
Λες στον καθένα ότι αντέχει ώστε να είναι σε θέση και να συνεχίσει να κάνει πράγματα που επιθυμεί ή που ίσως τα είχε αφήσει για αργότερα και πλέον αντιλαμβάνεται ότι ίσως δεν θα προλάβει .

Σίγουρα δεν μιλάς σε έναν άνθρωπο με πολύ εύθραυστη ψυχολογία και με τάσεις φύγεις ή αυτοκαταστροφης .

Ότι και οσα αντέχει ο καθένας πέραν από ηθικά ζητήματα και μελοδραματισμους .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ταυτίζομαι απόλυτα καθαρά και για εμένα προσωπικά ❤️

Η δική μου περιπέτεια και η απόλυτη αντίληψη όλου αυτού με έκανε να δω πολλές πτυχές του δικού μου ευατου πλέον που θέλω να αλλάξω και να διορθώσω ακόμα και σε μια ηλικία που λες ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει μετά από όλα αυτά που έχουν γίνει πλέον βιώματα του ...

Μόνο ευγνώμων είμαι για όλο αυτό πλέον +αφού πέρασα και εγώ από το δύσκολο στάδιο του Θύμιου και της θλίψης )αφού αν δεν μου τύχαινε όλο αυτό σίγουρα δεν θα ήμουν αυτή που είμαι σήμερα (οποία και να είμαι) και σίγουρα δεν θα είχα τις σχέσεις με τους δικούς μου που η αλήθεια είναι σε κάτι τέτοιες στιγμές βλέπεις πραγματικά και ποιος αξίζει να είναι δίπλα σου και ποιος όχι .

Δύσκολη κατάσταση αλλά το μόνο σίγουρο ότι από όλο αυτό βγαίνεις πολύ πιο δυνατός και πολύ πιο προσγειωμένος στην πραγματικότητα .
Απαραίτητη προϋπόθεση όμως να έχεις δίπλα σου ένα πολύ καλό σύμβουλο ψυχικής υγείας που πραγματικά αν δώσεις την ευκαιρία στον ευατο σου να επισκεφτείς ένα από αυτούς έστω και για λίγο χρονικό διάστημα θα έχεις κάνει το καλύτερο δώρο όχι μόνο για τον ευατο σου αλλά και για τους ανθρώπους γύρω σου που εισπράττουν παράλληλα όλη αυτή σου την αλλαγή !!!

Εύχομαι μόνο να είσαι καλά και αυτό το πραγματικό τέρας που λέγεται κατάθλιψη να μην ξαναξυπνησει ποτέ μέσα σου αν και νομίζω και να ξυπνήσει αφού το παλεψες μια φορά έχεις τα όπλα να το ξαναπαλεψεις άλλες τόσες 🙏
Ναι γιατί αν έχει καρκίνο που χρειάζεται επειγόντως θεραπεία δεν πρέπει να του το πούμε για να μην πάθει κατάθλιψη.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι γιατί αν έχει καρκίνο που χρειάζεται επειγόντως θεραπεία δεν πρέπει να του το πούμε για να μην πάθει κατάθλιψη.
Ότι να ναι έτσι?

Αν θες να σχολιάζεις κάτι για να πεις ουσιαστικά την άποψη σου πες το με επιχειρήματα. .

Αυτός που έχει καρκίνο δεν χρειάζεται να το πεις μιλάμε για ανθρώπους που έχουν αντιλήψεις όχι για πεντάχρονα 🤔

Όσο για το θέμα κατάθλιψη και αρρωστια άστο καλύτερα ,ούτε απ' έξω να μην περάσει κανένας μας 🙏
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όλοι οι ασθενείς δεν είναι ίδιοι.
Λες στον καθένα ότι αντέχει ώστε να είναι σε θέση και να συνεχίσει να κάνει πράγματα που επιθυμεί ή που ίσως τα είχε αφήσει για αργότερα και πλέον αντιλαμβάνεται ότι ίσως δεν θα προλάβει .

Σίγουρα δεν μιλάς σε έναν άνθρωπο με πολύ εύθραυστη ψυχολογία και με τάσεις φύγεις ή αυτοκαταστροφης .

Ότι και οσα αντέχει ο καθένας πέραν από ηθικά ζητήματα και μελοδραματισμους .
μα εσυ η ιδια το ειπες. Οτι αντεχει ο καθενας και σου λεω οτι αν δεν αντεχει την διαγνωση του καρκινου γιατι εχει ευαισθητη ψυχολογια, δεν θα του το πεις; Στον ασθενη λες τι εχει με καθε λεπτομερεια. Αν ο γιατρος κρινει οτι εχει ευαισθητη ψυχολογια, τον στελνει σε ειδικο. Απλα πραγματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα εσυ η ιδια το ειπες. Οτι αντεχει ο καθενας και σου λεω οτι αν δεν αντεχει την διαγνωση του καρκινου γιατι εχει ευαισθητη ψυχολογια, δεν θα του το πεις; Στον ασθενη λες τι εχει με καθε λεπτομερεια. Αν ο γιατρος κρινει οτι εχει ευαισθητη ψυχολογια, τον στελνει σε ειδικο. Απλα πραγματα.
Νέλλη θες να παίξουμε με τις λέξεις ?

Τα στάδια του καρκίνου και γενικά ι καρκίνος έχει πολλές πλευρές ..

Σε ένα άτομο με πολύ ευαίσθητη ψυχολογία δεν του λες ας πούμε ότι έχει ελάχιστες πιθανότητες να τον νικήσει ..

Είσαι διπλα του και του δίνεις κουράγιο και ελπίδα να το πολεμάει.
Θα κάνει θεραπείες και όλα θα πάνε καλά ,δεν το προδικάζεις όπως οι γιατροί ....


Τελοσπαντων νομίζω αντιλαμβανόμαστε τι εννοώ αν εσύ θες να το δεις μονόπλευρα δεν μπορώ να κάνω κάτι και δεν έχω διάθεση να συνεχίσω συζήτηση με ένα άνθρωπο που γελάει και αντιδρά με αυτό τον τρόπο σε ένα τόσο λεπτό θέμα για εμένα προσωπικά ..

Όλα τα θέματα δεν είναι το ίδιο και ας έχουμε λίγο παραπάνω ενσυναίσθηση όταν μπαίνουμε στην διαδικασία συζήτηση ς...

Καλή συνέχεια !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top