Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,969 μέλη και 2,478,492 μηνύματα σε 78,941 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 572 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι για έξτρα εισόδημα

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:01, 31-01-13:

Χμμμμ φαντάζομαι πως για έξτρα εισόδημα θα πρότεινα τις μεταφράσεις. Το κάνεις σπίτι, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας υπολογιστής, είναι μαύρα χρήματα και μπορείς να βγάλεις αρκετά από αυτό.

Εγώ αυτό θα έκανα αν παρουσιαζόταν η ανάγκη.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 16:16, 31-01-13:

Δεν είναι τόσο εύκολο πλέον, υπάρχουν πολλοί που μπορούν να κάνουν αυτή την δουλειά και είναι δύσκολο να βρεις. Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή και ήθελαν να τους μεταφράσω ένα μεγάλο κείμενο δωρεάν για να δουν την δουλειά μου. Που λες με απέρριψαν επειδή λέει είχα ξεχάσει να βάλω κάτι τόνους! Και μετά σκέφτηκα πως μια χαρά τους έκατσε, πήραν μια τζάμπα μετάφραση και απλά χάλασαν -πόσο?- 10 δευτερόλεπτα για να βάλουν τους 2-3 τόνους που ξέχασα? Ε, αμα κάνουν αυτό συνέχεια, παίρνουν τζάμπα μεταφράσεις και κάνουν την δουλειά τους με μηδέν λειρουργικά έξοδα.
1
1
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:19, 31-01-13:

Christinelle μου νομίζω ότι έπεσσες σε απατεώνες.
Εγώ το χω κάνει, μου ζήτησαν δοκιμαστικά 5 γραμμές, και με ξαναζήτησαν κι άλλες φορές.
(Απλά τους παρέπεμψα αλλού επειδή δεν προλάβαινα).
Α. Εσένα θα συστήσω την άλλη φορά.
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 16:36, 31-01-13:

Ωραία. Πώς τους προσεγγίζεις? Τι κείμενα μεταφράζεις βασικά, τι δουλειά κάνουν οι τύποι ας πούμε? Πού τους βρίσκεις?

I want to know. For reasons.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 16:48, 31-01-13:

Πολύ πιθανό, πάει καιρός από τότε και δεν θυμάμαι καν πως τους έλεγαν για να δω την τύχη τους σήμερα. Πάντως η κοπέλα που μου τους σύστησε, επέμενε πως είχε πληρωθεί κανονικά. Ισως να ξεκίνησαν σωστά, να μάζεψαν μεγάλο ενδιαφέρον, το γύρισαν αργότερα, έκαναν την αρπαχτή τους και γειά σας.
2
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:49, 31-01-13:

Χμμμμμμμμ ας πούμε πας σε εταιρείες που ξέρεις ότι θα χρειάζονται μεταφάσεις, και δίνεις ένα βιογραφικό. Τέτοιες εταιρείες θα μπορούσαν να είναι εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας κτλ.

Εξετάζεις την τιμή που κυκλοφορεί στην αγορά, και προτείνεις κάτι λιγότερο.
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 01:17, 01-02-13:

Μμμ, θα 'ναι πιο ζόρικο τότε. Κι έτυχε να το συζητάω προχθές.

Anw, I'll post any progress here.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 09:38, 01-02-13:

Καλή επιτυχία..
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 02:24, 04-02-13:

Όσοι εχετε ασχοληθεί με μετάφραση, πόσο θα κοστολογούσατε μεταφραση βιβλίου 300 λέξεων χωρίς ορολογία;
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 10:33, 04-02-13:

Από ποια γλώσσα?
Ο πελάτης είναι από το εξωτερικό ή Έλληνας?
(Ρωτάω γιατί στη δουλειά πληρώνουμε διαφορετικά, ανάλογα με αυτά τα δύο κριτήρια).
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 13:01, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Από ποια γλώσσα?
Ο πελάτης είναι από το εξωτερικό ή Έλληνας?
(Ρωτάω γιατί στη δουλειά πληρώνουμε διαφορετικά, ανάλογα με αυτά τα δύο κριτήρια).
Απο αγγλική σε ελληνική και είναι Ελληνας
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 13:07, 04-02-13:

Nαι, για πείτε από περιέργεια πόσο χρεώνεται κάτι τέτοιο...να δούμε αν αξίζει κιόλας.
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 13:14, 04-02-13:

Εδώ που δουλεύω, δίνουμε στην μεταφράστρια 3 λεπτά / λέξη του Ελληνικού κειμένου.
Οι Ελληνικές λέξεις βγαίνουν περισσότερες από το Αγγλικό κείμενο.
Όμως στους πελάτες του εξωτερικού, χρεώνουμε τα 5 πλάσια!
Δηλαδή λεμε ότι η μετάφραση κόστισε 500 ευρώ και τόσα μας δίνουν, όμως η μεταφράστρια βάσει συμφωνίας παίρνει 100 ευρώ.
Οπότε, αν εσύ γνωρίσεις κατευθείαν τον πελάτη του εξωτερικού βγάζεις πολλά λεφτά.
Αν γνωρίσεις εμάς, να ξέρις ότι θα πάρεις λίγα αλλά εμείς θα βγάλουμε περισσότερα.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,149 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 13:15, 04-02-13:

Όσοι έχουν τελειώσει ιατρική ένας τρόπος για γρήγορα χρήματα είναι να είσαι ως ιατρός σε αγώνες ερασιτεχνικού επιπέδου ή επαγγελματικού (σε ομάδες δηλαδή που δεν έχουν μόνιμο ιατρικό team) απαγορεύεται νομικά να γίνει επίσημο αθλητικό παιχνίδι χωρίς παρουσία ιατρού.

Ο μισθός είναι από 50 ευρώ ενώ μπορείς να φτάσει 200 ανά παιχνίδι
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 13:22, 04-02-13:

Δεν νομίζω οι γιατροί να ανήκουν στις ομάδες που έχουν ανάγκη έξτρα εισόδημα.
3
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,149 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 13:25, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Aναφέρομαι κυρίως σε τελειόφοιτους ιατρικής που δεν έχει αρχίσει ακόμα αγροτικό και περιμένει αναμονη συνεπώς ανοίκουν σε αυτή την ομάδα.

Επίσης ο μισθός ενός ειδικευόμενου είναι πλέον περίπου 1100 οπότε και ο ειδικευόμενος μπορεί να θέλει εξτρα χρήματα
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 13:25, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Δεν είπε για γιατρούς, είπε για αυτούς που τελείωσαν την ιατρική.
Από την στιγμή που αποφοιτάς μέχρι να πάρεις την ειδικότητα μπορεί να περάσουν 2+ χρόνια. Κάπως πρέπει να ζήσεις στο μεσοδιάστημα.
1
1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 13:29, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εδώ που δουλεύω, δίνουμε στην μεταφράστρια 3 λεπτά / λέξη του Ελληνικού κειμένου.
Οι Ελληνικές λέξεις βγαίνουν περισσότερες από το Αγγλικό κείμενο.
Όμως στους πελάτες του εξωτερικού, χρεώνουμε τα 5 πλάσια!
Δηλαδή λεμε ότι η μετάφραση κόστισε 500 ευρώ και τόσα μας δίνουν, όμως η μεταφράστρια βάσει συμφωνίας παίρνει 100 ευρώ.
Οπότε, αν εσύ γνωρίσεις κατευθείαν τον πελάτη του εξωτερικού βγάζεις πολλά λεφτά.
Αν γνωρίσεις εμάς, να ξέρις ότι θα πάρεις λίγα αλλά εμείς θα βγάλουμε περισσότερα.
Εφόσον είναι βιβλίο δε θα ήταν προτιμότερο να κοστολογείται η σελίδα;
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 13:32, 04-02-13:

Ναι αλλά πόσες σελίδες θα βγει, εξαρτάται από το διάστιχο, από τη γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς, κτλ κτλ. Από διάφορα. Άρα μπορείς με τον τρόπο σου, να αυξήσεις τις σελίδες.

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω, μπορεί στα βιβλία να πηγαίνει με τη σελίδα.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 13:33, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Aναφέρομαι κυρίως σε τελειόφοιτους ιατρικής που δεν έχει αρχίσει ακόμα αγροτικό και περιμένει αναμονη συνεπώς ανοίκουν σε αυτή την ομάδα.

Επίσης ο μισθός ενός ειδικευόμενου είναι πλέον περίπου 1100 οπότε και ο ειδικευόμενος μπορεί να θέλει εξτρα χρήματα
Χμμ, και πάλι δεν συγκινούμαι. Ο μισθός στο δικό μου επάγγελμα είναι πλέον 500 ευρώ, τα οποία πολλοί δεν παίρνουν καν γιατί δεν υπάρχουν θέσεις. Τέλος πάντων, σταματάω με τις ζήλιες εδώ.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος