Έρωτας: Μπορεί να διαρκέσει περισσότερο απ' όσο ξέραμε μέχρι σήμερα...

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με αυτό το θέμα, το στέκι συμπληρώνει 10.000 θέματα. Τι καλύτερο λοιπόν, από ένα θέμα για την αγάπη:

Οι επιστήμονες ανακάλυψαν την πραγματική αγάπη. Μαγνητική απεικόνιση στον εγκέφαλο έδειξε πως ένας μικρός αριθμός ζευγαριών μπορεί να ανταποκριθεί με το ίδιο πάθος που δείχνουν να έχουν τον πρώτο καιρό της σχέσης τους, ακόμα και μετά από 20 χρόνια.

Τα ευρήματα έρχονται να ανατρέψουν τη συμβατική άποψη ότι ο έρωτας και η σεξουαλική επιθυμία βρίσκονται στο αποκορύφωμά τους στο ξεκίνημα μιας σχέσης και στη συνέχεια χάνονται με το πέρασμα των χρόνων.

Μία ομάδα από το Πανεπιστήμιο Stony Brook της Νέας Υόρκης πραγματοποίησε μαγνητική απεικόνιση στον εγκέφαλο ζευγαριών που ήταν μαζί για 20 χρόνια και συνέκρινε τα αποτελέσματα με αυτά των νέων ζευγαριών. Οι επιστήμονες ανακάλυψαν πως, όταν έδειξαν φωτογραφίες των συντρόφων τους, σχεδόν ένα στα 10 «ώριμα» ζευγάρια παρουσίασαν τις ίδιες χημικές αντιδράσεις με αυτές που παρουσιάζουν τα νέα ζευγάρια στην αρχή της σχέσης τους.


Προηγούμενη έρευνα είχε δείξει πως τα πρώτα στάδια μίας ρομαντικής σχέσης, που χαρακτηρίζονται από συνεχείς εναλλαγές διάθεσης και εμμονές, τις οποίες οι ψυχολόγοι αποκαλούν limerence (πρόκειται για την ακούσια ψυχοπνευματική και συναισθηματική κατάσταση του έντονου ρομαντικού πόθου για κάποιον άνθρωπο) αρχίζουν να «ξεθωριάζουν» μετά τους 15 μήνες. Μετά από 10 χρόνια, αυτή η «χημική παλίρροια» υποχωρεί.

Η μαγνητική απεικόνιση των ώριμων όμως ζευγαριών αποκάλυψε, εντούτοις, πως τα στοιχεία της ονομαζόμενης limerence ωριμάζουν, δίνοντας τη δυνατότητα στα ζευγάρια να νιώσουν αυτό που ονομάζει μία νέα αναφορά ως «έντονη συντροφικότητα και σεξουαλική ζωντάνια.»


Οι ερευνητές χαρακτήρισαν τα ζευγάρια ως «κύκνους» επειδή έχουν παρόμοιους νοητικούς «ερωτικούς χάρτες» με τα ζώα που ζευγαρώνουν μία και μοναδική φορά σε όλη τους τη ζωή, όπως κάνουν οι κύκνοι, οι αρουραίοι και οι γκρι αλεπούδες.

Οι αντιδράσεις των «κύκνων» στις φωτογραφίες των συντρόφων τους καταγράφηκαν μέσω μαγνητικής απεικόνισης MRI ως εκρήξεις ντοπαμίνης, που συναντάται συχνά σε ζευγάρια, τα οποία βιώνουν τις πρώτες φλόγες του σαρκικού πόθου.

«Τα ευρήματα έρχονται σε σύγκρουση με την παραδοσιακή άποψη περί έρωτα, αλλά είναι πέρα για πέρα αληθή,» ισχυρίζεται ο Άρθουρ Άρον, ψυχολόγος του πανεπιστημίου Stony Brook.

Προγενέστερη μελέτη είχε φέρει στο φως τα «σημεία ρήξης» των σχέσεων 12-15 μηνών , τριών ετών και των περιβόητων επτά χρόνων φαγούρας.

Ο Άρον δήλωσε πως όταν πήρε συνέντευξη από άτομα που ισχυρίζονταν πως εξακολουθούσαν να είναι ερωτευμένοι με τον σύντροφό τους μετά από 21 χρόνια (κατά μέσο όρο), πίστευε πως ψεύδονταν και απλά κορόιδευαν τον εαυτό τους. «Τον ισχυρισμό όμως αυτό ήρθε και μας τον επιβεβαίωσε η μαγνητική απεικόνιση και το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση προσποίησης.»

Ένα από τα ζευγάρια «κύκνων» του Άρον ήταν ο Μπίλι και η Μισέλ Τζόρνταν, οι οποίοι 18 χρόνια μετά την πρώτη τους γνωριμία, εξακολουθούν να προκαλούν ζήλο στους φίλους τους. Το ζευγάρι, που μένει στο Νιούπορτ Μπιτς της Καλιφόρνια, εξακολουθεί να περπατάει χέρι-χέρι μετά από τόσα χρόνια. «Για μας είναι απόλυτα φυσιολογικό,» ισχυρίζεται η 59χρονη Μισέλ.

Η 40χρονη Λίζα Μπέιμπερ και ο 46χρονος σύζυγός της, Ντέιβιντ, από το Μπρίστολ, δηλώνουν ότι εξακολουθούν να νιώθουν το ίδιο ρίγος, ακόμα και μετά από 17 χρόνια που είναι μαζί.

«Ήταν τρελός και πολύ ενθουσιασμένος. Αρκεί να σας πω ότι μου σκούπιζε μέχρι και τα πόδια. Όλος αυτός ο ενθουσιασμός υπάρχει μέχρι και σήμερα,» τονίζει η Λίζα.

Ακόμα και ο ίδιος ο Άρον με τη σύζυγό του, που είναι και οι δύο 64 ετών, έχουν μία δυνατή σχέση, αλλά ομολογούν πως ζηλεύουν τους «κύκνους». «Η σχέση τους είναι πολύ έντονη και σεξουαλικά ενεργή. Πραγματικά είναι αξιοζήλευτοι,» συμπλήρωσε ολοκληρώνοντας ο Άρον.

Pathfinder(Times Online)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εγω παντως παρα την ερευνα εξακολουθω να πιστευω πως με τη λεξη ερωτα προσδιοριζουμε τα συναισθηματα του πρωτου καιρου και οτι αυτος διαρκει ενα συγκεκριμενο διαστημα..Μετα η θα τελιωσει η σχεση ή θα εξελιχθει ο ερωτας σε αλλα πραγματα οπως η αγαπη και η συντροφικοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω παντως παρα την ερευνα εξακολουθω να πιστευω πως με τη λεξη ερωτα προσδιοριζουμε τα συναισθηματα του πρωτου καιρου και οτι αυτος διαρκει ενα συγκεκριμενο διαστημα..Μετα η θα τελιωσει η σχεση ή θα εξελιχθει ο ερωτας σε αλλα πραγματα οπως η αγαπη και η συντροφικοτητα..
Δηλαδή ούτε καν τις εξαιρέσεις δεν δέχεσαι;
Η έρευνα μιλά για ένα ζευγάρι στα 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Εγω παντως παρα την ερευνα εξακολουθω να πιστευω πως με τη λεξη ερωτα προσδιοριζουμε τα συναισθηματα του πρωτου καιρου και οτι αυτος διαρκει ενα συγκεκριμενο διαστημα..Μετα η θα τελιωσει η σχεση ή θα εξελιχθει ο ερωτας σε αλλα πραγματα οπως η αγαπη και η συντροφικοτητα..

ε ναι........αλλα και στην αγαπη και την συντροφικοτητα μπορεις να εχεις εντονη σεξουαλικη ζωη.......και επιπλεον στις μακροχρονιες σχεσεις ο ερωτας δεν πεθαινει ....κοιμαται για λιγο και μετα ξαναξυπναει και ξανα κοιμαται για λιγο κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε γνωριζω περι ερευνας, ουτε πως εγινε, ουτε τι ακριβως δειχνουν οι μαγνητικες απεικονισεις, αλλα ακομα θεωρω πως το ποσοστο αυτο της ταξεως του 10% ειναι μεγαλο.
Ευχη μου βεβαια ειναι να διαψευστω, διοτι τι πιο ομορφο απο το να συνειδητοποιει καποιος, οτι ακομα και μετα απο 30, 40, 50 χρονια που ειναι με τον ανθρωπο του, βρισκεται στα επιπεδα του ερωτα, που ειχε νοιωσει για εκεινον, των πρωτων χρονων της σχεσης του.
Για την ωρα, εμπειρικα μιλωντας παντα, κατι τετοιο δεν εχω δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δε γνωριζω περι ερευνας, ουτε πως εγινε, ουτε τι ακριβως δειχνουν οι μαγνητικες απεικονισεις, αλλα ακομα θεωρω πως το ποσοστο αυτο της ταξεως του 10% να ειναι μεγαλο.
Ευχη μου βεβαια ειναι να διαψευστω, διοτι τι πιο ομορφο απο το να συνειδητοποιει καποιος, οτι ακομα και μετα απο 30, 40, 50 χρονια που ειναι με τον ανθρωπο του, βρισκεται στα επιπεδα του ερωτα, που ειχε νοιωσει για εκεινον, των πρωτων χρονων της σχεσης του.
Για την ωρα, εμπειρικα μιλωντας παντα, κατι τετοιο δεν εχω δει...

Υπερβολικά μεγάλο ποσοστό. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "εμπειρικά μιλώντας" κι εσύ. Είχες ποτέ καμμιά σχέση 30 χρόνια ; Πώς θα το δεις ; Συμφωνώ μαζί σου φυσικά. 'Ερωτας είναι παροδικότατο συναίσθημα, μπορεί να διαλυθεί όχι μετά από 1 χρόνο, αλλά και μετά από 4 μέρες άμα σε ξενερώσουν άλλα πράγματα που τα γνωρίζεις μόνο άμα ζήσεις από κοντά τον άλλον 24 ώρες το 24ωρο. Τότε μπορεί να διαπιστώσεις με απογοήτευση ότι δεν είχες ερωτευθεί παρά μόνο μια ψεύτικη ωραιοποιημένη εικόνα του άλλου. Τα μακρυά κι αγαπημένα και το σε βλέπω ια φορά την εβδομάδα και τα πολύ ρομαντικά είναι αυταπάτες συνήθως. Χωρίς πάθος και καθημερινό αγώνα αμοιβαίο να διατηρείτε ζωντανή τη σχέση και ενδιαφέρουσα, αυτό το απροσδιόριστο πιτσουνάκια μου, καρδούλα μου, μωράκι μου και άλλα τέτοια, είναι κολοκύθια. Αυτό το 10% άλλα πράγματα τους δένει, όχι ο έρωτας. Αγαπιούνται απλά, σιγά μην έχουν ενθουσιασμό. Ο έρωτας σε λιώνει, δεν είναι ξεκούραστη και εύκολη υπόθεση για να κρατάει χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπερβολικά μεγάλο ποσοστό. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "εμπειρικά μιλώντας" κι εσύ. Είχες ποτέ καμμιά σχέση 30 χρόνια ; Πώς θα το δεις ;

Οταν γραφω "εμπειρικα", προφανως εχω στην πλατη μου και μια σχεση σχεδον τα μισα χρονια απο αυτα που ανεφερες, αλλα δεν αναφερομουν στην προσωπικη μου ιστορια, παρα σε αυτα που εχω δει γυρω μου με βασει παντα τα 31 χρονια μου. Προφανως, εχω ετη ακομα μπροστα μου να πρατηρησω κι αλλα "πραγματα", "καταστασεις" που ειλικρινα ελπιζω καποια στιγμη να διαψευστω περι της διαρκειας του ερωτα στο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κρίμα που η έρευνα δεν μας λέει πως να διατηρήσουμε τον έρωτα αναλλοίωτο σε βάθος χρόνων. Θα έπρεπε να τους έχουν ρωτήσει, μήπως παρ' ελπίδα υπήρχε κάτι κοινό στις απαντήσεις τους..

Μακάρι πάντως να το βιώσουμε όλοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Κριμα που την πραγματικη αγαπη σημερα μπορειs να την βρειs μονο σε ερευνητικα εργαστηρια ωs πειραματοζωο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπερβολικά μεγάλο ποσοστό. Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "εμπειρικά μιλώντας" κι εσύ. Είχες ποτέ καμμιά σχέση 30 χρόνια ; Πώς θα το δεις ; Συμφωνώ μαζί σου φυσικά. 'Ερωτας είναι παροδικότατο συναίσθημα, μπορεί να διαλυθεί όχι μετά από 1 χρόνο, αλλά και μετά από 4 μέρες άμα σε ξενερώσουν άλλα πράγματα που τα γνωρίζεις μόνο άμα ζήσεις από κοντά τον άλλον 24 ώρες το 24ωρο. Τότε μπορεί να διαπιστώσεις με απογοήτευση ότι δεν είχες ερωτευθεί παρά μόνο μια ψεύτικη ωραιοποιημένη εικόνα του άλλου. Τα μακρυά κι αγαπημένα και το σε βλέπω ια φορά την εβδομάδα και τα πολύ ρομαντικά είναι αυταπάτες συνήθως. Χωρίς πάθος και καθημερινό αγώνα αμοιβαίο να διατηρείτε ζωντανή τη σχέση και ενδιαφέρουσα, αυτό το απροσδιόριστο πιτσουνάκια μου, καρδούλα μου, μωράκι μου και άλλα τέτοια, είναι κολοκύθια. Αυτό το 10% άλλα πράγματα τους δένει, όχι ο έρωτας. Αγαπιούνται απλά, σιγά μην έχουν ενθουσιασμό. Ο έρωτας σε λιώνει, δεν είναι ξεκούραστη και εύκολη υπόθεση για να κρατάει χρόνια.

Αυτό που έχουν σίγουρα όσοι ανήκουν στο 10% είναι η βεβαιότητα ότι η αγάπη τους μπορεί να αντέξει στο χρόνο. Έχουν μάλλον και πάθος και διάθεση για καθημερινό αγώνα, μόνο που ο δικός τους αγώνας, δε μπορεί να είναι κούραση και δεν πιστεύω ότι καταβάλλεται προσπάθεια.
Ρέουν μέσα στην κοινή τους καθημερινότητα, με την ίδια ευκολία που αναπνέουν.
Αλίμονο αν ο έρωτας σε λιώνει ενώ θα πρέπει να σε γεμίζει ενέργεια!

Λες "αγαπιούνται απλά", λες και είναι λίγο να αγαπιέσαι απλά...Μακάρι να "αγαπιέμαι απλά" μετά από 30 χρόνια...Όσο για τον ενθουσιασμό, αυτόν πάντα υπάρχουν τρόποι να τον ανασταίνεις από τις στάχτες του, όταν οι δρόμοι δε συγκρούονται αλλά ρέουν παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλίμονο αν ο έρωτας σε λιώνει ενώ θα πρέπει να σε γεμίζει ενέργεια!

Λες "αγαπιούνται απλά", λες και είναι λίγο να αγαπιέσαι απλά...Μακάρι να "αγαπιέμαι απλά" μετά από 30 χρόνια...Όσο για τον ενθουσιασμό, αυτόν πάντα υπάρχουν τρόποι να τον ανασταίνεις από τις στάχτες του, όταν οι δρόμοι δε συγκρούονται αλλά ρέουν παράλληλα.

Το 'λιώνει' χρησιμοποίησα μεταφορικά τη λέξη. Τα δίνεις όλα εννοώ. Αυτό δεν γίνεται να το κάνεις μετά από 30 χρόνια σχέσης, να τα δίνεις όλα. Είναι εξωπραγματικό. 'Αλλο αγαπιούνται, άλλο είναι ερωτευμένοι ακόμα. Ο παππούς που αγαπά βαθειά τη γιαγιά μέχρι το θάνατο, δεν σημαίνει ότι όταν ήταν μαζί, στα γεράματα εννοώ, την κοιτούσε ακόμα στα μάτια, της έπιανε το χέρι, της χαμογελούσε και της έλεγε σε λατρεύω. 'Οσο για τους δρόμους, σε βεβαιώνω ότι δεν αρκεί να μην συγκρούονται οι δρόμοι δυο ανθρώπων. Οι δρόμοι και τα οράματα είναι πράγματα μακρυνά, πώς περπατάς στους δρόμους έχει σημασία. Η ζωή είναι το σήμερα όπως γράφεις στο προφίλ σου. Η ζωή δεν περιμένει, ειδικά άμα δίνεις στον άλλο πεντακόσιες ευκαιρίες και κάνεις ιώβεια υπομονή, κάποια στιγμή δεν έχεις όρεξη να βγεις ούτε απ'το σπίτι σου να πας να μιλήσετε φιλικά. Γερνάς πριν την ώρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρουσιάζεις την ερωτική σχέση σαν καταναγκαστικό έργο. Με αυτό σαν δεδομένο, ναι φυσικά, καμία τύχη δεν έχει να επιβιώσει όχι ο έρωτας, μα ούτε η αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Παρουσιάζεις την ερωτική σχέση σαν καταναγκαστικό έργο. Με αυτό σαν δεδομένο, ναι φυσικά, καμία τύχη δεν έχει να επιβιώσει όχι ο έρωτας, μα ούτε η αγάπη.

'Ισα ίσα, λέω ότι ο έρωτας πεθαίνει ή φαίνεται καταναγκαστικό έργο από κάποια στιγμή και μετά, ειδικά αν ο ένας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου και μάλιστα πστεύει ότι ο άλλος έχει την ευθύνη. Μόνο ο άλλος και πάντα ο άλλος. 'Οπως όλα τα πράγματα, κι ο έρωτας δεν είναι αιώνιος. 'Ολα έχουν την ημερομηνία λήξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από το άρθρο μας δίνεται ένα δεδομένο:
Ένα μικρό έστω ποσοστό ανθρώπων βιώνει αμείωτο πάθος ακόμη κι αν τα χρόνια περνούν. Και μικρότερο να ήταν το ποσοστό, δε θα βιαζόμουν να συμπεράνω ότι αποκλείεται να συμβαίνει κρίνοντας από τη σύντομη (:P) εμπειρία μου. Όπως λέει και η Νεράιδα είναι κάτι στο οποίο όλοι ευχόμαστε να διαψευσθούμε. Έστω και ένα ζευγάρι να το κατάφερε ποτέ αυτό, εγώ θα 'θελα να μάθω πώς το κάνουν! (Χα, χα...ήδη φαντάζομαι το Ρεμπεσκέ να κάνει quote αυτό το τελευταίο!)


Ίσως, η απάντηση βρίσκεται στην υπογραφή σου:
Αρχική Δημοσίευση από την υπογραφή του Dr. Strangelove:
Αιτείτε, και δοθήσεται, ζητείται, και ευρήσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
ειμαι με ενα αγορι 2,5 χρονια 19/7 κλεινω 3.... ειναι απιστευτος.. δεν το λεω γιατι ειναι αγορι μ.... ανακαλειψαμε τους εαυτους μας ο ενας μεσα απο τον αλλο... και εχουμε γινει καλυτεροι ανθρωποι.... ειμαστε πολοι ερωτευμενοι.. ο ενας βαζει τα θελω του αλλου απο πανω , περα απο το συμφερον.. δεν περιγραφεται..
αλλα ο ερωτας ειναι μοναδικος και ναι υπαρχουν ζευγαρια.. ξερω 3
το ενα μαλιστα εκανε "διαλειμμα"6 χρονια νομιζω και τωρα ειναι μαζι με παιδακι... τερμα ερωτευμενοι Οανδρας ειναι 49 και η γυναικα νομιζω.. 48
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το να εκλογικεύεις τον έρωτα μπορεί να οδηγήσει σε δύο πράγματα , το ένα είναι να λύσει προβληματικές καταστάσεις και το άλλο να απομυθοποιήσει τον μοχλό αυτό, που παρεπιμπτόντως αποτελέι την κινητήρια δύναμη για ζωή. Οπότε θέλει λίγο προσοχή, ουσιαστικά και χονδρικά από πίσω κρύβεται ένα αδιάκοπο αλισβερίσι ντοπαμίνης, κοινώς μπορείς να το θρέφεις με τον κατάλληλο χειρισμό εσαεί. Προφανώς ο έρωτας (για όλα τα πράγματα ) στην αρχή σου δίνεται απλόχερα , αλλά στην συνέχεια επιβάλεται να το δουλέψεις, διαφορετικά όντως θα εξαλιφθεί από την στιγμή που θα επέλθει μια σχετική ομοιόσταση. Από αυτήν την άποψη η πρόκληση είναι να διατηρείς τον έρωτα , όχι μόνο για τον σύντροφο αλλά για όλα τα πράγματα. Αν όχι να τον διατηρείς να τον μεταλάσεις (για τους μποέμηδες :P)

Παρόλο που σέβομαι την έρευνα και την επιστημονική μέθοδο, για το συγκεκριμένο θέμα αποτελέι πολλές φορές αστειότητα (=αποτύπωσαν τον εγκεφαλό τους μέσω MRI :D,εντάξει.) Η Helen Fisher για τις δικές της έρευνες έψαχνε ζευγάρια που εθελοντικά θα έκαναν σεξ την στιγμή που θα τους σκάναρε το MRI. O kinsey για παράδειγμα παρόλο που στην εποχή του συνέβαλε στην σεξουαλική απελευθέρωση, κατέγραψε μέσω παρατήρησης τις σεξουαλική συμπεριφορά των παιδόφιλων. Υποθέτω το να υπρετείς την επιστήμη μερικές φορές αποτελέι άλοθι για να μην χαρακητριστείς ανόητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Χρειαζόμαστε τέτοιες έρευνες! Εύγε σε αυτούς τους ανατρεπτικούς επιστήμονες, σιγά μην τους ξέφευγε η...αγάπη!

Εκτός όμως από τους κύκνους, τις αλεπούδες και τους αρουραίους, υπάρχουν και οι.....πελαργοί! ναι....
Το αρσενικό ζευγαρώνει με ένα μόνο θυληκό και μάλιστα αν η κυρά πελαργίνα του την κάνει"γυριστή" με άλλο....πουλί, (πελαργό δηλαδή) την σκοτώνει χτυπώντας την με το ράμφος στο κεφάλι, όσο βάρβαρο κι αν ακούγεται!
Πιο κοντά λοιπόν οι πελαργοί από τους κύκνους, όσον αφορά "κοινά"....χαρακτηριστικά με το ον που αυτοαποκαλείται άνθρωπος!
Τώρα, σχετικά με τα ποσοστά επί τοις εκατό, τα εξάμηνα και τα ....άχρονα χρόνια που βαδίζουν χέρι-χέρι, επιστήμων δεν είμαι αλλά έχω την άποψη πως άλλο οι πεταλούδες που χοροπηδάνε στο στομάχι, άλλο το να διαβάζεις τα μάτια του συντρόφου σου, αλλο το αγαπάτε αλλήλους και άλλο η ακολουθία του εσπερινού κατά την κυριακή του πάσχα (αγάπη λέγεται κι αυτή)

Όταν μας...."ορίσουν" λοιπόν οι ανατροπείς, ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ οι συστηματοποιημένες γνώσεις τους, δια της....μεθοδολογίας που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση, βάλανε την δάδα της επιστήμης
και....φωτίσανε, ε τότε ίσως καταφέρουν κάποτε να μεταφέρουν και το ίδιο το φως, κάτι για το
οποίο κατηγορήθηκε σαν ανάξιος ακόμη και αυτός ο Εωσφόρος!

Άντε με το καλό τα 100.000 θέματα, γιατί πραγματικά ο χώρος είναι "κόσμημα" για το Ελληνικό φόρουμ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top