Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,635 μέλη και 2,466,080 μηνύματα σε 78,268 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 427 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σε τι εξετάσεις φαίνεται το κάπνισμα;

kotsos14

Νεοφερμένος

Ο kotsos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O kotsos14 έγραψε: στις 15:07, 26-02-14:

Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας! ειμαι 16 ετων ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα! επισης γυμναζομαι πολυ σκληρα σε γυμναστιριο (ημουν καπου στα 119 κιλα και επεσα στα 78 μεσα σε 5 μηνες και κανω ογκο) αλλα απο το γυμναστιριο μου ζητησαν να παω σε καρδιολογο για να συμπληρωσει ενα χαρτι λογικα για να μου δωσει το "οκ" οτι μπορω να γυμναζομαι! θα φανει το καπνισμα σε αυτες τις εξετασεις?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,738 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 22:05, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos14
Παιδια θελω λιγο την βοηθεια σας! ειμαι 16 ετων ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα! επισης γυμναζομαι πολυ σκληρα σε γυμναστιριο (ημουν καπου στα 119 κιλα και επεσα στα 78 μεσα σε 5 μηνες και κανω ογκο) αλλα απο το γυμναστιριο μου ζητησαν να παω σε καρδιολογο για να συμπληρωσει ενα χαρτι λογικα για να μου δωσει το "οκ" οτι μπορω να γυμναζομαι! θα φανει το καπνισμα σε αυτες τις εξετασεις?
Εξετάσεις αίματος εννοείς, σωστά; Θα φανεί μόνο αν καπνίσεις πριν κάνεις την εξέταση. Δηλαδή αν έχεις σκοπό να κάνεις αύριο το πρωί εξετάσεις αίματος, μη κάνεις τσιγάρο αύριο. Το είχα ρωτήσει σε μια μικροβιολόγο και μου είχε πει οτι με το κάπνισμα πριν την εξέταση αίματος ανεβαίνουν κάτι επίπεδα (δε θυμάμαι ονομασία) στο αίμα.
Παράθεση

kotsos14

Νεοφερμένος

O kotsos14 έγραψε: στις 22:33, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Εξετάσεις αίματος εννοείς, σωστά; Θα φανεί μόνο αν καπνίσεις πριν κάνεις την εξέταση. Δηλαδή αν έχεις σκοπό να κάνεις αύριο το πρωί εξετάσεις αίματος, μη κάνεις τσιγάρο αύριο. Το είχα ρωτήσει σε μια μικροβιολόγο και μου είχε πει οτι με το κάπνισμα πριν την εξέταση αίματος ανεβαίνουν κάτι επίπεδα (δε θυμάμαι ονομασία) στο αίμα.
δεν ξερω αν ειναι εξετασεις αιματος! πιθανος να γινει καρδιογραφιμα η τιποτα τετοια δεν ξερω τι να σας πω :Ρ εμενα μου ειπαν να παω σε καρδιολογο να συμπληρωσει ενα χαρτι...
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,499 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 22:33, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos14
ειμαι καπνιστης εδω και λιγο καιρο 1-2 μηνες! κανω περιπου 2-3 τσιγαρα την ημερα! αλλα οχι καθημερινα! μπορει να περασει π.χ μια βδομαδα κ να μην κανω κανενα!
Με τόσο λίγο που καπνίζεις και τόσο μικρό χρονικό διάστημα, σε καμιά συνηθισμένη εξέταση δεν πρόκειται να φανεί. (Αν υπάρχει ειδική εξέταση για το σκοπό αυτό, δεν το γνωρίζω).

Παράθεση

kotsos14

Νεοφερμένος

O kotsos14 έγραψε: στις 22:37, 26-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Με τόσο λίγο που καπνίζεις και τόσο μικρό χρονικό διάστημα, σε καμιά συνηθισμένη εξέταση δεν πρόκειται να φανεί. (Αν υπάρχει ειδική εξέταση για το σκοπό αυτό, δεν το γνωρίζω).

ωραια ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 11:08, 28-02-14:

Τι εξετασεις αιματος μωρε, σε εναν ΩΡΛ αμα πας στο λεπτο το εχει καταλαβει.
Ισως οχι ολα τα παιδια εδω που καπνιζουν στα κρυφα στο σχολειο και φοβουνται μηπως το μαθουν οι γονεις, τους κανονικους καπνιστες ομως τους βρισκει αμεσως.
Παράθεση

drake2001

Νεοφερμένος

Ο drake2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O drake2001 Σε ποιες εξετασεις φαινεται η νικοτινη έγραψε: στις 08:56, 17-06-16:

γεια σας...εχω ενα προβλημα....ειμαι 15 και καπνιζω περιπου 1 χρονο αλλα οχι καθημερινα....τωρα το σταματαω σιγα σιγα...το τσιγαρο φαινεται απο εξετασεις αιματος και ουρων? το τελευταιο που εκανα ηταν την προηγουμενη μερα απτις εξετασεις
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,367 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 11:49, 17-06-16:

Υποθέτω εννοείς γενική αίματος και ούρων; Όχι.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

H nymphet έγραψε: στις 18:04, 17-06-16:

Στην Α/Α θώρακος άμα δει ο γιατρός θα σε ρωτήσει αν καπνίζεις κατά τ'άλλα αυτό που φαίνεται μπορεί να είναι και από ασθματική βρογχήτιδα συνήθως.
Παράθεση

logica

Νεοφερμένος

H logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H logica έγραψε: στις 23:53, 17-06-16:

Για το αίμα δεν ξέρω, αλλά ακτινογραφία και υπερηχογράφημα είναι μια καλή αρχή
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,367 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 00:40, 18-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από logica
Για το αίμα δεν ξέρω, αλλά ακτινογραφία και υπερηχογράφημα είναι μια καλή αρχή
Για την α/α θώρακος εξαρτάται πόσο καπνίζεις και επί πόσο καιρό για να δείξει κάτι.
Με τον υπέρηχο καρδιάς αμφιβάλλω ότι θα φανεί κάτι (εκτός και αν μιλάμε για τόσο βαρύ καπνιστή που έχει επιβαρυνθεί ούτως ή άλλως η καρδιακή του λειτουργία).

Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις ούρων που ανιχνεύουν τους μεταβολίτες της νικοτίνης. Ωστόσο δεν ανήκουν στις εξετάσεις ρουτίνας και πρέπει να τις ζητήσει επί τούτου κάποιος.
1
Παράθεση

Adrian.Fuck off

Νεοφερμένος

Ο Adrian.Fuck off αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Adrian.Fuck off έγραψε: στις 17:17, 13-10-16:

Παιδια σε θυρωιδη φαινεται το καπνισμα ?
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 994 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε: στις 18:09, 13-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Adrian.Fuck off
Είμαι 99% σίγουρος πως όχι.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 20:33, 13-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Adrian.Fuck off
Όχι.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:41, 13-10-16:

Παιδιά υπάρχουν εξετάσεις που φαίνεται το κάπνισμα αλλά μας είπανε στην σχολή ότι δε πρέπει να το διαδίδουμε προς τα έξω είναι ένα κοινό μυστικό μεταξύ των ιατρών και το μαθαίνουμε στο μάθημα της παθολογίας και είναι κλινική δοκιμασία ούτε καν εξέταση εργαστηριακή. Κατά πάσα πιθανότητα ένας ιατρός ξέρει αν καπνίζετε ή όχι αλλά μη φοβόμαστε το ιατρικό απόρρητο θα σας προστατέψει.

[ελπίζω να μη βρεθεί κανένα μεγάλο κεφάλι να διαβάζει το φορουμ γιατί θα χάσω την δουλειά μου]
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-10-16 στις 23:48.
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε: στις 23:43, 13-10-16:

Πηρα σημερα καπνο και εγραφε πανω ,''
Το καπνισμα μπορει να σκοτωσει το αγενητο παιδι σας''
Σοκ και μπεος.Ισχυει?Και πως γινεται αυτο?
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:46, 13-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese
Πηρα σημερα καπνο και εγραφε πανω ,''
Το καπνισμα μπορει να σκοτωσει το αγενητο παιδι σας''
Σοκ και μπεος.Ισχυει?Και πως γινεται αυτο?
To κάπνισμα αυξάνει τις αποβολές, επιβραδύνει την ανάπτυξη εμβρύου (ειδικά του εγκεφάλου),. και άλλα πολλά.. Ουσιαστικά απευθύνεται στις έγκυες όχι στο γενικό πληθυσμό. Νομίζω μια έγκυος γυναίκα γνωρίζει στις μέρες μας τις επιπτώσεις αυτές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-10-16 στις 23:50.
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε: στις 23:49, 13-10-16:

Ευχαριστω Φωκιωνε
Παράθεση

nfc

Νεοφερμένος

Ο nfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nfc Γεια σας έγραψε: στις 01:52, 28-08-17:

Γεια σας αυριο το πρωι εχω εξαιτασεις αιματος και σμρ το απογευμα καπνισα περιπου 5-7 τσιγαρα καονιζω εδω και 7 μηνες θα φανη τιποτα στης εξαιτασεις που εχω αυριο το πρωι σας παρακαλο απαντηστε μου γιατι δεν θελω οι γονεις μου να μαθουν οτι καπνιζω ειμαι 15 χρονων
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 02:16, 28-08-17:

Μην ανησυχείς οτι θα φανεί οτι καπνίζεις (γιατί δεν θα φανεί).
Να ανησυχείς οτι καπνίζεις (για το αν θα φανεί μετά από χρόνια στην υγεία σου).
5
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια