Τα ελληνικά νησιά που έχετε επισκεφτεί

Ποιά ελληνικά συμπλέγματα νησιών έχετε επισκεφθεί;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδιά τα έχω γυρίσει σχεδόν όλα, μου έχουν μείνει ορισμένα που είναι στο προσχέδιο των επόμενων ετών να τα επισκεφτώ! Κάθε πλευρά της Ελλάδας έχει ομορφιές, δεν υπάρχει νησί που να μην το έχω βρει όμορφο. Σε κάποια που πήγα, ήταν λάθος η παρέα ή το τάιμινγκ, αλλά σαν τόποι έχουν απίστευτα πράγματα που μπορεί ένας ταξιδιώτης να ανακαλύψει. Τελευταία χρόνια έχω αρχίσει και εξερευνώ τα χωριά, είμαι σε καλό δρόμο ανακάλυψης. Κάθε φορά που επιστρέφω αισθάνομαι πλήρης. Σας παροτρύνω να ταξιδεύετε, είναι δημιουργία!

πσ. Στην Ικαρία έχω φάει την ωραιότερη αστακομακαρονάδα! Μάλιστα έχω και μια φωτό- απίστευτη πλάκα!- που κρατάω έναν τεράστιο αστακό (όχι ζωντανό) στο χέρι, Δεν ήταν αυτός που έφαγα όμως :P

πσ2. Η Ιθάκη υπερτιμημένη θα έλεγα. Ήσυχο νησάκι αλλά όχι έτσι όπως το παρουσιάζουν.... Το περίμενα ονειρικό, το νησί του Οδυσσέα. Δε με άγγιξε με αυτό τον τρόπο ίσως επειδή είχα μεγάλες προσδοκίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εχω τη εντυπωση πως εχω παει σε αυτα:
Σκοπελο
Σεριφο
Ναξο
Μυτιληνη
Λευκαδα
Κατι Αιγινα και Σαλαμινα μπορουν να συμπεριληφθουν;; Αν ναι μπαινουν και αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Από Ιόνιο Πέλαγος εγώ έχω πάει Λευκάδα και την Κέρκυρα την έβλεπα από μακριά όταν ήμουν στην Πάργα!!!

Εχω παει και στην Παργα αλλα δεν πιανεται για νησι -_-... Να την επισκεπτεις με την πρωτη ευκαιρια! Σου την συστηνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nkoukos

Νεοφερμένος

Ο nkoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Από τα πιο ωραία νησιά που έχω πάει με φοβερό φαγητό και πολύ καλό κόσμο είναι τα Κουφονήσια. Για τις παραλίες δεν το συζητάω, ίσως οι ομορφότερες στην Ελλάδα! Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ https://www.naxos.gr/gr/koufonisia/paralies/paralies/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλησπέρα από την όμορφη Σαντορίνη...ε, Τήνο ήθελα να πω. :hehe:
Eγώ έχω πάει Κέρκυρα (υπέροχα ήταν). Δήλο - Μύκονο στην 6η Δημοτικού, τίποτα το σπουδαίο ειδικά στην Μύκονο. :P Α, έχω πάει και Σύρο ντάξει κοντά μου είναι όποτε.. Ρε παιδιά εσείς που έχετε έρθει Τήνο θα έπρεπε να το είχατε ψάξει περισσότερο. Δεν έχει και πάρα πολλά όπως τα άλλα νησιά, έρχονται συνήθως άνθρωποι..σε ηλικία του παππού μου. :eek: Παρόλα αυτά έρχονται και άτομα νεαρής ηλικίας 20-30. Και τέλος πάντων η Τήνος δεν είναι ένα νησί που θα έρθεις και μετά θα ξετρελαθείς, εκτός και αν είσαι άνθρωπος της εκκλησίας, τότε ναι. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Νησια που εχω παει ειναι Κως,Ροδος,Κεφαλλονια,Κερκυρα,Λευκαδα,Κρητη,Μυτιληνη,Καλυμνος,Νισυρος,Τελενδος,Λημνος,Μυκονο,Παρο,Αντιπαρο,Κυπρο.

Καλυτερα ειναι η Κως,Ροδος,Κεφαλλονια,Κερκυρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Τα νησιά του Ιονίου Πελάγους είναι ένας μαγικός προορισμός για όλα τα γούστα και τις ηλικίες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiLovemi

Νεοφερμένος

Ο DimiLovemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κρητη, Κυπρο, Κως, Ροδος, Αμοργος, Παρος, Αντιπαρος, Ναξος, Σαντορινη, Κυθνος, Λευκαδα, Ελαφονησος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έχω επισκευθεί: Κέρκυρα, Κεφαλλονιά, Λευκάδα, Ζάκυνθο, Σκόπελο, Κέα, Κρήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κέρκυρα, Ζάκυνθος, Κεφαλονιά, Λευκάδα, Θασος, Μυτιλήνη, Ρόδος, Παρος, Ναξος, Μύκονος, Ανδρός, Υδρά, Αίγινα, Πόρος, Μήλος, Σιφνος, Σύρος, Τήνος, Σαλαμίνα, Αντίπαρος, Κρήτη, Σαντορίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

itisjustme

Νεοφερμένος

Η itisjustme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω επισκεφτεί την Κρήτη και κάποια μέρη στις Κυκλάδες απο όπου και προέρχομαι αλλά μπορώ να πω πως η Κρήτη ήταν εξαιρετική και με άγγιξε πολύ...Φιλόξενοι άνθρωποι ,όμορφα σοκάκια και πάνω απο όλα Χορός..Με μαύρη καρδιά κατάφερα να φύγω!Ήταν συγκλονιστικά...


Όσο για τις Κυκλάδες μπορώ να πω πως την Νάξο την έβαλα μέσα στην καρδιά μου μετά τις περσινές διακοπές όπου πέρασα εκεί..
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Κέρκυρα, Ζάκυνθος, Κεφαλονιά, Λευκάδα, Θασος, Μυτιλήνη, Ρόδος, Παρος, Ναξος, Μύκονος, Ανδρός, Υδρά, Αίγινα, Πόρος, Μήλος, Σιφνος, Σύρος, Τήνος, Σαλαμίνα, Αντίπαρος, Κρήτη, Σαντορίνη.
Σε ζηλεύωωωωωωωω.Έχω πάει Αίγινα,Πόρο,Σίφνο,Μήλο,Πάρο,Αντίπαρο και Νάξο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αίγινα, Πόρος, Κύθηρα, Ελαφόνησος, Κρήτη, Σαντορίνη, Ίος, Φολέγανδρος, Πάρος, Αντίπαρος, Σάμος, Πάτμος και Κέρκυρα, νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.

Στη bucket list μου, ωστόσο, είναι:
1. Μήλος
2. Ικαρία
3. Κουφονήσια
4. Ύδρα

Θέλαμε να πάμε Ικαρία φέτος αλλά μας τα χάλασαν με τα πανηγύρια... :cry_x:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Αίγινα, Πόρος, Κύθηρα, Ελαφόνησος, Κρήτη, Σαντορίνη, Ίος, Φολέγανδρος, Πάρος, Αντίπαρος, Σάμος, Πάτμος και Κέρκυρα, νομίζω δεν ξεχνάω κάτι.

Στη bucket list μου, ωστόσο, είναι:
1. Μήλος
2. Ικαρία
3. Κουφονήσια
4. Ύδρα

Θέλαμε να πάμε Ικαρία φέτος αλλά μας τα χάλασαν με τα πανηγύρια... :cry_x:
Να πας Μήλο,είναι τέλεια,αλλά να ξέρεις είναι μεγάλο νησί σχετικά και δεν έχει οργανωμένες παραλίες.Επίσης προσοχή στο Σαρακήνικο,εχει ηφαιστειογενείς πέτρες οι οποίες γλιστράνε αφάνταστα,και άμα κάνεις το λάθος να πας πρωί,καταστράφηκες,ή θα φύγεις με εγκαύματα ή με ηλίαση,εκτός και αν χωθείς σε καμιά σπηλιά μέσα στα πετρώματα.Επίσης στο λιμάνι να επισκεφτείς την Αγγελική,με τα γλυκά,είναι τέλεια:thumbsup: Επίσης,στη Μηλο έχουν παραδοσιακό γλυκό(βασικά δε ξέρω τι είναι) και ονομάζεται καρπουζόπιτα.Δοκίμασα και δε μου άρεσε,αλλά αν θέλεις δοκίμασέ το και αυτό.Καλές διακοπές :D
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Μήλος λατρεία μεγάλη, θυμάμαι τελευταία μέρα με την τότε γυναίκα, την αγρίεψα και δεν πήγαμε με το καραβάκι απο τον Αδάμα (χώρα) σε απομονωμένες παραλίες γιατί έπρεπε να ξυπνήσουμε 7 το πρωί, γκάφα μεγάλη. Θα ξαναπάω ελπίζω κάποτε πριν πεθάνω (με άλλη πια).
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Εκτός από τη Κρήτη που είμαι από εκεί έχω πάει μόνο Χίο και Θάσο. Θέλω κάποια στιγμή να πάω Σαντορίνη, Κουφονήσια, Καστελόριζο, Ρόδος ,Άνδρο, Λειψους και Πάτμο.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Έχω σταθεί πολύ τυχερός και έτσι έχω καταφέρει να επισκεφθώ αρκετά όμορφα νησιά της Ελλάδας:Εύβοια, Αίγινα, Σαλαμίνα, Πόρος, Σπέτσες, Σκύρος, Σκιάθος,Σύρος, Άνδρος, Τήνος, Νάξος, Ρόδος.

Θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω στην Κρήτη και την Σαντορίνη...
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εκτός από Μυτιλήνη που πάω συνέχεια, έχω πάει Εύβοια, Σαλαμίνα, Αίγινα και Λήμνο
Επόμενος στόχος είναι Ρόδος, Πάτμος, Τήνος και Ύδρα
 

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η Λημνος καλη?Σου αρεσε?ΕΙχε κοσμο?Παραλιες?Φαγητο καλο?
Εξαρτάται τα γούστα. Επειδή μου αρέσουν τα ήσυχα μέρη εμένα μου άρεσε και θα ξανά πήγαινα να σου πω την αλήθεια. Από θάλασσες, τα ρηχά νερά μου άρεσαν καθώς και η Παρανησιά είναι τρομερή παραλία για τα εμένα. Φαγητό, είχε καλές ταβέρνες!
 
Top