Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,636 μέλη και 2,466,145 μηνύματα σε 78,272 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Microsoft Excel: Απορίες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,743 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 20:05, 10-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από KonstantinaKK
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοηθεια σας σε ενα τυπο.
Θελω να μετρήσω της συχνότητας εμφάνισης μιας τιμής, μεσα όμως απο ένα αθροισμα τιμων με sum
Λογικά με την εντολή COUNTIF
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

anthoulaki

Νεοφερμένος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε: στις 04:46, 02-02-19:

χαιρετε!! μετα από 5 χρονια δε ξερω αν είναι καποιος ενεργος σε αυτό το φορουμ αλλα ελπιζω να βρεθει καποιος να με βοηθησει…
εχω καποια δεδομενα σε 2 φυλλα του excel (στο ιδιο βιβλιο, αν εχει σημασια), θα μπορουσα με καποια συναρτηση να κανω μια αντιπαραβολή; δε ξερω αν το λεω σωστα αλλα θα προσπαθήσω να το εξηγησω…
εστω ότι, στο φυλλο1 εχω καποιους αριθμούς από 1-100 και στο φυλλο2 εχω καποιους αλλους αριθμούς απ το ιδιο διάστημα, καποιοι αριρθμοι υπαρχουν και στα 2 φυλλα, ενώ καποιοι μονο στο 2. υπαρχει καποια συναρτηση που να μου δινει τους διαφορετικούς αριθμούς που υπαρχουν στο κάθε φυλλο;
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 12:49, 02-02-19:

Θα γινει πολυ ευκολη η ζωη σου αν φτιαξεις μια κρυφη στηλη/γραμμη στο τριτο φυλλο με ολες τις τιμες απο τα δυο προηγουμενα φυλα και χρησιμοποιησεις μια απο τις δυο μεθοδους που εχει εδω https://www.ablebits.com/office-addi...dvanced-filter
Αλλιως πρεπει να μπλεξεις με πιο δυσκολες συναρτησεις ή vba
Παράθεση

anthoulaki

Νεοφερμένος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε: στις 00:38, 03-02-19:

ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα απ το λιγο που ειδα τη σελιδα και τα αποτελέσματα που δινει στα παραδείγματα νομιζω ότι δε το εθεσα σωστα.
ας πουμε ότι στο φυλλο1 εχω τους αριθμούς 1,3,5 και στο φυλλο2 τους αριθμούς 1,2,3,4,5 … θα ηθελα καπως αυτόματα, αν υπαρχει να μου ξεχωρισει απ το φυλλο2 τους εξτρα αριθμούς που δεν υπαρχουν στο 1, δηλαδή τους 2,4 …
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthoulaki : 03-02-19 στις 00:45.
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,246 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 12:07, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα απ το λιγο που ειδα τη σελιδα και τα αποτελέσματα που δινει στα παραδείγματα νομιζω ότι δε το εθεσα σωστα.
ας πουμε ότι στο φυλλο1 εχω τους αριθμούς 1,3,5 και στο φυλλο2 τους αριθμούς 1,2,3,4,5 … θα ηθελα καπως αυτόματα, αν υπαρχει να μου ξεχωρισει απ το φυλλο2 τους εξτρα αριθμούς που δεν υπαρχουν στο 1, δηλαδή τους 2,4 …

Μαλλον θα χρειαστει να γραψεις καποιο script για κατι τετοιο...
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 19:16, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από anthoulaki
Επελεξε τα δεδομενα που εχεις και στα δυο φυλλα
Πηγαινε στο home, conditional formatting, highlight cell rules, duplicate values
Το αλλαζεις σε unique, πατας οκ
Στο φυλλο 2 πας data, filter
Πατα στο κουτακι που θα βγαλει στο πρωτο κελλι, filter by color
Παράθεση

kappa

Νεοφερμένος

Ο kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kappa έγραψε: στις 16:31, 16-02-19:

Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια στο EXCEL.
Λοιπόν έχω να κόψω πολλά κομμάτια από 6μετρες βέργες,
Πώς μπορώ να φτιάξω μια βελτιστοποίηση κοπών ώστε να μην έχω μεγάλες φύρες κατά την κοπή ?

πχ 1,34 1,27 1,76 3,30 0,76 0,97 4,13 2,8 1,76 0,34 0,45 να βγουν από 6μετρες βέργες

Φανταστείτε αυτό με 10πλάσιο αριθμό κομματιών, μου τρώει την μέρα στους υπολογισμούς.

Αν λοιπόν κάποιος γνωρίζει την λύση του προβλήματος θα του είμαι υπόχρεος.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια