Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
Δεν το έκανα, γιατί ήδη έχουν γραφτεί απ' τις κοπέλες που έχουν γράψει στο νήμα (δεν θυμάμαι ονόματα, sorryz). Αφού δεν σε έπεισαν εκείνες, δε νομίζω να τα καταφέρω εγώ. Plus, δεν θυμάμαι να σου πω συγκεκριμένα σημεία, γιατί κάηκε ο εγκέφαλός μου με αυτά που διάβαζα και, τελικά, κάμποσα κατέληγαν να διαγράφονται ή να βγαίνουν off topic. :P

Αυτο που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι κι εγώ δεν συμφωνώ με τη νοοτροπία "ποιος/α είσαι εσύ που μου λες το ΧΥΖ, βάλε φωτογραφία σου και το συζητάμε". Δεν ξέρω εάν ήταν αντιδραστική απάντηση κι ούτε θυμάμαι ποιος ξεκίνησε να τραβάει "μαλλί" και μετά συνέχισε να τραβάει ο άλλος τού άλλου κλπ κλπ. Σαν τοποθέτηση, όμως, την βρίσκω λάθος πρώτα για σένα, επειδή αποκλείεις και κάθε πιθανή συμβουλή που μπορεί να κάνει την διαφορά πάνω σου. Άκου τι σου λέει κάποιος κι εξέτασέ το. Τι σημασία έχει η σωματοδομή τού άλλου; Μπορεί να 'ναι πολύ καλά διαβασμένος και γνώστης, να έχει επαφή με άτομα που αθλούνται και να ξέρει, μπορεί να τα παράτησε για διάφορους λόγους ξέρω 'γω. Το τι λέει κάποιος μετράει, κι εάν έχει κάποιος τις γνώσεις, μπορεί να τις φιλτράρει και να δει εάν έχουν βάση κι εάν και πόσο θα τον βοηθήσουν αυτά που λέει ο άλλος. Ή μπορείς να κάνει ο ίδιος ερωτήσεις διευκρίνισης (τι αποτελέσματα έχει αυτή η άσκηση, πού στοχεύει το άλλο, πόσο χρόνο σου πήρε να φτάσεις στο Χ σημείο) ή/και να πεις γιατί κάνεις αυτό, εγώ κάνω αυτό και δουλεύει, ας πούμε. Καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω; Είμαστε σε νήμα για την υγιεινή διατροφή και, γιατί όχι, για την υποστηρικτική διατροφή σε κάποιον που θέλει να χτίσει σώμα. Πρέπει να προάγεται η συζήτηση κι όχι να κόβεται με απαντήσεις "ποιος είσαι εσύ" και "εγώ ξέρω καλύτερα".

Πάντως, κάμποσοι εδώ είναι προκατειλημμένοι απέναντί σου, γιατί δεν έχουν συνηθίσει σε κάποια πράγματα.

Οπότε γράφω για τους επισκέπτες του θέματος:

-Μια χαρά συνηθίζονται οι φωτογραφίες σε θέματα που έχουν να κάνουν με χτίσιμο σώματος. Εάν πάτε σε άλλες κοινότητες, θα το δείτε - και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε γυμναστηριακές κοινότητες.
-Το εκτενές γράψιμο του Devil, μπαίνει και για συζήτηση. Το νήμα κι οι επισκέπτες του μετατρέπονται στο λεγόμενο υποστηρικτικό περιβάλλον, το οποίο σου δίνει δύναμη να συνεχίζεις στους στόχους σου.

Κάποιες γενικές παρατηρήσεις τώρα:

-Υγιεινή διατροφή υφίσταται και με λίγα χρήματα, παιδιά. Δεν είναι ανάγκη να παίρνει κανείς βιολογικά προϊόντα ή να παίρνει γκότζι μπέρι ξέρω 'γω. Ασχέτως χρημάτων, μπορούν να μειωθούν και να κοπούν τ' αναψυκτικά, τα junk foods, τα κρουασάν, τα γαριδάκια [...] και ν' αντικατασταθούν με φθηνές υγιεινές επιλογές - ακόμα κι αν σημαίνει πχ κέικ, το οποίο, όμως, έχεις φτιάξει με τα υλικά σου.
-Όποιος ασχολείται με την υγιεινή διατροφή και την γυμναστική, δεν σημαίνει ότι είναι εμμονικός. Πράγματι, όταν μπεις σε πρόγραμμα, δεν σου λείπουν καν ντόνατς και τα τοιαύτα. Δεν νιώθεις πως στερείσαι. Όπως, επίσης, σου λείπει η γυμναστική εάν τύχει και χαθεί προπόνηση.

Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο στο μυαλό. Ας συνεχίσει η συζήτηση σε λογικά πλαίσια κι όχι κάνοντας άλματα και χρωματισμένη με επιθέσεις, please. Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα, που το πήρε η μαρμάγκα, πως είναι ένα θέμα που είναι καλό να μένει ανοιχτό και να διαβάζει ο κόσμος. Κι επειδή πολλοί μπορεί να μην ασχολούνται καν, ας γίνουν αυτοί που ασχολούνται οι πηγή έμπνευσης για μια αλλαγή. Κι αυτό γίνεται με την παρότρυνση σε υγιεινές επιλογές. Αυτό. Τελεία. Το εάν θα φτάσει ο άλλος ν' ασχοληθεί με τη σωματοδομή του έρχεται αργότερα. Γίνε η αφορμή κάποιος να ελαττώσει τις κακές του συνήθειες και να βάλει μια ήπια μορφής άσκησης στην καθημερινότητά του (ακόμη κι εάν είναι ο περιορισμός των ΜΜΜ, το ασανσέρ κλπ αντικαθιστώντας τα με ποδήλατο ή με περπάτημα και ανέβασμα της σκάλας). Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν και θα κουμπώσουν από μόνα τους, όταν ο άλλος γλυκαθεί.

Ειρήνη υμίν, τέκνα μου, και καλή μας ημέρα. :P


Το ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις και βάλε μια φωτο αναφεροταν σε άτομα συγκεκριμενα τα οποια ξεκινησαν μια επιθετική προσεγγιση εξαρχής και α ου και εγω ειμαι πιο γυμνασμενος και σηκωσε καμια μπάρα να βάλεις κανα κιλο και εγω εχω προπονησει παγκοσμιους πρωταθλητές και μπλα μπλα μπλα. Οποτε τους ειπα να ανεβάσουν μια φωτο να δουμε αυτοι που λένε για μπάρες και ιστοριες πως ειναι.

Κατα τα αλλα δεν καταλαβα γιατι άλλα "ασχετα" νικνεημς με αυτη την αντιπαράθεση μπλέχτηκαν και άρχισαν να λένε για τις φωτο μάλλον ο καθενας ενοχλειται σε μια συζητηση αναλογα με τις ανασφαλειες του και τις προκαταληψεις του οπως ειπες και εσύ.


Ας ηρεμησουμε λιγο ολοι οπως ειπες και εσυ! Και ας κοιτάξει ο καθενας την καμπούρα του. Η κριτικη μπορει να γινει και ως

"φιλε μια χαρα προσπάθεια βλέπω έχεις ελατώσει κοιλιά κτλπ αλλα θές λιγο χέρια ή ωμους ή στηθος. Δοκιμασε να κανεις αυτο και αυτο..."

αυτο ναι ειναι μια αποδεκτή κριτική. Οχι δεν εισαι κανας μπρατσαρας χαλαρωσε εσυ τι εισαι η playmate; με τις αναλογιες που κοβουν την ανάσα;;; που μου το λες αυτο... μια απλη κοπελιτσα εισαι και εσυ οπως και εγω ενα απλο αγοράκι. Η διαφορά μας ειναι βεβαια οτι εγω βελτιώνομαι συνεχώς λογω του οτι ακολουθω ένα προγραμμα. :lol:

Ξέρει κανείς καμιά ελαφριά συνταγή για μελιτζανες; Μου αρέσουν πολύ αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να τις κάνω αν όχι σε μπριαμ ή τουρλού πχ. Θέλω κάτι ελαφρύ. Μια ιδέα είναι να τις χαράξω και να τις βάλω στου γκριλ να ψηθούν και μετά βάζεις λίγο αλατι, λάδι, λεμόνι και τις τρως με το κουτάλι. Κάποια άλλη ιδέα;


Βάζεις μια μελιτζάνα οπως ειναι στη σχάρα να ψηθει. Απο κάτω βαζεις ενα χαρτάκι να μην τρέξουν τα νερά της και μετά την βγάζεις την ανοιγεις και κάνεις μελιτζανοσαλάτα με λάδι - σκορδο κτλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω πάντως να μιλάτε για κουακερ κλπ και δε βλέπω να αναφέρετε τα λαχανικά. Ας πούμε εγώ κάθε βδομάδα παίρνω σίγουρα κολοκύθια και μπρόκολο για σαλάτα. Μου αρέσουν πάρα πολύ. Με λίγες βραστές πατάτες, κρεμμυδάκι και λαδοξιδο είναι τέλεια για βράδυ. Παίρνω πολύ, το βράζω και το βάζω σε ταπερ οπότε τρώμε τουλάχιστον δύο βραδινά. Ή αν έχεις φτιάξει πχ κεφτέδες, είναι δίπλα ο,τι πρέπει. Γενικά μού αρέσει να βρίσκω τρόπους να αξιοποιώ το κάθε φαγητό, πχ αν φτιάξω κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες τρώμε τη μια μέρα και το επόμενο βράδυ φτιάχνω από το στήθος του κοτόπουλου ένα σάντουιτς ή το βαζω στη σαλάτα με μαρούλι και διάφορα άλλα. Πάντα αξιοποιώ αυτά που έχω, δε μού αρέσει να πετάω πράγματα.

Ξέρει κανείς καμιά ελαφριά συνταγή για μελιτζανες; Μου αρέσουν πολύ αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να τις κάνω αν όχι σε μπριαμ ή τουρλού πχ. Θέλω κάτι ελαφρύ. Μια ιδέα είναι να τις χαράξω και να τις βάλω στου γκριλ να ψηθούν και μετά βάζεις λίγο αλατι, λάδι, λεμόνι και τις τρως με το κουτάλι. Κάποια άλλη ιδέα;

Himela, τα κολοκυθάκια γίνονται πολύ ωραία και γεμιστά με ρύζι στην κατσαρόλα, και στο τέλος αυγολέμονο.

Το ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις και βάλε μια φωτο αναφεροταν σε άτομα συγκεκριμενα τα οποια ξεκινησαν μια επιθετική προσεγγιση εξαρχής και α ου και εγω ειμαι πιο γυμνασμενος και σηκωσε καμια μπάρα να βάλεις κανα κιλο και εγω εχω προπονησει παγκοσμιους πρωταθλητές και μπλα μπλα μπλα. Οποτε τους ειπα να ανεβάσουν μια φωτο να δουμε αυτοι που λένε για μπάρες και ιστοριες πως ειναι.

Κατα τα αλλα δεν καταλαβα γιατι άλλα "ασχετα" νικνεημς με αυτη την αντιπαράθεση μπλέχτηκαν και άρχισαν να λένε για τις φωτο μάλλον ο καθενας ενοχλειται σε μια συζητηση αναλογα με τις ανασφαλειες του και τις προκαταληψεις του οπως ειπες και εσύ.


Ας ηρεμησουμε λιγο ολοι οπως ειπες και εσυ! Και ας κοιτάξει ο καθενας την καμπούρα του. Η κριτικη μπορει να γινει και ως

"φιλε μια χαρα προσπάθεια βλέπω έχεις ελατώσει κοιλιά κτλπ αλλα θές λιγο χέρια ή ωμους ή στηθος. Δοκιμασε να κανεις αυτο και αυτο..."

αυτο ναι ειναι μια αποδεκτή κριτική. Οχι δεν εισαι κανας μπρατσαρας χαλαρωσε εσυ τι εισαι η playmate; με τις αναλογιες που κοβουν την ανάσα;;; που μου το λες αυτο... μια απλη κοπελιτσα εισαι και εσυ οπως και εγω ενα απλο αγοράκι. Η διαφορά μας ειναι βεβαια οτι εγω βελτιώνομαι συνεχώς λογω του οτι ακολουθω ένα προγραμμα. :lol:

Νομίζω κάτι αντίστοιχο είχες πει και στον hacker που, αν θυμάμαι καλά, είχε γράψει φιλικά. Καίτοι μπορεί να συνέπεσε το μήνυμά του χρονικά με τα υπόλοιπα μηνύματα και να το είπες. Δεν θυμάμαι καν μ' όλα αυτά που 'χουν ειπωθεί εδώ μέσα. Τέλος πάντων, δεν δικάζουμε κανέναν εδώ. Το point μου είναι κι η φράση που είπες κι εσύ περί κριτικής και την έχω με bold. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, τα είπα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Καλή μας συνέχεια, guyz! :beer:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Himela, τα κολοκυθάκια γίνονται πολύ ωραία και γεμιστά με ρύζι στην κατσαρόλα, και στο τέλος αυγολέμονο.
Α ωραίο αυτό, θα το δοκιμάσω. Σκέτο ρύζι βάζεις; Και βράζουν με λίγο νερό υποθέτω;

Εγω φτιάχνω κολοκυθάκια με κιμά της τεμπελας. Αντί να τα γεμίσω με κιμά, βάζω στον πάτο τα κολοκύθια ολόκληρα, λίγες πατατουλες κι από πάνω χύμα τον κιμά με το ρύζι σε σχήμα μακρόστενο. Λίγο νερό και τα αφήνω να βράσουν γύρω στα 45 λεπτά. Μετά παίρνω λίγο ζουμί, το αφήνω να κρυώσει, αλλά 15 λεπτά βράσιμο. Αυγολέμονο με το ζουμί, το αφήνω να πάρει βραση το αυγό, και γίνεται ένα φανταστικό ζουμακι πηχτό. Αντί για αυγό μπορούμε να ανακατέψουμε το λεμόνι με λίγο αλεύρι και να τι βράζουμε λίγο ακόμα για να πήξει. Πραγματικά το θεωρώ γελοίο φαγητό να γίνει και μου αρέσει πολύ, ενώ γενικά τον κιμά δεν τον συμπαθώ.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ωραίο αυτό, θα το δοκιμάσω. Σκέτο ρύζι βάζεις; Και βράζουν με λίγο νερό υποθέτω;

Εγω φτιάχνω κολοκυθάκια με κιμά της τεμπελας. Αντί να τα γεμίσω με κιμά, βάζω στον πάτο τα κολοκύθια ολόκληρα, λίγες πατατουλες κι από πάνω χύμα τον κιμά με το ρύζι σε σχήμα μακρόστενο. Λίγο νερό και τα αφήνω να βράσουν γύρω στα 45 λεπτά. Μετά παίρνω λίγο ζουμί, το αφήνω να κρυώσει, αλλά 15 λεπτά βράσιμο. Αυγολέμονο με το ζουμί, το αφήνω να πάρει βραση το αυγό, και γίνεται ένα φανταστικό ζουμακι πηχτό. Αντί για αυγό μπορούμε να ανακατέψουμε το λεμόνι με λίγο αλεύρι και να τι βράζουμε λίγο ακόμα για να πήξει. Πραγματικά το θεωρώ γελοίο φαγητό να γίνει και μου αρέσει πολύ, ενώ γενικά τον κιμά δεν τον συμπαθώ.
Θα σου στείλω αύριο, να σου τα πω αναλυτικά για να καταλάβεις (αλλά, πραγματικά, είναι πολύ εύκολη και νόστιμη συνταγή), γιατί τώρα πίνω την μπίρα μου και δεν μου βγαίνει ο μαγειρικός μου οίστρος. :hehe:

Κι η δική σου εκδοχή πολύ ωραία, και δεν την έχουμε κάνει ποτέ, να φανταστείς. Μα πώς κολλάμε στα εύκολα και τα προφανή;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
Himela, τα κολοκυθάκια γίνονται πολύ ωραία και γεμιστά με ρύζι στην κατσαρόλα, και στο τέλος αυγολέμονο.



Νομίζω κάτι αντίστοιχο είχες πει και στον hacker που, αν θυμάμαι καλά, είχε γράψει φιλικά. Καίτοι μπορεί να συνέπεσε το μήνυμά του χρονικά με τα υπόλοιπα μηνύματα και να το είπες. Δεν θυμάμαι καν μ' όλα αυτά που 'χουν ειπωθεί εδώ μέσα. Τέλος πάντων, δεν δικάζουμε κανέναν εδώ. Το point μου είναι κι η φράση που είπες κι εσύ περί κριτικής και την έχω με bold. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, τα είπα και σε προηγούμενο μήνυμα.

Καλή μας συνέχεια, guyz! :beer:


Ναι ειχε γράψει φιλικά οτι λέω βλακειες :D ΑΛΛΑ αμα ακολουθουσε το προγραμμα που προτεινω μια χαρά θα έχανε την κοιλιτσα που θέλει να χάσει. :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
πΟΙΑ η γνωμη σας για το ψωμι ολικης σαν δεκατιανο;;; τρώτε;;;

εγω σημερα έφαγα

κουακερ το πρωι (100γρ) με γιαουρτι κανελα μελι
μετα 2ο γευμα 100γρ ψωμι με χαρουπομελο και ταχινι
3ο γευμα φακες με ρυζι
4ο γευμα φακες με ρυζι 1 κοτοπουλακι καλαμακι και 1 μικρο μπιφτέκι

5ο γευμα 3 ρεβυθοκεφτεδες και 1 αυγο

και σε λιγο ροφημα πρωτεϊνης.

Εχει πέσει πεινα :( πρέπει να κατεβασα σημερα 2600 θερμιδες ευκολα

οτιδηποτε πιο κάτω απο 2400-2300 με κάνει να χάνω. Το ψωμι ειναι μια βολικη λυση αλλα δεν ξέρω μηπως στο τέλος μας λιπώσει και αντι να πάρουμε κανα ποιοτικο κιλο πετάξουμε κοιλιές.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΚΜελιτζάνοκεφτέδες ,κολοκυθόκεφτέδες,κολοκύθι σαλάτα,πίτα,παπούτσιακι,μελιτζάνα σαλάτα

πΟΙΑ η γνωμη σας για το ψωμι ολικης σαν δεκατιανο;;; τρώτε;;;

εγω σημερα έφαγα

κουακερ το πρωι (100γρ) με γιαουρτι κανελα μελι
μετα 2ο γευμα 100γρ ψωμι με χαρουπομελο και ταχινι
3ο γευμα φακες με ρυζι
4ο γευμα φακες με ρυζι 1 κοτοπουλακι καλαμακι και 1 μικρο μπιφτέκι

5ο γευμα 3 ρεβυθοκεφτεδες και 1 αυγο

και σε λιγο ροφημα πρωτεϊνης.

Εχει πέσει πεινα :( πρέπει να κατεβασα σημερα 2600 θερμιδες ευκολα

οτιδηποτε πιο κάτω απο 2400-2300 με κάνει να χάνω. Το ψωμι ειναι μια βολικη λυση αλλα δεν ξέρω μηπως στο τέλος μας λιπώσει και αντι να πάρουμε κανα ποιοτικο κιλο πετάξουμε κοιλιές.

Φάε φρούτο
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πΟΙΑ η γνωμη σας για το ψωμι ολικης σαν δεκατιανο;;; τρώτε;;;

[...]

οτιδηποτε πιο κάτω απο 2400-2300 με κάνει να χάνω. Το ψωμι ειναι μια βολικη λυση αλλα δεν ξέρω μηπως στο τέλος μας λιπώσει και αντι να πάρουμε κανα ποιοτικο κιλο πετάξουμε κοιλιές.

1-2 φέτες την ημέρα, δεν είναι κάτι, τη στιγμή που το διατροφικό σου πλάνο είναι προσεγμένο.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Παιδια να σας πω τα εξις, δεν με νοιαζει αν πιστευετε οτι εχω προπονησει (και εχω υπαρξει συμβουλος) σε παγκοσμιους πρωταθλητες, αν καποιος θελει το βιογραφικο μου pm, δεν εχω προβλημα να το δωσω, υπαρχουν παιδια εδω μεσα που με ξερουν προσωπικα και ξερουν οτι δεν λεω βλακειες, απλα παρακαλω πολυ ΜΗΝ ακουτε τον ντεβιλ. η διατροφη που κανει ΔΕΝ ειναι καλη για ενα ανθρωπο που θελει να αθληθει η να αδυνατισει η να ειναι υγειης.

Δεν εχει ιδεα απο προπονηση, κινισιολογια, ενδοκρινολογια η ψυχολογια της ασκησης και της διατροφης (η οποια ειναι τεραστιο κεφαλαιο απο μονη της).

κουακερ το πρωι (100γρ) με γιαουρτι κανελα μελι
μετα 2ο γευμα 100γρ ψωμι με χαρουπομελο και ταχινι
3ο γευμα φακες με ρυζι
4ο γευμα φακες με ρυζι 1 κοτοπουλακι καλαμακι και 1 μικρο μπιφτέκι

5ο γευμα 3 ρεβυθοκεφτεδες και 1 αυγο

και σε λιγο ροφημα πρωτεϊνης.

Αυτα τα πραγματα εδω ειναι χαζομαρες, τουλαχιστον για ενα αθλητη, το πρωινο του ειναι σκετος υδατανθρακας, το δεκατιανο υδανθρακας με λιπος (που ειναι γενικα οχι πολυ καλος συνδιασμος). Ειναι προφανως καλυτερο απο το "πιτσες" αλλα ΔΕΝ ειναι αθλητικη διατροφη, η διατροφη που θα προτεινε οποιοσδηποτε ικανος διατροφολογος για αδυνατισμα.

Αν εισαι παχυς αυτη η διατροφη θα σε διαλυσει ψυχολογικο, αν εισαι αθλητης δεν θα εχεις αρκετες πρωτεινες.

Πρεπει να κατσω να γραψω ενα καινουριο ποστ για τα βασικα μιας διατροφης, αλλα πρεπει να ξερουμε οτι η διατροφη ειναι πολυ εξατομικευμενο πραγμα κατα βαση γιατι η πεινα αφορα πολυ περισοτερα πραγματα απο την βιολογικη μας αναγκη για ενεργεια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Πρεπει να κατσω να γραψω ενα καινουριο ποστ για τα βασικα μιας διατροφης, αλλα πρεπει να ξερουμε οτι η διατροφη ειναι πολυ εξατομικευμενο πραγμα κατα βαση γιατι η πεινα αφορα πολυ περισοτερα πραγματα απο την βιολογικη μας αναγκη για ενεργεια.


Do it, πες ορισμένα βασικά που παραλείπουμε. Fasting, η ανάγκη της πρωτείνης στη γυμναστική, το post workout meal κ.λπ τα "ξέρω" επειδή ψάχνομαι λίγο. Αλλά αυτό το "το δεκατιανο υδανθρακας με λιπος (που ειναι γενικα οχι πολυ καλος συνδιασμος)" πρώτη φορά το ακούω. Τι συμβαίνει με αυτό?
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υδατανθρακας με λιπος δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι ο υδατανθρακας αυξανει την ινσουλινη και αποθηκευει το λιπος κατευθειαν. Οποτε μετα το σωμα πρεπει να το απελευθερωσει πριν το καταναλωσει, οποτε θα προτιμησει να μην το κανει κτλ. Δεν ειναι τραγικο αλλα στα πλαισια μιας αθλητικης διατροφης ιδανικα το αποφευγουμε.

Fasting: To σωμα προσαρμοζεται στα παντα, αν τρως μια φορα τη μερα επαρκεις θερμιδες θα προσαρμοστει και δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Παλι βεβαια αν μιλαμε για μια αθλητικη διατροφη ειναι καλο να εχεις μια σταθερη ποσοτητα μακροστοιχειων στο αιμα σου συνεχεια, εξου και το πολλα μικρα γευματα. Αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες, κανε τη διατροφη που ταιριαζει περισοτερο στις συνηθειες και τη ψυχοσυνθεση σου, και μην την αλλαζεις πολυ συχνα.

post workout meal: πρωτεινη και καποιος απλος υδατανθρακας στο "παραθυρο" 20 λεπτα με μια ωρα μετα την ασκηση. Αν κανεις εντονη ασκηση που κραταει πανω απο μια ωρα η σε συνθηκες που προκαλουν αφυδατωση φτιαξε ενα ροφημα με: BCAA (η κατι που να εχει λευκινη/ισολευκινη), μια μυτη του κουταλιου του γλυκου αλατι και μια κοφτη κουταλια ζαχαρη και πινε το κατα τη διαρκεια.

πρωτεινη και ασκηση: 1-2γρ πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι γενικα ο κανονας για αθλητες. Οχι δεν χαλαει τα νεφρα, ειναι μυθος.

Τα βασικα συμπληρωματα (που δεν ειναι απαραιτητα σε καμια περιπτωση) ειναι αυτα: πολυβιταμινη, ιχθυελαιο, μαγνησιο/ψευδαργυρος. Μην πετας λεφτα σε αλλα. Αντε και καμια πρωτεινη για τη γευση

Τι στοχους εχεις, τι επιπεδο εισαι?

YΓ: πολλες απο τις συμβουλες διατροφης και ασκησης ερχονται απο τους bodybuilders της δεκαετιας του 70 η αθλητες, και ΔΕΝ μεταφερονται καλα στο γενικο πλυθησμο. Για παραδειγμα οι bodybuilders κανουν ασκησεις γενικα καπως στοχευμενες, πραγμα που σε ενα απροπονητο ανθρωπο ΔΕΝ ειναι καλο.

Αν εισαι ενας τυπικος 24χρονος αντρας, τα πραγματα που πρεπει να κανεις ειναι 1) να καθαρισεις τη διατροφη σου (δηλαδη να αποφευγεις βλακειες, ολοι ξερουμε τι ειναι βλακειες) και 2) να μπορεις να κανεις το σωματικο σου βαρος στο παγκο, μιαμιση φορα το σωματικο σου βαρος σε αρσεις (η κατι λιγοτερο σε καθισμα) και μια 6αρα ελξεις. ΑΦΟΥ φτασεις αυτα, αρχιζεις και κοιτας λεπτομεριες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
Do it, πες ορισμένα βασικά που παραλείπουμε. Fasting, η ανάγκη της πρωτείνης στη γυμναστική, το post workout meal κ.λπ τα "ξέρω" επειδή ψάχνομαι λίγο. Αλλά αυτό το "το δεκατιανο υδανθρακας με λιπος (που ειναι γενικα οχι πολυ καλος συνδιασμος)" πρώτη φορά το ακούω. Τι συμβαίνει με αυτό?

Το ταχινι δεν ειναι μονο λιπος ειναι και πρωτεϊνη σιγουρα οχι σε φάση διαιτας που εγω δεν ειμαι τωρα αλλα ειμαι στη συντηρηση γιατι σε λιγο καιρο θα επιχειρησω τον ογκο. Το πρωινο που προτεινω δεν ειναι μονο υδατανθρακας ειναι ΚΑΙ πρωτεινη (το γιαουρτι) μερικοι δεν ξερουν ουτε τα βασικά αλλα θέλουν να γράψουν "εξειδικευμενα διατροφικά προγραμματα"

Το τοταλ ή άλλο γιαουρτι έχει πρωτεινη ορου γάλακτος οπως ακριβως ειναι και το συμπληρωμα σε σκονη. Και δεν ειναι ΟΛΑ τα γευματα ΜΟΝΟ πρωτεϊνη ή να έχουν ντε και καλα μέσα. Ενα γευμα μπορει να ειναι υδαταθρακας πχ πριν την προπονηση η μπανάνα για να δωσει ενεργεια στον αθλούμενο.

Καλυτερα να ακουτε κάποιον (και δεν εννοω τον εαυτο μου) ο οποιος οντως τον ενδιαφέρει να γράψει κάτι εδω

δεν εχω κανενα προβλημα με την σωστη κριτική ισα ισα στο γυμναστηριο κάποιοι με έχουν πλησιασει και μου έχουν πει πράγματα πιο παλιά που με έβλεπαν..... μάλιστα ο ένας μου ειπε "χωρις παρεξηγηση έτσι" και ισα ισα του ειπα ευχαριστώ και δεν υπάρχει καμια παρεξηγηση. Ο τύπος αυτος μου ειπε σωστα πράγματα και φυσικα ηταν πολυ πιο γυμνασμενος και γνώστης απο μένα :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Υδατανθρακας με λιπος δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι ο υδατανθρακας αυξανει την ινσουλινη και αποθηκευει το λιπος κατευθειαν. Οποτε μετα το σωμα πρεπει να το απελευθερωσει πριν το καταναλωσει, οποτε θα προτιμησει να μην το κανει κτλ. Δεν ειναι τραγικο αλλα στα πλαισια μιας αθλητικης διατροφης ιδανικα το αποφευγουμε.

Fasting: To σωμα προσαρμοζεται στα παντα, αν τρως μια φορα τη μερα επαρκεις θερμιδες θα προσαρμοστει και δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Παλι βεβαια αν μιλαμε για μια αθλητικη διατροφη ειναι καλο να εχεις μια σταθερη ποσοτητα μακροστοιχειων στο αιμα σου συνεχεια, εξου και το πολλα μικρα γευματα. Αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες, κανε τη διατροφη που ταιριαζει περισοτερο στις συνηθειες και τη ψυχοσυνθεση σου, και μην την αλλαζεις πολυ συχνα.

post workout meal: πρωτεινη και καποιος απλος υδατανθρακας στο "παραθυρο" 20 λεπτα με μια ωρα μετα την ασκηση. Αν κανεις εντονη ασκηση που κραταει πανω απο μια ωρα η σε συνθηκες που προκαλουν αφυδατωση φτιαξε ενα ροφημα με: BCAA (η κατι που να εχει λευκινη/ισολευκινη), μια μυτη του κουταλιου του γλυκου αλατι και μια κοφτη κουταλια ζαχαρη και πινε το κατα τη διαρκεια.

πρωτεινη και ασκηση: 1-2γρ πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι γενικα ο κανονας για αθλητες. Οχι δεν χαλαει τα νεφρα, ειναι μυθος.

Τα βασικα συμπληρωματα (που δεν ειναι απαραιτητα σε καμια περιπτωση) ειναι αυτα: πολυβιταμινη, ιχθυελαιο, μαγνησιο/ψευδαργυρος. Μην πετας λεφτα σε αλλα. Αντε και καμια πρωτεινη για τη γευση

Τι στοχους εχεις, τι επιπεδο εισαι?

YΓ: πολλες απο τις συμβουλες διατροφης και ασκησης ερχονται απο τους bodybuilders της δεκαετιας του 70 η αθλητες, και ΔΕΝ μεταφερονται καλα στο γενικο πλυθησμο. Για παραδειγμα οι bodybuilders κανουν ασκησεις γενικα καπως στοχευμενες, πραγμα που σε ενα απροπονητο ανθρωπο ΔΕΝ ειναι καλο.

Αν εισαι ενας τυπικος 24χρονος αντρας, τα πραγματα που πρεπει να κανεις ειναι 1) να καθαρισεις τη διατροφη σου (δηλαδη να αποφευγεις βλακειες, ολοι ξερουμε τι ειναι βλακειες) και 2) να μπορεις να κανεις το σωματικο σου βαρος στο παγκο, μιαμιση φορα το σωματικο σου βαρος σε αρσεις (η κατι λιγοτερο σε καθισμα) και μια 6αρα ελξεις. ΑΦΟΥ φτασεις αυτα, αρχιζεις και κοιτας λεπτομεριες.


Thank you! Normal προς ψιλοαθλητικό θα με χαρακτήριζα. Γυμναστήριο δεν πηγαίνω, αλλά κάνω έλξεις (έχω φτάσει εδώ και λίγο καιρό ταβάνι στις 7-8 βέβαια, αλλά σωστές θα έλεγα, όχι γρήγορες και όπως να είναι), κάμψεις (κάνω διάφορα variations), λίγο αλτήρες (λίγα κιλά έχω βέβαια, 11 το καθένα), πόδια, ώμους και πλάτη. Δικέφαλο και τρικέφαλο ψιλοβαριέμαι για να είμαι ειλικρινής, αρκούμαι σε έλξεις-κάμψεις. Και από cardio κανένα hiit ή κανένα σχοινάκι. Αν και πρέπει να αρχίσω ξανά κανένα sprint και τρέξιμο.

Από διατροφή, normal. Προσπαθώ να μην τρώω πολύ σαβούρα, αλλά δεν την αποφεύγω και τελείως.

Είμαι 1,90, και κοντά στα 80 κιλά. Γενικά ακούω ότι πρέπει να βάλω για το ύψος μου, αλλά από ότι ξέρω θέλει τρομερό έλεγχο σε θερμίδες και macros, ώστε να μπουν αργά.

Στόχος θα έλεγα, να δυναμώσω, δεν θα με χαλάσει να βάλω κανένα κιλό αργά και σταθερά, αλλά κυρίως το πρώτο. Μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορώ να κάνω περισσότερες έλξεις. Γενικά με αυτά που κάνω, σαν να συντηρούμαι νιώθω, ενώ θα έπρεπε να τα κάνω για πλάκα. Ίσως φταίει και η ψυχολογία βέβαια, αφού πολλές φορές (πάρα πολλές φορές ;p) νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια λολ. Σκέφτηκα σαν λύση να πάρω κανένα γιλέκο ή κάτι αυτοσχέδιο έστω, με βάρη και να κάνω τα πάντα με αυτό. Ίσως έτσι να ξεπεράσω το ταβάνι και να δυναμώσω/αυξηθώ λίγο.

Πολύ γενικά αυτά και δύσκολο να καταλάβεις ακριβώς την κατάσταση, αλλά ναι, αυτά πάνω κάτω.

Σκέφτομαι και το γυμναστήριο που είναι πολύ πιο εύκολο να ελέγχεις την πρόοδο, αλλά η ιδέα ότι θα πρέπει να βασίζομαι πάντα σε κάτι για να συντηρώ αυτό που θα έχω δεν μου πολυαρέσει. Ενώ κάμψεις, έλξεις, κλπ κάνεις πρακτικά παντού.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
@GoddamnRight και εγω παλιά εκανα πολλές ασκησεις και για δικεφαλους και για τρικέφαλους αλλα πλέον προτιμω τις πολυαρθρικες γιατι ενεργοποιουν και περισσοτερο τον μεταβολισμο και παράγεται και περισσοτερη τεστο.

Σημερα εκανα πιέσεις πάγκου

Οποτε έπιασα στηθος-ώμους και τρικέφαλους

μετά πηγα στον τροχαλια για την πλάτη και έπιασα δικέφαλους και πλάτη.

Μετά καθισματα για ολα τα ποδια.

Τέλος τρέξιμο λιγο και κοιλιακους - ραχιαιους.

Γυμνασα ολο το σώμα με 4 άσκησεις συνολικα :)


Α και κάτι τελευταιο επειδη εγω δεν ξέρω οντως απο κινισιολογια αλλα η κινισιολογια γράφεται έτσι -> κινησιολογια. Τοσες έρευνες έχει διαβασει κάποιος και δεν έχει μάθει ακομα πως γράφεται αυτο που υποτιθεται οτι ξέρει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[...]

Αν εισαι παχυς αυτη η διατροφη θα σε διαλυσει ψυχολογικο, αν εισαι αθλητης δεν θα εχεις αρκετες πρωτεινες.

[...]

Δεν είναι αρκετές επειδή δεν είναι ζωικές; Δεν είναι ένας μύθος, που 'χει πλέον καταρριφθεί; Ή παίζει κάποιον ρόλο στο πόσο γρήγορα θα δει κανείς διαφορά στην μυική του αύξηση;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
Δεν είναι αρκετές επειδή δεν είναι ζωικές; Δεν είναι ένας μύθος, που 'χει πλέον καταρριφθεί; Ή παίζει κάποιον ρόλο στο πόσο γρήγορα θα δει κανείς διαφορά στην μυική του αύξηση;

Ποιος ειπε οτι οι φακές με το ρυζι δεν δινουν αντιστοιχη πρωτεϊνη με αυτην του κρέατος; :P

Τα οσπρια αν συνδυαστουν με δημητριακα και ρυζι δινουν πρωτεϊνες με ολα τα αμινοξεα εκεινα που ειναι καταλληλα για την μυϊκη αναπτυξη και ειναι ακριβως αυτο που ακολουθουν οι χορτοφάγοι body builders το ταχινι ειναι πρωτεϊνη + λιπαρά. Οποιοσδήποτε ξέρει τα στοιχειώδη απο μακροσυστατικα γυριζει πισω την συσκευασια και τα βλέπει.

https://www.wefit.gr/el/news/nutrition/6-teleia-geymata-gia-ogko/

Πριν την προπόνηση

1 φλιτζάνι άπαχο τυρί cottage

2 φέτες τοστ σικάλεως με 2 κουταλιές της σούπας μαρμελάδα σταφύλι

γραφει στο λινκ εγω αντι για μαρμελάδα του εμποριου προτεινω χαρουπομελο που δεν ειναι επεξεργασμενη τροφη εννοειται ψωμάκι ολικης και βεβαια ταχινι αντι για κοτατζ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος ειπε οτι οι φακές με το ρυζι δεν δινουν αντιστοιχη πρωτεϊνη με αυτην του κρέατος; :P

Τα οσπρια αν συνδυαστουν με δημητριακα και ρυζι δινουν πρωτεϊνες με ολα τα αμινοξεα εκεινα που ειναι καταλληλα για την μυϊκη αναπτυξη και ειναι ακριβως αυτο που ακολουθουν οι χορτοφάγοι body builders το ταχινι ειναι πρωτεϊνη + λιπαρά. Οποιοσδήποτε ξέρει τα στοιχειώδη απο μακροσυστατικα γυριζει πισω την συσκευασια και τα βλέπει.

[...]

Αυτό ξέρω κι έχω διαβάσει κι εγώ αλλά, γράφοντας απ' τη θέση κάποιας που δεν τα 'χει δοκιμάσει και τα δύο, είπα να ρωτήσω για να μάθω, γιατί πολλοί τάσσονται σε κατάσταση VS.

Πάντως, εδώ διάβαζα ακόμα και για χορτοφαγική διατροφή που μπορεί να προσφέρει τη σωματοδομή που θέλει κάποιος. Ξαναλέω, όμως, πως δεν έχω δει τίποτα προσωπικά στην πράξη και τα γράφω και για όσους διαβάζουν και τυχαίνει να τους ενδιαφέρει. Νομίζω πως, ειδικά για κάποιον που ξεκινάει / θέλει να ξεκινήσει, αυτές οι πληροφορίες είναι το Α και το Ω για να θέσει το πλάνο του.

Θα ήθελα ν' ακούσω και την γνώμη του epote σ' αυτά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,545 μηνύματα.
Αυτό ξέρω κι έχω διαβάσει κι εγώ αλλά, γράφοντας απ' τη θέση κάποιας που δεν τα 'χει δοκιμάσει και τα δύο, είπα να ρωτήσω για να μάθω, γιατί πολλοί τάσσονται σε κατάσταση VS.

Πάντως, εδώ διάβαζα ακόμα και για χορτοφαγική διατροφή που μπορεί να προσφέρει τη σωματοδομή που θέλει κάποιος. Ξαναλέω, όμως, πως δεν έχω δει τίποτα προσωπικά στην πράξη και τα γράφω και για όσους διαβάζουν και τυχαίνει να τους ενδιαφέρει. Νομίζω πως, ειδικά για κάποιον που ξεκινάει / θέλει να ξεκινήσει, αυτές οι πληροφορίες είναι το Α και το Ω για να θέσει το πλάνο του.

Θα ήθελα ν' ακούσω και την γνώμη του epote σ' αυτά.




Δες απο το 5ο λεπτο και μετά.


E ντάξει υπάρχει Vs γιατι ο καθενας έχει αναπτυξει εναν εγωισμο και κοιτάζει να προωθησει το δικο του μοντέλο. Προσωπικά δεν απορριπτω τιποτα απο τα 2 αφου και τα 2 δουλεύουν.



Ζωϊκες πρωτεϊνες αλλα και χορτοφαγική διατροφη. Ισα ισα μπορεις να τα συνδυασεις στον έναν μηνα



1 εβδομαδα κρεατικά πιο πολυ
1 εβδομάδα ψαρικ'α
2 εβδομάδες οσπρια ή 1 εβδομαδα οσπρια και αλλη μιση ψαρικά και μιση΄κρεατικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Thank you! Normal προς ψιλοαθλητικό θα με χαρακτήριζα. Γυμναστήριο δεν πηγαίνω, αλλά κάνω έλξεις (έχω φτάσει εδώ και λίγο καιρό ταβάνι στις 7-8 βέβαια, αλλά σωστές θα έλεγα, όχι γρήγορες και όπως να είναι), κάμψεις (κάνω διάφορα variations), λίγο αλτήρες (λίγα κιλά έχω βέβαια, 11 το καθένα), πόδια, ώμους και πλάτη. Δικέφαλο και τρικέφαλο ψιλοβαριέμαι για να είμαι ειλικρινής, αρκούμαι σε έλξεις-κάμψεις. Και από cardio κανένα hiit ή κανένα σχοινάκι. Αν και πρέπει να αρχίσω ξανά κανένα sprint και τρέξιμο.

Από διατροφή, normal. Προσπαθώ να μην τρώω πολύ σαβούρα, αλλά δεν την αποφεύγω και τελείως.

Είμαι 1,90, και κοντά στα 80 κιλά. Γενικά ακούω ότι πρέπει να βάλω για το ύψος μου, αλλά από ότι ξέρω θέλει τρομερό έλεγχο σε θερμίδες και macros, ώστε να μπουν αργά.

Στόχος θα έλεγα, να δυναμώσω, δεν θα με χαλάσει να βάλω κανένα κιλό αργά και σταθερά, αλλά κυρίως το πρώτο. Μου φαίνεται παράξενο που δεν μπορώ να κάνω περισσότερες έλξεις. Γενικά με αυτά που κάνω, σαν να συντηρούμαι νιώθω, ενώ θα έπρεπε να τα κάνω για πλάκα. Ίσως φταίει και η ψυχολογία βέβαια, αφού πολλές φορές (πάρα πολλές φορές ;p) νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια λολ. Σκέφτηκα σαν λύση να πάρω κανένα γιλέκο ή κάτι αυτοσχέδιο έστω, με βάρη και να κάνω τα πάντα με αυτό. Ίσως έτσι να ξεπεράσω το ταβάνι και να δυναμώσω/αυξηθώ λίγο.

Πολύ γενικά αυτά και δύσκολο να καταλάβεις ακριβώς την κατάσταση, αλλά ναι, αυτά πάνω κάτω.

Σκέφτομαι και το γυμναστήριο που είναι πολύ πιο εύκολο να ελέγχεις την πρόοδο, αλλά η ιδέα ότι θα πρέπει να βασίζομαι πάντα σε κάτι για να συντηρώ αυτό που θα έχω δεν μου πολυαρέσει. Ενώ κάμψεις, έλξεις, κλπ κάνεις πρακτικά παντού

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά ξεκίνα ένα σοβαρό πρόγραμμα γυμναστικής για αρχάριους, όπως Starting Strength ή Stronglifts 5x5, googlare τα. Δες τα βίντεο του Mark Rippertoe στο youtube για το πως θα κάνεις τις βασικές ασκήσεις, πάγκο, deadlifts, squats, γιατί στο γυμναστήριο θα σου λέει ο καθένας ότι μαλακία θέλει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top