Χρέη προς το δημόσιο = Ακαριαίος θάνατος

Συμφωνείτε με αυτό το μέτρο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 80.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το υπουργείο Οικονομικών θα απενεργοποιεί άμεσα το ΑΦΜ σε όσους δεν ρυθμίζουν τα χρέη τους προς την εφορία

Το μέτρο αυτό χαρακτηρίζεται ως ακαριαίος θάνατος για τις επιχειρήσεις γιατί:
  • δεν θα μπορούν να συναλλάσονται με άλλες επιχειρήσεις ή ιδιώτες ή με χώρες της Ε.Ε
  • δεν θα μπορούν να παίρνουν δάνεια από τις τράπεζες
  • δεν θα πληρώνονται από το Δημόσιο
  • δεν θα μπορούν να παίρνουν επιστροφή φόρου
  • δεν θα μπορούν να υποβάλουν φορολογικές δηλώσεις
  • δεν θα μπορούν να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς
  • και τέλος δεν θα μπορούν να μεταβιβάζουν ακίνητα

Συμφωνείτε με κάτι τέτοιο;

Προσωπική μου άποψη:
Η εικόνα της Ελληνικής αγοράς είναι ξεκάθαρη. Δεν είναι ότι μόνο ότι πολλές εταιρίες έχουν σοβαρά προβλήματα, το κυριότερο τα πάντα έχουν νεκρώσει. Ακόμη και οι υγιείς επιχειρήσεις έχουν παγώσει κάθε project, κάθε επένδυση και κάθε δαπάνη. Πως ακριβώς θα βοηθήσει αυτό; Δεν θα βοηθήσει και ούτε κανείς που βγήκε εκτός αγοράς δεν θα πάει να ρυθμίσει οφειλές. Ο ιδιωτικός τομέας πρόκειται να μηδενιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Τι εννοουν με το να ρυθμιζουν τα χρεη τους στο δημοσιο...δηλαδη εχει ο αλλος χρεη, και εχει τα χρηματα να ξεχρεωσει αλλα τους τα κρυβει;... και για να τον τιμωρησουν του απενεργοποιουν και το ΑΦΜ;

Μου φαινεται τραγικο, και δε βλεπω τι θα κερδισει η κυβερνηση με αυτο το μετρο...βασικα μαλλον με την απενεργοποιηση του ΑΦΜ πολυ δυσκολα καποιος να βρει και τα χρηματα για να τακτοποιηση τα χρεη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι εννοουν με το να ρυθμιζουν τα χρεη τους στο δημοσιο...δηλαδη εχει ο αλλος χρεη, και εχει τα χρηματα να ξεχρεωσει αλλα τους τα κρυβει;... και για να τον τιμωρησουν του απενεργοποιουν και το ΑΦΜ;
Ο Χάρης Θεοχάρης, Γενικός Γραμματέας του Υπ. Οικονομικών, το είχε πει ξεκάθαρα σε δημόσια εμφάνιση του. Να κλείσουν όλες οι εταιρίες που χρωστάνε, γιατί προκαλούν έλλειμμα στα ταμεία τους. Η Ελλάδα έχει ...προχωρήσει. Πια δεν μιλάμε αν το χρέος είναι βιώσιμο ή όχι, πια (θα πρέπει να) μιλάμε για το πλεόνασμα είναι βιώσιμο. Ο πόθος τους για αυτό το πλεόνασμα είναι τέτοιος, που ξεκάθαρα είναι πρόθυμοι να πυροβολήσουν και τα ίδια τους τα πόδια!

Η γνώση τους γύρω από οικονομικά θέματα δεν είναι καν έστω εγκυκλοπαιδική...
Όπως ακριβώς λίγος πληθωρισμός κάνει καλό, έτσι ακριβώς και ένα έλλειμμα δεν είναι το τέλος του κόσμου. Αντίθετα, αυτή η επιδίωξη για πλεόνασμα μπορεί να οδηγήσει στο τέλος του κόσμου.

βασικα μαλλον με την απενεργοποιηση του ΑΦΜ πολυ δυσκολα καποιος να βρει και τα χρηματα για να τακτοποιηση τα χρεη του.
Είναι αδύνατον, ούτε καν να κάτσει να δουλέψει δεν θα μπορεί. Απλά τον πυροβολούν περίπου όπως στο Νταχάου τους Εβραίους!

Και πολύ φοβάμαι αυτά τα καραγκιοζιλίκια δεν είναι καν προτάσεις της τρόικας. Νομίζω ότι εθνικό σχέδιο μπορεί να είναι η επίτευξη πλεονάσματος και κάνουν τα πάντα για το επιτύχουν!

Μακάρι να μπορούσα να καταλάβω τον απώτερο σκοπό τους, όλα μοιάζουν τόσο ηλίθια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και πως ακριβώς θα βγάλει λεφτά ο οφειλέτης για να τους ξεχρεώσει;;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ας μην το τραγικοποιούμε, ο σκοπός δεν είναι άμεση εξόφληση των χρεών.
Ουσιαστικά είναι μια κίνηση η οποία θέλει να ταρακουνήσει εμάς τις μικροεπιχειρήσεις ώστε να πάμε επιτέλους να κάνουμε μια ρύθμιση, όταν εσύ σαν επιχειρηματίας αδιαφορείς να ασχοληθείς (απλά να ασχοληθείς για μια ρύθμιση, ΌΧΙ να κάνεις εξόφληση μπαμ και κάτω)με τα ληξιπρόθεσμα χρέη σου (παλιά και νέα), γιατί συγκεκριμένα αυτά τα χρέη κυνηγάνε λογικό να βρουν τρόπο να σε ζορίσουν.
Προσωπικά, έκανα την ρύθμιση για τα παλαιότερα ληξιπρόθεσμα χρέη μιας και δεν είχα νέα εδώ και αρκετό καιρό.
Συμβουλεύτηκα το λογιστή μου και μαζί με αυτόν προχώρησα στην διαδικασία, βγήκε ένας αριθμός μηνιαίων δόσεων ανάλογα με τα χρωστούμενα μου και βγήκε ένα συμβολικό (για εμένα) ποσό, και δείχνω κίνηση για τα χρέη μου, και σιγά-σιγά μπουκώνω τις τρύπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top