Couchsurfing

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γνώρισα το couchsurfing όταν ήμουν στο εξωτερικό, όπου είναι συνηθισμένη πρακτική ιδιαίτερα για τους νέους. Έχω φιλοξενήσει και με έχουν φιλοξενήσει. Για την επιλογή παίζει μεγάλο ρόλο το προφίλ, πόσο ολοκληρωμένο είναι και αν έχει σχόλια, και η συμπεριφορά στα προσωπικά μηνύματα. Δεν είχα κάποια αρνητική εμπειρία και έχω γνωρίσει πολύ καλούς και διαφορετικούς ανθρώπους (δικοί μου couchserfers ή των φίλων μου). Ειδικά ένα ζευγάρι μου έκανε τρομερή έκπληξη πόσο είχαμε ταιριάξει (και με την παρέα μου). Μετά μας φιλοξένησαν και αυτοί, ήταν από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει.

Τώρα που το σκέφτομαι μόνη μάλλον αρνητική εμπειρία που είχα ήταν με κάτι κοπελίτσες (ελληνίδες), που ενώ μου είχαν πει 2 άτομα, ήρθαν εν τέλει 3(!) και δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολες στη συνεννόηση από την απόψη ότι περιμένω να είσαι τυπικός και συνεπής εφόσον βγαίνω από το πρόγραμμά μου για να σε φιλοξενήσω και να σε ξεναγήσω. Νομίζω βέβαια ότι έφταιγε το νεαρό της ηλικίας και ότι εδώ η κουλτούρα του couchsurfing, όχι τόσο το site αυτό καθαυτό, δεν είναι τόσο διαδεδομένη.

Πάντως δεν έχω πάει κάπου μόνη μου, πάντα με παρέα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top