Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,996 μέλη και 2,479,700 μηνύματα σε 78,988 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 535 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εκκλησία και Έρωτας

Arceus 922

Νεοφερμένος

Ο Arceus 922 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Arceus 922 έγραψε: στις 20:37, 02-05-10:

Η εκλλησία θεωρεί τον έρωτα αμαρτία επειδη αυτή είναι μία απόλαυση και είναι κατά των απολαύσεων. Δεν θέλει να πετείχει τίποτα άλλο από το να μας προφυλάξει απο τις αμαρτίες και να πάμε στον παράδεισο. Μόνο όταν έχουμε παντρευτεί δεν είναι επειδή αλλιώς δεν αναπαραγόμαστε τόσο έυκολα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε: στις 21:01, 02-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Arceus 922
Η εκλλησία θεωρεί τον έρωτα αμαρτία επειδη αυτή είναι μία απόλαυση και είναι κατά των απολαύσεων. Δεν θέλει να πετείχει τίποτα άλλο από το να μας προφυλάξει απο τις αμαρτίες και να πάμε στον παράδεισο. Μόνο όταν έχουμε παντρευτεί δεν είναι επειδή αλλιώς δεν αναπαραγόμαστε τόσο έυκολα.
Όταν έχουμε παντρευτεί δε μιλάμε πλέον για απόλαυση
1
1
Παράθεση

Arceus 922

Νεοφερμένος

Ο Arceus 922 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Arceus 922 έγραψε: στις 21:08, 02-05-10:

Είναι απόλαυση, όμως βρές μου έναν άλλο φυσικό τρόπο να μείνει έγγυος μία γυναίκα.
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε: στις 21:43, 02-05-10:

Είναι απόλαυση, όμως βρές μου έναν άλλο φυσικό τρόπο να μείνει έγγυος μία γυναίκα.
Τα πεθερικά μπορούν να φροντίσουν να μην είναι απόλαυση. Όταν την βλέπεις και αυτόματα σκέφτεσαι τη μαμά της, παύει να είναι απόλαυση.
2
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 22:26, 02-05-10:

Η σπερματέγχυση....Αλλά μήπως και ο άλλος τρόπος δεν απαιτεί μία κάποια τεχνική; Έγω δε και τη λεγόμενη "άσπιλη σύλληψη", ως όλως εξαιρετική και ...μυστήρια!

Υγ: Πάντως η όποια Εκκλησία, για να υπάρχει, προϋποθέτει τον έρωτα και όλες του τις εκφάνσεις!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 02-05-10 στις 22:37.
1
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 12:15, 03-05-10:

Με τον κρίνο.

Όσον αφορά το πώς το αντιμετωπίζει η Εκκλησία... δεν με αφορά. Κάθε θρησκεία μπορεί να κόψει και να ράψει τα θέματα της ζωής όπως θέλει.
Από την άλλη μεριά, ο κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα ή να την ακολουθεί είτε όχι, ανάλογα με το αν τον γεμίζει ή όχι.
4
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 12:29, 03-05-10:

:Χωρίς έρωτα, η εκκλησία λέγεται...ξωκλήσι, νομίζω...
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εκκλησία και ομοφυλοφιλία - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-04-18 στις 13:43.
    • Έφηβοι και Εκκλησία - Από Κατσερινα
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-16 στις 15:24.
    • Εκκλησία και θάνατος - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 151 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θεολογικά κι εκκλησιαστικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-05-10 στις 12:07.
    • Κράτος και Εκκλησία - Από Eileen
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-04-10 στις 21:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα