Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,465,987 μηνύματα σε 78,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 411 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρέπει η φωτογραφία να συγκαταλέγεται στις τέχνες;

Πρέπει η φωτογραφία να συγκαταλέγεται στις τέχνες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
Ναι, η φωτογραφία δικαίως θεωρείται τέχνη.
67
93,06%
Όχι, δεν μπορεί να συγκριθεί με άλλες εικαστικές τέχνες
5
6,94%

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 11:32, 26-10-13:

οχι η φωτογραφια ειναι ψευδοτεχνη επειδη χρησιμοποιει μηχανη
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 12:54, 26-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
?
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,499 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 12:58, 26-10-13:

Και η Μουσική δεν χρησιμοποιεί όργανα;

2
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 13:46, 26-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Και η Μουσική δεν χρησιμοποιεί όργανα;

τα μουσικα οργανα χρησιμοποιουνται ως προκταση των ανθρωπινων αισθησεων και κινησεων, επισης μουσικη μπορει να παραχθει και με το στομα και με απλα οργανα οπως ποτηρια, φυλλο κοκ. Η φωτογραφικη μηχανη ουσιαστικα δεν αποτελει παραμετροποιηση ανθρωπινων δυνατοτητων αλλα χρησιμοποιει μια μηχανη ωστε να παραγει μια ενετλως νεα δυνατοτητα.

Για να το εξηγηησω πιο απλα γιατι ισως ειμαι λιγο δυσνοητος τα μουσικα οργανα χρησιμοποιουνται στην μουσικη οπως και η ζωγραφικη χρησιμοποιει πινελα καμβα και χρωματα.

Η φωτογραφια ειναι μια εξελιξη της τεχνης της ζωγραφικης ισως θεωρηθει νεοτερη τεχνη (με μια ευρεια χρησιμοποιηση του ορισμου) αλλα νεα τεχνη μπορει να ονομαστουν 100000000000000 πραγματα .
1
Παράθεση

Emilouko (Γιούκου)

Επιφανές Μέλος

H Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,993 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε: στις 14:37, 26-10-13:

Φυσικά και η φωτογραφία είναι τέχνη.Δεν είναι απλά το πάτημα ενός κουμπιού.Είναι πως το αποτυπώνεις στο φακό.Όπως και στη μουσική και στη ζωγραφική θα χρησιμοποιησεις τα αντίστοιχα εργαλεία για να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα έτσι είναι και με την φωτογραφική μηχανή ...

Focko σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είναι τέχνη και ο κινηματογράφος.
1
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε: στις 15:39, 26-10-13:

προσωπικα δε θεωρω τιον κινηματογραφο τεχνη αυτη καθε αυτη αλλα προεκταση της τεχνης θεατρο οπως η φωτογραφια ειναι προεκτακση της ζωγραφικης. Συνεπως φιλε μου δε θεωρω τεχνη ουτε τον κινηματογραφο.
Παράθεση

Άδωνις

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Άδωνις έγραψε: στις 23:54, 26-10-13:

δε θεωρω τεχνη ουτε τον κινηματογραφο.
Σου αρέσει να συμφωνείς με τον focko; Δεν σου αρέσει αλλά θες δεν θες, έχει δίκιο! (πλάκα κάνω)

Πάντως δίκιο έχει, ο κινηματογράφος όπως και η φωτογραφία δεν μπορούν να συγκαταλέγονται στις κλασικές τέχνες, με την σωστή έννοια του όρου, αλλά την...σωστική ναι!
Απαιτούν βέβαια ...τεχνική αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΕΣ. Καταλαβαίνω επίσης ότι είναι δύσκολο έως αδύνατον να αντιληφθούν ορισμένοι την διαφορά, αυτό όμως δεν αλλάζει τα πράγματα.
Η φωτογραφία ονομάστηκε όγδοη τέχνη, ένατη τα κόμικς και....έπεται συνέχεια! Από την στιγμή που προστέθηκε ο αριθμητικός συντελεστής τέχνης, αρχής γενομένης με τον κινηματογράφο (έβδομη τέχνη) θα δημιουργηθεί σε βάθος χρόνου συνωστισμός "τεχνών", άσε που μπορεί να αρχίσουν και να τσακώνονται μεταξύ τους για την...ιεραρχία, οι ..."τέχνες"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άδωνις : 27-10-13 στις 00:01.
Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε: στις 21:42, 31-03-14:

Είναι όχι μόνο τέχνη αλλά πάει κι ένα βήμα παραπάνω. Φυσικά, μπορώ να αιτιολογήσω τον ισχυρισμό μου, όμως νομίζω περισσότερα λόγια είναι περιττά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ofthalmapates.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  74,5 KB  
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε: στις 20:28, 24-05-14:

Η φωτογραφία είναι τέχνη υπό προυποθέσεις. Όπως και ο κινηματογράφος, που αναφέρθηκε παραπάνω. Το να πάρεις μία φωτογραφική μηχανή και να αρχίζεις να τραβάς φωτογραφίες από δω και από κει, αυτό από μόνο του δεν είναι τέχνη, είναι κάτι να περνάς την ώρα σου.
Η αλήθεια είναι ότι τελευταία βλέπω πολλούς να αγοράζουν φωτογραφικές και να το παίζουν καλλιτέχνες ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.
Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός του ότι η φωτογραφία είναι μία μορφή τέχνης.
Παράθεση

_blob_

Νεοφερμένος

Ο _blob_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O _blob_ έγραψε: στις 01:24, 25-05-18:

αν αυτό δεν είναι τέχνη, τότε τι είναι
2
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 08:57, 25-05-18:

Lol. Τι ερώτηση είναι αυτή. Φυσικά η φωτογραφία είναι τέχνη.
Μην παρεξηγηθώ, πλέον και η κουτσή Μαρία μπορεί να πάρει μια DSLR και να αρχίσει να βγάζει τον κάδο της γειτονιάς. Αυτό φυσικά δεν είναι τέχνη.
Όμως πχ μια thought provoking φωτογραφία δρόμου, που σου δείχνει τις αντιθέσεις της ζωής, είναι τέχνη.
Πολλοί μπορούν να βγάλουν φώτο πρόσωπα, όμως ο επαγγελματίας που θα βγάλει τη γιαγιά 150 χρόνων ζαρωμένη στη μέση του πουθενά να χαμογελάει, που θα βλέπεις στο βλέμμα της ακόμη και τον πόλεμο, αυτό είναι τέχνη.
Όπως όλες οι τέχνες, έτσι κι αυτή έχει την τέχνη για τον άνθρωπο και την τέχνη για την τέχνη. Ένα όμορφο τοπίο, θέλει βαριά τεχνική για να βγει σωστά, και ακόμη και το χωράφι του μπάρμπα δηλώνει κάτι. Πχ αν επιλέξεις οι γραμμές του χωραφιού να είναι ευθεία, αυτό δείχνει ηρεμία, τάξη, αν οι γραμμές είναι αλλιώς σχηματισμένες, δείχνουν κάτι άλλο. Θυμάμαι φωτο από χωριό ρυζιού στην Κίνα, που ήταν έτσι τραβηγμένες που μπορούσες να δεις τον μόχθο. Υπάρχουν πολλές τεχνικές και διαδικασία που ακολουθείται. Πχ, μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, αλλά το μάτι σου πάει σε συγκεκριμένα σημεία όπως θέλει ο φωτογράφος. Επιλέγει σε ποιό σημείο θα βάλει το θέμα του, ανάλογα με το τι θέλει να δείξει.
Φόκο ναι, εσύ με την DSLR δεν κάνεις τέχνη, κάποιοι άλλοι όμως κάνουνε.
Φιλικά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια