Ειδήσεις από τον χώρο των φυσικών επιστημών

X.o.Y.d.A.s

Νεοφερμένος

Ο X.o.Y.d.A.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ενα διαφορετικό πρόσωπο της ζωής - όχι σε κάποιον µακρινό πλανήτη αλλά σε µια λίµνη της Καλιφόρνιας γεµάτη αρσενικό - φανέρωσε στους επιστήµονες ένα βακτήριο που ανακαλύφθηκε πριν από λίγο καιρό από επιστήµονες της NASA.

Η ανακάλυψη αυτή, που ανακοινώθηκε χθες το βράδυ σε ειδικήσυνέντευξη Τύπου, φαίνεται πως ανατρέπειοριστικά την αντίληψη που υπήρχε µέχρισήµερα στον επιστηµονικό κόσµο για το πώς εµφανίστηκε και «χτίστηκε»η ζωή στη Γηκαι βεβαίως θέτει σε νέες βάσεις την προσπάθεια αναζήτησης εξωγήινων οργανισµών στο µακρινό Σύµπαν.

Η ανακάλυψη έγινε στη λίµνη Μόνο, που βρίσκεται στο Εθνικό Πάρκο Γιόσεµαϊτ.Στη λίµνη αυτή που τα νερά της βρίθουν από το πιο επικίνδυνο δηλητήριο στη Γη, το αρσενικό, βρέθηκε ένας πληθυσµός βακτηρίων που για τη διαβίωσή τους δεν χρησιµοποιούν τον φωσφόρο – το οποίο είναι βασικό δοµικό στοιχείο της ζωής – αλλά το συγγενικό του δηλητήριο αρσενικό.

«Η αναπάντεχη ανακάλυψηπου κάναµε µαςοδηγεί στο συµπέρασµα ότιη ζωή στη Γηµπορεί να είναιπολύ διαφορετική απʼ όσοτην ξέραµε µέχρισήµερα»,ανέφερε η δρ Φελίσα Γουλφ-Σάιµον, από το Ινστιτούτο Αστροβιολογίας της NASA η οποία ήταν επικεφαλής της οµάδας ειδικών που έκανε την ανακάλυψη και η οποία δηµοσιεύτηκε στην επιθεώρηση «Science».

Σύµφωνα µε τους ειδικούς, η ζωή στη Γη δηµιουργείται από έξι δοµικά συστατικά τα οποία είναι ο άνθρακας, το υδρογόνο, το άζωτο, το οξυγόνο, ο φωσφόρος και το θείο.

Τα έξι αυτάσυστατικά συνθέτουν τα νουκλεϊκά οξέα, τις πρωτεΐνες και τα λιπίδια. Μέχρι σήµερα δεν υπήρχε κανένα γνωστό είδοςζωής στον πλανήτη µας που αντί για φωσφόρο να χρησιµοποιεί το δηλητήριο αρσενικό. Ταβακτήρια µε την ονοµασία GFA J-1 της λίµνης Μόνο, αποδείχτηκε ότι µπορούν να υπερβαίνουν τους νόµους της Βιολογίας.

«Αρα, σε άλλα πλανητικά συστήµατα µπορεί να υπάρχουν οργανισµοί που η ύπαρξή τους στηρίζεται σε εντελώς διαφορετικά χηµικά στοιχεία απʼ ό,τι συµβαίνει εδώ στη Γη», ανέφερε ο καθηγητής Πολ Ντέιβις από το Πολιτειακό Πανεπιστήµιο της Αριζόνα

Υ.Γ:η ανακάλυψη ανακοινώθηκε στις 2/12/10,απλά σήμερα το ανέβασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τα έξι αυτάσυστατικά συνθέτουν τα νουκλεϊκά οξέα, τις πρωτεΐνες και τα λιπίδια. Μέχρι σήµερα δεν υπήρχε κανένα γνωστό είδοςζωής στον πλανήτη µας που αντί για φωσφόρο να χρησιµοποιεί το δηλητήριο αρσενικό. Ταβακτήρια µε την ονοµασία GFA J-1 της λίµνης Μόνο, αποδείχτηκε ότι µπορούν να υπερβαίνουν τους νόµους της Βιολογίας.

ποιος ειναι ο *νομος* της βιολογιας που υπερβαινετε?

μεταξυ μας τελειως η ανακαλυψη ετουτη ενω ειναι πολυ ωραια και καλη δεν ειναι τιποτα καταπληκτικο (οσον αφορα την εξωβιολογια τεσπα) για δυο τρεις βασικους λογους (τρεις βασικα)

1) ο φωσφορος και το αρσενικο ειναι διπλα διπλα στον ΠΠ των στοιχειων, εχουν σχεδον ΙΔΙΕΣ ηλεκτροχημικες ιδιοτητες. Σε αρκετες χημικες αντιδρασεις μπορει το ενα να αντικαταστισει το αλλο.
2) τα συγκεκριμενα βακτηριδια μπορουν να ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΙΣΟΥΝ το φωσφορο με αρσενικο, that is ζουν και με φωσφωρο και με αρσενικο, με το αρσενικο δε απλα "επιβιωνουν" κατα βαση, ο ρυθμος αναπτυξης τους ειναι πολυ μικροτερος.
3) βακτηριδια τα οποια μεταβολιζουν αρσενικο ηταν γνωστα (δεν ηταν γνωστο οτι μπορουν να το χρησημοποιησουν στο dna τους βεβαια)

Δεν θελω να υπονομευσω αυτη την ανακαλυψη απλα να βαλω τα πραγματα στη θεση τους, δεν μιλαμε για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ειδος ζωης, απλα για την εξαιρετικη προσαρμοστικοτητα που η γνωστη βιοχημια μας μπορει να δειξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να το βάλω...
Τα σημαντικά ερευνητικά αποτελέσματα του CERN στην Θεσσαλονίκη μετά από πρόσκληση του ΣΕΠΒΕ

Ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής Βορείου Ελλάδος & η Τεχνόπολη Θεσσαλονίκης διαισθανόμενοι τις ολοένα αυξανόμενες ανάγκες των επιχειρήσεων Νέας Τεχνολογίας, αλλά και όλης της κοινωνίας, για ενημέρωση στα τελευταία τεκταινόμενα στο χώρο της παγκόσμιας ερευνητικής προσπάθειας, παίρνουν την πρωτοβουλία να οργανώσουν μια διημερίδα που θα είναι αποκλειστικά αφιερωμένη στις δραστηριότητες του οργανισμού του CERN και στην διερεύνηση προοπτικών συνεργασίας. Oμάδα επιστημόνων του Ευρωπαϊκού Κέντρου Έρευνας στην Πυρηνική Ενέργεια CERN, θα επισκεφθεί την Θεσσαλονίκη στις 4 & 5 Απριλίου αποδεχόμενη την πρόσκληση του Συνδέσμου. Για τον σκοπό αυτό ο Σύνδεσμος Επιχειρήσεων Πληροφορικής Βορείου Ελλάδος και η Τεχνόπολη Θεσσαλονίκης σας προσκαλούν στην εκδήλωση ? παρουσίαση με τιμώμενο οργανισμό το CERN και θέμα: «Εξερευνούμε το παρελθόν για να αντιμετωπίσουμε το μέλλον». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 4 Απριλίου 2011 στις 17.30 στο Κέντρο Επιστημών, Μουσείο Τεχνολογίας - ΝΟΗΣΙΣ.
Στην εκδήλωση θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους ως ομιλητές ο Kαθ. Roberto Saban Διευθυντής Engineering Department του CERN, Kαθ. Εμμανουήλ Τσεσμελής Γραφείο Διεύθυνσης του CERN, Kαθ. Ευάγγελος Γαζής (ΕΜΠ) Εθνικός Εκπρόσωπος της Ελλάδος στο CERN , Kαθ. Χαρίκλεια Πετρίδου Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και ο Πέτρος Σουκουλιάς Πρόεδρος Ερευνητικού Συμβουλίου της Πρίσμα Ηλεκτρονικά.
Σκοπός της εκδήλωσης είναι να παρουσιαστούν τα σημαντικά ερευνητικά αποτελέσματα στο σύνολο της κοινωνίας μας, επιχειρηματική, ακαδημαϊκή κοινότητα αλλά ακόμη και σε κάθε ενδιαφερόμενο. Παράλληλα στόχος της επίσκεψης της ομάδας των διεθνώς καταξιωμένων επιστημόνων είναι η διερεύνηση και ο εντοπισμός πιθανών συνεργατών, μέσω επισκέψεων-συζητήσεων με εταιρίες, που δραστηριοποιούνται στην περιοχή.
Το CERN, το οποίο εδρεύει στη Γενεύη της Ελβετίας, υποστηρίζει τη λειτουργία του μεγαλύτερου Επιταχυντή στοιχειωδών σωματιδίων στον κόσμο και είναι γνωστό για το μεγάλο πείραμα, το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη, για τη διερεύνηση της προέλευσης του Σύμπαντος (Bing Bang). Αποστολή του CERN είναι η απόκτηση βασικής γνώσης για την Υλη και η χρησιμοποίηση αυτής σε όλους τους τομείς της σύγχρονης επιστήμης. Απασχολεί 5.000 περίπου επιστήμονες και διοικητικό προσωπικό, κυρίως από χώρες της ΕΕ και περισσότερους από 10.000 εξωτερικούς συνεργάτες από όλο τον κόσμο.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Κατεβάστε το δελτίο τύπου από εδώ
Κατεβάστε την αφίσα από εδώ
Παρακαλούμε, για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον ΣΕΠΒΕ στο 2310 365130 και στο sepve@sepve.org.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Για οσους ενδιαφερονται

https://arxiv.org/abs/1104.0699

Φαινεται πως ανακαλυψαν ενα κανουριο σωματιδιο (ενα μποζονιο) στο τεβατρον, ειναι ακομα σε προκαταρτικο σταδιο αλλα ολα τεινουν στο οτι δεν ειναι απλα μια στατιστικη ανωμαλια, that ought be interesting γιατι τα οποια μοντελα εχουμε τωρα δειχνουν ειτε σε ενα technicolor σωματιδιο η μια καινουρια μορφη δυναμης.

Ειδωμεν.

Δεν ξερω πολλα για τις θεωριες τεκνικολορ δυστυχως, οσο μαθαινω και εγω θα ενημερωνω, επιγραματικα τελειως ειναι θεωριες ρηξης σημετριας της ηλεκτρασθενους βασισμενες οχι στη διαδικασια higgs αλλα σε μια μορφη καινουριας αλληλεπιδρασης που βασιζεται στο "χρωμα" των σωματηδιων (περιπου οπως η κβαντικη χρωμοδυναμικη).

Μακαρι παναγια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το διαβασα και εγω ,αλλα δεν το καταλαβα τοσο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Για οσους ενδιαφερονται το σωματηδιο που ανακαλυψαν στο τεβατρον ηταν καποιου ειδους λαθος.

Δεν μπορεσε να επιβαιβεωθει ανεξαρτητα...

Το θεμα ειναι οτι οταν μελετας τετοια φαινομενα συγκρουσεων, εχεις ενα θεωρητικο μοντελο του τι προκειτε να συμβει το οποιο προκυπτει λυνοντας τις εξισωσεις του καθιερωμενου μοντελου το οποιο το ΑΦΑΙΡΕΙΣ απο το πειραμα για να βγαλεις ολο το θορυβο και στο τελος μενουν ορισμενες μαζες κτλ που δνε τις εχεις ξαναδει.

Προφανως καπου κατι δουλεψε λαθος εκει, η στη θεωρια η στη πραξη. Εχει ενδιαφερων να δουμε τι αλλα δυστυχως μονο τεχνολογικο οχι φυσικο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ο επιταχυντής Tevatron στο κυνήγι του Higgs

Ο επιταχυντής Tevatron μπορεί τώρα να είναι ανενεργός, αλλά ακόμα και τώρα βοηθάει στην απόσπαση πληροφοριών σχετικά με τη φύση της ύλης ​​από τον τάφο του. Τα δύο τελευταία κύρια πειράματα του CDF και DZero, έχουν δώσει στους φυσικούς την πιο ακριβή μέτρηση που έγινε ποτέ της μάζας του μποζονίου W, ένα από τα θεμελιώδη σωματίδια του Καθιερωμένου Μοντέλου της σωματιδιακής φυσικής.


Στην εποχή του, ο κυκλικός επιταχυντής Tevatron στο Fermilab παρήγαγε περίπου 10 εκατομμύρια συγκρούσεις πρωτονίων-αντιπρωτονίων ανά δευτερόλεπτο – περίπου 200 συγκρούσεις ανά δευτερόλεπτο καταγράφονταν σε κάθε ανιχνευτή για περαιτέρω ανάλυση

Οι νέες μετρήσεις, σε συνδυασμό με τα παλαιότερα στοιχεία από άλλους ανιχνευτές, τοποθετούν τη μάζα του μποζονίου W στα 80,385 GeV, συν ή πλην 0,015 GeV. Η μέτρηση αυτή εν συνεχεία βάζει περιορισμούς σχετικά με τη μάζα του μποζονίου Higgs – το δυσεύρετο κομμάτι που λείπει για να ολοκληρωθεί το Καθιερωμένο Μοντέλο και να εξηγήσει γιατί όλα τα άλλα σωματίδια έχουν μάζα – τοποθετώντας την ακριβώς εκεί που την θέλουν οι πειραματιστές.

Το Καθιερωμένο Μοντέλο – η καλύτερη εικόνα που έχουμε για τα σωματίδια και τις δυνάμεις που συνθέτουν το σύμπαν, εξηγώντας πώς αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Αλλά δεν μπορεί να προβλέψει ακριβώς πόση μάζα έχει το κάθε ένα από αυτά τα σωματίδια. Μπορεί να περιγράψει μόνο το πώς συνδέονται μεταξύ τους οι μάζες τους.


Το παιχνίδι των προβλέψεων

Ο Tevatron, το οποίος στεγαζόταν στο Fermilab στο Ιλλινόις, και απενεργοποιήθηκε το Σεπτέμβριο του 2011, και ο Μεγάλος Επιταχυντής Αδρονίων στο CERN, έχουν κυνηγήσει άμεσα το μποζόνιο Higgs. Τον περασμένο Δεκέμβριο, οι φυσικοί στον LHC ανακοίνωσαν – δίνοντας ελπίδες – ότι το μποζόνιο είχε τελικά εμφανιστεί με μια μάζα περίπου 125 GeV.

Αλλά χάρη στις σχέσεις μεταξύ των μαζών, όπως λέει το καθιερωμένο μοντέλο, οι φυσικοί μπορούν επίσης να προβλέψουν και τη μάζα Higgs, με βάση τις μάζες των άλλων σωματιδίων, όπως το μποζόνιο W και το top κουάρκ.

"Η μάζα του μποζονίου W συσχετίζεται με τη μάζα του top κουάρκ, τα οποία εμείς εδώ στο Fermilab μπορούμε να μετρήσουμε με μεγάλη ακρίβεια”, λέει ο Dmitri Denisov, εκπρόσωπος για το πείραμα DZero. Και αν το Higgs υπάρχει, η μάζα του μποζονίου W συνδέεται επίσης στενά και με τη μάζα Higgs.

Πριν από τα τελευταία αποτελέσματα, DZero και CDF – τα οποία χρησιμοποιούν διαφορετικές και ανεξάρτητες τεχνικές για να κάνουν παρόμοιες μετρήσεις των σωματιδίων – είχαν τοποθετήσει τη μάζα του μποζονίου W στα 80,4 GeV συν ή πλην περίπου 0.045 GeV. Ήταν η πιο ακριβή μέτρηση της μάζας του μποζονίου W εκείνη την εποχή, αλλά δεν ήταν ακόμη αρκετά καλή, λέει ο Denisov. Σε συνδυασμό με το top κουάρκ, η προηγούμενη μέτρηση του μποζονίου W έδειξε ότι το μποζόνιο Higgs ζύγιζε περίπου 90 GeV, μια μάζα που είχε ήδη ερευνηθεί και αποκλείστηκε από τα προηγούμενα πειράματα.

Η μέτρηση αυτή άνοιγε έτσι την πόρτα σε μια ενδεχόμενη φυσική πέρα ​​από το καθιερωμένο μοντέλο. Όμως τώρα, οπλισμένοι με το ήμισυ περίπου των δεδομένων που παρήγαγε το Tevatron κατά τη διάρκεια της 28-χρονης ζωής του, το καθιερωμένο μοντέλο φαίνεται και πάλι σωστό.

“Πριν από αυτή τη μέτρηση, νομίζαμε πως ίσως δεν είναι σωστό το στάνταρτ μοντέλο," συνεχίζει ο Denisov. "Αλλά τώρα είναι όλα σωστά τοποθετημένα μαζί." Θυμάται ένα σχόλιο όταν η ομάδα είδε τα τελευταία αποτελέσματα τους: "Ας πιούμε στο Καθιερωμένο Μοντέλο, αυτό κερδίζει!"

Έτσι, το αποτέλεσμα για το μποζόνιο W είναι σύμφωνο με ένα μποζόνιο μάζας μεταξύ 115 και 127 GeV, η οποία ταιριάζει με τις προβλέψεις του στάνταρτ μοντέλου, και με τα δειλά ευρήματα του CERN. Όμως επιτρέπει στο μποζόνιο Higgs να έχει μια μάζα ακόμα και 152 GeV, που θα απαιτήσει κάποια επιπλέον σωματίδια ή άλλες αποκλίσεις από το καθιερωμένο μοντέλο.

Ο Denisov διευκρινίζει ότι οι ερευνητικές ομάδες του Fermilab έχουν ακόμη το ήμισυ των δεδομένων του Tevatron να ‘χτενίσουν’, οπότε η ακρίβεια τους θα βελτιωθεί.

Σε συνεργασία με τον LHC αναμένουμε να έχουμε αρκετά δεδομένα για να αποφανθούν οι φυσικοί για να δεχτούν ή να αποκλείσουν το μποζόνιο Higgs μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους.

"Στους επόμενους 6 έως 12 μήνες το πολύ, θα διευκρινιστεί η υπόθεση του Higgs," συμπληρώνει ο Denisov. "Αλλά αν το Higgs βρεθεί εδώ, τότε θα κάνω πρόποση για δεύτερη φορά. Γιατί τότε όλα θα ταιριάζουν πραγματικά. "

Πηγή:physics4u.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλά νέα για τη Σχετικότητα
Σε νέο πείραμα, τα νετρίνα δεν είναι ταχύτερα από το φως


Η άφιξη των νετρίνων καταγράφεται σε αυτόν το γιγάντιο ανιχνευτή στο Γκραν Σάσο

Ρώμη
Η επανάληψη του αμφιλεγόμενου πειράματος, στο οποίο τα νετρίνα βρέθηκαν να κινούνται ταχύτερα από το φως, δείχνει ότι τα φευγαλέα υποατομικά σωματίδια δεν θα ανατρέψουν τελικά τη θεωρία της Eιδικής Σχετικότητας.

Η ταχύτητα των νετρίνων μετρήθηκε εκ νέου στην ίδια διαδρομή των 730 χιλιομέτρων όπου είχε πραγματοποιηθεί το αρχικό πείραμα, με την ονομασία Opera. Και σε αυτή την περίπτωση, μια δέσμη νετρίνων ταξίδεψε από το CERN, που βρίσκεται στα γαλλο-ελβετικά σύνορα, μέχρι το εργαστήριο του Γκραν Σάσο στην Ιταλία, περνώντας μέσα από εκατοντάδες χιλιόμετρα βράχου.

Η ομάδα Icarus του Γκραν Σάσο έχει αναρτήσει τα νέα αποτελέσματα στην υπηρεσία προδημοσίευσης arXiv.

«Είμαστε απόλυτα συμβατοί με την ταχύτητα του φωτός όπως τη διδαχθήκαμε στο σχολείο [...] Είμαστε πλέον 100% σίγουροι ότι η ταχύτητα του φωτός είναι η ταχύτητα των νετρίνων» δήλωσε στο BBC ο Δρ Σάντρο Τσέντρο, εκπρόσωπος της ομάδας Icarus.

Πιο επιφυλακτικός εμφανίστηκε πάντως ο Σέρτζιο Μπερτολούτσι, διευθυντής ερευνών του CERN: «Αρχίζουμε να έχουμε ενδείξεις με βάση τις οποίες τα αποτελέσματα του πειράματος Opera οφείλονται σε λάθος μετρήσεις» είπε στο Γαλλικό Πρακτορείο.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο, η ομάδα Opera του Γκραν Σάσο σόκαρε τους φυσικούς σε όλο τον κόσμο ανακοινώνοντας, έστω και με επιφύλαξη, τα αποτελέσματα του πειράματος χρονομέτρησης. Τα νετρίνα επέμειναν να υπερβαίνουν την ταχύτητα του φωτός και στην επανάληψη του πειράματος από την ίδια ομάδα.

Παρόλα αυτά, ο προκλητικός ισχυρισμός αντιμετωπίστηκε με δυσπιστία, και οι ερευνητές του Icarus υπολόγισαν το Νοέμβριο ότι τα αποτελέσματα πρέπει να ήταν εσφαλμένα λόγω προβλημάτων στη χρονομέτρηση.

Αυτό άρχισε να φέρνει ανακούφιση σε πολλούς θεωρητικούς φυσικούς, καθώς η υπέρβαση της ταχύτητας του φωτός θα ανέτρεπε την Ειδική Σχετικότητα του Αϊνστάιν. Η θεωρία αυτή εξετάζει την παραμόρφωση του χωροχρόνου όταν κανείς κινείται με μεγάλες ταχύτητες, και προβλέπει ότι η ταχύτητα του φωτός είναι ανεξάρτητη από την ταχύτητα του παρατηρητή.

Για την ακρίβεια, η γενική σχετικότητα προβλέπει ότι ο χρόνος σταματά εντελώς όταν κανείς φτάσει την ταχύτητα των φωτονίων, τα οποία κινούνται με 299.792.458 χιλιόμετρα το δευτερόλεπτο στο κενό.

Πάντως, για την οριστική διάψευση των αποτελεσμάτων του Opera, οι επιστήμονες σχεδιάζουν αρκετά ακόμα πειράματα: νέες δοκιμές θα πραγματοποιήσουν οι τέσσερις ομάδες που χρησιμοποιούν την ίδια δέσμη νετρίνων στο Γκραν Σάσο, καθώς και τα ανεξάρτητα εργαστήρια Fermilab στις ΗΠΑ και KEK στην Ιαπωνία.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Επειδή θέλω να ενημερώνομαι για φυσικά επιτεύγματα και νέα, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο καλό περιοδικό ; (και τιμή αν γίνεται)
Ξέρω της ΕΕΦ αλλά είναι με ετήσια συνδρομή και θα προτιμούσα να πηγαίνω να το αγοράζω εγώ από μαγαζί αντί να μου έρχεται στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επειδή θέλω να ενημερώνομαι για φυσικά επιτεύγματα και νέα, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο καλό περιοδικό ; (και τιμή αν γίνεται)
Ξέρω της ΕΕΦ αλλά είναι με ετήσια συνδρομή και θα προτιμούσα να πηγαίνω να το αγοράζω εγώ από μαγαζί αντί να μου έρχεται στο σπίτι.

Εμένα μου αρέσει το Γαιόραμα αλλά δεν έχει πολυ φυσική μέσα κυρίως αστρονομία :P
ωραίο είναι και το scientific american :P

(δεν ξέρω πιο επιστημονικά της φυσικής γιατί δε τα καταλαβαίνω)

Επίσης ξερω και αυτό https://www.physicsnews.gr/ (νομιζω απο την εεφ) είναι
το 1ο τεύχος κσι το 2ο (den εχει βγει αλλο ) το διαβάζεις απο το pc τζαμπα :d

Από το ipad έχω κατεβάσει και το itunesu που είναι ωραίο και περιεχει παρουσιάσεις απο πανεπιστημια :) :)
τα περισσότερα δε τα καταλαβαίνω ομως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το Γαιόρσμα αλλά δεν έχει πολυ φυσική μέσα κυρίως αστρονομία :P
ωραίο είναι και το scientific american :P

(δεν ξέρω πιο επιστημονικά της φυσικής γιατί δε τα καταλαβαίνω)

Επίσης ξερω και αυτό https://www.physicsnews.gr/ (νομιζω απο την εεφ) είναι
το 1ο τεύχος το διαβάζεις απο το pc :d

To Scientific American είναι πολύ γνωστό. Μήπως ξέρεις τιμή;
Ναι για της εεφ ξέρω, αλλά θέλω να το αγοράζω εγώ βρε παιδί μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
To Scientific American είναι πολύ γνωστό. Μήπως ξέρεις τιμή;
Ναι για της εεφ ξέρω, αλλά θέλω να το αγοράζω εγώ βρε παιδί μου. :P
:( 8 ευρώ νομίζω δε το αγοράζω καθε μήνα (για την ακριβεια εχω πολλους μηνες να το αγοράσω ) γιατί είναι ακριβό αλλά είναι αρκετά καλό :(
βασικά δεν αξιζει :( (είναι πολυ μικρό για 8 ευρώ )

ψάξε στα τορεντ σαιτ και βρες εκεί τευχη :) :) :) στα αμερικανικα

(βασικα εγώ αυτό κάνω τώρα οπια και το βάζω στο ipad και τα διαβάζω) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
www.physicsforums.com

και ψαξε στο google "not even wrong"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η Κβαντική Μηχανική σε νέες περιπέτειες...

----------------------
Νέο παγκόσμιο ρεκόρ κβαντικής τηλεμεταφοράς
Το προηγούμενο ρεκόρ είχε επιτευχθεί πριν μερικούς μήνες.






Φυσικοί από την Αυστρία και τον Καναδά κατάφεραν να πραγματοποιήσουν κβαντική τηλεμεταφορά στην απόσταση - ρεκόρ των 143 χιλιομέτρων. Το επίτευγμα αποτελεί ένα σημαντικό βήμα, μεταξύ άλλων, για την μελλοντική υλοποίηση των δορυφορικών κβαντικών τηλεπικοινωνιών. Το προηγούμενο ρεκόρ, που είχε επιτευχθεί πριν από λίγους μήνες από Κινέζους ερευνητές, ήταν 97 χλμ.

Οι επιστήμονες του πανεπιστημίου της Βιέννης, της Αυστριακής Ακαδημίας Επιστημών και του πανεπιστημίου του Γουότερλου, μ’ επικεφαλής τον Άντον Τσάιλινγκερ, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό «Nature», πέτυχαν να μεταφέρουν κβαντικές καταστάσεις ανάμεσα σε δύο Κανάρια νησιά, τη Λα Πάλμα και την Τενερίφη, που απέχουν πάνω από 143 χλμ.
Βασικός στόχος διαφόρων επιστημονικών ομάδων στον κόσμο είναι να αξιοποιήσουν την κβαντομηχανική για την ανταλλαγή δεδομένων σε μεγάλες αποστάσεις, με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και ταχύτητα από τη σημερινή. Στην ουσία αποσκοπούν στη δημιουργία του «κβαντικού διαδικτύου», όπου η κβαντική τηλεμεταφορά θα αποτελεί βασικό πρωτόκολλο για την μετάδοση πληροφοριών μεταξύ των κβαντικών υπολογιστών.

Σ’ ένα πείραμα κβαντικής τηλεμεταφοράς, κβαντικές καταστάσεις (αλλά όχι ύλη) ανταλλάσσονται ανάμεσα σε δύο μέρη, ακόμα και στην περίπτωση που η τοποθεσία του παραλήπτη δεν είναι γνωστή. Σωματίδια (φωτόνια) που περιέχουν κωδικοποιημένες τις κβαντικές καταστάσεις, μεταδίδονται αξιόπιστα σε μεγάλες αποστάσεις, χωρίς οι καταστάσεις αυτές να διαταράσσονται.
Στην περίπτωση του νέου αυστριακού πειράματος, τα φωτόνια έπρεπε να διασχίσουν, χωρίς την χρήση καλωδίων οπτικών ινών, την ταραγμένη ατμόσφαιρα που υπήρχε ανάμεσα στα δύο Κανάρια νησιά. Όπως είπε ο Τσάιλινγκερ, «το πείραμά μας δείχνει πόσο ώριμες είναι πλέον οι κβαντικές τεχνολογίες σήμερα και πόσο χρήσιμες πρακτικές εφαρμογές μπορούν να έχουν. Το επόμενο βήμα είναι η δορυφορική κβαντική τηλεμεταφορά, που θα επιτρέψει τις κβαντικές επικοινωνίες σε παγκόσμια κλίμακα. Έχουμε ήδη κάνει μεγάλη πρόοδο προς αυτή την κατεύθυνση και, σε συνεργασία με την Κινεζική Ακαδημία Επιστημών, θα εγκαινιάσουμε μία κβαντική δορυφορική αποστολή».

Τα μελλοντικά πειράματα θα έχουν ως στόχο την κβαντική τηλεμεταφορά σημάτων μεταξύ της Γης και δορυφόρων ή από τον ένα δορυφόρο στον άλλο. Το κβαντικό σήμα θα πρέπει να διατρέξει ακόμα μεγαλύτερη απόσταση σε σχέση με τα 143 χλμ. των δύο Καναρίων νησιών (οι δορυφόροι χαμηλής τροχιάς κινούνται σε ύψος 200 έως 1.200 χλμ. από τη Γη), από την άλλη όμως το σήμα θα μπορεί να ταξιδέψει πιο εύκολα, καθώς η ατμόσφαιρα είναι πιο αραιή σε αυτό το υψόμετρο.​
-----------------------------


πηγή: kathimerini.gr
(https://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_06/09/2012_459942)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
τελεια, αντε τωρα να το κανουμε για ΤΕΣΣΕΡΑ φωτονια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://www.antinews.gr/ANTIMAGAZINE/oi-antres-den-tha-eksafanistoun-kai-episimos/
<Υπάρχει ένας νέος λόγος για να σεβαστούμε το μικροσκοπικό αρσενικό χρωμόσωμα Ψ...Εκτός από τον γνωστό, εδώ και καιρό, ρόλο του στο να αντιστρέφει την προεπιλεγμένη κατάσταση του θηλυκού, το χρωμόσωμα Ψ περιέχει γονίδια που απαιτούνται για την εν γένει λειτουργία του γονιδιώματος, σύμφωνα με δύο νέες έρευνες της εξελικτικής ιστορίας του. Τα γονίδια αυτά μπορεί να αντιπροσωπεύουν μια θεμελιώδη διαφορά στο πώς τα κύτταρα στο σώμα των ανδρών και των γυναικών διαβάζουν τις πληροφορίες στα γονιδιώματά τους .
Όταν οι ερευνητές ήταν για πρώτη φορά σε θέση να αναλύσουν το γενετικό περιεχόμενο του χρωμοσώματος Ψ, διαπίστωσαν ότι είχε εξαλείψει εκατοντάδες γονίδια στην πάροδο του χρόνου, εξηγώντας γιατί ήταν τόσο πολύ μικρότερο από το σύντροφό του, το χρωμόσωμα Χ. Όλα τα κύτταρα στο σώμα ενός ανθρώπου έχουν ένα Χ και ένα Ψ χρωμόσωμα. ΟιγυναίκεςέχουνδύοΧχρωμοσώματα.
Η διαπίστωση αυτή προκάλεσε μεγάλη ανησυχία. Το Ψ είχε απομείνει με τόσο λίγα γονίδια, που προς στιγμήν φάνηκε πιθανόν να εξαφανιστεί. Αλλά μια ανάλυση του 2012 έδειξε ότι το Ψ χρωμόσωμα του πιθήκου ρέζους είχε ουσιαστικά τον ίδιο αριθμό γονιδίων με το ανθρώπινο Ψ. Αυτό σήμαινε ότι το Ψ είχε σταθεροποιηθεί και έπαψε να χάνει γονίδια τα τελευταία 25 εκατομμύρια χρόνια, το διάστημα που τα δύο είδη χωρίστηκαν από έναν κοινό πρόγονο.
Δύο νέες έρευνες έχουν πλέον ανακατασκευάσει το πλήρες ιστορικό του χρωμοσώματος Ψ, από την εξελικτική καταγωγή του. Η μία ερευνητική ομάδα είχε επικεφαλής τους Daniel W. Bellott και David C. Page του Ινστιτούτου Whitehead στο Cambridge της Μασαχουσέτης και η άλλη τους Diego Cortez και Henrik Kaessmann του Πανεπιστημίου της Λωζάνης στην Ελβετία. ΤαευρήματάτουςδημοσιεύθηκαντηνΤετάρτηστοπεριοδικό Nature .
Κατά τα τελευταία 12 χρόνια, με τη βοήθεια των κέντρων αλληλουχίας του γονιδιώματος στο Πανεπιστήμιο Ουάσιγκτον στο Σεντ Λούις και το Baylor College of Medicine στο Χιούστον, η ομάδα του δρ Page αποκωδικοποίησε την αλληλουχία του DNA του χρωμοσώματος Ψ σε οκτώ θηλαστικά, όπως ο πίθηκος ρέζους και ο άνθρωπος. Το χρωμόσωμα Ψ είναι τόσο δύσκολο να αποκωδικοποιηθεί που πολλές πρώτες εκδοχές της αλληλουχίας του ανθρώπινου γονιδιώματος το παρέλειψαν. Η ομάδα του δρ Kaessmann, από την άλλη πλευρά, επινόησε μια γρήγορη μέθοδο «αλιείας» από τα γονίδια του χρωμοσώματος Ψ με απλή σύγκριση του Χ και Ψ DNA διαφόρων ειδών και με την παραδοχή ότι οι γενετικές αλληλουχίες που δεν ταιριάζουν στο X θα πρέπει να προέρχονται από το Ψ.
