Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Θέλω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα
1. Ηθελα να ρωτησω πρωτα απο ολα αν μπορω.Δεν έχω δικο ου εισοδημα η περιουσιακο στοιχειο.Εχω μονο ΑΦΜ.
2. Που με συμφερει να τη βγαλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Απότι γνωρίζω πρέπει οπωσδήποτε να έχεις δικό σου σταθερό εισόδημα και δηλωμένο στην εφορία για να βγάλεις κάρτα. Υπάρχει σε κάποιες τράπεζες η δυνατότητα να βγάλεις, χωρίς τα παραπάνω, στη περίπτωση που είσαι φοιτητής και για όσο διάστημα θα είσαι. ΑΦΜ, έχουν ή μπορούν να βγάλουν όλοι, δε μετράει σε τίποτα για να βγάλεις κάρτα. Καλύτερα βέβαια για σίγουρα, πήγαινε ρώτα σε καμια τράπεζα καθώς δεν είμαι και κανας ειδικός. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υπάρχει και η φοιτητική στη citibank που βγάζεις μόνο με το πάσο κ την φοιτητική και κανονική σου ταυτότητα χωρίς άδεια γονέων, χωρίς περιουσιακά στοιχεία, χωρίς τιποτα άλλο. Έχει όριο 600-800 αναλόγως το έτος σπουδών. Εγώ έκανα πρόσφατα αίτηση και την περιμένω.
Επίσης σε αρκετές τράπεζες υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες Visa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
εγω ειμαι στο πτυχιο.πειραζει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι, αρκεί να μην το έχεις πάρει ;)
Βγάλτην γρήγορα πριν πάριες πτυχίο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
nope!
Αυτό είναι ένα απο τα προβλήματα που έχουν οι κάρτες, απο την στιγμή που θα βάλεις δόσεις δεν μπορείς να κάνεις μερική προεξόφληση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το ποσό και να περιμένει κάθε μήνα να μπαίνει η χρέωση.
Εγ'ω είμαι 100% κατά των δόσεων, περιμένω εδώ και 4 μήνες να τελειώσουν οι δόσεις για να κλείσω μόνιμα μια κάρτα που έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν τα έχεις τα χρήματα πήγαινε και χώστα μέσα κανονικά
ναι μεν δεν θα τα πάρει η δόση αλλά εσύ
1) δε θα μπορείς να τα χαλάσεις :P
2) δε θα χρειάζεται να τρέχεις για να πληρώσεις αυτους τους μήνες που έχεις κερδίσει
3) αν τον άλλο μήνα κάτι πάει στραβά και δεν έχεις να πληρώσεις θα είσαι καλυμένη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει? Edit:thanks και ΚΟΥΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει?

Ούτε, απο την στιγμή που μπαίνουν δόσεις θα περιμένεις υπομονετικά μέχρι να μπεί και η τελευταία.
Όταν θες να πάρεις κάτι και 500 ευρώ να έχει πήγενε καλλήτερα να το βάλεις σε 1 δόση (άλλωστε η ελάχιστη καταβολή στην χειρότερη θα είναι 25-30 ευρώ, όσο και 1 δόση) και μπορείς να κανονίσεις εσύ πως θα το ξεπληρώσεις.
Πάντως εμένα η 1 κάρτα που μου έχει μείνει είναι στο 0 και δεν βάζω τίποτα το οποίο δεν μπορώ να ξεπληρώσω maximun σε 1 μήνα απο την ημερομηνία χρέωσης.
όταν έχει καεί στον χυλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!

Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50€ να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500€ και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 € και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300€ την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2% ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σε μεγάλες αγορές συμφέρει όμως να βάζετε δόσεις γιατί αυξάνουν το πιστωτικό υπόλοιπο κι άρα το συνολικό τόκο αν γίνουν εφ' απαξ.
Δεν έχει σημασία που δεν μπορούν να προεξοφληθούν, όπως είπε η Κουέ μπαίνουν στον λογαριασμό σας ως χρέωση.Απλά θα εξυπηρετήσει εσάς στο να έχετε μεγαλύτερο πιστωτικό όριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50? να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500? και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 ? και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300 ? την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2% ;)


κι εγω αυτο κανω. εχω μια, την φτανω στα ορια της(περιπου 800ε το μηνα) και την ξεχρεωνω στο τελος του ιδιου μηνα.
δεν εχει περασει ποτε ημερα, η λογαριασμος, που να χρωσταω στην τραπεζα :)
και αυτο το 2% ειναι απιστευτα πολυ καλο!

βρε γιαννη μου δεν τσεκαρεις και το θεμα "πιστωτικες" μπας και μου λυσεις την απορια μου σχετικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το να προεξοφλείς τις δόσεις της πιστωτικής, βάζοντας μέσα ποσά και περιμένοντας το ουίσκι να ωριμάσει (να έρθει η ώρα της δόσης), είναι το πιο άχρηστο πράγμα, από την άποψη ότι αποταμιεύεις χρήματα, χωρίς να παίρνεις τόκο. χίλιες φορές βάλτα στη τράπεζα (που και εκεί τα επιτόκια είναι του κ@λου, οι τράπεζες μας εμπαίζουν χονδρά!), και θα έχεις έστω και ένα απειροελάχιστο κέρδος.
χέθτηκε η φοράδα στο αλώνι δηλαδίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Μήπως γνωρίζει κανείς/καμία να μου πει τρόπους για να κάνει κανείς μια αισθητική επέμβαση αν δεν έχει μετρητά?
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα ειδικά για τον σκοπό αυτό με χαμηλό επιτόκιο ή κάποιο δάνειο με ευνοϊκούς όρους??

Ευχαριστώ και... καλό καλοκαίρι μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Μήπως γνωρίζει κανείς/καμία να μου πει τρόπους για να κάνει κανείς μια αισθητική επέμβαση αν δεν έχει μετρητά?
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα ειδικά για τον σκοπό αυτό με χαμηλό επιτόκιο ή κάποιο δάνειο με ευνοϊκούς όρους??

Ευχαριστώ και... καλό καλοκαίρι μας!

Απ΄ότι ξέρω σου εκδίδουν πιστωτική κάρτα εκεί που θα κάνεις την επέμβαση με επιτόκιο ανάλογο της τράπεζας που θα εκδοθεί η πιστωτική...ή σου χρεώνουν το ποσό σε δική σου κάρτα...

Αν θες εσύ να κάνεις σε πελάτη κάτι ... τότε θα πας σε τράπεζα της επιλογής σου και θα ζητήσεις το παραπάνω...εκέι θα σε κατατοπίσουν ανάλογα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοια κάρτα που ζητάς, ούτε δάνειο (ή εκτός καταφέρεις να το δικαιολογήσεις για θέμα υγείας ή οτιδήποτε άλλο που εμπεριέχεται σε σχετικές κατηγορίες χαμηλότοκων δανείων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Βασικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που με καιει αμεσα.....
Εστω εχω μια πιστωτικη καρτα και θελω να κανω αναληψη χρηματων τα οποια θα βαλω ξανα αργοτερα σε 3-4 μερες.Τι μου χρεωνουν παραπανω?προλαβαινει να μπει το επιτοκιο η μετα τις 20 μερες μπαινει?

Υ.Γ:βασικα δεν ηξερα να μπορουσα να το γραψω σε αυτο το θεμα,αλλα δεν μπορουσα να βρω και κατι πιο καταλληλο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Kαταρχάς, στην ανάληψη μετρητών ο τόκος μπαίνει από την πρώτη μέρα της ανάληψης. Βέβαια αν έχεις και άλλο χρεωστικό στην κάρτα η πληρωμή που θα κάνεις θα καταμεριστεί. Δηλαδή δε θα γίνει μεμονωμένα πληρωμή για την ανάληψη που πριν 4 μέρες έχεις πραγματοποιήσει.


Άρα ανεξάρτητα του πότε θα τα καταθέσεις τα ίδια χρήματα, τον τόκο δεν τον γλυτώνεις.

Πληροφορίες: by my sister που εργάζεται σε τράπεζα, αν και δεν γνωρίζει το κάτα πόσο η πολιτική όλων των τραπεζών είναι η ίδια πάνω στις κάρτες. Το πιο πιθανό πάντως είναι να είναι! :)

Αααα και το πόσο είναι το επιτόκιο, εξαρτάται από το είδος της κάρτας σου και το οποίο βέβαια αλλάζει αρκετά συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top