Πυραμίδα και Δικτυακό Marketing - Ποιά είναι η Διαφορά;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είπαμε, τα προιόντα μπορεί να είναι οτιδήποτε και η προώθηση είναι καθαρά στην ευχέρεια του πωλητή. Κρόνε, σε είχα για πιό έξυπνο, μην μου πεις πως χάφτεις πως είναι "επιστήμη που την διδάσκει το Harvard".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χαχα, οχι ρε συ! Απλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω αν το "δυκτιακο μαρκετινγκ" ειναι ακριβως το ιδιο με τις αλλες πυραμιδες η αν βασιζεσε σε καποιον προΐων φουσκα...!
Οι πυραμιδες που ξερω ας πουμε ειναι κατι καφεδες απο γανοδερμα, κατι καλιντικα, καθαριστικα κλπ, τα οποια τα πουλανε κυριος σε γνωστους τους οσοι ασχολουνται.
Στο δυκτιακο μαρκετινγ πουλανε παλι τα ιδια πραγματα μεσω διαδικτιου κατα καποιον τροπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση με το διαδίκτυο, μην μπερδεύεσαι με το όνομα (αν και κάποιος μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να πουλήσει, είπαμε, όπως θες τα πουλάς, δεν σου λένε αυτοί το πως.) Το δίκτυο σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι τα προιόντα προωθούνται μέσω ενός ανθρώπινου "δικτύου" γνωστών και δεν είναι διαθέσιμα σε καταστήματα λιανικής. Δηλαδή πάντα πρέπει να πωλούνται από ιδιώτη μεσάζοντα στον οποιο πρέπει να απευθυνθεί ο ενδιαφερόμενος αγοραστής.
Τα προιόντα συνήθως είναι καλλυντικά, καθαριστικά, είδη σπιτιού, είδη δίαιτας και "υγιεινής ζωής", κλπ. Το κακό με αυτά τα προιόντα είναι ότι υπάρχουν ήδη αντίστοιχα που πωλούνται πολύ πιό φτηνά στα καταστήματα και εσύ πρέπει να πείσεις τον κόσμο ότι τα δικά σου κοστίζουν μεν περισσότερο, αλλά είναι καλύτερης ποιότητας, μπλα μπλα. Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι ακριβά επειδή είναι καλύτερα, αλλά επειδή πρέπει να πληρωθούν πολλές προμήθειες, οι οποίες δεν καλύπτονται μόνο από το κόστος συμμετοχής (ή όπως το λένε "αντίτιμο έναρξης επιχείρησης").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Α, οκ! Παρερμηνια του ορου απο μεριας μου δλδ...! Σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoOne40

Νεοφερμένος

Ο NoOne40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα post και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Το MLM (Multi Level Marketing) δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τις πυραμίδες ή τα συστήματα ponzi, δεν υπάρχουν κρυφές παγίδες, δεν είναι παράνομο, δεν κοροϊδεύει κανείς κανένας υπάρχει απόλυτη διαφάνεια και όποιος έχει αντίθετη γνώμη απλά δεν ξέρει η θέλει να εθελοτυφλεί.
Αυτό που αναφέρει η cristinelle ότι τα προϊόντα είναι πολύ πιο ακριβά από αυτά που υπάρχουν στα καταστήματα έχω να επισημάνω 2 πράγματα :

1. Ένα επώνυμο άρωμα 50ml στον Hondo (που θεωρείτε ότι είναι και φθηνός) έχει το λιγότερο 50€-60€ μέχρι και 150€ περίπου. Μέσα από μια εταιρεία MLM μπορείς να το πάρεις από 17€ και θα είναι και ποιοτικώς ανώτερο.
2. Τα προϊόντα αυτά επειδή δεν διαφημίζονται πουθενά (τηλεόραση, περιοδικά, ραδιόφωνο κλπ) έχει σαν συνέπεια να περισσεύει ένα αρκετά μεγάλο budget το οποίο πάει στην ανάπτυξη και στην βελτίωση των προϊόντων και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που είναι ποιοτικώς ανώτερα από αυτά του συμβατικού εμπορίου.

Τέλος αν υπήρχε και η παραμικρή υποψία για κομπίνες και παρανομίες δεν θα είχε ευδοκιμήσει τόσο πολύ το MLM αλλά θα είχε την ίδια κατάληξη που είχαν οι πυραμίδες και τα άλλα συστήματα, επίσης την τελευταία δεκαετία έχει αρχίσει να διδάσκεται σε πανεπιστήμια της Αμερικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ελπιζω να προσπαθεις να πουλισεις και να μπασεις κοσμο και οχι να τα πιστευεις πραγματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για να είναι αυτό το μοναδικό του μήνυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bellyda

Νεοφερμένος

Η Bellyda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είπαμε, τα προιόντα μπορεί να είναι οτιδήποτε και η προώθηση είναι καθαρά στην ευχέρεια του πωλητή. Κρόνε, σε είχα για πιό έξυπνο, μην μου πεις πως χάφτεις πως είναι "επιστήμη που την διδάσκει το Harvard".

christinelle φαίνεσαι πολύ ενημερωμένη σε ό,τι αφορά το MLM. Πιο πολύ και από εμένα που ασχολούμαι με αυτό επαγγελματικά εδώ και κάποια χρόνια. Συνεπώς, έχεις ασχοληθεί και εσύ με το MLM επαγγελματικά γι αυτό μπορείς και εκφέρεις τη γνώμη σου σε όλα, σαν επαγγελματίας. Από τα λεγόμενα σου όμως καταλαβαίνω ότι δεν πέτυχες ή τα παράτησες με την πρώτη δυσκολία.

Προσωπικά έχω μάθει στη ζωή μου να συμβουλεύομαι ανθρώπους πετυχημένους, είτε αφορά τα επαγγελματικά είτε προσωπικές σχέσεις είτε οτιδήποτε σε αυτή τη ζωή.

Αν π.χ. σκεφτόσουν να ανοίξεις μία επιχείρηση,έστω καλλυντικών, και συμβουλευόσουν έναν επιχειρηματία της γειτονιάς σου που πουλάει καλλυντικά και έκλεισε γιατί έμπαινε μέσα είναι λογικό να πάρεις αρνητισμό από αυτόν, άρα να μην κάνεις καν το βήμα που σκεφτόσουν.

Αν όμως συμβουλευόσουν τον επιχειρηματία που έχει τα "Hondos Center", μιας και αναφέρθηκε παραπάνω, θα είχες απίστευτο ενθουσιασμό για την επιχειρηματική σου ιδέα και πολύ πιθανόν να έκανες την ιδέα σου πράξη.


Άρα, ο καθένας είναι άξιος των αποφάσεών του, των επιρροών του, των πράξεών του.

Και επειδή μιλάγαμε για το mlm, κλείνοντας, να πω ότι επειδή το mlm είναι παρεξηγημένο στη χώρα μας, όπως και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης, θέλει ανοιχτά μυαλά! Αν δεν δοκιμάσεις και δε συμβουλευτείς επιτυχημένους ανθρώπους, καλύτερα ασχολήσου με κάτι άλλο που βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρον.


Κι επειδή το δικό μου ενδιαφέρον τους τελευταίους μήνες βρίσκεται στον μπεμπάκο μου σας χαιρετώ! ΑΝΤΙΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ο γειτονας οπως που θελει να μου πουλισει καλυντικα στην διπλασια τιμη απο τα hondos πλασαροντας μου οτι και καλα ειναι φτιαγμενα απο φυτικα υλικα και κανουν θαυματα κλπ σε πια κατηγορια ανηκει;
Δεν ξερω πιοι μπορει να θεωρονται πετυχιμενοι μεσω αυτου, ισως υπαρχουν ατομα που πραγματικα βγαζουν λευτα, αλλα οτι εχουν εμφανιστει ξαφνικα 2-3 εταιριες που παραγουν το ιδιο πραγμα, στο πασαρουν για το πιο υγιες πραγμα στον κσσμο, τον σωτηρα τις ανθρωποτητας, αλλα κανεις εξυπντος δεν σκεφτικαι να το βαλει σε κανα ραφι να μοσχοπουλισει και να σωσει και τοσο κοσμο, εμενα μονο σε εξυπναδα, καλο προΐον και επιτυχεια δεν μου κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εννοείται πως κάποιοι λίγοι βγάζουν (πολλά) λεφτά, αλλά είναι αυτοί στην κορυφή της πυραμίδας που μπήκαν νωρίς και κατάφεραν να στρατολογήσουν πολλούς ενεργούς μεταπωλητές. Οσο για τους Χόντους, είναι πολλοί κι εγώ ξέρω μόνο τον έναν, άσε που ήμουν πολύ μικρή όταν άνοιξε το ημιυπόγειό του στην Ιπποκράτους και σιγά σιγά αγόρασε όλο το οικοδομικό τετράγωνο, οπότε δεν ξέρω και πως ακριβώς το έκανε. Βέβαια δεν έχει σημασία γιατί είναι εντελώς άσχετο, αυτός δεν έκανε πυραμίδες. Ενα προηγούμενο μήνυμα τα λέει αναλυτικά (δείτε το) αλλά με λίγα λόγια, ΟΛΕΣ οι πυραμίδες είναι καταδικασμένες να αποτύχουν γιατί πολύ απλά υπάρχει ένα σημείο κορεσμού που τότε μεγάλο ποσοστό των συμμετεχόντων απλά χάνει τα λεφτά-"επένδυσή" του.
Πρώτα γράφεται ένας που πληρώνει το χ ποσό.
Μετά γράφει άλλους 100 που πληρώνουν χ επί 100 και ο πρώτος κρατάει ένα ποσοστό
Αυτοί γράφουν άλλους 100 ο καθένας, άρα χ επί 10000, από τα οποία κρατάει ο πρώτος κάτι αλλά και οι 100
Μετά οι 10,000 συνεχίζουν, κάθε φορά δίνοντας ποσοστά στους προηγούμενους και κάποια στιγμή...απλά δεν υπάρχει πλέον πληθυσμός που να ενδιαφέρεται να γραφτεί, έτσι μένουν πάρα πολλοί που έχουν πληρώσει το χ ποσό αλλά δεν μπορούν να το πάρουν πίσω.
Εν τω μεταξύ αυτοί στην κορυφή έχουν θησαυρίσει, αλλά όχι επειδή "ήταν έξυπνοι επιχειρηματίες" αλλά απλά επειδή ήταν κωλοφαρδοι και μπήκαν νωρίς σε μια φούσκα που έτυχε να φουσκώσει αρκετά.
Πάμε τώρα στα προιόντα, τα οποία δεν είναι πάντα πανάκριβα και χαμηλής ποιότητας, αλλά επίσης ποτέ δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Φαντάσου αυτοί οι 10.000, 100.000, 1.000.000 που έχουν μπει να προσπαθούν να πουλήσουν τα ίδια πράγματα. Είναι δεδομένο ότι οι περισσότεροι δεν θα πουλάνε σχεδόν τίποτα και άλλοι τόσοι θα πουλάνε ίσα ίσα ένα χαρτζιλίκι. Πολλοί θα καταλήξουν να τα χρησιμοποιούν οι ίδιοι, με την ψευδαίσθηση ότι έτσι αυξάνουν -έστω εικονικά- τις πωλησεις τους και χρησιμοποιούν κάτι ποιοτικά ανώτερο σε λίγο χαμηλότερη τιμή.
Πωπω, πήρα φόρα...αυτά για τώρα και αν χρειαστεί θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NoOne40

Νεοφερμένος

Ο NoOne40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αγαπητέ Dark_Kronos αν τα συγκεκριμένα προϊόντα μπουν στα ράφια των super markets και των υπολοίπων καταστημάτων λιανικής τότε θα τα εξισώσουμε με αυτά και αυτό δεν το θέλουμε,ελπίζω καταλαβαίνεις το γιατί, επίσης για να μπουν στα ράφια θα πρέπει να μεσολαβήσουν χίλιοι δυο μεσάζοντες (αντιπρόσωπος, χονδρέμπορος, μεταφορέας, διαφήμιση, λιανέμπορος......... και πάει λέγοντας οπότε θα έχουμε επίπτωση στη τιμή τους.
Για αυτό το λόγο αυτές οι εταιρείες επέλεξαν έναν διαφορετικό τρόπο προώθησης των προϊόντων τους το λεγόμενο δικτυακό marketing MLM, τώρα αν δεν αρέσει σ' εσένα και κάποιους άλλους δικαίωμα σας αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορείτε να λέτε ότι είναι κοροϊδία και απάτη. Ρώτησε όσους έχουν πετύχει και ζουν αυτοί και οι οικογένειες τους από αυτό και μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα του τύπου "εμενα μονο σε εξυπναδα, καλο προΐον και επιτυχεια δεν μου κανει" Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Ασχολήσου πρώτα με το αντικείμενο δοκίμασε και αν δεις ότι είναι απάτη τότε και εγώ θα είμαι μαζί σου.

Υ.Γ Για τις ανακρίβειες που γράφει η cristinelle θα αναφερθώ σε λίγες μέρες γιατί τώρα δεν προλαβαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top