Χριστιανισμός και η επιρροή που ασκεί στο Ελληνικό Κράτος

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ο johnpa καταφερε να μου προκαλεσει αποκολληση αμφισβληστροειδους με αυτά που διάβασα:hehe::hehe:
Τι να πρωτοσχολιασεις και τι να πρωτοεξηγησεις σε αυτον τον κυκεωνα ανακριβειας που εγραψε, απο το οτι ο ορθοδοξος χριστιανισμος ειναι η μοναδικη αληθεια(που θα μετατρεπονταν στον ισλαμισμο αυτη η "αληθεια" ετσι και γεννιουσουν πχ στην Αιγυπτο, αλλα anyway)και το οτι η αθεϊα ειναι καποια μοδα της σημερινης εποχης που φταει ΚΙΟΛΑΣ για την κριση που περναμε μέχρις και τις νυξεις του για την φυσική και τον επιστραπεστατο "νομο της βαρυτητας" που θα εκανε τα κοκκαλα του Νευτωνα να τρεμουν μεσα απο το ταφο τους....Βαριεμαι πραγματικά ακομη και να προσπαθησω να σχολιασω τα όσα αναφερεις, παντως να ξερεις οτι εισαι εντελως λαθος και με αυτην την λογικη ποτέ σου δεν προκεται να ανακαλυψεις την πραγματικη αληθεια...πέραν απο το παραμυθακι που σου σερβιρουνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οσο και να μην αρεσει ο χριστιανισμος με τον συγχρονο ελληνισμο πανε μαζι. Για αλλες χωρες δεν ισχυει,αλλα για την Ελλαδα ειναι βασικο στοιχειο. Ακομα και αθεος να ειναι καποιος απο την στιγμη που ειναι Ελληνας, θα εχει με τον χριστιανισμο στενη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως κάποιοι χριστιανοί αντιτίθενται στο να είναι αποκομμένη η έννοια της ηθικής(με την φιλοσοφική έννοια του όρου) από την θρησκεία. Αυτό με εκνευρίζει περισσότερο καθώς βάζει τον άνθρωπο σε στεγανά και συγκεκριμένα πλαίσια στα οποία το άτομο δεν μπορεί να ξεφύγει, να νιώσει την ελευθερία της επιλογής και διαμόρφωσης της κοσμοθεωρίας και των αρχών του. Επίσης στο σχολείο δεν κάναμε Θρησκευτικά αλλά Χριστιανικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο johnpa καταφερε να μου προκαλεσει αποκολληση αμφισβληστροειδους με αυτά που διάβασα:hehe::hehe:
Τι να πρωτοσχολιασεις και τι να πρωτοεξηγησεις σε αυτον τον κυκεωνα ανακριβειας που εγραψε, απο το οτι ο ορθοδοξος χριστιανισμος ειναι η μοναδικη αληθεια(που θα μετατρεπονταν στον ισλαμισμο αυτη η "αληθεια" ετσι και γεννιουσουν πχ στην Αιγυπτο, αλλα anyway)και το οτι η αθεϊα ειναι καποια μοδα της σημερινης εποχης που φταει ΚΙΟΛΑΣ για την κριση που περναμε μέχρις και τις νυξεις του για την φυσική και τον επιστραπεστατο "νομο της βαρυτητας" που θα εκανε τα κοκκαλα του Νευτωνα να τρεμουν μεσα απο το ταφο τους....Βαριεμαι πραγματικά ακομη και να προσπαθησω να σχολιασω τα όσα αναφερεις, παντως να ξερεις οτι εισαι εντελως λαθος και με αυτην την λογικη ποτέ σου δεν προκεται να ανακαλυψεις την πραγματικη αληθεια...πέραν απο το παραμυθακι που σου σερβιρουνε....

Ελπίζω να είναι καλά και ο αμφιβληστροειδής σου.
Και επίσης, Μην ανυσηχείς αγαπητέ μου.
Κάποια μέρα θα πεθάνουμε και οι δύο (δε νομίζω να πιστεύεις ότι είσαι αθάνατος, ετσι; ). Είναι μόνο θέμα χρόνου.
Τότε θα δούμε ποιος πιστεύει σε "παραμυθάκια"....
Α, και την αλήθεια την έχω ήδη ανακαλύψει. Όπως είπα, το ποιος από τους 2 μας πιστεύει σε παραμυθάκια και ποιος πιστεύει στην αλήθεια, θα το δούμε τη στιγμή του θανάτου μας.

Επίσης, όσον αφορά αυτά που έγγραψα για τον νόμο της βαρύτητας, ότι ισχύει κατά προσέγγιση, διότι όσο οδεύουμε προς την ταχύτητα του φωτός, ο νόμος αυτός έχει αποκλίσεις, τα είπε ο Einstein. Διάβασε παρακάτω, αν γνωρίζεις αγγλικά. Και μην ειρωνεύεσαι. Προσπάθησε να μιλάς σαν άνθρωπος προς άνθρωπο. Ο τρόπος που μιλάς είναι λες και εσύ είσαι το υπέρτατο Ον και βαριέσαι και να αναλύεις τα όσα φοβερά ξέρεις (!). Πόση υπερηφάνεια μπορεί να έχει κάποιος για τον εαυτό του;

"Newton's theory of gravitation was soon accepted without question, and it remained unquestioned until the beginning of this century. Then Albert Einstein shook the foundations of physics with the introduction of his Special Theory of Relativity in 1905, and his General Theory of Relativity in 1915 (Here is an example of a thought experiment in special relativity). The first showed that Newton's Three Laws of Motion were only approximately correct, breaking down when velocities approached that of light. The second showed that Newton's Law of Gravitation was also only approximately correct, breaking down in the presence of very strong gravitational fields"

Πού σπούδασες φυσική είπαμε;

Η ειρωνία... το πιο ευχάριστο σπορ του κάθε νεοέλληνα.....
Συγχαρητήρια....

Τουλάχιστον, όσον αφορά τα της φυσικής και το νόμο της βαρύτητας, διάβασε το παρακάτω.
"Newton's theory of gravitation was soon accepted without question, and it remained unquestioned until the beginning of this century. Then Albert Einstein shook the foundations of physics with the introduction of his Special Theory of Relativity in 1905, and his General Theory of Relativity in 1915 (Here is an example of a thought experiment in special relativity). The first showed that Newton's Three Laws of Motion were only approximately correct, breaking down when velocities approached that of light. The second showed that Newton's Law of Gravitation was also only approximately correct, breaking down in the presence of very strong gravitational fields"



Πες μας επιχειρήματα που αποδεικνύουν την αλήθεια του ορθόδοξου χριστιανισμού, δηλαδή την ύπαρξη του θεού που ισχυρίζεται ότι υπάρχει και ότι πρέπει να υπακούμε τις εντολές του.

edit: Αλλιώς αυτά που λες είναι αναπόδεικτα, όπως ο νόμος της βαρύτητας που κατηγορείς.

Επιχειρήματα υπάρχουν πολλά.
Όμως, ο,τι και να σου πω, δεν θα έχει καμία σημασία. Διότι από τον τρόπο που απευθύνεις την ερώτησή σου, φαίνεται ότι δεν έχεις ταπεινή προαίρεση. Και όποιος δεν έχει ταπεινή προαίρεση και καρδιά, παραμένει τυφλός στις αλήθειες της Αγίας Γραφής. Βέβαια, και εγώ έτσι είμουν κάποτε. Αν ποτέ πραγματικά θελήσεις να μάθεις μια απάντηση στην ερώτηση σου, διάβασε κάποιο βιβλίο για τον Γέροντα Παϊσιο (τώρα πια, Άγιο Παϊσιο τον Αγιορείτη). Δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι πήραν απάντηση στις ερωτήσεις όμοιες με αυτές που κάνεις από τα λόγια του Αγίου και έγιναν θερμοί χριστιανοί.

Επίσης, απο που φαίνεται ότι κατηγορώ τον νόμο της βαρύτητας; Το μόνο που είπα είναι ότι από τον Νεύτωνα, νόμοι σαν τον νόμο της βαρύτητας, ολο τροποποιούνται και κάποιοι απορρίπτονται και αντικαθιστούνται με πιο σύγχρονες θεωρίες, λόγω ανικανότητας τον προηγούμενων θεωριών να περιγράψουν επαρκώς και ολοκληρωτικά ένα φαινόμενο.

"Newton's theory of gravitation was soon accepted without question, and it remained unquestioned until the beginning of this century. Then Albert Einstein shook the foundations of physics with the introduction of his Special Theory of Relativity in 1905, and his General Theory of Relativity in 1915 (Here is an example of a thought experiment in special relativity). The first showed that Newton's Three Laws of Motion were only approximately correct, breaking down when velocities approached that of light. The second showed that Newton's Law of Gravitation was also only approximately correct, breaking down in the presence of very strong gravitational fields"

Δυστυχώς η σχέση ελληνισμού- χριστιανισμού είναι όπως η σχέση πιτόγυρου-τζατζικιού και άμα θέλεις να χώσεις και την εκκλησία κάπου στην μέση έχεις ένα "πίτα γύρο απ'όλα". Ίσως τα τόόόσα χρόνια σκλαβιάς να ανάγκασαν τους ανθρώπους να βρουν "δύναμη" σε κάτι "ανώτερο".

Σιχαίνομαι τον σκοταδισμό του μεσαίωνα (που υπάρχει ακόμη δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις), την καταστροφή που έφεραν ορισμένοι "απεσταλμένοι" του θεού σε επιστήμες και τέχνες, την επιρροή που ασκεί η εκκλησία, το νταβατζιλίκι των παπαδαριών (βλ. γάμους, βαφτήσεις, κηδείες) και λυπάμαι ανθρώπους που χάνουν χρόόόνια από τη ζωή τους φυλακισμένοι σε "πρέπει".

Είμαστε όλοι απλά οργανισμοί και αν χάνεις τη ζωή σου περιμένοντας να πεθάνεις για να ζήσεις τη "μεταθάνατο" είσαι ανόητος (κατ'εμέ).

Πόσο κοντόφθαλμο να πει κάποιος ότι "είμαστε απλά οργανισμοί".
Επίσης, Κανείς Χριστιανός δεν χάνει την ζωή του περιμένοντας να πεθάνει για να κερδίσει την μεταθάνατο.
Βέβαια, ναι, αν το να "ζεις" την ζωή σου, σημαίνει να κάνεις όργια όπως ο καλιγούλας, και ανωμαλίες, να ζεις για το σεξ, να κλέβεις, να πίνεις συνέχεια, να εκμεταλεύεσαι τον συνάνθρωπό σου για να ζήσεις εσύ καλύτερα, και ό,τι άλλο ανήθικο, τότε, ναι, καλά κάνει ο κάθε σωστός χριστιανός (γιατί υπάρχουν και υποκριτές χριστιανοί) και "χάνει" τη ζωή του με το να μη κάνει αυτές τις ανηθικότητες.
Είναι φοβερό λάθος το να ενστερνίζεται ενας άνθρωπος αυτό που είπε κατηγορηματικά ο Απόστολος Παύλος ότι δυστυχώς ενστερνίζονται όλοι οι υλιστές και έτσι σκέπτονται, δηλαδή το "Ας φάμε και ας πιούμε, γιατί άυριο πεθαίνουμε".
"Αν οι νεκροί δεν εγείρονται, ας φάμε και ας πιούμε, γιατί αύριο πεθαίνουμε. 33 Μην πλανάστε! Φθείρουν τα χρηστά ήθη οι κακές συναστροφές.
34 Συνέλθετε, όπως είναι δίκαιο, και μην αμαρτάνετε, γιατί άγνοια Θεού έχουν μερικοί. για ντροπή σας το λέω." Ά κορ. 15:32-34


Και όπως είπα, όταν πεθάνουμε ΟΛΟΙ μας, θα μάθουν κάποιοι πόσο σωστό ήταν που πίστεψαν στα λόγια του Χριστού, και πόσο λάθος ήταν όλοι όσοι μέσα στον εγωισμό και την υπερηφάνειά τους, προτίμησαν το εγώ τους, αντί για τα λόγια του Θεού.
Τότε όμως, όπως είπε ο Χριστός ο ίδιος, "καὶ τὸν ἀχρεῖον δοῦλον ἐκβάλετε εἰς τὸ σκότος τὸ ἐξώτερον· ἐκεῖ ἔσται ὁ κλαυθμὸς καὶ ὁ βρυγμὸς τῶν ὀδόντων" Ματθ. 25,30.

Και αυτό, δεν είναι όπως πολλοί υλιστές λένε εκβιασμός, αλλά επιτέλους απόδοση δικαιοσύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ααα ο θανατος, πολύ βολικο επιχειρημα...Ξέρεις καλά ότι σε ΚΑΘΕ περιπτωση εσύ θα είσαι ο κερδισμενος όταν ερθει αυτη η ωρα...Αν ισχυει η δικη σου θεωρία(έστω μια στο τετρακις εκατομμυριο) θα αποδειξεις οτι πραγματι ειχες δικιο, αν ομως ισχυει η δικη μου θεωρια απλά δεν θα το μαθουμε ποτέ γιατι εγω δεν πιστευω στην μετα θανατον ζωη, πιστευω μονο σε αυτα που βλεπω και τελειωσε η υποθεση...Δεν με ενδιαφερει το παραπερα, με ενδιαφερει το ΤΩΡΑ...Επίσης θεωρω παιδιαστικη την προσπαθεια της βιβλου να διακρινει το κακο απο το καλό γιατι πολυ αυτο δεν υφισταται, δεν υπαρχει τίποτα απόλυτα καλό ούτε και κάτι απόλυτα κακό...Και αν δεν με πιστευεις μπορώ να σου δώσω αρκετα ηθικα δηληματακια σχετικα με την θρησκεια απο το "πρεπει να πιστευουμε στον θεό??>> μέχρι το <<ου φονευσεις>>....Διάβασε την υπογραφη μου...Η επιστημη ποτέ της δεν ισχυριστηκε ότι κατεχει την απολυτη αληθεια και ΠΟΤΕ της δεν θα κατεχει την απολυτη αληθεια, απλά προσπαθει να ανιχνευει οσο το δυνατον περισσοτερα δεδομενα, να ελαχιστοποιει οσο το δυνατον περισσοτερο τα τυχον σφαλματα στους υπολογισμους και εν τελει να καταληγει σε "ασφαλη" συμπερασματα...Αυτη ειναι η λογική σειρά...Όχι να έχεις εκ των προτέρων τα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ και να προσπαθεις όλη σου την ζωη να τα στηριζεις με τα πρωτα ΔΕΔΟΜΕΝΑ που θα βρεις μπροστα σου που και αυτα θα τα βολευεις οπως εσυ θελεις...Για τον νομο της βαρυτητας λεει ότι ισχυει κατα προσεγγιση και οτι καταρριπτεται στην εμφανιση ισχυρων βαρυτικων πεδιων, νομιζω οτι οντως ισχυει αυτο και πρεπει να αναφερεται στις μελανες οπες(μόνον εκει εχω την εντυπωση οτι δεν ισχυει η σταθερα G-πουθενα αλλου στο συμπαν)...Αλλά και πάλι δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με αυτο...Το οτι οι μαυρες τρυπες ασκουν τρομαχτικη βαρυτικη ελξη στα υπολοιπα ουρανια σωματα ειναι και αυτο γεγονος στην επιστημη, δεν καταρριπτει δα και καμια κοσμοθεωρια...Και οι νομοι της μηχανικης του νευτωνα ειναι γνωστο οτι ισχυουν μονον στον μακροκοσμο και σε ταχυτητες πολυ μικροτερες απο την ταχυτητα του φωτός, απο εκει και περα ισχυει ο κλαδος της κβαντομηχανικης που στηριζεται στις πιθανοτητες...Γίνε πιο σαφης, που θες να καταληξεις με αυτό??...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ααα ο θανατος, πολύ βολικο επιχειρημα...Ξέρεις καλά ότι σε ΚΑΘΕ περιπτωση εσύ θα είσαι ο κερδισμενος όταν ερθει αυτη η ωρα...Αν ισχυει η δικη σου θεωρία(έστω μια στο τετρακις εκατομμυριο) θα αποδειξεις οτι πραγματι ειχες δικιο, αν ομως ισχυει η δικη μου θεωρια απλά δεν θα το μαθουμε ποτέ γιατι εγω δεν πιστευω στην μετα θανατον ζωη, πιστευω μονο σε αυτα που βλεπω και τελειωσε η υποθεση...Δεν με ενδιαφερει το παραπερα, με ενδιαφερει το ΤΩΡΑ...Επίσης θεωρω παιδιαστικη την προσπαθεια της βιβλου να διακρινει το κακο απο το καλό γιατι πολυ αυτο δεν υφισταται, δεν υπαρχει τίποτα απόλυτα καλό ούτε και κάτι απόλυτα κακό...Και αν δεν με πιστευεις μπορώ να σου δώσω αρκετα ηθικα δηληματακια σχετικα με την θρησκεια απο το "πρεπει να πιστευουμε στον θεό??>> μέχρι το <<ου φονευσεις>>....Διάβασε την υπογραφη μου...Η επιστημη ποτέ της δεν ισχυριστηκε ότι κατεχει την απολυτη αληθεια και ΠΟΤΕ της δεν θα κατεχει την απολυτη αληθεια, απλά προσπαθει να ανιχνευει οσο το δυνατον περισσοτερα δεδομενα, να ελαχιστοποιει οσο το δυνατον περισσοτερο τα τυχον σφαλματα στους υπολογισμους και εν τελει να καταληγει σε "ασφαλη" συμπερασματα...Αυτη ειναι η λογική σειρά...Όχι να έχεις εκ των προτέρων τα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ και να προσπαθεις όλη σου την ζωη να τα στηριζεις με τα πρωτα ΔΕΔΟΜΕΝΑ που θα βρεις μπροστα σου που και αυτα θα τα βολευεις οπως εσυ θελεις...Για τον νομο της βαρυτητας λεει ότι ισχυει κατα προσεγγιση και οτι καταρριπτεται στην εμφανιση ισχυρων βαρυτικων πεδιων, νομιζω οτι οντως ισχυει αυτο και πρεπει να αναφερεται στις μελανες οπες(μόνον εκει εχω την εντυπωση οτι δεν ισχυει η σταθερα G-πουθενα αλλου στο συμπαν)...Αλλά και πάλι δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις με αυτο...Το οτι οι μαυρες τρυπες ασκουν τρομαχτικη βαρυτικη ελξη στα υπολοιπα ουρανια σωματα ειναι και αυτο γεγονος στην επιστημη, δεν καταρριπτει δα και καμια κοσμοθεωρια...Και οι νομοι της μηχανικης του νευτωνα ειναι γνωστο οτι ισχυουν μονον στον μακροκοσμο και σε ταχυτητες πολυ μικροτερες απο την ταχυτητα του φωτός, απο εκει και περα ισχυει ο κλαδος της κβαντομηχανικης που στηριζεται στις πιθανοτητες...Γίνε πιο σαφης, που θες να καταληξεις με αυτό??...

Λοιπόν, δεν θα ανοίξω συζήτηση, αφού είσαι εριστικός, υπεροπτικός και ειρωνικός. Έτσι να συζητάς αν θέλεις με άλλους ανθρώπους. Αν και αυτό που κάνεις δεν λέγεται συζήτηση...
Θα μάθουμε το κατά τα λόγια του Χριστού σίγουρο και βέβαιο, το κατά εσέ δε μια στο τετράκις εκατομμύριο, όταν πεθάνουμε.

Τα λόγια του Χριστού είναι σαφή.

"Σε ευχαριστώ, Πατερά, Κύριε του ουρανού και της γης. Σε ευχαριστώ, διότι ενεργώντας με πανσοφία και με δικαιοσύνη απέκρυψες τις ουράνιες αυτές αλήθειες από τους ανθρώπους που νομίζουν ότι είναι σοφοί και συνετοί, και τις φανέρωσες σε απλούς, άδολους και ταπεινούς ανθρώπους. Σε ευχαριστώ, Πατέρα, διότι τέτοια υπήρχε η αγαθή και δίκαιη θέλησή σου." Λουκ. ί 21.

«Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται, ο δε. ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται». (Λουκ. 18, 10-14)


Επίσης, οι αποδείξεις για την μετά θάνατο ζωή είναι πάρα πολλές. Αρκεί μόνο να ψάξει κανείς.

Και τελευταίο, Να μην ξεχνάμε, όσον αφορά την επιστήμη, τους αμέτρητους στον κόσμο επιφανείς επιστήμονες, φυσικοί, μαθηματικοί, γεωλόγοι, ιατροί, κλπ κλπ που πιστεύουν στον Χριστό και στην δημιουργία του κόσμου από τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Και τελευταίο, Να μην ξεχνάμε, όσον αφορά την επιστήμη, τους αμέτρητους στον κόσμο επιφανείς επιστήμονες, φυσικοί, μαθηματικοί, γεωλόγοι, ιατροί, κλπ κλπ που πιστεύουν στον Χριστό και στην δημιουργία του κόσμου από τον Θεό.

Επίκληση στην αυθεντία εε??? Μπραβο μπραβο, μας επεισες, προσπαθησε λιγο ακομα...Και για το ξεκαρφωμα δηλαδη για πες μας μερικους επιφανεις επιστημονες που ησαν πιστοι χριστιανοι??? Εγω δεν ξερω σχεδον κανεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Κανένας επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του δεν ανέχεται να πιστεύει σε παραμυθάκια για μικρά παιδιά.
Επίσης,πές το άλλη μία φορά για το πώς ο Einstein τάπωσε τον Newton με την σχετικότητα,δεν το κατάλαβα ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
να χάσει την ψυχή του
Τόσες χαμένες ψυχές.
Ας πάνε σε κανένα Άμπερ Αλέρτ, στη Νικολούλη, ας κάνουν καμια φανουρόπιτα... Κρίμα είναι να μη θυμούνται πού τις άφησαν.
Ακομα και αθεος να ειναι καποιος απο την στιγμη που ειναι Ελληνας, θα εχει με τον χριστιανισμο στενη σχεση...
...απέχθειας.
Κάποια μέρα θα πεθάνουμε και οι δύο (δε νομίζω να πιστεύεις ότι είσαι αθάνατος, ετσι; ). Είναι μόνο θέμα χρόνου.
να κάνεις όργια όπως ο καλιγούλας, και ανωμαλίες, να ζεις για το σεξ, να κλέβεις, να πίνεις συνέχεια, να εκμεταλεύεσαι τον συνάνθρωπό σου
Όταν πεθάνεις και αν είχες άδικο... Pls, ενημέρωσέ μας; Μπας και αρχίσουμε να πίνουμε και να πηδιόμαστε ασύστολα; Επίσης έχω στο πρόγραμμα μια ληστεία τράπεζας και να βγάλω στο κλαρί μερικούς συνανθρώπους μου... Αλλά που να χάνω τη ψυχή μου τώρα... Άσε που δε ξέρω να κάνω και φανουρόπιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Π.χ. ο διάβολος παρουσιάζεται μισός άνθρωπος μισός τράγος, αυτό δεν είναι εβραικό, αυτή είναι η μορφή του Έλληνα σάτυρου, του Πάνα.

Φοραει κουστούμι και γραβάτα και είναι ένας εκ των 300 σατύρων της Βουλής.:P:mpliaks::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τόσες χαμένες ψυχές.
Ας πάνε σε κανένα Άμπερ Αλέρτ, στη Νικολούλη, ας κάνουν καμια φανουρόπιτα... Κρίμα είναι να μη θυμούνται πού τις άφησαν.

...απέχθειας.


Όταν πεθάνεις και αν είχες άδικο... Pls, ενημέρωσέ μας; Μπας και αρχίσουμε να πίνουμε και να πηδιόμαστε ασύστολα; Επίσης έχω στο πρόγραμμα μια ληστεία τράπεζας και να βγάλω στο κλαρί μερικούς συνανθρώπους μου... Αλλά που να χάνω τη ψυχή μου τώρα... Άσε που δε ξέρω να κάνω και φανουρόπιτα!

Μπορεί να λες ότι απεχθάνεσαι το χριστιανισμό, αλλά από την στιγμή που ζεις στην Ελλάδα έχεις υιοθετήσει πολλά χαρακτηριστικά του χριστιανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πόσο κοντόφθαλμο να πει κάποιος ότι "είμαστε απλά οργανισμοί".
Επίσης, Κανείς Χριστιανός δεν χάνει την ζωή του περιμένοντας να πεθάνει για να κερδίσει την μεταθάνατο.
Βέβαια, ναι, αν το να "ζεις" την ζωή σου, σημαίνει να κάνεις όργια όπως ο καλιγούλας, και ανωμαλίες, να ζεις για το σεξ, να κλέβεις, να πίνεις συνέχεια, να εκμεταλεύεσαι τον συνάνθρωπό σου για να ζήσεις εσύ καλύτερα, και ό,τι άλλο ανήθικο, τότε, ναι, καλά κάνει ο κάθε σωστός χριστιανός (γιατί υπάρχουν και υποκριτές χριστιανοί) και "χάνει" τη ζωή του με το να μη κάνει αυτές τις ανηθικότητες.
Είναι φοβερό λάθος το να ενστερνίζεται ενας άνθρωπος αυτό που είπε κατηγορηματικά ο Απόστολος Παύλος ότι δυστυχώς ενστερνίζονται όλοι οι υλιστές και έτσι σκέπτονται, δηλαδή το "Ας φάμε και ας πιούμε, γιατί άυριο πεθαίνουμε".

Και όπως είπα, όταν πεθάνουμε ΟΛΟΙ μας, θα μάθουν κάποιοι πόσο σωστό ήταν που πίστεψαν στα λόγια του Χριστού, και πόσο λάθος ήταν όλοι όσοι μέσα στον εγωισμό και την υπερηφάνειά τους, προτίμησαν το εγώ τους, αντί για τα λόγια του Θεού.
Τότε όμως, όπως είπε ο Χριστός ο ίδιος, "καὶ τὸν ἀχρεῖον δοῦλον ἐκβάλετε εἰς τὸ σκότος τὸ ἐξώτερον· ἐκεῖ ἔσται ὁ κλαυθμὸς καὶ ὁ βρυγμὸς τῶν ὀδόντων" Ματθ. 25,30.


Να ξεκαθαρισω οτι θεωρω τον εαυτο μου μαλακα και μονο που αφιερωνω λιγο χρονο να απαντησω γιατι ξερω πως ο,τι και να πω, το να σε κανω να αλλαξεις γνωμη εχει την ιδια πιθανοτητα επιτυχιας με το να πεισω ενα μελος του ISIL οτι το Ισλαμ ειναι ψεμα.

Παμε παρακατω.

Πρωτα απο ολα βαζεις στην κουβεντα της ηθικης το σεξ. Περα απο καποιες αντικειμενικες σταθερες, το τι θεωρειται ηθικο ή οχι ειναι σχετικο. Εσυ λες να μη κανεις οργια και να μη ζεις για το σεξ, εγω θα σου πω οτι κανενας δεν ζει για το σεξ (εκτος απο τους εξαρτημενους) και οτι δασκαλοι των οργιων φορανε ρασα. Επισης απο ποτε ειναι ανηθικο να κανεις σεξ για ευχαριστηση και οχι για αναπαραγωγη του ειδους;

Φαινεται να εχεις μπερδεψει κατι. Ειμαστε ανθρωποι, οχι προβατα, οσο και αν θελουν οι μαυροφορεμενοι να μας θεωρουν σαν τετοια. Ο ανθρωπος εντασσεται στα ειδη που κανουν σεξ ΚΑΙ για ευχαριστηση. Οσο υπαρχουν ανθρωποι, θα γαμιουνται γιατι τους αρεσει. Δεν ξερω ποσο πιο ωμα θα μπορουσα να το πω. Το σεξ ειναι μια απολαυση της ζωης, οπως το καλο φαγητο, η καλη παρεα ή το χεσιμο. Εσεις πιστευετε οτι πρεπει να γαμιουνται ενας αντρας με μια γυναικα ιεραποστολικα με σκοπο να κανουν παιδια. Συνηθως ατομα που εκφραζουν τετοιες αποψεις δεν εχουν καν ακουμπησει το αντικειμενο. Η σεξουαλικη ελξη ειναι φυσικη και σε καμια περιπτωση δεν ειναι επιλογη. Υπαρχουν αντρες που γουσταρουν αντρες, γυναικες που γουσταρουν γυναικες, γυναικες και αντρες που τους αρεσει να δινουν ή να δεχονται ξυλο ή εξευτελισμο κατα τη διαρκεια του σεξ, υπαρχουν ατομα που γουσταρουν να κανουν σεξ δεμενα, ατομα που θελουν δυο ή τρεις παρτενερ και ατομα που γουσταρουν να κανουν σεξ και με τα δυο φυλα ταυτοχρονα. Ξερεις κατι; Ειναι δικαιωμα τους και κανενας δεν μπορει να τους το στερησει...

Θα ηθελα κι αλλη μια διευκρινιση, απο ποτε το ποτο ειναι ανηθικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Υπάρχουν περίπου 5000 καταγεγραμμένες θεότητες ανά τον κόσμο.
Τί κάνει τον δικό σου θεό πιο αληθινό απο τον δικό τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Επιχειρήματα υπάρχουν πολλά.
Όμως, ο,τι και να σου πω, δεν θα έχει καμία σημασία. Διότι από τον τρόπο που απευθύνεις την ερώτησή σου, φαίνεται ότι δεν έχεις ταπεινή προαίρεση. Και όποιος δεν έχει ταπεινή προαίρεση και καρδιά, παραμένει τυφλός στις αλήθειες της Αγίας Γραφής. Βέβαια, και εγώ έτσι είμουν κάποτε. Αν ποτέ πραγματικά θελήσεις να μάθεις μια απάντηση στην ερώτηση σου, διάβασε κάποιο βιβλίο για τον Γέροντα Παϊσιο (τώρα πια, Άγιο Παϊσιο τον Αγιορείτη). Δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι πήραν απάντηση στις ερωτήσεις όμοιες με αυτές που κάνεις από τα λόγια του Αγίου και έγιναν θερμοί χριστιανοί.

Επίσης, απο που φαίνεται ότι κατηγορώ τον νόμο της βαρύτητας; Το μόνο που είπα είναι ότι από τον Νεύτωνα, νόμοι σαν τον νόμο της βαρύτητας, ολο τροποποιούνται και κάποιοι απορρίπτονται και αντικαθιστούνται με πιο σύγχρονες θεωρίες, λόγω ανικανότητας τον προηγούμενων θεωριών να περιγράψουν επαρκώς και ολοκληρωτικά ένα φαινόμενο.

Για την κατηγορία που σου προσάπτω ότι είπες, γράψε λάθος.

Για τα επιχειρήματα που σου ζήτησα, δεν μου είπες ούτε ένα. Βιβλία δεν θέλω να διαβάσω, δεν μπορείς να μου πεις κάποιο σύντομο επιχείρημα;
Γιατί εγώ μπορώ να πω κατά του χριστιανισμού.
Βασανίζονται άνθρωποι ήδη από την γέννησή τους, ενώ ο θεός είναι παντοδύναμος και πανάγαθος.
Τα θαύματα χρεώνονται στον χριστιανικό θεό, ενώ μπορεί να έγιναν από θεό άλλης θρησκείας ή να έγινε στιγμαία αλλαγή στους νόμους της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Και τελευταίο, Να μην ξεχνάμε, όσον αφορά την επιστήμη, τους αμέτρητους στον κόσμο επιφανείς επιστήμονες, φυσικοί, μαθηματικοί, γεωλόγοι, ιατροί, κλπ κλπ που πιστεύουν στον Χριστό και στην δημιουργία του κόσμου από τον Θεό.

....πες μας μερικους επιφανεις επιστημονες που ησαν πιστοι χριστιανοι??? Εγω δεν ξερω σχεδον κανεναν...

Δεν προκαλεί έκπληξη που δεν ξέρεις κανέναν αφού είσαι ειρωνικός απέναντι στον Χριστιανισμό.
Ακολουθεί μια λίστα με επιφανείς Χριστιανούς Επιστήμονες, και φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί. Υπάρχουν αμέτρητοι επιστήμονες γιατροί, μαθηματικοί, φυσικοί και όλων των ειδικοτήτων που είναι πιστοί χριστιανοί.
Ο Pascal ήταν από τους πιο πιστούς χριστιανούς. Κυκλοφόρησε μάλιστα πρόσφατα και βιβλίο "Σκέψεις Ενός Πιστού Σοφού. Μεθοδικό Απάνθισμα απο τις "Σκέψεις" του Blaise Pascal.", εκδόσεις "Τήνος", όπου ο Pascal υπερασπίζεται τον Χριστιανισμό.
Υπήρχαν πολλοί ανά τους αιώνες.
Στον 21ο αιώνα μερικοί είναι:


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για την κατηγορία που σου προσάπτω ότι είπες, γράψε λάθος.

Για τα επιχειρήματα που σου ζήτησα, δεν μου είπες ούτε ένα. Βιβλία δεν θέλω να διαβάσω, δεν μπορείς να μου πεις κάποιο σύντομο επιχείρημα;
Γιατί εγώ μπορώ να πω κατά του χριστιανισμού.
Βασανίζονται άνθρωποι ήδη από την γέννησή τους, ενώ ο θεός είναι παντοδύναμος και πανάγαθος.
Τα θαύματα χρεώνονται στον χριστιανικό θεό, ενώ μπορεί να έγιναν από θεό άλλης θρησκείας ή να έγινε στιγμαία αλλαγή στους νόμους της φύσης.


Βιβλία λες δεν θέλεις να διαβάσεις. Αυτό όμως είναι και το θέμα. τα θέλουμε όλοι μας (και εγώ) σήμερα όλα εύκολα και γρήγορα. Χωρίς κόπο. Αυτές είναι οι μεγαλύτερες αλήθειες στη ζωή ενός ανθρώπου και εμείς θέλουμε να τις καταλάβουμε με 1-2 κουβέντες. Ας ανοίξουμε και ένα βιβλίο να διαβάσουμε, ας είναι και από λίγο κάθε μέρα.
Επιχειρήματα εγώ μπορώ να σου πω. Όμως, σε αυτό το forum πολλοί δεν ενδιαφέρονται για την αλήθεια, και απλά αρέσκονται στο να ειρωνεύονται με άσχημο τρόπο όσους έχουν μια άποψη υπέρ του χριστιανισμού. Είναι και ένα κοινό μοτίβο στην κοινωνία μας σήμερα, καθώς η αθεϊα είναι "της μόδας". Εδώ υπάρχουν χρήστες σαν τον darthfederer πιο πάνω που συνδέει την πίστη των ισλαμιστών εξτρεμιστών του isil, με την πίστη των χριστιανών. Τι άλλο θα ακούσουμε δεν ξέρω... ή ότι είπα ότι το ποτό είναι κάτι το κακό... Εγώ για όσους αρέσκονται στο να μεθάνε μίλησα, το παίρνει ο άλλος και μου λέει ότι είπα ότι το ποτό είναι κακό... Τουλάχιστον εσύ διατυπώνεις κάποια ερωτήματα, όπως έκανα και εγώ στο παρελθόν και προσπάθησα να βρω απαντήσεις.
Εμένα για τις απορίες μου με βοήθησε πολύ το βιβλίο του φυσικού και θεολόγου π. Ιωάννη Κωστώφ.
Αν θέλεις είναι 2 τα βιβλία τα οποία θα σου λύσουν απορίες.
1) Πίστη και Λογική. Αρχιμανδρίτη Ιωάννη Κωστώφ (είναι ΦΥΣΙΚΟΣ και ΘΕΟΛΟΓΟΣ)
2) Μαρτυρίες Προσκυνητών, Όσιος Παϊσιος ο Αγιορείτης (1924-1994). Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού Ε.Α. Τόμος Α.

Επίσης, ένα βιβλίο του γνωστού Μαθηματικού Blaise Pascal, "Pensees", σε ελληνική μετάφραση, των σημείων που αναφέρεται στον Χριστιανισμό και στον Χριστό.
"Σκέψεις Ενός Πιστού Σοφού. Μεθοδικό Απάνθισμα απο τις "Σκέψεις" του Blaise Pascal.", Εκδόσεις "Τήνος".
Να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν προκαλεί έκπληξη που δεν ξέρεις κανέναν αφού είσαι ειρωνικός απέναντι στον Χριστιανισμό.
Ακολουθεί μια λίστα με επιφανείς Χριστιανούς Επιστήμονες, και φυσικά δεν είναι μόνο αυτοί.

Δεν νομίζω πως έχει νόημα να προσπαθούμε να στηρίξουμε την ορθότητα μιας άποψης επικαλούμενη το πλήθος των επιστημόνων που την ασπάζονται, οπότε η θέση του χριστιανισμού δεν αποκτά περισσότερο κύρος παραθέτοντας μια λίστα επιστημόνων που είναι χριστιανοί, όπως δεν αποκτά και η αθεΐα παραθέτοντας μια λίστα άθεων επιστημόνων που είναι και σαφώς μεγαλύτερη από την προηγούμενη.

Η ορθότητα μιας θέσης πηγάζει από τη λογική της συνοχή και τα εμπειρικά δεδομένα και όχι από το ποιοι και πόσοι την ασπάζονται. Μην πέφτεις λοιπόν στην παγίδα να υποστηρίξεις την πίστη σου επικαλούμενος τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του Πασκάλ καθώς αυτό στα μάτια ενός έμπειρου συνομιλητή απλά σε κάνει να φαίνεσαι οπαδός.

Βιβλία λες δεν θέλεις να διαβάσεις. Αυτό όμως είναι και το θέμα. τα θέλουμε όλοι μας (και εγώ) σήμερα όλα εύκολα και γρήγορα. Χωρίς κόπο. Αυτές είναι οι μεγαλύτερες αλήθειες στη ζωή ενός ανθρώπου και εμείς θέλουμε να τις καταλάβουμε με 1-2 κουβέντες. Ας ανοίξουμε και ένα βιβλίο να διαβάσουμε, ας είναι και από λίγο κάθε μέρα.
Επιχειρήματα εγώ μπορώ να σου πω. Όμως, σε αυτό το forum πολλοί δεν ενδιαφέρονται για την αλήθεια, και απλά αρέσκονται στο να ειρωνεύονται με άσχημο τρόπο όσους έχουν μια άποψη υπέρ του χριστιανισμού. Είναι και ένα κοινό μοτίβο στην κοινωνία μας σήμερα, καθώς η αθεϊα είναι "της μόδας".

Δεν είναι ότι δεν θέλουμε να διαβάσουμε βιβλία επί του θέματος, απλά όταν εκθέτεις μία θέση όπως αυτή του Χριστιανισμού σε ένα forum πρέπει να εκθέσεις συνοπτικά κάποια επιχειρήματα, στα οποία να μπορεί να απαντήσει ο άλλος. Το να λες "Πήγαινε και διάβασε όλους τους βίους των Αγίων και τα απομνημονεύματα του Πάισιου." απλά αποξενώνει τον συνομιλητή καθώς όλοι προτιμούμε να διαβάσουμε την περίληψη ενός κειμένου και μετά αν μας κεντρίσει την προσοχή τις υπόλοιπες 1000 σελίδες. Επίσης δεν νομίζω πως έχει νόημα να διαβάσει κανείς Παίσιο για να ασπαστεί ή όχι τον χριστιανισμό, αυτό που πρέπει να διαβάσει είναι η Βίβλος.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι πολλοί εδώ μέσα δεν ενδιαφέρονται για την αλήθεια και το μόνο που τους νοιάζει είναι να αναπαράγουν τις δικές τους απόψεις και πολλές φορές θα προσπαθήσουν να μειώσουν τον άλλο για να φανούν ανώτεροι. Το ερώτημα όμως είναι αν ανήκεις κι εσύ σε αυτήν την κατηγορία, ή αν όντος σε ενδιαφέρει η προσέγγιση της αλήθειας. Αν ισχύει το δεύτερο, τότε θα ήθελα να μιλήσω μαζί σου και να δω τα επιχειρήματά σου περί χριστιανισμού.

Μπορεί να "επιτεθεί" κανείς στα επιχειρήματα του χριστιανισμού από πάρα πολλές πλευρές και αρκετοί επιλέγουν αντεπιχειρήματα περί φυσικής, δημιουργίας του κόσμου, εξέλιξης κτλ. εγώ όμως θα ήθελα να σταθώ σε ένα πολύ πιο σημαντικό κατά την άποψή μου σημείο που είναι τα επιχειρήματα περί χριστιανικής ηθικής.

Γνωρίζουμε από την Βίβλο ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος και πανάγαθος. Νομίζω θα συμφωνούσες μαζί μου, πως επιλέγουμε να λατρέψουμε το Θεό όχι για την δύναμή του (πράγμα που οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια) αλλά για την αρετή του. Είναι όμως ο Θεός πραγματικά ενάρετος? Όπως γνωρίζεις ο Θεός μας έδωσε τις 10 εντολές οι οποίες αποτελούν κάποιους κανόνες ηθικής που πρέπει να ακολουθεί ένας άνθρωπος για να θεωρείται ενάρετος και τελικά να καταφέρει να σταθεί δίπλα στο Θεό μετά το θάνατό του. Επίσης γνωρίζεις πως ο Θεός μας έπλασε κατ' εικόνα του, πράγμα που σημαίνει πως ότι είναι καλό για εμάς πρέπει να είναι καλό και για το Θεό.

Για να μπορεί κάποιος να είναι ενάρετος και αγαπητός πρέπει να ακολουθεί αυτά τα οποία προτρέπει τους άλλους να ακολουθήσουν. Για παράδειγμα, θα ήταν πολύ δύσκολο για την κόρη μου να με αγαπήσει, αν τις δίδασκα πως ο φόνος είναι κακό πράγμα,ενώ ταυτόχρονα ήμουν δολοφόνος, ή πως ο βιασμός είναι αμαρτία ενώ κάθε βράδυ την βίαζα. Έτσι για μπορέσουμε να αγαπήσουμε το Θεό για την αρετή του, πρέπει κι αυτός να μας αποδείξει πως είναι ενάρετος ακολουθώντας τους ίδιους κανόνες με τους οποίους κρίνει τη δική μας αρετή. Δυστυχώς ο Θεός του χριστιανισμού αποτυγχάνει παταγωδώς στο ηθικό τεστ που επιβάλει στους ανθρώπους (οι οποίοι είναι φτιαγμένοι κατ εικόνα του).

Η Βίβλος είναι γεμάτη από φόνους που έχει διαπράξει ο Θεός, είτε άμεσα, είτε έμμεσα. Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει την παλαιά διαθήκη (αν δεν το έχεις κάνει, δεν νομίζω πως είσαι σε θέση να λες στους άλλους πως αρνούνται να διαβάσουν) αλλά το βιβλίο αυτό που σύμφωνα με το επίσημο χριστιανικό δόγμα είναι θεόπνευστο έχει στις σελίδες του καταγεγραμμένους 2.476.633 θανάτους που οφείλονται στο Θεό (χωρίς να υπολογίζουμε τον κατακλυσμό). Ο διάβολος αντίθετα που θεωρείται η ενσάρκωση του κακού έχει στο σκορ του μοναχά 10 θανάτους σύμφωνα με τη Βίβλο.

Να και τα εδάφια που το αποδεικνύουν.
https://dwindlinginunbelief.blogspot.gr/2010/04/drunk-with-blood-gods-killings-in-bible.html

Αν ένας άνθρωπος τώρα μπορούσε να πατήσει ένα κουμπί και να προκαλέσει ένα κατακλυσμό στην Γη σκοτώνοντας όλους τους κατοίκους της εκτός από μία οικογένεια, τότε νομίζω πως θα τον θεωρούσαμε το χειρότερο άνθρωπο του κόσμου, χειρότερο και από τον διάβολο τον ίδιο. Ο Θεός γιατί λοιπόν θεωρείται ενάρετος και πανάγαθος όταν συνεχώς παραβιάζει τους ίδιους του τους ηθικούς κανόνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός επιτρέπει το προκλητικό ντύσιμο;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός επιτρέπει το προκλητικό ντύσιμο;

Όχι, αλλά να είσαι ευχαριστημένη που δεν θα σε λιθοβολήσουν, όπως οι ισλαμιστές.

Δεν ξέρω για το κράτος, αλλά τις τσέπες μας σίγουρα τις επηρεάζει. :upside:

 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top