Αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη εξαιτίας bullying

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@sophie_96 μια μικρή διόρθωση. δεν έγραψε κάποιος στο προφίλ θύτη αυτό που είπες. συγκεντρώθηκαν οι καλοί του φίλοι και έγραψαν ολοι μαζί ένα κείμενο και το δημοσίευσαν στις σελίδες τους στο fb κ αλλού. που μεταξύ άλλων έλεγε και "είσαι υπερήφανος που οδήγησες ένα παιδί να πιστεύει ότι η μόνη λύση είναι η αυτοκτονία". πολύ πιθανόν να το στείλαν κ στους θύτες. με έχει προβληματίσει αυτό το κομμάτι, όπως κ άλλα στην υπόθεση. και μόνο το γεγονός ότι το παιδί είχε τόσους φίλους, και οι πληροφορίες από το παρτυ, πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@sophie_96 μια μικρή διόρθωση. δεν έγραψε κάποιος στο προφίλ θύτη αυτό που είπες. συγκεντρώθηκαν οι καλοί του φίλοι και έγραψαν ολοι μαζί ένα κείμενο και το δημοσίευσαν στις σελίδες τους στο fb κ αλλού. που μεταξύ άλλων έλεγε και "είσαι υπερήφανος που οδήγησες ένα παιδί να πιστεύει ότι η μόνη λύση είναι η αυτοκτονία". πολύ πιθανόν να το στείλαν κ στους θύτες. με έχει προβληματίσει αυτό το κομμάτι, όπως κ άλλα στην υπόθεση. και μόνο το γεγονός ότι το παιδί είχε τόσους φίλους, και οι πληροφορίες από το παρτυ, πολλά.

Ναι δεν ήμουν σίγουρη 100% για αυτό είπα από ότι κατάλαβα .. :redface: , λογικά αν ήξεραν θα το έστειλαν , αλλά για να έγραψαν ένα τέτοιο κείμενο προφανώς είναι αποδεικτικό στοιχείο ότι υπάρχει Bullying αλλιώς δεν θα έγραφαν κάτι τέτοιο. Τι σε προβληματίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μα συγκρίνεις έναν εγκληματία πιθανόν ψυχικά άρρωστο άνθρωπο με έναν έφηβο καθ' όλα φυσιολογικό άνθρωπο; :hmm::worry:


Συγκρινω με τον οποιονδηποτε. Η κοινωνια ειναι μια ζούγκλα που κάποιες φορές έχει πολυ δυσκολες καταστάσεις. Πρέπει να εισαι προετοιμασμενος αν χρειαστει να προστατεψεις τον εαυτο σου. Ειτε με αυτοάμυνα αν ειναι πολυ επειγον ειτε με δικηγορους.


Και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ειστε αρνητικοι με το να κάνει μηνυση ένας γονεας επειδη του έδειραν το παιδι του ετσι και αλλιως το σχολειο δεν θα ασχοληθει θα κοιτάξει να κρατησει μέσες αποστάσεις για πολλους λογους. Εσυ ομως δεν πρέπει να τους φοβισεις να μην ξαναπλησιάσουν. Θα το ξανακάνουν αν δεν κάνεις κάτι. Ειναι σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το κείμενο που ανέρτησαν οι συμμαθητές του 14χρόνου

Συγκλονίζει το κείμενο των φίλων του 15χρονου, που αυτοκτόνησε, προς τους ηθικούς αυτουργούς: «Είσαι περήφανος που εξαιτίας του κόμπλεξ σου χάθηκε μια ζωή;»
Κείμενο- «γροθιά» φίλων του 15χρονου αυτόχειρα κατά των ηθικών αυτουργών – «Είσαι περήφανος που του στέρησες το μέλλον;»
Σάλος στα Social Media και μηνύματα κατά του bullying
Αισθήματα οργής και αγανάκτησης για τους ηθικούς αυτουργούς γεννά η υπόθεση του 15χρονου αγοριού που έβαλε τέλος στη ζωή του στην Αργυρούπολη, αδυνατώντας να αντέξει το bullying που δεχόταν από συμμαθητές του.

Οι πιο στενοί φίλοι και φίλες του ανήλικου αγοριού έγραψαν ένα κοινό κείμενο και το δημοσιοποίησαν στους λογαριασμούς τους στα social media. Απευθυνόμενοι προσωπικά σε κάθε έναν από εκείνους που έκαναν bullying στον 15χρονο, και τον έφτασαν σύμφωνα με την επιστολή του αυτόχειρα, στο απονενοημένο διάβημα, τον θέτουν προ των ευθυνών του.

«Είσαι περήφανος; Είσαι περήφανος που κατάφερες να αναγκάσεις ένα παιδί να νιώσει ότι η μόνη λύση είναι η αυτοκτονία; Είσαι περήφανος που εξαιτίας του κόμπλεξ σου χάθηκε μια ζωή; Είσαι περήφανος που στέρησες ένα μέλος μιας οικογένειας, έναν αδελφό και έναν φίλο; Είσαι περήφανος που σκότωσες έναν 15χρονο με όνειρα και στόχους, όπως όλοι μας; Είσαι περήφανος που του στέρησες το μέλλον και στέρησες ένα κομμάτι της ζωής όλων μας;» γράφουν οι φίλοι του 15χρονου.

«Ορίστε, τώρα πια πάει.. Πως νιώθεις… Για πες… Έφυγε το κόμπλεξ σου ή ακόμα. Για πες τώρα μεγάλε αν έχει την μπέσα και τα α.. που τον κορόιδευες, είσαι ευχαριστημένος. Τον κατέστρεψες και μας κατέστρεψες. Του στέρησες την ζωή, τους στόχους, το μέλλον και πολλά άλλα. Και εμάς μας στέρησες έναν φίλο που ήταν πάντα εκεί για εμάς και νοιαζόταν για τους φίλους του και την οικογένειά του. Κατάφερες λοιπόν να τον κάνεις να νομίζει ότι η μόνη λύση και ο μόνος τρόπος είναι η αυτοκτονία. Γιατί να το κάνετε αυτό; Δώστε μου έναν γ… λόγο. Άξιζε εξαιτίας του κόμπλεξ και της ανωριμότητάς σου να πεθάνει. Όμως σωστά τώρα ξαφνικά θυμήθηκες ότι αυτό το άτομο έχει καρδιά. Ξέχασες ακόμα ότι εκτός από ψυχή, έχει και γ… αισθήματα. Και πονούσε. Πονούσε πολύ… Όμως εσύ ως μ… και ως μ… τον έγραψες και τον άφησες να καταστραφεί. Έπρεπε να τον οδηγήσεις σε αυτό το σημείο πια για να καταλάβεις ότι ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΝΑΝΕ», προσθέτουν οι φίλοι του.

«Όσο τώρα για το παιδί το μόνο που έχω να πω είναι ότι πάντα θα υπάρχει ένα κομμάτι του στην καρδιά μας. Ήταν ότι πιο τραγικό μπορούσε να συμβεί και δεν έχω λόγια. Απλά τώρα ήρθε να στιγμή να πάρουμε δραστικά μέτρα και να μην αφήσουμε κανένα άλλο παιδί να καταλήξει έτσι. Όταν είσαι στο αδιέξοδο μίλα. Μίλα σε οποιονδήποτε είτε αυτό είναι η αστυνομία, είτε οι φίλοι είτε οι γονείς. Πραγματικά ήσουν από τα καλύτερα παιδιά που ξέρω. Θα μου λείψεις και θα δεν θα σε ξεχάσω ποτέ. Και πραγματικά τίποτα δεν θα είναι το ίδιο μετά από αυτό που έγινε σήμερα. Αναπαύσου εν ειρήνη. Και μακάρι να βρεις στον παράδεισο την ηρεμία και την γαλήνη που δεν βρήκες εδώ. Σε αγαπάμε και θα σε αγαπάμε για πάντα. Μακάρι να μην είχε τελειώσει έτσι. Τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο», καταλήγουν.
ΠΗΓΗ




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Πωωωω είναι τραγικό Γιάννη, ανατριχιαστικό οι στιγμές χαρές να καταλήξουν μετά από λίγες ώρες, σε στιγμές θρήνου και λύπης .....

Αλλά το παιδί γιατί δεν μίλησε; Δεν ήθελε όντως να δώσει δικαιώματα ή λόγω κλειστού χαρακτήρα, ή δεν του πρόσφεραν στο σχολείο ή στην οικογένεια, ένα εμπιστευτικό περιβάλλον προκειμένου να μιλήσει; :/:

Η οικογένεια χαμπάρι δεν πήρε τίποτα πάραυτα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πωωωω είναι τραγικό Γιάννη, ανατριχιαστικό οι στιγμές χαρές να καταλήξουν σε στιγμές θρήνου και λύπης .....

Αλλά το παιδί γιατί δεν μίλησε; Δεν ήθελε όντως να δώσει δικαιώματα ή λόγω κλειστού χαρακτήρα, ή δεν του πρόσφεραν στο σχολείο ή στην οικογένεια ένα εμπιστευτικό περιβάλλον προκειμένου να μιλήσει; :/:

Η οικογένεια χαμπάρι δεν πήρε τίποτα πάραυτα; :(

Τι να πω, δεν ξέρω πραγματικά. Κρίμα το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τι να πω, δεν ξέρω πραγματικά. Κρίμα το παιδί.

είναι πολύ άδικο, πολύ άδικο εξαιτίας μερικών που δεν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω !
Αναρωτιέμαι τώρα πως θα αισθάνονται τώρα ...
(εάν βέβαια ποτέ αισθάνονταν και κάτι, γιατί ΔΕΝ είχαν συναισθήματα -συγγνώμη ήταν σκληρό αυτό αλλά - .... - :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε λογικά θα το έχουν μεγάλο βάρος στη συνείδηση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ε λογικά θα το έχουν μεγάλο βάρος στη συνείδηση τους.

Η ζωή δεν γυρίζει πίσω όμως όσο και να το έχουν βάρος -αν το έχουν βάρος- τόσο οι θύτες όσο και οι άλλοι που έβλεπαν αλλά δεν μιλούσαν .... Πφφφφ τι να πω ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μιλάμε για ένα πάρτι ΔΕΚΑΤΕΤΡΑΧΡΟΝΩΝ. Οχι φοιτητών με αλκοόλ και ναρκωτικά. (υποθέτω).
αναρωτιέμαι αν θα γίνουν τοξικολογικές. κ αν θα είχε κάποια αξία η περίπτωση που δεν ήταν κ τόσο αθώο πάρτυ. κάποιες σελίδες λένε ότι δεν συμμετείχαν οι υποτιθέμενοι bullers κ άλλες λένε ότι μπορεί κ να του έγινε bullying εκείνο το βράδυ. επίσης υποψιάζομαι ότι θα πάρει πολιτικές προεκτάσεις το θέμα, ακούγεται ήδη από κάποιους ότι οι φερόμενοι ως bullers είναι ομάδα αλλοδαπών που δρούσε στην περιοχή καιρό. ας ελπίσουμε να μην πάρει άλλη τροπή το θέμα.. πιστεύω τις επόμενες μέρες να δούμε περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Να υπαρξει παραδειγματικη τιμωρια σε αυτα τα μιασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
αναρωτιέμαι αν θα γίνουν τοξικολογικές. κ αν θα είχε κάποια αξία η περίπτωση που δεν ήταν κ τόσο αθώο πάρτυ. κάποιες σελίδες λένε ότι δεν συμμετείχαν οι υποτιθέμενοι bullers κ άλλες λένε ότι μπορεί κ να του έγινε bullying εκείνο το βράδυ. πιστεύω τις επόμενες μέρες να δούμε περισσότερες πληροφορίες.

Εγώ αναρωτιέμαι αν όντως στο πάρτυ δεν υπήρχαν bullers ή εάν όντως δεν υπήρχαν στο πάρτυ εάν έλαβε απειλητικά μηνύματα όπως λέγεται στο κινητό, στο νετ και γενικότερα απειλητικά μηνύματα :( ... !

Βέβαια σκέφτομαι ένα σενάριο που παίζει να υπάρχει που να έχει σχέση με το πάρτυ :/: ....!

ότι και να κάνουμε σε αυτά τα παιδιά (θύτες) και όσο βάρος εάν έχουν ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ, (σκληρό ..)
Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ, ΧΑΘΗΚΕ ΕΝΑΣ 14 ΧΡΟΝΟΣ ...

Γενικά παιδιά ΜΙΛΑΤΕ ..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πραγματικά κρίμα γιατί χάθηκε εντελώς άδικα μια ζωή. Τώρα όσον αφορά το ότι δεν πρόσεξαν κάτι οι καθηγητές δεν φταίνε τα μαθήματα ψυχολογίας. Σκεφτείτε ενας καθηγητής βλέπει τον κάθε μαθητή για περίπου 3 40λεπτα την βδομάδα και ο κάθε καθηγητής έχει γύρω στους 100-140 μαθητές καθε χρόνο για να μην αναφερθώ για αυτούς που δουλεύουν σε 2 σχολεία. Ο καθηγητής λοιπόν αν δεν είχε ΤΎΧΕΙ να δει κάποιο περιστατικό ή κάτι περίεργο πως θα καταλάβαινε ότι κάτι παει στραβά με το συγκεκριμένο παιδι; Αν δεν γινόταν μάρτυρας σε κάποιο περιστατικό bullying εναντίον του παιδιού μπορεί ενας καθηγητής σε 120 λεπτά να ψυχολογησει 100 παιδιά; Απ'την άλλη ούτε η ίδια του η οικογένειά δεν είχε καταλάβει κάτι και πραγματικά δεν τους αδικώ. Όταν βλέπεις ότι το παιδί σου βγαίνει, ότι πάει σε πάρτυ, ότι έχει παρέες και δεν δείχνει κάποια περίεργη συμπεριφορά πως είναι δυνατόν να καταλάβεις ότι κατι περνάει; Πολλοί άνθρωποι μπορούν να κρατάν μέσα τους τα συναισθήματα τους. Όταν είναι στενοχωρημένοι δεν τους νοιάζει να δείξουν ότι είναι στενοχωρημένοι και ούτε τους βγαίνει κλάμα απόγνωση ή κάτι τέτοιο.Εμενα περισσότερο με παραξενεύει που η φίλη του δεν είχε καταλάβει τίποτα. Από ότι φαίνεται περνούσαν παρά πολυ χρόνο μαζί όποτε αυτή ήταν το πιο κοντινό του πρόσωπο. Αλλά ακόμα και αυτή δεν είχε καταλάβει που είχε φτάσει αυτό το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πραγματικά κρίμα γιατί χάθηκε εντελώς άδικα μια ζωή. Τώρα όσον αφορά το ότι δεν πρόσεξαν κάτι οι καθηγητές δεν φταίνε τα μαθήματα ψυχολογίας. Σκεφτείτε ενας καθηγητής βλέπει τον κάθε μαθητή για περίπου 3 40λεπτα την βδομάδα και ο κάθε καθηγητής έχει γύρω στους 100-140 μαθητές καθε χρόνο για να μην αναφερθώ για αυτούς που δουλεύουν σε 2 σχολεία. Ο καθηγητής λοιπόν αν δεν είχε ΤΎΧΕΙ να δει κάποιο περιστατικό ή κάτι περίεργο πως θα καταλάβαινε ότι κάτι παει στραβά με το συγκεκριμένο παιδι; Αν δεν γινόταν μάρτυρας σε κάποιο περιστατικό bullying εναντίον του παιδιού μπορεί ενας καθηγητής σε 120 λεπτά να ψυχολογησει 100 παιδιά;

Πίστεψε με, εάν κάποιος καθηγητής θέλει μπορεί μέσα από την καθημερινότητά του να προσέξει αλλαγές στην συμπεριφορά των παιδιών τόσο προς τους συμμαθητές τους όσο και προς τον ίδιο τους τον εαυτό. Εάν ένα παιδί του 18 που ήταν εξωστρεφές, διάβαζε χαρά θεού κλπ μετά πέφτει η απόδοσή του ραγδαία, κλείνεται απομονώνεται εκδηλώνει επιθετική συμπεριφορά μπορεί να το διακρίνει ο καθηγητής και εάν ο ίδιος αγαπάει την δουλειά του να το προσεγγίσει. Πιστεύω πως οι περισσότεροι καθηγητές διαμορφώνουν την εικόνα μας και ξέρουν πως κινούμαστε και πως συμπεριφερόμαστε. Θεωρώ ακόμα αν ένας στους 100, ή έστω και 2-3 αλλάξουν συμπεριφορά και στάση ζωής που να είναι φανερή στο σχολικό χώρο και προκαλεί προβληματισμό ο καθηγητής μπορεί να δει τι συμβαίνει και να μιλήσει στο παιδί ή στους γονείς του. Απλά δυστυχώς οι περισσότεροι είναι αδιάφοροι.

Στο δημοτικό τετάρτη τάξη και μετά επειδή άλλαξα σχολείο ήμασταν 19 παιδιά και η δασκάλα είχε μόνο το τμήμα μας. Είχα πέσει θύμα ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΥ ΒULLYING το έβλεπε και απλά αδιαφορούσε και στην μάνα μου απάντησε να με κλείσουν σε ένα δωμάτιο και να κλαίω (απάντηση σοβαρής δασκάλας) ... !

Με αυτήν την λογική, φταίει το παιδί που δεν μίλησε ΜΟΝΟ; Ή κάποιοι καθηγητές και δάσκαλοι δεν προννόησαν και δεν προννούν προτού εκδηλωθεί φαινόμενο σχολικής βίας να πάρουν μέτρα ώστε να τα προλάβουν; Που δεν δημιουργούν ένα εμπιστευτικό περιβάλλον προς το μαθητή ώστε να εκφράσει τις ανησυχίες του και να μην βλέπει τον καθηγητή ως ένα μπαμπούλα που θα τον κρίνει; Γιατί φοβόμαστε να αποδώσουμε ευθύνες; Γιατί να μην αποδεχτούμε τι συμβαίνει γύρω μας;
Γιατί να δικαιολογούμε καταστάσεις;

Με το να ακολουθούμε μία τέτοια στάση και να λέμε ότι δεν φταίνε οι καθηγητές πχ, δίνουμε πάτημα στους θύτες που αντιλαμβάνονται ότι οκ ο καθηγητής έχει τόσα παιδιά σιγά μην προσέξει εμένα ή δώσει σημασία σε εμένα που θέλω να εκφοβίσω κάποιον και ως κατά προέκταση σιγά μην καταλάβει ότι η Μαρία πχ είναι στεναχωρημένη και κλεισμένη στον εαυτό της επειδή εγώ της ασκώ σχολική βία. Δεν πάει έτσι!

Στα διαλείμματα βλέπουν οι δάσκαλοι τι γίνεται χαζοί δεν είναι αλλά δεν αντιδρούν. Γιατί βλέπεις στο σχολείο μου μερικοί νταήδες πηγαίνανε δώρα στους καθηγητές διαρκώς ή βάφανε τα σπίτια οι γονείς αυτών στους δασκάλους ΤΣΑΜΠΕ (δωρεάν) για ένα βαθμό για να τα έχουν από κοντά ανεξάρτητα αν ασκούσαν βία σε εμένα ή σε κάποιο άλλο παιδί ....

Οπότε για εμένα το ότι έχει πολλά παιδιά κάποιος είναι μία φθηνή δικαιολογία για να μην παραδεχτεί ότι δεν ενέργησε όπως θα έπρεπε ή να μην παραδεχτεί ότι στο σχολείο γινόταν bullying ώστε να μην χαλάσει το επαγγελματικό του προφίλ και η εικόνα του σχολείου του.

Επίσης η γνωστή καραμέλα καθηγητών σε αντικειμενικά περιστατικά bullying του έλα μωέ πλάκα κάνει πήγαινε παίξε μαζί του, χωρίς να έχουν ιδέα, μέχρι ο Δημήτρης πχ να κρεμαστεί, να πηδήξει από την ταράτσα να πάρει φάρμακα κλπ κλπ. Και μετά οι καθηγητές τι θα πουν; Δεν είδα δεν ήξερα δεν κατάλαβα.... Θέλω να καταλήξω ότι από όποια και περίπτωση να το πάρεις οι καθηγητές ΦΤΑΙΝΕ είτε άμεσα είτε έμμεσα ...

Λίγοι είναι αυτοί οι παιδαγωγοί που ενδιαφέρονται πρώτα για το παιδί ως άνθρωπο, παιδί ως ψυχή και μετά απλά ως ένα σφουγγάρι γνώσεων που κυνηγά τον βαθμό. Συγγνώμη που γράφω έτσι, αλλά η σχολική μου εμπειρία αυτό μου έχει δώσει να αντιληφθώ !! Φυσικά φταίνε κατά ένα μέρος και τα σεμινάρια παιδαγωγικής κατάρτισης που δεν γίνονται και πάλι οι καθηγητές που τα θεωρούν άχρηστα ...!!

Ένας καθηγητής σωστός θα προλάβει το ατύχημα πριν γίνει !!

Μην τους δικαιολογούμε λοιπόν τόσο πολύ !!!

Απ'την άλλη ούτε η ίδια του η οικογένειά δεν είχε καταλάβει κάτι και πραγματικά δεν τους αδικώ. Όταν βλέπεις ότι το παιδί σου βγαίνει, ότι πάει σε πάρτυ, ότι έχει παρέες και δεν δείχνει κάποια περίεργη συμπεριφορά πως είναι δυνατόν να καταλάβεις ότι κατι περνάει; Πολλοί άνθρωποι μπορούν να κρατάν μέσα τους τα συναισθήματα τους. Όταν είναι στενοχωρημένοι δεν τους νοιάζει να δείξουν ότι είναι στενοχωρημένοι και ούτε τους βγαίνει κλάμα απόγνωση ή κάτι τέτοιο.Εμενα περισσότερο με παραξενεύει που η φίλη του δεν είχε καταλάβει τίποτα. Από ότι φαίνεται περνούσαν παρά πολυ χρόνο μαζί όποτε αυτή ήταν το πιο κοντινό του πρόσωπο. Αλλά ακόμα και αυτή δεν είχε καταλάβει που είχε φτάσει αυτό το παιδί.

Όταν ο γονέας είναι μακριά από το παιδί φυσικό είναι να μην αντιληφθεί και να μην πάρει χαμπάρι τίποτα, και πόσο μάλλον όταν ο ίδιος δεν έχει δημιουργήσει υποστηρικτικό περιβάλλον για το ίδιο του παιδί, ώστε να ενθαρρύνεται να μιλάει και κλπ κλπ. Ναι συμφωνώ ότι τα κρατάν μέσα τους ή τα συγκαλύπτουν όπως έχω δηλώσει εξαρχής σε προηγούμενα ποστ ...ισχύει αλλά όταν τα παιδιά εκδηλώνουν αρνητική συμπεριφορά πάντα δικαιολογούμε ότι είναι ευαίσθητη ηλικία του ναι πολλές φορές η εφηβεία συνάδει με καταθλιπτικά συμπτώματα αλλά άλλες περιπτώσεις είναι βία στο σχολείο και άλλες βία και εφηβική ζωή μαζί.

Για το συγκεκριμένο περιστατικό σκέφτομαι το σενάριο μήπως τον ανάγκασαν να πάει στο πάρτυ για ένα λόγο και να υπήρχαν νταήδες αλλά να μην έχει αποκαλυφθεί ακόμα ένας εξαναγκασμός, γιατί μπορεί να μην πήγαινε πουθενά το παιδί. Όντως η φίλη του μου προκαλεί και εμένα εντύπωση γιατί εάν έβλεπε επεισόδια bullying έπρεπε να είχε μιλήσει στους γονείς του, σε κάποιον καθηγητή εάν δεν το είχε κάνει!! Και δεν ξέρω όντως κατά πόσο αυτή η φίλη του ξέρει και άλλα πράγματα ή κατά πόσο εμπλέκεται στην υπόθεση εκφοβισμού με άλλο "ρόλο".

Και σε ρωτάω εσένα, ποιος στα αλήθεια φταίει για το bullying που οδηγεί τους μαθητές σε αυτοκτονίες σε συνδυασμό πες και με άλλα προβλήματα ηλικίας ή ψυχολογικά ; ??

Ο Κανένας ή ΜΟΝΟ ένας αδύναμος χαρακτήρας ενός παιδιού, που δεν μίλησε, δεν έδρασε επειδή ΔΕΝ είχε εμπιστευτικό περιβάλλον; Ή θέλουν όλα τα παιδιά που δεν μιλάνε, αντιδράν να το παίξουν "ήρωες" ότι μπορούν να τα λύσουν όλα μόνα τους και στο τέλος να βάζουν τέλος στην ζωή τους ή να ζουν την υπόλοιπη ζωή τους με κατάθλιψη ; Θέλουν τα ίδια;; ΌΧΙ θα απαντήσω τους αναγκάζει το περιβάλλον τους!

Αυτά, φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Στην ολη υποθεση κατι που δεν μου κολλαει καθολου,ολα τα δεδομενα ειναι μεταξυ τους αντιφατικα και οι αντιδρασεις δεν ειναι λογικες.Πρεπει να ανακριθουν ολοι :hmm::hmm: .

Κατι ακομα γιατι ειδα πιο πριν κατι σε στυλ βια στην βια,δικαστηρια κτλπ. :
Μιλαμε για παιδια 15 χρονων,δεν εχουν τις ιδιες εμπειριες και αναγκες με εναν ενηλικα ουτε εχουν ολοκληρωθει ως προσωπικοτητες για να κριθουν ως τετοιοι.Αντιθετα ολοι τους εχουν αναγκη απο ψυχολογικη βοηθεια,και οι γονεις των θυτων πρεπει να απομακρυνονται καθως κρινονται ανεπαρκης να καταλαβουν τα παιδια τους. Ακομα και εαν πραγματι υπηρξε λοιπον bullying και μαλιστα εντονο,τα παιδια ειναι πολυ μικρα για να αναλαβουν πληρως την ευθυνη των πραξεων τους,οσο και εαν ειμαστε θυμωμενοι,εγω προσωπικα σε αυτην την υποθεση βλεπω μονο θυματα,οχι θυτες και θυματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γειά σου Σάμι <3

Στην ολη υποθεση κατι που δεν μου κολλαει καθολου,ολα τα δεδομενα ειναι μεταξυ τους αντιφατικα και οι αντιδρασεις δεν ειναι λογικες.Πρεπει να ανακριθουν ολοι :hmm::hmm: .

Ποια δεδομένα εννοείς; Εγώ πάντως πιστεύω ότι αυτό το πάρτυ μόνο πάρτυ δεν ήταν και πιστεύω ότι είχε κάποια σχέση το πάρτυ στην όλη ιστορία και κακό μάλιστα :whatever: .... Δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται πολύ ύποπτο. Καλά ότι πρέπει να ανακριθούν όλοι πρέπει από παιδιά, καθηγητές, γονείς και διευθυντής κλπ κλπ!

Ακομα και εαν πραγματι υπηρξε λοιπον bullying και μαλιστα εντονο,τα παιδια ειναι πολυ μικρα για να αναλαβουν πληρως την ευθυνη των πραξεων τους,οσο και εαν ειμαστε θυμωμενοι,εγω προσωπικα σε αυτην την υποθεση βλεπω μονο θυματα,οχι θυτες και θυματα.

Bullying υπήρξε σίγουρα, με τα τελευταία δεδομένα αλλά θα συμφωνήσω στο ότι και οι θύτες είναι οι ίδιοι θύματα αρνητικών καταστάσεων που βιώνουν στο περιβάλλον τους ίσως και κόμπλεξ που έχουν οι ίδιοι μέσα τους, και προκειμένου να γίνουν και να νιώσουν μάλλον δυνατοί και ανώτεροι βγάζουν αντίστοιχη συμπεριφορά στα παιδιά!!

Υπαρχουν πολλοι επιστημονες που τις τελευταιες δεκαετιες μελετανε τον εγκεφαλο και την ανθρωπινη συμπεριφορα και εχουν συνδεθει σε θεαματικα υψηλο βαθμο οι παραβατικες συμπεριφορες με διαφορετικες περιοχες και βαθμους λειτουργιας σε σχεση με εναν "φυσιολογικο" εγκεφαλο και αρκετες φορες αυτο βασιζεται σε παιδικα τραυματα και ενα σωρο αλλους λογους. Συγγνωμη αλλα το ετος 2018 θα πρεπει πλεον τετοιες εξετασεις να μην θεωρουνται τοσο φιλοσοφικες αλλα και πρακτικες.

Τι εννοείς με το υπογραμμισμένο, δεν κατάλαβα :redface: σε ποιους επιστήμονες αναφέρεσαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γειά σου Σάμι <3



Ποια δεδομένα εννοείς; Εγώ πάντως πιστεύω ότι αυτό το πάρτυ μόνο πάρτυ δεν ήταν και πιστεύω ότι είχε κάποια σχέση το πάρτυ στην όλη ιστορία και κακό μάλιστα :whatever: .... Δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται πολύ ύποπτο. Καλά ότι πρέπει να ανακριθούν όλοι πρέπει από παιδιά, καθηγητές, γονείς και διευθυντής κλπ κλπ!



Bullying υπήρξε σίγουρα, με τα τελευταία δεδομένα αλλά θα συμφωνήσω στο ότι και οι θύτες είναι οι ίδιοι θύματα αρνητικών καταστάσεων που βιώνουν στο περιβάλλον τους ίσως και κόμπλεξ που έχουν οι ίδιοι μέσα τους, και προκειμένου να γίνουν και να νιώσουν μάλλον δυνατοί και ανώτεροι βγάζουν αντίστοιχη συμπεριφορά στα παιδιά!!



Τι εννοείς με το υπογραμμισμένο, δεν κατάλαβα :redface: σε ποιους επιστήμονες αναφέρεσαι; :P

Γεια Σοφη.
Τα παντα στην ολη υποθεση οτι εχει ακουστει μεχρι στιγμης,αλλα λενε οι μαρτυριες και τα video,αλλα περιμενεις και αλλα γινονται.Αρα λειπουν δεδομενα που αφορουν καταστασεις που ξερει μονο το θυμα και οι θυτες,και κυριως θα ελεγα το θυμα,διοτι εκεινο πηρε την σκληρη αποφαση.

Προφανως και ειναι θυματα,τους βαραινει ψυχικα,και ισως και ποινικα συντομα,μια πολυ τραγικη κατασταση και ειναι μολις 15 ετων.Ολοι εχουμε κανει λαθη σε αυτες τις ηλικιες και ισως ιδια η και χειροτερα απο αυτα που εκαναν,αλλα δεν ειχε τετοια καταληξη.Οποτε κατα μια εννοια ειναι σιγουρα και αυτοι θυματα. Τους αναγνωριζω ως θυματα επιπλεον διοτι δεν ετυχαν της δεουσας προσοχης απο τους γονεις τους,οπως ολα τα παιδια πρεπει,και επομενως τωρα απλα εχουν μια ακομα χειροτερη ζωη,διοτι εβλαψαν μια αλλη.

ΥΓ. Το μετεφερα σε αλλο thread. το υπογραμμισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια Σοφη.
Τα παντα στην ολη υποθεση οτι εχει ακουστει μεχρι στιγμης,αλλα λενε οι μαρτυριες και τα video,αλλα περιμενεις και αλλα γινονται.Αρα λειπουν δεδομενα που αφορουν καταστασεις που ξερει μονο το θυμα και οι θυτες,και κυριως θα ελεγα το θυμα,διοτι εκεινο πηρε την σκληρη αποφαση.

Κοίτα σίγουρα την ακριβή αλήθεια την ξέρει μόνο το θύμα και ίσως αυτά που έγραφε στο ημερολόγιό του και στο σημείωμα που άφησε πριν αυτοκτονήσει, σίγουρα θα βοηθήσουν. Κοίτα να σου πω την αλήθεια μία μαρτυρία λέει δεν υπήρξε bullying όλες οι άλλες λένε ότι υπήρξε και μάλιστα το κείμενο που έγραψαν το επιβεβαιώνει. Μπορεί κάποια πλευρά και μάλλον αυτή που δεν το ομολογεί μα κρύβει καταστάσεις όχι επειδή απαραίτητα ότι πήρε μέρος και εκείνη, αλλά επειδή θα φοβάται Πάντως δεν νομίζω να έγραψαν τέτοιο κείμενο και να μην υπήρξε εκφοβισμός. Βέβαια και τα παιδιά που έγραψαν το κείμενο, αφού ήξεραν γιατί δεν μιλούσαν; Εκτός αν πια όλα είναι σκηνοθετημένα και συμμετείχαν και αυτοί στο bullying. :eek: .

Προφανως και ειναι θυματα,τους βαραινει ψυχικα,και ισως και ποινικα συντομα,μια πολυ τραγικη κατασταση και ειναι μολις 15 ετων.Ολοι εχουμε κανει λαθη σε αυτες τις ηλικιες και ισως ιδια η και χειροτερα απο αυτα που εκαναν,αλλα δεν ειχε τετοια καταληξη.Οποτε κατα μια εννοια ειναι σιγουρα και αυτοι θυματα. Τους αναγνωριζω ως θυματα επιπλεον διοτι δεν ετυχαν της δεουσας προσοχης απο τους γονεις τους,οπως ολα τα παιδια πρεπει,και επομενως τωρα απλα εχουν μια ακομα χειροτερη ζωη,διοτι εβλαψαν μια αλλη.

Δεν ξέρω κατά πόσο ένα ποινικό ή ψυχικό βάρος όμως, θα αντικατατήσει την ζωή που χάθηκε και την οικογένεια που διαλύθηκε. Δεν δικαιολογώ δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα παιδιά, πόσο μάλλον τους γονείς τους . :(


ΥΓ. Το μετεφερα σε αλλο thread. το υπογραμμισμενο.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις εκεί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Δεν ξερουμε τι έγινε αλλα αργα η γρηγορα θα το μαθουμε.
Επειδη γενικα - οχι μονο εδω- διαβαζω για το ποσο πολυ φταινε οι δασκαλοι.. τι σκ@τα να κανει ενας δασκαλος, με ενα παιδι που δεν εχει μεγαλωσει με ορια, απο την ιδια του την οικογενεια?
Δεν λεω οτι ειναι ευκολο να βαλεις ορια σε ενα παιδι (εδω με τον σκυλο μου και ακομα παλευω- μην μιλησω για την ανηψια μου) αλλα ειναι το βασικο να υπαρχουν ορια.
Δουλεψα για λιγο με εφηβους πριν κατι χρονια. Ε λοιπον οτι κοπιαζα να κανω εγω μια ολοκληρη εβδομαδα, ερχοντουσαν οι γονεις και το χαλαγανε μεσα σε ενα σαββατοκυριακο. Δεν λεω οτι οι δασκαλοι δεν εχουν μεριδιο ευθυνης,αλλα τι μπορουν να καταφερουν μονοι τους?

Δεν ξερω τι θεωρειται μπουλινγκ και τι οχι, εγω μεγαλωσα ριχνοντας και τρωγοντας ξυλο, κοροιδευοντας την Χ που χε μεγαλη μυτη, ενω με κοροιδευανε που ημουν αγορικοριστο, εκανα παρεα με μια κοπελα κατα κυριο λογο επειδη ηταν απο την αλβανια και επειδη με κοροιδευαν για την δικη μου καταγωγη κτλ κτλ κτλ Θελω να πω...αυτα τα θεωρουμε μπουλινγκ? αν ναι, εχω υπαρξει και θυμα και θυτης - αν υπαρχουν πραγματικοι θυτες σε αυτα. Αλλα πιστεψτε με δεν επαθα τιποτα ουτε εγω ουτε τα αλλα τα παιδια. Η μηπως θα ηταν οντως μπουλινγκ αν αφηναμε να μας επηρεασουνε σε τετοιο βαθμο που θα μας εκαναν πραγματικα κακο?

οσο και εαν ειμαστε θυμωμενοι,εγω προσωπικα σε αυτην την υποθεση βλεπω μονο θυματα,οχι θυτες και θυματα.

Αυτό. Σε οτι εχει να κανει με τα παιδια τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top