Μονογονεϊκές οικογένειες

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ!!Ναι μακάρι να τους φαινόταν όλους τόσο απλό ακόμα και ευχάριστο όπως εμένα.Πιστεύω όμως ότι παίζουν ρόλο και η ηλικία,δηλαδή αν είναι στην εφηβεία είναι λίγο πιο δύσκολο νομίζω,η συμπεριφορά των γονέων και προς το παιδί και μεταξύ τους(ευτυχώς οι σχέσεις τους είναι άψογες),καθώς και ο χαρακτήρας του παιδιού,αν και εγώ ανέκαθεν ήμουν πολύ ευαίσθητο άτομο σ'αυτό ήμουν οκ!Και παρόλο που είχα κάποιες διαμάχες με την γυναίκα του πατέρα μου δεν ευχήθηκα ποτέ να ήταν μαζί με τη μάνα μου.Όπως και όταν τσακωνόμουν με κάποιον απο τους 2 γονείς απλά αναζητούσα τον άλλον για να παρηγορηθώ αλλά μόνο σαν γονέα και όχι σαν σύζυγο του άλλου.Δηλάδή μόνο η απόσταση(κοντά 500 χλμ νομίζω)ήταν το κακό.Κατα τα άλλα όλα τέλεια!!:D

πάλι με έπιασε η πάρλα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-1961

Νεοφερμένος

Η e-1961 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 62 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είμαι παιδί χωρισμένων γονιών και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξο άτομο και μεγάλωσα και έζησα ευτυχισμενη!Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 8 οπότε δεν θυμάμαι και πολλά...Η αλήθεια είναι ότι το αποδέχτηκα αμέσως και το μόνο που με πείραξε ήταν ότι έχασα τους τότε φίλους μου διότι αλλάξαμε πόλη.Ευτυχώς όμως ήμουν μικρή και ξαναέκανα παρέες πολύ εύκολα.Δεν μπορώ να καταλάβω την ηλιθιότητα,μέχρι που εκνευρίζομαι όταν το ακούω,που λένε ότι το παιδί νιώθει ότι φταίει αυτό για τον χωρισμό.Ποτέ δεν ένοιωσα κάτι τέτοιο και όταν το λένε βγαίνω από τα ρούχα μου και δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως σκέφτονται.Μπορώ να πω ότι χαιρόμουν κιόλας που ήταν χώρια γιατί κάθε χριστούγεννα,πάσχα κ ενα μήνα το καλοκαίρι πήγαινα στον πατέρα μου που ήταν σε άλλη πόλη αρα πήγαινα ταξιδάκια συχνα:D(που τρελαίνομαι κιόλας)και έπαιρνα και διπλά δωράκια στις γιορτες:clapup:!
Οι γονείς μου ξαναπαντρεύτηκαν(αλλους συζύγους ε:P) και χάρηκα γι αυτό!Έγινα και παρανυφάκι στο γάμο του πατέρα μου...Η μάνα μου παντρεύτηκε πολύ αργότερα και έκανε κ πολιτικό οπότε εκεί δεν εγινα..:P.
Παρόλο που ο χωρισμός ήταν εξαιτίας απιστίας του πατέρα μου(με την νυν γυναίκα του)δεν του κράτησα ποτέ κακία(ίσως λίγο στην γυναίκα του αλλά ενταξει).
Με την μητέρα μου περάσαμε υπέροχες στιγμές μόνες μας!Σαν να ήμασταν 2 φίλες που συζούνε καθώς έχουμε και μικρή διαφορά ηλικίας.Συχνά πυκνά αναπολούμε τις στιγμες εκείνες...:happy:
Και το καλύτερο από όλα ήταν τα αδερφάκια που μου χάρισαν οι 2 καινούριες οικογένειες.Έχω ένα αγοράκι 11 χρονών:kissing: από την οικόγενεια του μπαμπά και ένα αγοράκι πάλι 2,5:baby: χρονών:kissing: από της μαμάς.:clapup:
Νιώθω ότι είμαστε μια μεγάααλη οικογένεια και δεν μου έχει αφήσει συναισθηματικά κατάλοιπα καθώς και φόβο για τις σχέσεις.Ίσα ίσα που είμαι ήδη αρραβωνιασμένη και πολύ πολύ ευτυχισμενη!!:hug:
Αυτα τα ολίγα ...:redface:

Χαίρομαι που κατάφεραν οι γονείς σου να σου φτιάξουν, έστω και απο μακριά, μια ευτυχισμένη οικογένεια. Μάλλον δύο.
Ξέρεις μερικές φορές, αυτό είναι δύσκολο. Οσο και να προσπαθεί ο ένας γονιός, αν ο άλλος ...βάζει λόγια στο παιδί... τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά. Εσείς καταφέρατε και παράσατε τις συμπληγάδες.
Μπράβο σας:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ξεκίνησα να διαβάζω για ένα μάθημα της σχολής το οποίο μιλάει για τις σύγχρονες μορφές της οικογένειας και μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι μιλάει μόνο για την μονογονεϊκή οικογένεια.
Θυμάμαι στη ΚΠΑ στην 3η γυμνασίου αλλά και στην κοινωνιολογία είχαμε μιλήσει για διάφορες μορφές οικογένειας, όπως εκτεταμένη, πυρηνική κτλ, και είχαμε πει πως πλέον επικρατεί η πυρηνική (γονείς και παιδιά).

Έτσι μου γεννήθηκε ο προβληματισμός γιατί δεν κάνει νύξη για άλλες μορφές που συναντώνται σε υψηλό ποσοστό , θα έλεγα, στην κοινωνία μας.

Πρόκειται για θέμα ύλης ή έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα δεδομένα δεδομένου ότι πέρυσι είχαμε θέσει στην κοινωνιολογία ως ευρεία μορφή την πυρηνική οικογένεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top