Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,638 μέλη και 2,466,209 μηνύματα σε 78,274 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εξασκώ αυτό που σπούδασα;

Εξασκείτε αυτό που σπουδάσατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
Ναι!!!
15
31,91%
Ναι και άλλες ασχολείες παράλληλα
8
17,02%
Όχι!!!
8
17,02%
Όχι, αλλά αν τύχει το κάνω εξτρά
2
4,26%
Είμαι φοιτητής και έχω στρωμένη δουλειά!!!
1
2,13%
Είμαι φοιτητής, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει
9
19,15%
Εδώ ο κουμπάκιας δεν χρειάζεται να εργαστεί
4
8,51%

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 18:26, 16-05-07:

Ninja. Και το εξασκω.

there....

just killed someone.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Industrial designer . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O kotetsi έγραψε: στις 11:35, 26-06-07:

Ναι, το εξασκώ. Τελείωσα Βιομηχανικό Σχέδιο και αυτήν τη στιγμή είμαι freelance colleague σε εταιρεία της Γερμανίας με αντικείμενο modeling, rendering και prototyping.
Παράθεση

Nikos thanos (νικος)

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Nikos thanos έγραψε: στις 09:10, 02-07-07:

εγω σπουδασα οικονομικα και τα εχω εξασκησει με καθε δυνατο τροπο!
1.καθηγητης σε φροντηστηριο
2.δημοσιος υπαλληλος σε δημοσια οικονομικα,μισθολογικα και χρηματοδοτησεις
3.ελευθερος επαγγελματιας, παροχες οικονομικων μελετων
4.ιδιωτικος υπαλληλος σε εταιρεια εμποριας δομικων υλικων!
το καλυτερο? ............δημοσιος υπαλληλος!!!
1.=πολυ χαβαλε λιγα λεφτα, ομορφα χαμογελα, η χαρα του κορκολη!!!
2.=καλα λεφτα, επιδομα αδειας και ατελειωτες ωρες μπλαμπλα και ξαπλας!!!
3.=πολλα λεφτα μεγαλες σκοτουρες, κυνηγας το χρημα,δεν ερχεται μονο του, η μλκ πληρωνονται!!!
4.=λιγα λεφτα και ολα τα δυνα του 3.!! δεν λεει!!
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 4,179 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 23:38, 02-07-07:

Σπούδασα παιδαγωγικό ειδικής αγωγής και το εξασκώ εδώ και δύο χρόνια
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 252 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε: στις 16:01, 17-03-18:

Αν και σπουδάζω ακόμη και θέλω τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι να αποφοιτήσω, ξέρω ότι δεν θα εξασκήσω αυτό που σπουδάζω, τόσο λόγω αντικειμένου (Φιλολογία) όσο και λόγω προσωπικής μου επιθυμίας να ασχοληθώ με κάτι πιο προσοδοφόρο (ακόμη κι αν δεν με «τρελαίνει»). Δυστυχώς (ή ευτυχώς αν θέλετε, ανάλογα με την οπτική του καθενός) σκέφτηκα και έπραξα ρομαντικά. Δεν έχω μετανιώσει, ωστόσο, για τη σχολή μου. Μετάνιωσα που δεν ασχολήθηκα με τα θετικά μαθήματα ήδη από τη Γ' Γυμνασίου και εξαιτίας αυτού ακολούθησα τη θεωρητική κατεύθυνση.
Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,035 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 20:27, 18-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Τ.
Αν και σπουδάζω ακόμη και θέλω τουλάχιστον δύο χρόνια μέχρι να αποφοιτήσω, ξέρω ότι δεν θα εξασκήσω αυτό που σπουδάζω, τόσο λόγω αντικειμένου (Φιλολογία) όσο και λόγω προσωπικής μου επιθυμίας να ασχοληθώ με κάτι πιο προσοδοφόρο (ακόμη κι αν δεν με «τρελαίνει»). Δυστυχώς (ή ευτυχώς αν θέλετε, ανάλογα με την οπτική του καθενός) σκέφτηκα και έπραξα ρομαντικά. Δεν έχω μετανιώσει, ωστόσο, για τη σχολή μου. Μετάνιωσα που δεν ασχολήθηκα με τα θετικά μαθήματα ήδη από τη Γ' Γυμνασίου και εξαιτίας αυτού ακολούθησα τη θεωρητική κατεύθυνση.
Ποτε δεν ειναι αργα να ξεκινησεις αλλη επιστημη. Γνωριζω εναν τυπο που τελειωσε ψυχολογια και κατεληξε να κανει διδακτορικο στην χημεια.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 00:44, 19-03-18:

Σπούδασα μετάφραση και το εξασκώ ως freelancer στην παροχή υπηρεσιών επίσημων μεταφράσεων, υποτιτλισμού & διερμηνείας.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,231 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 10:18, 19-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Σπούδασα μετάφραση και το εξασκώ ως freelancer στην παροχή υπηρεσιών επίσημων μεταφράσεων, υποτιτλισμού & διερμηνείας.
Πολύ ενδιαφέρον! Έχεις θέματα με αυτούς που δωρεάν και για χόμπι κάνουν υποτιτλισμό σειρών και ανεβάζουν τους υποτίτλους στο ίντερνετ; Γιατί έχω ακούσει οτι υπάρχει έτσι μια κόντρα.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 11:40, 19-03-18:

Θέμα έχω με κάποιες εταιρίες που παίρνουν τους δωρεάν υπότιτλους, τους περνάνε μια επιμέλεια και μετά τους πουλάνε για δικούς τους (είχε γίνει θέμα πριν μερικά χρόνια). Όπως επίσης με τις εταιρίες που δίνουν απίστευτα χαμηλούς μισθούς στους μεταφραστές/επιμελητές τους. Οι χομπίστες έρχονται τελευταίοι στη λίστα!
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,231 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 11:43, 19-03-18:

Θέμα έχω με κάποιες εταιρίες που παίρνουν τους δωρεάν υπότιτλους, τους περνάνε μια επιμέλεια και μετά τους πουλάνε για δικούς τους (είχε γίνει θέμα πριν μερικά χρόνια). [
Σε αυτό πώς μπορείς να αντιδράσεις εσύ ως επαγγελματίας μεταφράστρια; Μπορείς να κινηθείς νομικά ας πούμε;

Όπως επίσης με τις εταιρίες που δίνουν απίστευτα χαμηλούς μισθούς στους μεταφραστές/επιμελητές τους. Οι χομπίστες έρχονται τελευταίοι στη λίστα!
Υπάρχει κάποιος σταθερός μισθός για μεταφράσεις; Ξέρω περίπου 3-10 λεπτά του ευρώ ανά λέξη. Ισχύουν αυτές οι τιμές;
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε: στις 12:04, 19-03-18:

Μπορείς να κινηθείς νομικά, βέβαια καλό θα είναι να έχεις τη συνδρομή κάποιου πιο ισχυρού φορέα (π.χ. κάποιας ένωσης), γιατί η ισχύς εν τη ενώσει, ειδικά όταν ο αντίδικος είναι μια μεγάλη εταιρία.

Όσον αφορά τον μισθό δεν υπάρχει κάτι σταθερό, όχι. Το κόστος εξαρτάται από το είδος του κειμένου, τον γλωσσικό συνδυασμό, το χρονικό περιθώριο και την εμπειρία του μεταφραστή. Έχω ακούσει για πολύ χαμηλότερες (δυστυχώς) αλλά και για πολύ υψηλότερες τιμές από το 0,03-0,10 που αναφέρεις. Γενικά πάντως είναι από τους τομείς που ισχύει 100% το "Ό,τι δίνεις, παίρνεις", επομένως πολύ χαμηλές τιμές είναι συνήθως red flag.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια