Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,465,944 μηνύματα σε 78,263 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 423 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα προστατευτούμε από ενοχλητικά τηλεφωνήματα με προωθητικούς σκοπούς

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:39, 23-07-18:

Προς ενημέρωση όλων: Υπάρχει τρόπος να σβήσουμε τον αριθμό μας (κινητό ή σταθερό) από τα μητρώα που χρησιμοποιούνται από εταιρείες για προωθητικούς σκοπούς προϊόντων ή υπηρεσιών. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να επικοινωνήσουμε με την εταιρεία στην οποία είμαστε συνδρομητές με το κινητό ή το σταθερό και να ζητήσουμε την ένταξη του αριθμού μας στο μητρώο του άρθρου 11.

Τι είναι το Μητρώο του άρθρου 11

Σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν. 3471/2006 κάθε πάροχος τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών υποχρεούται να τηρεί ένα μητρώο –(λίστα) με στοιχεία των συνδρομητών του, οι οποίοι έχουν ζητήσει να εξαιρεθούν από τηλεφωνικές κλήσεις για κάθε είδους διαφημιστικούς / προωθητικούς σκοπούς.
Κάθε εταιρεία έχει διαφορετικούς τρόπους επικοινωνίας οπότε ψάξτε τη δική σας!

Μπορεί φυσικά να συνεχίσουν να μάς ενοχλούν αλλά από κει και πέρα θα μπορούμε να ενημερώσουμε οτι το τάδε τηλέφωνο μάς ενοχλεί ακόμα και μετά την εγγραφή μας στο μητρώο του άρθρου 11.

Πείτε το σε όλους ώστε να γλιτώσουν από τους ενοχλητικούς τηλεπωλητές!!
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 12:30, 23-07-18:

Και πώς θα γλιτώσουμε από τις προωθητικές των εταιρειών που χρησιμοποιούμε; Γιατί συνήθως αυτοί με ενοχλούν εμένα περισσότερο.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 12:39, 23-07-18:

Αν έχεις πχ κινητό vodafone θα ζητήσεις από τη vodafone να βάλει τον αριθμό σου στο μητρώο αυτό. Ζητάνε αριθμό ταυτότητας ή ΑΦΜ για επιβεβαίωση. Ή πας σε ένα κατάστημα. Υποτίθεται οτι αν μπει ο αριθμός σου σε αυτή τη λίστα δε θα έχουν πια δικαίωμα να σε ενοχλούν.

Επίσης όλα τα κινητά έχουν ενσωματωμένο blocklist ή υπάρχουν application που μπορείς να κατεβάσεις. Εγώ βάζω τους αριθμούς αυτούς σε blocklist (μαύρη λίστα) και άστους να παίρνουν όσο θέλουν, δείχνει απασχολημένο συνεχώς.
1
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,246 μηνύματα.

O tsarachaf Do/Νot έγραψε: στις 12:44, 23-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν έχεις πχ κινητό vodafone θα ζητήσεις από τη vodafone να βάλει τον αριθμό σου στο μητρώο αυτό. Ζητάνε αριθμό ταυτότητας ή ΑΦΜ για επιβεβαίωση. Ή πας σε ένα κατάστημα. Υποτίθεται οτι αν μπει ο αριθμός σου σε αυτή τη λίστα δε θα έχουν πια δικαίωμα να σε ενοχλούν.

Επίσης όλα τα κινητά έχουν ενσωματωμένο blocklist ή υπάρχουν application που μπορείς να κατεβάσεις. Εγώ βάζω τους αριθμούς αυτούς σε blocklist (μαύρη λίστα) και άστους να παίρνουν όσο θέλουν, δείχνει απασχολημένο συνεχώς.
Τέλεια, θα το κοιτάξω, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι να πάω να αλλάξω την sim μου αυτές τις μέρες. Οπότε θα δω τι λένε στα καταστήματα, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με το phone tree της υποστήριξης και θα σας πω κι εδώ.
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 12:46, 23-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Τέλεια, θα το κοιτάξω, γιατί έτσι κι αλλιώς είναι να πάω να αλλάξω την sim μου αυτές τις μέρες. Οπότε θα δω τι λένε στα καταστήματα, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με το phone tree της υποστήριξης και θα σας πω κι εδώ.
Εγώ πάντως τούς έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας και μού απάντησαν με μέιλ. Στα καταστήματα μάλλον δε θα έχουν ιδέα ή θα πουν οτι είναι τρομερά δύσκολο να γίνει γιατί δεν τους συμφέρει.
1
Παράθεση

Zilda

Περιβόητο Μέλος

H Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 929 μηνύματα.

H Zilda έγραψε: στις 16:16, 23-07-18:

Εγώ συνήθως τους απαντάω «Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι» και μετά κλείνω το τηλ.
Παράθεση

Kiris

Νεοφερμένος

Ο Kiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Kiris έγραψε: στις 22:29, 27-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από Zilda
Εγώ συνήθως τους απαντάω «Σας ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι» και μετά κλείνω το τηλ.
Το προβλημα είναι οτι παίρνουν πάλι !
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 21:57, 10-11-18:

Απλά να πω οτι από τότε που το έκανα αυτό που έγραψα, δε με έχει ξαναπάρει κανένας. Είναι κάτι πολύ εύκολο, καλό είναι να το κάνετε αν σας ενοχλούν.
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 07:30, 11-11-18:

Είμαι ο μόνος που θέλει να τον παίρνουν τηλ από τέτοια; Τις προάλλες με πήρε η vodafone και μου έκανε δώρο διπλασιασμό κάθε πακέτου, λεπτά προς όλους κλπ. Δε με έχουν ενοχλήσει ποτέ βασικά, ίσα ίσα αν τους πω δε με ενδιαφέρει το κλείνουν...
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 08:43, 11-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
Είμαι ο μόνος που θέλει να τον παίρνουν τηλ από τέτοια; Τις προάλλες με πήρε η vodafone και μου έκανε δώρο διπλασιασμό κάθε πακέτου, λεπτά προς όλους κλπ. Δε με έχουν ενοχλήσει ποτέ βασικά, ίσα ίσα αν τους πω δε με ενδιαφέρει το κλείνουν...
Μπορείς να ζητήσεις να σού στέλνουν μόνο sms με προσφορές. Εμένα έχει τύχει να μην απαντήσω σε κάποιο τηλέφωνο και να το βάλω σε black list και το βράδυ να δω οτι με πήραν 11 φορές! Το οτι είναι ενοχλητικοί είναι δεδομένο, ο κόσμος φωνάζει. Παίρνουν σε ώρα ησυχίας, πού ξέρεις αν εγώ δεν έχω κάποιον άρρωστο ή ένα παιδί που κοιμάται; Δεν έχουν καθόλου όρια, τους λες δεν ενδιαφέρομαι και συνεχίζουν να μιλάνε μέχρι να τους το κλείσεις στα μούτρα. Εγώ έχω ηρεμήσει.
1
Παράθεση

Incognito

Περιβόητο Μέλος

H Incognito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H Incognito έγραψε: στις 15:57, 12-11-18:

εμενα σταματησαν να με ενοχλουν ενα διαστημα γιατι την τελευταια φορα τους εβαλα τσαλιγοπουλου.
2
Παράθεση

Stitchpunk (Eternal Sunshine)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

H Stitchpunk έγραψε: στις 20:38, 12-11-18:

Εμένα βασικά με πήραν μια φορά απ'την cosmote να μου προτείνουν να αυξήσω τα Mb κ να μου αυξήσουν το πάγιο. Κ της λέω "μα αφού δεν τα καταναλώνω, δεν μου χρειάζεται". Μετά από 2 μέρες με ξαναπαίρνει κ της λέω θα το σκεφτώ. Κ πάω στη wind κ κάνω αίτημα για μεταφορά. Κ με παίρνει η cosmote κ μου προσφέρει το μεγάλο πρόγραμμα στην ίδια τιμή κ μου λέει ότι αν φύγω θα έχω ρήτρα. Κ παίρνω τη wind κ της το λέω κ μου κάνει προσφορά για το σταθερό. Κ παίρνω την cosmote κ μου δίνει τα ίδια 2€ λιγότερο κ δωροεπιταγή 40€ στον γερμανό. Ε, δεν με ξαναπήραν ποτέ.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 20:43, 12-11-18:

Πάντως προς ενημέρωση, αυτή η ρήτρα που λένε δεν είναι νόμιμη και κάνουν τον κόσμο να την πληρώνει ενώ δεν έχει υποχρέωση και δεν θα του κάνουν τίποτα αν δεν την πληρώσει. Έχετε υπόψη σας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια