Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,976 μέλη και 2,478,848 μηνύματα σε 78,951 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις εργοδότη - υπαλλήλου

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 19:49, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Για μένα άλλο έχω φιλικές σχέσεις και κάνω παρέα κι άλλο είμαι Φίλος. Κι εντάξει, νομίζω πως για να γίνεις Φίλος με κάποιον εργαζόμενο τον ξέρεις για χρόνια, εκτιμάς και την δουλειά του και δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες να τον απολύσεις! Δηλ. εσύ μάλλον κατάλαβες 1 φάση ''είμαστε κολλητοί'' κι εγώ εννοούσα μάλλον κάτι άλλο.
εσύ ξεχωρίζεις αυτό, πιστέυεις πώς γίνετε; εχω συναδέλφους που μεγάλωσαν με τον εργοδότη μου, περάσαν χρόνια μαζί και όταν βρεθεί μόνος μαζί μου ο συνάδελφος αρχίζει τα καρφώματα πίσω απο την πλάτη του, "που εκείνος ΄βρήκε κάτι, που εκείνος ξωδέυει κλπκλπκλπ" και όταν είπα πώς καλά κάνει και ξωδέυει και πάει σε αγώνες σκαφών και κάνει ότι κάνει μου λέει πώς εγώ είμαι γλύφτης και ρουφιάνος εγώ λοιπόν τι κάω τώρα; τον υποστηρίζω και ακούγομαι ρυφιάνα; συμφωνω μαζί του και το λέει του μεγάλου; και που ξέρω εγώ αυτός που βγαίνει μαζί του τι λέει; αρα κρατάω το τυπικό αςκάνει ότι θέλει γιατί ότι και να πώ λάθος ακουγετε

Καταλαβες τώρα τι ενωω ότι ποτέ δεν ξέρεις; οι άνθρωποι που δουλέυουν και κάνουν παρέα με τα αφεντικά τους δεν πρόκειτε ποτέ να είναι ηλικρινεις μαζί τους γιατί απλά δεν θέλουν να χάσουν την δουλειά τους, ή στην καλύτερη δεν θέλουν να έχουν αντιπαραθέσεις, αρα όποιο δρόμο κιάν διαλέξεις είναι μονόδρομος...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε: στις 20:49, 02-10-08:

Εγώ θα είμαι σύντομος. Οι απόψεις μου συνοψίζονται στα εξής: μέσα στον εργασιακό χώρο, ο ένας είναι ο εργοδότης και ο άλλος είναι ο εργαζόμενος, και δεν πρέπει να είναι τίποτα παραπάνω. Η προσωπική ζωή δεν πρέπει να αναμιγνύεται στην επαγγελματική. Τώρα εκτός δουλειάς, μπορεί ο εργοδότης σου να είναι γ@μώ τα άτομα και να πηγαίνετε κάθε βδομάδα μαζί για μπύρες. Αλλά αυτό δεν πρέπει να επηρεάσει την συμπεριφορά μέσα στον εργασιακό χώρο. Είναι καλό να διατηρούνται οι αποστάσεις προς αποφυγή παρεξηγήσεων και για την καλή λειτουργία της επιχείρησης.
1
1
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 21:12, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
εσύ ξεχωρίζεις αυτό, πιστέυεις πώς γίνετε; εχω συναδέλφους που μεγάλωσαν με τον εργοδότη μου, περάσαν χρόνια μαζί και όταν βρεθεί μόνος μαζί μου ο συνάδελφος αρχίζει τα καρφώματα πίσω απο την πλάτη του, "που εκείνος ΄βρήκε κάτι, που εκείνος ξωδέυει κλπκλπκλπ" και όταν είπα πώς καλά κάνει και ξωδέυει και πάει σε αγώνες σκαφών και κάνει ότι κάνει μου λέει πώς εγώ είμαι γλύφτης και ρουφιάνος εγώ λοιπόν τι κάω τώρα; τον υποστηρίζω και ακούγομαι ρυφιάνα; συμφωνω μαζί του και το λέει του μεγάλου; και που ξέρω εγώ αυτός που βγαίνει μαζί του τι λέει; αρα κρατάω το τυπικό αςκάνει ότι θέλει γιατί ότι και να πώ λάθος ακουγετε

Καταλαβες τώρα τι ενωω ότι ποτέ δεν ξέρεις; οι άνθρωποι που δουλέυουν και κάνουν παρέα με τα αφεντικά τους δεν πρόκειτε ποτέ να είναι ηλικρινεις μαζί τους γιατί απλά δεν θέλουν να χάσουν την δουλειά τους, ή στην καλύτερη δεν θέλουν να έχουν αντιπαραθέσεις, αρα όποιο δρόμο κιάν διαλέξεις είναι μονόδρομος...
Πάντως στην 1η μου δουλειά που είχα πολύ καλή σχέση με το αφεντικό, συζητούσαμε για πολλά και υπήρχε φιλελεύθερο και πολύ φιλικό κλίμα δεν εκμεταλλεύτηκα τίποτα και ήμουν ειλικρινής. Είναι θέμα προσωπικότητας και προσωπικής οπτικής. Από το σημείο αυτό και μετά και οι 2 πλευρές κοιτάζουν πόσο στενή θα γίνει η σχέση και μπορούν και οι 2 να οριοθετήσουν.
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:55, 02-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
μπορείς να ορίσεις τι εννοείς καλές σχέσεις;

είπα ότι προφανώς πρέπει να υπάρχει ευγένεια
και προφανώς πρέπει να υπάρχουν καλές σχέσεις
απλά μάλλον εννοούμε διαφορετικά το "καλές σχέσεις"
Δεν εννοώ πάντως να συζητάμε τα προσωπικά μας, αν και αν προκύψει τέτοια οικειότητα ευπρόσδεκτη είναι. Εννοώ να μην υπάρχει τυπικότητα, να μην δουλεύουν οι υπάλληλοι μόνο και μόνο επειδή έτσι πρέπει και να μην είναι έτοιμος ο εργοδότης να τους κάνει ρεζίλι σε όλο το γραφείο επειδή ξέφυγαν. Να υπάρχει συνεργασία και κατανόηση. Να φροντίζει ο εργοδότης όσο περνάει από το χέρι του να είναι άριστες οι συνθήκες εργασίας και ευτυχισμένοι οι υπάλληλοι, να μην τους κόβει παροχές που δικαιούνται (και να τους δίνει και περισσότερες αν είναι εφικτό), να έχει κατανόηση για τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Από τη μεριά τους οι υπάλληλοι να νοιάζονται πραγματικά για την καλή πορεία της εταιρείας, να μην ψάχνουν ευκαιρία να λουφάρουν και να μην τον θάβουν με τους υπόλοιπους υπαλλήλους. Να μην αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον ως αντίπαλοι, αλλά ως συνεργάτες που προσπαθούν για έναν κοινό σκοπό.

Ξέρω ότι ακούγονται υπερβολικά ουτοπικά τα παραπάνω, αλλά προσωπικά αυτός είναι ο στόχος μου, αν ποτέ αποκτήσω υπαλλήλους. Άλλωστε θεωρώ ότι οι καλές εργασιακές σχέσεις ωφελούν και την παραγωγικότητα της επιχείρησης.
7
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 10:27, 03-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πάντως στην 1η μου δουλειά που είχα πολύ καλή σχέση με το αφεντικό, συζητούσαμε για πολλά και υπήρχε φιλελεύθερο και πολύ φιλικό κλίμα δεν εκμεταλλεύτηκα τίποτα και ήμουν ειλικρινής. Είναι θέμα προσωπικότητας και προσωπικής οπτικής. Από το σημείο αυτό και μετά και οι 2 πλευρές κοιτάζουν πόσο στενή θα γίνει η σχέση και μπορούν και οι 2 να οριοθετήσουν.
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, αλλα έχεις αλλάξει 2 δουλειές, αν αλλάξεις αρκετές ή όπως εδώ έιναι πολλοι υπάλληλοι είναι δύσκολο, ο δικός μου είχε κάποιο νεαρό, τον έφερε απο Αλβανία, του έυτιαξε τα χαρτιά τον έμαθε να χειρήζετε γερανούς και μηχανήματα, του νοικιασε γκαρσονιέρα σε πολλύ χαμηλή τιμή, τον είχε σαν τα μάτια του και εκείνος τον πούλησε μετά απο 4-5 χρόνια συνεργασίας, άρχησε να γίνετε κτιτικός και να τον βρήζει πίσω απο την πλάτη του ότι δεν τον πληρώνει καλά ενώ πίστεψε με για 25 χρονών μουλάρι ήταν πολλύ καλά χρήματα, εσύ λοιπόν δεν είσαι άτομο που θα εκμεταλευόταν, ξέρεις πόσοι όμως μπορούν να το κάνουν; όταν εσύ είχες όλα αυτά απο κάποιο εργοδότη δεν θα εκμεταλευόσουν εκείνος όμως το έκανε, όπως πολλοι Ροδίτες που δουλέυουν εδώ στην εταιρεία...

Λυπάμε που το λέω αλλα πολλοι υπάλληλοι όταν βρήσκουν καλό αφεντικό το εκμεταλέυοντε και όταν βρούν κακό αφεντικό είναι σούζα, ξέρω τι σου λέω, τα έχω δεί απο πολλύ κοντά.

Πάντως χέρομαι που έχεις καλές εμπειρίες απο δουλειές, είναι καλό να έχεις τύχη πάνω στον εργασιακό τομέα, μακάρι να είμασταν όλοι έτσι και να ήταν τα πάντα αρμονικά
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε: στις 22:08, 22-12-08:

Σχέσεις εργοδότη/υπαλλήλου
Κάθε φορά που το αφεντικό σου κάνει τη ζωή δύσκολη, να θυμάσαι:
χρειάζονται σαρανταδύο μύες για να κατσουφιάσεις αλλά μόνο τέσσερις
για να σηκώσεις το μεσαίο σου δάχτυλο.
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε: στις 12:37, 23-12-08:

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς...
αλλά εγώ έχω τις καλύτερες σχέσεις.
Είναι πολύ συμαντικό ότι η Αφεντικίνα μου είναι η Δευτερη μάνα μου.
Το γραφείο είναι πλέον σαν δικό μου.
Δουλευω εδώ 12 χρόνια και είμαι πολύ καλά. βεβαια δεν εχω βαρεθει να κάνω αυτό που κάνω.
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Διαφορές 8ωρου με 4ωρου υπαλλήλου - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-19 στις 11:02.
    • Εγωισμός και σχέσεις - Από CarrionKing
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-09-08 στις 20:33.
    • Εξωσυζυγικές σχέσεις - Από anna1978
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-08 στις 21:25.
    • Καλοκαιρινές σχέσεις - Από eilat
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα μέσα στη σχέση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-07 στις 18:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα