Ζωή στη Φλωρεντία.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, σκέφτομαι να κάνω πρακτική στη Φλωρεντία, μιας και μου αρέσει πολύ ως πόλη, λατρεύω τα ιταλικά ως γλώσσα και γενικότερα την Ιταλία. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει για κάποια θέματα, κυρίως για τα πρώτα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω.

Η περιοχή της Φλωρεντίας που με ενδιαφέρει είναι το κέντρο, το οποίο δυστυχώς είναι πολύ ακριβό. Έχω κοιτάξει κάποιες τιμές ενοικίων ενδεικτικά και είναι αρκετά υψηλές. Μήπως υπάρχουν γύρω περιοχές με χαμηλότερα ενοίκια, όπου υπάρχουν ωστόσο μέσα μεταφοράς με μικρή απόσταση από το κέντρο; Επίσης γνωρίζει κάποιος έγκυρα site για αγγελίες ενοικίασης αλλά και
εργασίας (για κάποια δουλειά part-time ώστε να συντηρούμαι), αλλά και άλλες χρήσιμες εφαρμογές;

Οτιδήποτε άλλο μπορεί να γνωρίζει κάποιος για τη Φλωρεντία, από μέρη διασκέδασης και ψυχαγωγίας έως μουσεία και αξιοθέατα (τα περισσότερα τα έχω ψάξει) θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μόνο ταξίδι έχω πάει Φλωρεντία όποτε δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα. Πανέμορφη πόλη Αλλά πανάκριβη(Όχι μονο σε ενοίκιο αλλα στα παντα) όποτε δες αν μπορείς να στηρίξεις οικονομικά την πρακτική σου εκεί. Όλη η πόλη ένα αξιοθέατο είναι και όσον αφορά την διασκέδαση εξαρτάται και από το τι σ'αρέσει.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Πρώτον, λάθος φορουμ :P Σορρυ αλλά το στέκι δεν ειδικεύεται ιδιαίτερα σε τέτοια θέματα, όποτε δεν θα πάρεις πολλες απαντησεις που θα σε βοηθήσουν. Αν θες βοήθεια στείλε μου πμ.
Δευτερον. Ένας καθηγητης μου σπούδασε στην Φλωρεντια και, αν και ο ίδιος είναι Ιταλός, είχε πει ότι οι ίδιοι Ιταλοί στην Φλωρεντια τον είχαν αντιμετωπίσει ως ξένο, επειδή δεν ήταν από την ίδια πόλη. Φαντάζομαι ότι επειδή είναι παααρα πολύ τουριστική πόλη, τους έχει κουράσει όλη η κατάσταση, όπως και στην Πράγα, και ίσως τους ξένους τους αντιμετωπίζουν με μια καχυποψία. Έχεις πάει στην Φλωρεντια; Γιατί, ακριβώς λόγω του φαινομένου του τουρισμού που τα τελευταία χρόνια ειδικά είναι υπερβολικά έντονο, αν θες να ζήσεις αυτόν τον αέρα της Ιταλίας, στη Φλωρεντια δεν ξέρω αν θα το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα. Ποσο μαλλον στο κέντρο. Βασικα θα το ζησεις εν μέρει, αλλά μαλλον θα βλέπεις συνέχεια κινέζους τουρίστες με κάμερες και θα κουραστείς στο τέλος :P
Κατά τ’αλλα, αν επιμένεις, τα ενοίκια σίγουρα θα είναι ακριβά, όπως και σε όλη την βόρεια Ιταλία (στην Ρώμη γνωστή μου πλήρωνε εξωφρενικό ποσο για μια γκαρσονιέρα και άλλη φίλη μου στο Μιλανο ένα 600αρι για ένα δωμάτιο με αλλά τρία άτομα στο ίδιο σπίτι). Υποθέτω ξερεις ότι και εσυ θα πρέπει να συγκατοικείς. Όσο πιο μακριά από το κέντρο, τόσο πιο φθηνό θα είναι το δωμάτιο. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς και για άλλες πόλεις της Ιταλίας.
 

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μόνο ταξίδι έχω πάει Φλωρεντία όποτε δε μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα. Πανέμορφη πόλη Αλλά πανάκριβη(Όχι μονο σε ενοίκιο αλλα στα παντα) όποτε δες αν μπορείς να στηρίξεις οικονομικά την πρακτική σου εκεί. Όλη η πόλη ένα αξιοθέατο είναι και όσον αφορά την διασκέδαση εξαρτάται και από το τι σ'αρέσει.


Απ' όσο έχω ψάξει όσον αφορά το φαγητό για παράδειγμα λένε ότι αν εξαιρέσεις τα τουριστικά μαγαζιά δεν είναι τόσο ακριβή. Ζω σε τουριστική περιοχή και ξέρω τη μεγάλη διαφορά στις τιμές των τουριστικών σημείων και αυτές στα πιο "άγνωστα" στενάκια.
:P
Τώρα γενικά από όσο έχω δει είναι όντως ακριβή γι' αυτό θα έχω φροντίσει να μαζέψω κάποια χρήματα, είναι λίγος ο καιρός που θα πάω άλλωστε, οπότε ελπίζω να τα καταφέρω οικονομικά. Έχει και αρκετές γύρω περιοχές που εξυπηρετούν συγκοινωνία και φαντάζομαι θα είναι πιο φτηνές από το κέντρο. Οπότε ίσως κινηθώ προς τα εκεί, ωστόσο χρειάζομαι αρκετές πληροφορίες. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!


Πρώτον, λάθος φορουμ :P Σορρυ αλλά το στέκι δεν ειδικεύεται ιδιαίτερα σε τέτοια θέματα, όποτε δεν θα πάρεις πολλες απαντησεις που θα σε βοηθήσουν. Αν θες βοήθεια στείλε μου πμ.
Δευτερον. Ένας καθηγητης μου σπούδασε στην Φλωρεντια και, αν και ο ίδιος είναι Ιταλός, είχε πει ότι οι ίδιοι Ιταλοί στην Φλωρεντια τον είχαν αντιμετωπίσει ως ξένο, επειδή δεν ήταν από την ίδια πόλη. Φαντάζομαι ότι επειδή είναι παααρα πολύ τουριστική πόλη, τους έχει κουράσει όλη η κατάσταση, όπως και στην Πράγα, και ίσως τους ξένους τους αντιμετωπίζουν με μια καχυποψία. Έχεις πάει στην Φλωρεντια; Γιατί, ακριβώς λόγω του φαινομένου του τουρισμού που τα τελευταία χρόνια ειδικά είναι υπερβολικά έντονο, αν θες να ζήσεις αυτόν τον αέρα της Ιταλίας, στη Φλωρεντια δεν ξέρω αν θα το ευχαριστηθείς ιδιαίτερα. Ποσο μαλλον στο κέντρο. Βασικα θα το ζησεις εν μέρει, αλλά μαλλον θα βλέπεις συνέχεια κινέζους τουρίστες με κάμερες και θα κουραστείς στο τέλος :P
Κατά τ’αλλα, αν επιμένεις, τα ενοίκια σίγουρα θα είναι ακριβά, όπως και σε όλη την βόρεια Ιταλία (στην Ρώμη γνωστή μου πλήρωνε εξωφρενικό ποσο για μια γκαρσονιέρα και άλλη φίλη μου στο Μιλανο ένα 600αρι για ένα δωμάτιο με αλλά τρία άτομα στο ίδιο σπίτι). Υποθέτω ξερεις ότι και εσυ θα πρέπει να συγκατοικείς. Όσο πιο μακριά από το κέντρο, τόσο πιο φθηνό θα είναι το δωμάτιο. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς και για άλλες πόλεις της Ιταλίας.

Ωχ, ωχ. Κατάλαβα. Συμφωνώ ότι σε ένα πιο ήσυχο μέρος με λιγότερο τουρισμό θα ευχαριστηθεί κανείς περισσότερο την Ιταλία, ωστόσο την έχω στην καρδιά μου την Φλωρεντία. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα σου στείλω pm να σε ρωτήσω λοιπόν!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top