Προπληρωμένες κάρτες: Ποια να πάρω;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν θυμαμε καλα θες και φορολογικη δηλωση, η ισως ητανε μονο αφμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό να πάρω προπληρωμένη για άγορες από το Internet αλλά μέχρι στιγμής δε έχω βγάλει... Ωρες ώρες όμως σκέφτομαι πόσο χρήσιμη θα ήταν... αν τη χρησιμοποιείς με μέτρο γίνεται εργαλείο η άτιμη... και αυτό είναι που φοβάμαι, οτι θα γλυκαθώ τόσο που θα το ξεχάσω το μέτρο.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Kαλύτερα να χρησιμοποιείτε την χρεωστική σας, γιατί τα έξοδα φόρτισης της προπληρωμένης είναι κλεψιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω λίγο κάτι αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει:
Υπάρχει κάποια προπληρωμένη κάρτα που μπορώ να βγάλω εγώ σαν 18χρονος μόνο με την ταυτότητά μου και χωρίς να έχω λογαριασμό στην τράπεζα; Δηλαδή να πάω σε κάποιο κατάστημα, να δώσω τα στοιχεία μου, το ποσό που θέλω, την όποια επιβάρυνση για έκδοση και φόρτιση της κάρτας και μετά (είτε την ίδια μέρα είτε κι αργότερα) να παραλάβω την κάρτα (ή τα νούμερά της αν είναι άυλη) και να αρχίσω τις αγορές. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή αναγκαστικά χρειάζεται περισσότερη χαρτούρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτό έκανα με την gift card της attica bank. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπορείς εκεί να κάνεις αυτό που θές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Αυτό έκανα με την gift card της attica bank. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μπορείς εκεί να κάνεις αυτό που θές.
Πήρα τηλέφωνο στην attica και δεν...
Θέλει ΑΦΜ, λογαριασμό ΔΕΗ και μερικά άλλα χαρτιά.
Άρα δε μου κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω λίγο κάτι αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει:
Υπάρχει κάποια προπληρωμένη κάρτα που μπορώ να βγάλω εγώ σαν 18χρονος μόνο με την ταυτότητά μου και χωρίς να έχω λογαριασμό στην τράπεζα; Δηλαδή να πάω σε κάποιο κατάστημα, να δώσω τα στοιχεία μου, το ποσό που θέλω, την όποια επιβάρυνση για έκδοση και φόρτιση της κάρτας και μετά (είτε την ίδια μέρα είτε κι αργότερα) να παραλάβω την κάρτα (ή τα νούμερά της αν είναι άυλη) και να αρχίσω τις αγορές. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή αναγκαστικά χρειάζεται περισσότερη χαρτούρα;
Eurobank έχω ακούσει πως γίνεται να βγάλεις προπληρωμένες κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές από 16(!) ετών. Για ρώτα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η τράπεζα Κύπρου παλιά ήταν ανώνυμη
τώρα δυστυχως απαιτεί όλα αυτά που είπε ο gregory πάνω

Δυστυχώς δε πρέπει να γίνεται!!!!
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω eurobank εχω. οχι στο ονομα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Έκανα τελικά στην ΑΤΕ.
Προπληρωμένη μόνο με ταυτότητα.
Σε 10' είναι έτοιμη απ το κατάστημα και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αμέσως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artonweb

Νεοφερμένος

Ο artonweb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Σε ότι αφορά ηλεκτρονικές τραπεζικές υπηρεσίες η Τράπεζα Πειραιώς είναι 100 χρόνια μπροστά.
Το λέω από προσωπική πείρα.
Σε 10 λεπτά άνοιξα βιβλιάριο,winbank και χρεωστική κάρτα (που είναι και VISA!)
Στην Aplha Bank περίμενα 12 μέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
εγω έχω prepaid cart από την ατε μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Η χρωστική μου VISA (η οποία είναι και contactless) πλύθηκε μέσα σε τσέπη στους 40 βαθμούς στο πλυντήριο :(
Λέτε να χάλασε;

Θα δοκιμάσω αύριο μια contactless πληρωμή και βλέπουμε.
Αν προκύψει ότι χάλασε, θα δηλώσω κλοπή ή απώλεια να μου φέρουν άλλη. Το θέμα είναι μην πάω σε ΑΤΜ και μου τη φάει και γίνω ρεζίλι + ταλαιπωρηθώ.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η χρωστική μου VISA (η οποία είναι και contactless) πλύθηκε μέσα σε τσέπη στους 40 βαθμούς στο πλυντήριο :(
Λέτε να χάλασε;

Θα δοκιμάσω αύριο μια contactless πληρωμή και βλέπουμε.
Αν προκύψει ότι χάλασε, θα δηλώσω κλοπή ή απώλεια να μου φέρουν άλλη. Το θέμα είναι μην πάω σε ΑΤΜ και μου τη φάει και γίνω ρεζίλι + ταλαιπωρηθώ.
Θα σου αλλαξουν τον αριθμο αν δηλωσεις οτι χαθηκε. Δε νομιζω να εχει χαλασει. Εγω πλενω συχνα τις καρτες μου με ζεστο νερο εν μεσω πανδημιας. Δοκιμασε αν λειτουργει σε ΑΤΜ. Αν οχι, απλα τους λες οτι χαλασε. Δεν ειναι αναγκη να τους πεις πως.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Θα σου αλλαξουν τον αριθμο αν δηλωσεις οτι χαθηκε. Δε νομιζω να εχει χαλασει. Εγω πλενω συχνα τις καρτες μου με ζεστο νερο εν μεσω πανδημιας. Δοκιμασε αν λειτουργει σε ΑΤΜ. Αν οχι, απλα τους λες οτι χαλασε. Δεν ειναι αναγκη να τους πεις πως.
Έκανα μια ανέπαφη συναλλαγή 1 ευρώ σε πρακτορίο του ΟΠΑΠ (χαμένο πήγε μην το ψάχνετε :lol: ) και δούλεψε κανονικά! Τώρα μένει μια δοκιμή και σε ΑΤΜ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γιατί όχι με οινόπνευμα?
Εγω πλενω συχνα τις καρτες μου με ζεστο νερο εν μεσω πανδημιας.
Εμένα με τρομοκρατεί η ιδέα, αλλά δεν έχω ιδέα αν χαλάνε κτλ.

Επιλεγω αλκοολούχα λοσιόν αλλά δεν τις απολυμαίνω. Απολυμαίνω απλά τα χέρια μου όταν χρειαστεί
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εμένα με τρομοκρατεί η ιδέα, αλλά δεν έχω ιδέα αν χαλάνε κτλ.

Επιλεγω αλκοολούχα λοσιόν αλλά δεν τις απολυμαίνω. Απολυμαίνω απλά τα χέρια μου όταν χρειαστεί
Και εγώ το είχα αυτό στην αρχή .Φαντασου έκανα απολύμανση σε δέματα ,βιβλία Ευδόξου κλπ ..... κολοκύθια μπλε στην ουσία .Μόνο την επιφάνεια του κινητού κάνω

Κάρτες Νταξ σιγα ,μέχρι να ξαναχρησιμοποιηθούν παθαίνουν μόνο τους απολύμανση χαχα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έκανα μια ανέπαφη συναλλαγή 1 ευρώ σε πρακτορίο του ΟΠΑΠ (χαμένο πήγε μην το ψάχνετε :lol: ) και δούλεψε κανονικά! Τώρα μένει μια δοκιμή και σ
βαλε την πάλι στο πληντυριο και βάλε revolut..

ούτε προμηθείδες ουτε τπτ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top