Ο δρ Kaessmann υπολογίζει ότι το χρωμόσωμα Ψ προέρχεται από 181 εκατομμύρια χρόνια πριν, όταν η πάπια πλατύπους αποσπάστηκε από άλλα θηλαστικά, πριν το κάνουν τα μαρσιποφόρα. Σε ορισμένα ερπετά, το φύλο καθορίζεται από τη θερμοκρασία στην οποία επωάζει το αυγό. Ο γενετικός έλεγχος πάνω στο φύλο πιθανώς άρχισε όταν ένα γονίδιο σε ένα από τα χρωμοσώματα Χ, το SOX3, μετατράπηκε στο SRY, το γονίδιο που καθορίζει το αρσενικό, και έτσι το χρωμόσωμα Ψ τέθηκε σε λειτουργία. Μέχρι αυτή τη στιγμή, οι προκάτοχοι του Χ και Ψ ήταν ένα ισότιμο ζεύγος χρωμοσωμάτων, ακριβώς όπως οποιοδήποτε άλλο. Οι άνθρωποι έχουν 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων, με ένα μέλος κάθε ζευγαριού να κληρονομείται από τον κάθε γονέα. Οι άνθρωποι με ένα ζεύγος XX από τα 23 είναι γυναίκες. Εκείνοι με ένα ζεύγος XΨ είναι άνδρες.
Πριν από την παραγωγή ωαρίων και σπερματοζωαρίων, τα 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων μπαίνουν στη σειρά και χρωμόσωμα ανταλλάζει κομμάτια DNA με το σύντροφό του, μια διαδικασία γνωστή ως ανασυνδυασμός. Ο ανασυνδυασμός δημιουργεί νέες συστοιχίες DNA που κρατούν τα γονίδια προσαρμοσμένα στο περιβάλλον.
Η ανθεκτικότητα του γονιδίου Ψ οφείλεται σε ένα πυρήνα- οχυρό 12 ρυθμιστικών γονιδίων, τα οποία δεν σχετίζονται με τον καθορισμό του φύλου, ούτε με την ανάπτυξη των ανδρικών γεννητικών οργάνων και του σπέρματος, αλλά με την ομαλή λειτουργία πολλών άλλων κυττάρων και ιστών του ανθρώπινου σώματος. Αυτό σημαίνει ότι το Ψ παίζει ρόλο - κλειδί στην επιβίωση του είδους μας και έτσι η διατήρηση των γονιδίων που του έχουν απομείνει, ευνοείται από την εξέλιξη. Καθώς το Ψ εμφανίζει σταθερότητα σε διαφορετικά είδη θηλαστικών, θεωρείται απίθανη η τελική εξαφάνισή του στους ανθρώπους.
Οι επιστήμονες τονίζουν ότι η νέα έρευνα έχει σημαντικές προεκτάσεις και στο πεδίο της ιατρικής, καθώς τα αρσενικά κύτταρα και τα θηλυκά είναι παρόμοια αλλά βιολογικά διαφορετικά, κάτι που πιθανότατα εξηγεί γιατί άνδρες και γυναίκες δεν είναι εξίσου ευάλωτοι σε διάφορες ασθένειες.
https://www.nytimes.com/2014/04/24/science/researchers-see-new-importance-for-y-chromosome.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ανακαλύφθηκαν βαρυτικά κύματα έπειτα από έναν αιώνα από την θεωρία του Αϊνστάιν!!
Τελικά ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του αυτός ο άνθρωπος!!! Μπράβο στους επιστήμονες που ανακάλυψαν ότι τελικά υπάρχουν και βαρυτικά κύματα -(κάπου λέει το άρθρο ότι πλέον θα δημιουργηθεί και η βαρυτική φυσική ως ένας νέος κλάδος φυσικής!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Η πειραματική ανακάλυψη των βαρυσικών κυμάτων είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό πείραμα,είναι κάτι παραπάνω από την επιβεβαίωση ή την απόρριψη μιας θεωρίας,είναι κάτι παραπάνω από την επιβεβαίωση ενος ανθρώπου.
Είναι το μεγαλείο της ανθρώπινης νόησης,αποδείχτηκε για ακόμη μία φορά ότι η ανθρώπινη σκέψη και φαντασία δεν έχουν όρια.Ένας γίγαντας της επιστήμης βγήκε αληθινός μετά από 100 χρόνια,είναι ανάμεσά μαςμε τις ιδέες του και τις θεωρίες του οι οποίες όχι μόνο παραμένουν αναλλοίωτες στον χωροχρόνο αλλά γνωρίζουν και τεράστια επιτυχία.Αυτό είναι το μεγαλείο της φυσικής(και των επιστημών γενικότερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top