Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,635 μέλη και 2,466,049 μηνύματα σε 78,268 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρειάζομαι βοήθεια σε ασκήσεις μαθηματικών

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 21:33, 21-04-08:

Κοιτα, προφανως δεν μπορει να ειναι περιοδικη, αφου για οποιοδηποτε τιμη του t η x(t) δεν συγκλινει. Μηπως ειναι ενα παραδειγμα για να σου δειξει οτι πρεπει να συγκλινει η σειρα αλλιως δεν μπορεις να εφαρμοσεις τα γνωστα... "κολπα"?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 22:45, 21-04-08:

Από την άλλη όμως αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Αν υπολογισεις την χ(t+3) θα σου βγει το ιδιο αθροισμα αλλα με n-1 στον εκθετη αντι για n. Αλλα οταν το n τρεχει απο το μειον απειρο στο συν απειρο, το ιδιο κανει και το n-1 οποτε ουσιαστικα ειναι το ιδιο αθροισμα.

Φαίνεται να δουλεύει και εδώ.

Πού 'ναι ο Rempeskes όταν τον χρειάζεσαι; Πετάγεται στις πιο άκυρες στιγμές κι όταν τον θες δεν είναι εδώ.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 03:30, 22-04-08:

Ναι, συμφωνω. Αλλα αυτο που λεω, ειναι οτι η συναρτηση δεν ειναι καλα ορισμενη, αρα δεν μπορεις να το εφαρμοσεις. Υπεραπλουστευμενο παραδειγμα, στο απειρο, και να προσθεσεις μερικες μοναδες, απειρο μενει.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 16:24, 22-04-08:

Μπορεί κάποιο καλό παιδί να μου επιβεβαιώσει το παρακάτω, να δω αν τα 'κανα σωστά;

,
,
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 16:50, 22-04-08:

Με μια γρηγορη που τους εριξα, σωστα φαινονται.

Γενικος κανονας:

sum_a ^b k^n = {k^{b+1} - k^{a}}/{k-1}

Και δεν χρειαζεσαι το ενδιαμεσο βημα βασικα...
1
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 16:52, 22-04-08:

Έχεις κερασμένο μπυρόνι σήμερα!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 16:55, 22-04-08:

1
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 18:59, 30-04-08:

Λατρεμένοι μου γείτονες () απλά μια επαλήθευση γιατί δεν έχω βρει και κάποιο site για απεικονήσεις!

Έχω το χωρίο
και τη συνάρτηση

Έδειξα ότι η f απεικονίζει το D στο

Γιατί στέλνει (μετά από πράξεις):
  1. Το στο
  2. Το στο
  3. Το στο (το τμήμα κάτω απ' τον u'u)
  4. Το στο (το τμήμα πάνω απ' τον u'u)
Και από τα παραπάνω μου βγαίνει η εν λόγω έλλειψη.
Κερνάω λουκουμάκι!
Παράθεση

panagiotis1988 (παναγιωτης)

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panagiotis1988 έγραψε: στις 22:51, 30-04-08:

φιλε γιωργο μου φαινεται οτι ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια...ειμαι κ κουρασμενος απο το διαβασμα...αλλα μην τρελενεσαι δεν πεφτουν αυτα(τουλαχιστον σε εμας)καθως ειναι σχετικα ευκολα αν εισαι μαθηματικο κατσε διαβασε πιο πολυ cauchy-goyrsat,morera ,αρχη αναλυτικης συνεχισης,συνθηκες cauchy-riemann,μεμονωμενες ανωμαλιες,ολοκληρωτικα υπολοιπα(residium),liouville,σειρες laurent,συγκλιση γενικα σειρων....
1
Παράθεση

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O StevenT έγραψε: στις 14:57, 07-05-08:

Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :
f(ξ)=ο και f'(ξ1)= f'(ξ2)=0
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 18:46, 07-05-08:

Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.

αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ )
3
Παράθεση

panagiotis1988 (παναγιωτης)

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panagiotis1988 έγραψε: στις 19:20, 08-05-08:

μπορει κανεις να μου πει γιατι μια παραμετρηση της "σαμπρελας" ειναι η εξης: ((a+cosθ)cosφ,(a+sinθ)cosφ,sinφ)??
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,383 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:51, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.

αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ )
Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει θεώρημα Bolzano στην f;
Ούτε για στην f ούτε στην f' γίνεται [τουλάχιστον στο (α,β) ].

Αρχική Δημοσίευση από StevenT
Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :

-petros
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 02:18, 10-05-08:

Πέτρο, αρχίνα με το Rolle. Έπειτα στην f νομίζω παίζουν κάποια ΘΜΤ στο [α, ξ] και [ξ, β].
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 09:09, 12-05-08:

Πετράν, Μπολτσάνο για την ύπαρξη ρίζας ξ στο (α,β), και μετά δύο Ρόλ στα (α,ξ) και (ξ,β)
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 18:38, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από StevenT

Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το!
1
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,257 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 21:55, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το!
Αλλού παίζει το bolzano
Παράθεση

jovanita

Νεοφερμένος

H jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jovanita έγραψε: στις 19:56, 24-05-09:

καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,756 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 20:17, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από jovanita
καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση
Κάτσε βρε καλό μου... απλό δεν είναι;

Μχ-1 Μέτρηση χ-1 - Η προηγούμενη
Μχ - Μέτρηση χ -- Η νέα

(Μχ - Μχ-1) /Μχ-1

Πχ για μεταβολή από 100 στα 95 έχουμε (95-100)/100 = -5%

Πάμε τώρα:

1) Από 373 σε 351

(351-373)/373 = -5,89%

2) Από 373 σε 325

(325-373)/373 = -12,86%

Αυτό ήθελες;
2
Παράθεση

jovanita

Νεοφερμένος

H jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jovanita έγραψε: στις 20:27, 24-05-09:

λογικο φαινεται ετσι που το λες!!! αυτο θα κανω!!! σε ευχαριστω πολυ!!! να 'σαι καλα!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια