Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,633 μέλη και 2,465,944 μηνύματα σε 78,263 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 408 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Vegan συνταγές και φαγητά

antispisistis

Νεοφερμένος

Ο antispisistis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O antispisistis έγραψε: στις 13:52, 31-12-16:

No fungi, plants, nor animals (including humans) are capable of producing vitamin B12. Only bacteria and archaea have the enzymes needed for its synthesis.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

Εδώ γράφει ότι ούτε οι μύκητες, ούτε τα φυτά, ούτε τα ζώα είναι ικανά να παράγουν B12. Mόνο βακτήρια έχουν τα ένζυμα που απαιτούνται για τη σύνθεσή της.

B12 υπάρχει παντού στη φύση και το κρέας έχει B12 γιατί τα ζώα που τρέφονται με φυτά στην πραγματικότητα παίρνουν τη βιταμίνη με την τροφή τους και την "αποθηκεύουν" στον οργανισμό τους.

Σήμερα όμως ακόμα και τα ζώα ταΐζονται με συμπληρώματα αφού το 90% των ζώων που εκτρέφονται ζουν σε κλειστούς χώρους και ποτέ δεν βγαίνουν από το εκτροφείο για να τραφούν φυσικά.

Άρα το να παίρνει κάποιος συμπληρώματα δεν είναι τόσο κακό αφού και αυτά παράγονται από τα ίδια βακτήρια.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φαγητά για τη δουλειά - Από christinelle
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-12 στις 03:25.
    • Φαγητά των δρόμων - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-12 στις 18:22.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα