Έχετε συγκεκριμένο "τύπο" ή όχι;

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε αγαπες,περιληψη δε σας εμαθαν να κανετε;

Οχι στα σεντονια,εχει ζεστη.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να διανοηθω να απορρίψω κάποιον λόγω εμφανισιακων κριτηρίων. Μου φαίνεται αδιανόητο να βρω κάποιον να ταιριαζω, να γελάμε μαζί, να συζητάμε, και να τον απορρίψω για κάτι επιφανειακό. Εμένα με έχει απορρίψει κάποιος λόγω εμφάνισης (και άλλων κολληματων) και πολύ καιρό μετά μού είπε ότι ήμουν η μόνη που τον αγάπησα, και δεν είχαμε κάνει καν σχέση. Ίσως γι' αυτό ειμαι τόσο επικριτική με αυτούς που διώχνουν κόσμο που αξίζει λόγω χαζων (για μένα) κριτηρίων. Και μου κάνει εντύπωση ότι αντί να το θεωρείς κι εσύ χαζό, το θεωρείς έντιμο. Ίσως επηρεαζεσαι επειδή ο Μιχάλης είναι φίλος σου και σου βγαίνει να τον υποστηρίξεις. Βέβαια η εξήγηση που έδωσε ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Ίσως επειδή είμαι μεγαλύτερη έχω δει πόση μοναξιά υπάρχει στον κόσμο και θεωρώ χαζομάρα να απορρίπτεις κόσμο για χαζούς λόγους.

Για μένα όλα εξαλείφονται αν ο άλλος έχει χιούμορ και μπορεί να συζητήσει. Πόσοι ερωτεύονται ανθρωπους μέσω ίντερνετ που δεν ξέρουν καν πώς είναι;

Οι ερωτικές σχέσεις των ανθρώπων είναι το κατεξοχήν παράδειγμα της πιο ελεύθερης αγοράς που υπάρχει αυτή τη στιγμή, καθώς οι επιβεβλημένοι γάμοι από τους γονείς έχουν καταργηθεί. Καταρχάς να πούμε ότι η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο ΚΑΙ στα δύο φύλα. Αυτό όποιος το αμφισβητεί μπορεί απλά να κοιτάξει λίγο τι γίνεται στις ταινίες και τις διαφημίσεις όπου η τραγική πλειοψηφία είναι άτομα πολύ άνω του μετρίου.

Τώρα εφόσον η εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο και είναι ένα προσόν καθολικά αναζητήσιμο όποιος το έχει προφανώς έχει πολύ μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη και συνεπώς θα απορρίψει πολύ περισσότερο κόσμο (με βάση τη μονογαμικότητα φυσικά) από κάποιον που δεν την έχει. Το τι είναι καλή εμφάνιση ας μην το σχολιάσουμε καθώς όλοι ξέρουμε, είναι μεν υποκειμενικό ως ένα βαθμό, αλλά τα περισσότερα είναι πιστεύω αντικειμενικά.

Από εκεί και πέρα το πρωτεύοντα ρόλο της επιλογής όσον αφορά τα κριτήρια έχει ο στόχος του καθενός. Ένα άτομο 20 ετών δεν θέλει ούτε γάμους ούτε οικογένειες οπότε τα κριτήρια θα είναι κυρίως εμφανισιακά, ενώ για κάποιον μεγαλύτερο που θέλει να ανοίξει σπίτι η εμφάνιση είναι πάνα plus αλλά όχι το βασικό κριτήριο.

Υπάρχει επίσης και ο νόμος του μετρίου, ο οποίος λέει ότι όσο περισσότερο καιρό περνάς με κάποιος τόσο πιο μέτριος σου φαίνεται είτε είναι ωραίος, είτε άσχημος.


Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι όσο γνωρίζεις κάποιον τα εμφανισιακά κριτήρια μπαίνουν στην άκρη καθώς ανακαλύπτεις και άλλα πράγματα που σου αρέσουν. Το ότι οι άντρες κοιτάνε την εμφάνιση ισχύει. Το ότι οι άντρες έχουν υψηλά εμφανισιακά κριτήρια δεν έχει ισχύει καθόλου σε διαβεβαιώ. Οι δικές μου κόκκινες γραμμές είναι λίγες αλλά δεν τις έχω παραβεί ποτέ.

Εμφανισιακά δεν μου αρέσουν οι νταρντάνες (ψηλές και χοντρές) καθώς και αυτές με αντρικό σουλούπι (φαρδιές πλάτες μικρός κώλος) καθώς πολύ απλά μου φέρνουν προς άντρες, και το πολύ άσχημο πρόσωπο. Έχω γνωρίσει τέτοιες κοπέλες που ήταν πολύ γαμάτα άτομα αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι γιατί απλά δεν ένιωθα έλξη. Το δεύτερο βασικότατο κριτήριο είναι τα νεύρα και η γκρίνια. Αυτά τα άτομα τα έχω φάει στη μάπα χρόνια τώρα και με αρρωσταίνουν ψυχικά, οπότε δεν πρόκειται να το επαναλάβω για κανένα λόγο. Αν ήμουν ο τελευταίος εναπομείναντας άντρας σε ένα διαστημόπλοιο με την ωραιότερη γυναίκα η οποία ήταν νευρική και γκρινιάρα θα την πετούσα στα άλιεν για το καλό της ανθρωπότητας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Οι ερωτικές σχέσεις των ανθρώπων είναι το κατεξοχήν παράδειγμα της πιο ελεύθερης αγοράς που υπάρχει αυτή τη στιγμή, καθώς οι επιβεβλημένοι γάμοι από τους γονείς έχουν καταργηθεί. Καταρχάς να πούμε ότι η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο ΚΑΙ στα δύο φύλα. Αυτό όποιος το αμφισβητεί μπορεί απλά να κοιτάξει λίγο τι γίνεται στις ταινίες και τις διαφημίσεις όπου η τραγική πλειοψηφία είναι άτομα πολύ άνω του μετρίου.


Η Εμφάνιση παιζει το πρώτο ρολο. Οπως ειπες και εσυ αμα δεν σ αρεσει η άλλη δεν θα προχωρησεις.

Εμφανιση ειναι το ντυσιμο το στυλ το σωμα και το προσωπο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν οι κοπέλες που κάνουν pole dancing.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αν η εμφάνιση είναι το κύριο κριτήριο για επιλογή συντρόφου, δε θα υπήρχαν άσχημοι άνθρωποι στη γη γιατί με την εξέλιξη θα είχαν εξαλειφθεί.

Σίγουρα είναι ωραίο να βλέπω τη διαφήμιση με το γκομενάκι με τα μούσκουλα να κατεβάζει την αμίτα, αλλά στο σπίτι μου θέλω κάποιον να μπορώ να συνεννοηθώ, να συζητήσω, να ανταλλάξω απόψεις, να με εξιτάρει, να με κάνει να γελάσω, να με καταλαβαίνει.

Δεν είπα φυσικά να εξαναγκάζεσαι να πας με μία που δε σού αρέσει για να μη φανείς επιφανειακός, λογικό είναι να έχεις κόκκινες γραμμές, γούστα είναι αυτά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν η εμφάνιση είναι το κύριο κριτήριο για επιλογή συντρόφου, δε θα υπήρχαν άσχημοι άνθρωποι στη γη γιατί με την εξέλιξη θα είχαν εξαλειφθεί.


Στην πραγματικότητα γίνεται φυσική επιλογή. Η ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικό οπότε για έναν άνθρωπο μπορεί να θεωρεί κάποιον άλλον όμορφο και ένας άλλος όχι. Μια γυναίκα με κακές αναλογίες δε θα θεωρείται άσχημη μόνο από τον μέσο άντρα αλλά ίσως έχει και δύσκολο τοκετό. Επίσης στα πολλά καθώς και τα λίγα κιλά έχουμε πάλι προβλήματα στην γονιμότητα.

Στις βορειες χώρες οπου είναι πιο εμφανής η φυσική επιλογή λόγω δυσκολιών διαβίωσης (μη σκέφτεστε τα τελευταία χρονια αλλα τους τελευταιόυς αιώνες η διαβίωση στα βόρεια κλίματα ήταν πραγματικός άθλος)
έχουμε πιο όμορφες γυναίκες ... και αυτό είναι είδος φυσικής επιλογής αντίστοιχα στις νότιες εξαιτίας των ευνοικών συνθηκών αυτη h φυσική επιλογή προχωρά πιο αργά.

Επίσης στις βόρειες χώρες έχουμε και περισσότερο κατά μέσο όρο IQ διότι η φυσική επιλογή ευνόησε τους έξυπνους. Ο μέσος Σουηδος είναι πιο έξυπνος από το μέσο Ελληνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα γίνεται φυσική επιλογή. Η ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικό οπότε για έναν άνθρωπο μπορεί να θεωρεί κάποιον άλλον όμορφο και ένας άλλος όχι. Μια γυναίκα με κακές αναλογίες δε θα θεωρείται άσχημη μόνο από τον μέσο άντρα αλλά ίσως έχει και δύσκολο τοκετό. Επίσης στα πολλά καθώς και τα λίγα κιλά έχουμε πάλι προβλήματα στην γονιμότητα.

Στις βορειες χώρες οπου είναι πιο εμφανής η φυσική επιλογή λόγω δυσκολιών διαβίωσης (μη σκέφτεστε τα τελευταία χρονια αλλα τους τελευταιόυς αιώνες η διαβίωση στα βόρεια κλίματα ήταν πραγματικός άθλος)
έχουμε πιο όμορφες γυναίκες ... και αυτό είναι είδος φυσικής επιλογής αντίστοιχα στις νότιες εξαιτίας των ευνοικών συνθηκών αυτη h φυσική επιλογή προχωρά πιο αργά.

Επίσης στις βόρειες χώρες έχουμε και περισσότερο κατά μέσο όρο IQ διότι η φυσική επιλογή ευνόησε τους έξυπνους. Ο μέσος Σουηδος είναι πιο έξυπνος από το μέσο Ελληνα.

Τα έχουμε πει στο θρέντ με την Υγιεινη διατροφή να βάλουμε και λιγο φρένο στη σαβουρα που τρώμε καθε μέρα για να έχουμε πιο ωραια σωματα και πιο καλή φυσική κατάσταση. Και νομιζουν οτι τις καταπιέζουμε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Επίσης στις βόρειες χώρες έχουμε και περισσότερο κατά μέσο όρο IQ διότι η φυσική επιλογή ευνόησε τους έξυπνους. Ο μέσος Σουηδος είναι πιο έξυπνος από το μέσο Ελληνα.
Αυτό το έλεγε και ο Γεωργίου για τις αφρικάνικες ομάδες, που ενώ έχουν καλυτρα σωματικά προσόντα δεν παιζουν με μυαλό και χάνουν από ευρωπαικές ομάδες. Τον λέγανε ρατσιστή.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η εμφάνιση είναι το κύριο κριτήριο για επιλογή συντρόφου, δε θα υπήρχαν άσχημοι άνθρωποι στη γη γιατί με την εξέλιξη θα είχαν εξαλειφθεί.

Σίγουρα είναι ωραίο να βλέπω τη διαφήμιση με το γκομενάκι με τα μούσκουλα να κατεβάζει την αμίτα, αλλά στο σπίτι μου θέλω κάποιον να μπορώ να συνεννοηθώ, να συζητήσω, να ανταλλάξω απόψεις, να με εξιτάρει, να με κάνει να γελάσω, να με καταλαβαίνει.

Δεν είπα φυσικά να εξαναγκάζεσαι να πας με μία που δε σού αρέσει για να μη φανείς επιφανειακός, λογικό είναι να έχεις κόκκινες γραμμές, γούστα είναι αυτά.


Και ροζ!:playboy:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Αυτό το έλεγε και ο Γεωργίου για τις αφρικάνικες ομάδες, που ενώ έχουν καλυτρα σωματικά προσόντα δεν παιζουν με μυαλό και χάνουν από ευρωπαικές ομάδες. Τον λέγανε ρατσιστή.


Ε αυτα δεν τα λές ευκολα σε ακροατηριο γιατι θα σε λιθοβολισουν. Πολιτικαλ κορεκτ γαρ. :P
Mono an εισαι ενας κακος Devil και λες για μπουγάτσες οτι θα τις πετάξεις απο το παρα΄θυρο. Φωτια στα πιτογυρα.



Με την σημαια απο το ΚΟΥΑΚΕΡ



οριστε :


https://en.wikipedia.org/wiki/Quaker_Oats_Company#/media/File:Quaker_Oats_logo_2017.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ε αυτα δεν τα λές ευκολα σε ακροατηριο γιατι θα σε λιθοβολισουν. Πολιτικαλ κορεκτ γαρ. :P

Μα είναι αλήθεια. Σε αθλήματα που δεν θέλουν μυαλό π.χ. στίβος, μπάσκετ κυριαρχούν οι μαύροι. Σε αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, τέννις, snooker που θέλουν μυαλό οι λευκοί. Η επιστήμη πρέπει να είναι ανεξάρτητη και δεν πρέπει να βάζει το παράγοντα ρατσιμό στη μέση.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτό το έλεγε και ο Γεωργίου για τις αφρικάνικες ομάδες, που ενώ έχουν καλυτρα σωματικά προσόντα δεν παιζουν με μυαλό και χάνουν από ευρωπαικές ομάδες. Τον λέγανε ρατσιστή.


ωπα ωπα ακικο αυτο εγινε στο μουντιαλ της νοτίου Αφρική και ο Γεωργίου σύνδεσαι το χρώμα με το IQ πράγμα που έκανε και ο Χίλτερ και είναι ρατσιστικό.

Το χρώμα είναι φυσική επιλογή εξαιτίας του ήλιου το IQ ειναι φυσική επιλογή για το θέμα διαβίωσης. Έίναι 2 διαφορετικές καταστάσεις ανεξάρτητες μεταξύ τους.
Η ευκολίες που έχουμε πλέον στις αναπτυγμένες χώρες μας κάνουν πιο χαζούς δεν αποκλείεται σε πολλά χρόνια από τώρα στις Αφρικάνικες χώρες να έχουμε τους έξυπνους.

Σε ένα νησί μόνος του πιο θα επιβιώσει ο Αφρικάνος στην αναπτυσσόμενη ή ο Μιχάλης που σπούδασε ΗΜΜΥ και έκανε διδακτορικό στην Οξφόρνη ;
Μήπως ο τρόπος που ορίζουμε το IQ δεν είναι τοσο αντικειμενικός ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Μα είναι αλήθεια. Σε αθλήματα που δεν θέλουν μυαλό π.χ. στίβος, μπάσκετ κυριαρχούν οι μαύροι. Σε αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, τέννις, snooker που θέλουν μυαλό οι λευκοί. Η επιστήμη πρέπει να είναι ανεξάρτητη και δεν πρέπει να βάζει το παράγοντα ρατσιμό στη μέση.


έΓΧΡΩΜΟΥς ανθρώπους επιστημονες δεν έχουμε;;; η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο δυσκολο να δεχτεις κάτι τέτοιο. Δεν ξερω κατα ποσο ευσταθεί.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η ευκολίες που έχουμε πλέον στις αναπτυγμένες χώρες μας κάνουν πιο χαζούς δεν αποκλείεται σε πολλά χρόνια από τώρα στις Αφρικάνικες χώρες να έχουμε τους έξυπνους.
Nah, δεν νομίζω. Όσο στην υποσαχάρια Αφρική ευδοκιμεί το stunting, κάτι τέτοιο που λες δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο. Αν δεν τους ταΐσεις σωστά τους πρώτους μήνες της ζωής τους, δεν θα φτάσουν το max των νοητικών τους δυνατοτήτων γιατί κατά 90% έχουν δημιουργηθεί μόνιμες βλάβες λόγω υποθρεψίας. Παρ' όλα αυτά θα συνεχίσουν να αναπαράγονται κανονικά και να τροφοδοτούν αυτό τον κύκλο. Ίσα ίσα η εύκολη πρόσβαση στην τροφή διασφαλίζει ότι τουλάχιστον βάσει του γονιδιακού τους προφίλ δεν θα μείνουν πίσω στην ανάπτυξή τους.

Sorry για το off-topic.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα είναι αλήθεια. Σε αθλήματα που δεν θέλουν μυαλό π.χ. στίβος, μπάσκετ κυριαρχούν οι μαύροι. Σε αθλήματα όπως ποδόσφαιρο, τέννις, snooker που θέλουν μυαλό οι λευκοί. Η επιστήμη πρέπει να είναι ανεξάρτητη και δεν πρέπει να βάζει το παράγοντα ρατσιμό στη μέση.


 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πριν απαντήσω την ερώτηση ήμουν σίγουρη ότι δεν έχω τύπο, αλλά μόλις έκατσα και σκέφτηκα το παρελθόν μου, εξεπλάγην από το πόσες ομοιότητες έχουν αυτοί που μου έκαναν το κλικ. Και ξεκινάω με πρώτο και κυριότερο το baby face. Χωρίς μούσια, χωρίς "άγρια" χαρακτηριστικά. Σκούρα, αρκουδίσια ματάκια και ζεστό χαμόγελο. Δεν ξέρω, μου βγάζουν κάτι το αθώο, το προσιτό και τρώω κόλλημα. Επίσης παρατηρώ ότι ποτέ μου δεν έχω κάνει κάτι με πιο στρουμπουλό άντρα. Ίσως επειδή κι εγώ είμαι εκ φύσεως πάρα πολύ αδύνατη (ίσως υπερβολικά κιόλας), οπότε οι άντρες που μ' αρέσουν (και τους αρέσω, αντίστοιχα) είναι στα ίδια πάνω-κάτω κυβικά. Αδύνατοι γυμνασμένοι, ούτε σφίχτηδες, ούτε κοιλίτσες.

Έξτρα πόντοι αν είναι λίγο αμήχανος στην πρώτη γνωριμία. Γενικά όπου βλέπω πολλή άνεση και ιστορία τρέχω μακριά, red alert ένα πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Έξτρα πόντοι αν είναι λίγο αμήχανος στην πρώτη γνωριμία. Γενικά όπου βλέπω πολλή άνεση και ιστορία τρέχω μακριά, red alert ένα πράγμα.
Α ναι, κι εγώ δεν μπορώ την ανετίλα. Μού δείχνει έναν άντρα που το έχει συνήθεια να γνωρίζει γυναίκες και που μετά από μένα έχει ήδη σταμπάρει σε ποια θα μιλήσει. :sick:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Α ναι, κι εγώ δεν μπορώ την ανετίλα. Μού δείχνει έναν άντρα που το έχει συνήθεια να γνωρίζει γυναίκες και που μετά από μένα έχει ήδη σταμπάρει σε ποια θα μιλήσει. :sick:


Είτε αυτό που λες, ή είναι θρασύς, χοντροκομμένος στη συμπεριφορά του, πώς να το θέσω κομψά χωρίς να παρεξηγηθώ... έλλειψη sophistication ας πούμε. :smoke:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top