Μπορούμε να αποκομίσουμε χρήσιμα στοιχεία για την ζωή μας από τις σειρές;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θυμηθήκαμε με μια φίλη μου μια καθηγήτρια που είχαμε στην Βʼ γυμνασίου (προ αμνημονεύτων χρόνων:P).
Τότε θυμήθηκα ένα συγκεκριμένο περιστατικό που είχε γίνει στο μάθημα της οικιακής οικονομίας. Είχε έρθει η συζήτηση στο γνωστό σε όλους σήριαλ ʽΚων/νου και Ελένηςʼ. Πρόκειται για ένα σήριαλ που τα περισσότερα άτομα που ξέρω το έχουν μάθει από έξω. Μας είχε ρωτήσει λοιπόν γιατί βλέπουμε αυτό το σήριαλ εφόσον το σενάριο κινείται γύρω από δύο άτομα τα οποία διαρκώς μαλώνουν και επομένως δεν μας προσφέρει τίποτα.

Θεωρείτε πως μπορούμε να αποκομίσουμε χρήσιμα στοιχεία από τα σήριαλ για τον χαρακτήρα μας ή προσφέρονται μόνο για διασκέδαση; (Δεν λέω ψυχαγωγία γιατί η σημερινή τηλεόραση δεν ψυχαγωγεί)
Ακόμα, όσοι είστε της πεποίθησης ότι μπορούμε να αποκομίσουμε κάποια στοιχεία, θεωρείτε ότι τα στοιχεία εξαρτώνται από κάποιους παράγοντες όπως είναι τα βιώματα μας; Με λίγα λόγια, πιστεύετε ότι δύο διαφορετικά άτομα μπορούν να ερμηνεύσουν διαφορετικά τα δρώμενα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
αυτό που αποζητούμε το παίρνουμε από τα σίριαλ dont worry


η επανάληψη και η σιγουριά της επανάληψης , και κάποιες προβλέψιμες εκπλήξεις - αυτό αναζητούμε στο τέλος της ημέρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Συμφωνώ με sid και να πω πως είναι πολύ λογικό μιας και ένας άνθρωπος που κατά κύριο λόγο όλη την μέρα δουλεύει και έχει λίγο χρόνο στην διάθεση του ώστε να χαλαρώσει να οδηγηθεί στην παρακολούθηση χαμηλής ποιότητας σειρές που το μόνο που προσφέρουν είναι ψυχαγωγία.

Βεβαίως βεβαίως μπορείς να μάθεις και κάποια πράγματα ανάλογα το είδος της σειράς...

(Βλέπε SATC όπου πριν από αυτό δεν ήξερα τί είναι τα Manolo Blahnic :P )

(ή Big Bang Theory όπου πριν από αυτό δεν ήξερα ότι το φαινόμενο doppler μπορεί να γίνει halloween κουστούμι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως αποκομίζουμε και πολλά από τα σήριαλς. Τα περισσότερα είναι υπερβολικά και κοινότοπα. Σφώς υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά καμία δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα. Πάντως ακόμα και αν παίρνουμε μαθήματα νομίζω πως τα περισσότερα είναι αρνητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό το θέμα ξαφνικά λαμβάνει άλλες διαστάσεις μετά το φαινόμενο "Black Mirror". :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αναλόγως το είδος της σειράς. Για το Κωνσταντίνου και Ελένης συμφωνώ ότι δεν προσφέρει κάτι πέρα από στιγμές γέλιου. Υπάρχουν σειρές, όπως π.χ. το Narcos, που λόγω της θεματολογίας τους προσφέρουν κάποιες άλφα γνώσεις (ημιτελείς μεν, αλλά δίνουν το πρώτο έναυσμα για περαιτέρω μελέτη). Υπάρχουν και σειρές στις οποίες μπορεί να ταυτιστείς με κάποιον χαρακτήρα και να σε επηρεάσουν ψυχολογικά, να δώσουν το έναυσμα για μίνι ενδοσκόπηση. Γενικά, πάντως, θεωρώ ότι προσκομίζεις περισσότερα από ταινίες παρά από σειρές, δεδομένου ότι η πλοκή είναι πιο συμπυκνωμένη στις πρώτες. Π.χ. ταινίες όπως το Requiem for a dream και το American Beauty με βασάνιζαν για μέρες μετά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Επειδη μου αρεσει να παρακολουθω κορεατικες και ιαπωνεζικες σειρες, κυριως historical, εχω αποκομισει και μαθει πολλα για τον πολιτισμο τους! Μαθαινεις διαφορα, για την ιστορια τους, την κουζινα τους, το ντυσιμο τους (τωρα και παλαιοτερα), την συμπεριφορα τους, κοκ.
 

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
Και βέβαια μπορούμε να αποκομίσουμε. Εξω να βγεις να διαβάσεις τις εφημερίδες απ' το περίπτερο ακόμα και από κει μπορείς να αποκομίσεις.
 

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
Το Babylon 5 αξίζει τίποτα; Να το δω?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top