Internet & Προσωπικά δεδομένα

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πόσο κινδυνεύουν τα προσωπικά δεδομένα κάποιου
Α) από την εγγραφή του σε φόρουμ?
Β) από το γράψιμο σχολίων σε blog?
Γ) από την αναζήτηση που μπορεί να κάνει πχ μέσω google?
Δ) από χρήση msn?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι θεωρείς ως προσωπικό δεδομένο;
Την ανάλυση της οθόνη σου; Το browser σου; Το λειτουργικό σύστημα; Αν ναι τότε κινδυνεύεις.

Αν ως προσωπικά δεδομένα θεωρείς το ΑΦΜ, το όνομα σου τότε δεν κινδυνεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εντάξει, προσωπικό δεδομένο είναι ας πούμε το που βρίσκεσαι και γράφεις (ακούς Γιώργο? :mad::D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν κάτι τέτοιο, το μόνο που μπορεί να ξέρει κάποιος web master είναι η το host name.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Στο οποίο βλέπεις πχ, αν ο άλλος είναι στην πρωτεύουσα των παπούα-νέα γουινέα ή ενδεχομένως στην Αθήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι όμως αυτό το στοιχείο το παρέχει ο provider στο web master. Θα μπορούσε κάποιος να διαλέξει κάποιον provider που δεν παρέχει στο hostname τέτοιες πληροφορίες ή να χρησιμοποιεί static ip
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τα προσωπικά μας δεδομένα είναι (τουλάχιστον προς το παρόν) τόσο διαθέσιμα όσο επιλέγουμε εμείς να είναι. Π.χ. μπορειτε εύκολα να βρείτε πλήρη στοιχεία για μένα (ακόμα και "δύσκολα" θεωρητικά στην εύρεση - οπως το ποιούς έχω φίλους ή τι αυτοκίνητο έχω) αν ψάξετε λιγάκι, ξεκινώντας για παράδειγμα από τα links που έχω σε κάποια blogs μου και φτάνοντας μέχρι τις σελίδες μου στη brainbench, στο facebook και στο linkedin οπου τα στοιχεία αρκούν για να ξέρετε τι θέα βλέπω από το μπαλκόνι μου και σε ποιόν όροφο μένω. Ομως, αυτή τη "διασύνδεση" και τη "διάθεση" την έχω επιλέξει εγώ (αλλο αν τώρα και να θέλω να κρυφτώ πιά δεν μπορώ).

Αν όμως ξεκινήσω φτιάχνοντας μια νέα δικτυακή ταυτότητα αύριο, λίγα πράγματα θα μπορεί να ξέρει κανείς για μένα. Αν χρησιμοποιήσω ειδικά κανέναν anonymizer, κανένα anonymous VPN οπως το www.relakks.com (γραφτηκα αλλα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει!) και εγγράφομαι σε forums με τη βοήθεια του πολύ χρήσιμου www.spaml.com, ψάξτε βρείτε τον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τα προσωπικά μας δεδομένα είναι (τουλάχιστον προς το παρόν) τόσο διαθέσιμα όσο επιλέγουμε εμείς να είναι. Π.χ. μπορειτε εύκολα να βρείτε πλήρη στοιχεία για μένα (ακόμα και "δύσκολα" θεωρητικά στην εύρεση - οπως το ποιούς έχω φίλους ή τι αυτοκίνητο έχω) αν ψάξετε λιγάκι, ξεκινώντας για παράδειγμα από τα links που έχω σε κάποια blogs μου και φτάνοντας μέχρι τις σελίδες μου στη brainbench, στο facebook και στο linkedin οπου τα στοιχεία αρκούν για να ξέρετε τι θέα βλέπω από το μπαλκόνι μου και σε ποιόν όροφο μένω. Ομως, αυτή τη "διασύνδεση" και τη "διάθεση" την έχω επιλέξει εγώ (αλλο αν τώρα και να θέλω να κρυφτώ πιά δεν μπορώ).

Αν όμως ξεκινήσω φτιάχνοντας μια νέα δικτυακή ταυτότητα αύριο, λίγα πράγματα θα μπορεί να ξέρει κανείς για μένα. Αν χρησιμοποιήσω ειδικά κανέναν anonymizer, κανένα anonymous VPN οπως το www.relakks.com (γραφτηκα αλλα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει!) και εγγράφομαι σε forums με τη βοήθεια του πολύ χρήσιμου www.spaml.com, ψάξτε βρείτε τον :)
Θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη.
Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει ποια προσωπικά του στοιχεία θέλει να αποκαλύψει - προβάλλει, και σε ποιο βαθμό θέλει να προασπίσει την προσωπική του ζωή και τα προσωπικά του δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ γιατί η πείρα μου, το επάγγελμά μου και γενικά η ενασχόλησή μου με τον χώρο μου λένε ότι στη χειρότερη να δυσκολευτείς να βρεις πληροφορίες για κάποιον.Ακόμα και αν δεν τις έχει αποκαλύψει.Με την νοοτροπία αυτή θα μου πείτε ότι είναι επιλογή κάποιοι να μπαίνουν σε ξένα δίκτυα γιατί αφήσανε εκτεθιμένες πληροφορίες...Λυπάμαι δεν πάει έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ γιατί η πείρα μου, το επάγγελμά μου και γενικά η ενασχόλησή μου με τον χώρο μου λένε ότι στη χειρότερη να δυσκολευτείς να βρεις πληροφορίες για κάποιον.Ακόμα και αν δεν τις έχει αποκαλύψει.Με την νοοτροπία αυτή θα μου πείτε ότι είναι επιλογή κάποιοι να μπαίνουν σε ξένα δίκτυα γιατί αφήσανε εκτεθιμένες πληροφορίες...Λυπάμαι δεν πάει έτσι!
Πέρα απο την πείρα σου και την ενασχόληση σου με το χώρο, μπορείς να μας φέρεις και κάποιο άλλο επιχείρημα; Χωρίς να σε αμφισβητώ, απλά δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε αυτά ώστε να σε πάρουμε ως αυθεντία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Πέρα απο την πείρα σου και την ενασχόληση σου με το χώρο, μπορείς να μας φέρεις και κάποιο άλλο επιχείρημα; Χωρίς να σε αμφισβητώ, απλά δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε αυτά ώστε να σε πάρουμε ως αυθεντία. :)

Κοίτα όσο μασκαρισμένος να είναι κάποιος που μπαίνει κάπου κάνοντας τρακ πρως τα πίσω με τα κατάλληλα εργαλεία βρίσκεις ip τηλέφωνο και ου το καθε εξής.Δλδ προφιλ τύπου hi5 ή δεν ξέρω τι άλλο είναι αστείο να θεωρούμε ότι αποκαλύπτουν προσωπικές πληροφορίες από τη στιγμή που η ίδια η διεθυνσιοδότησή σου μαρτυράει τα πάντα για σένα.Τώρα αν πάρουμε την υπόθεση ότι κάποιος μπαίνει από αλλού κτλ μπορεί να κρατήσει κάποιου είδους ανωνυμία αλλά και πάλι τον βρίσκεις.Ανάποδη αναζήτηση κάνεις!dfs bfs κάτι θα βρεις ένα δεντράκι είναι οι διευθύνσεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοίτα όσο μασκαρισμένος να είναι κάποιος που μπαίνει κάπου κάνοντας τρακ πρως τα πίσω με τα κατάλληλα εργαλεία βρίσκεις ip τηλέφωνο και ου το καθε εξής.Δλδ προφιλ τύπου hi5 ή δεν ξέρω τι άλλο είναι αστείο να θεωρούμε ότι αποκαλύπτουν προσωπικές πληροφορίες από τη στιγμή που η ίδια η διεθυνσιοδότησή σου μαρτυράει τα πάντα για σένα.Τώρα αν πάρουμε την υπόθεση ότι κάποιος μπαίνει από αλλού κτλ μπορεί να κρατήσει κάποιου είδους ανωνυμία αλλά και πάλι τον βρίσκεις.Ανάποδη αναζήτηση κάνεις!dfs bfs κάτι θα βρεις ένα δεντράκι είναι οι διευθύνσεις;)
Καταρχάς για να έχεις διεύθυνση IP πρέπει να έχεις πρόσβαση σε αυτή. Πχ εσύ που δεν είσαι admin εδώ, μπορείς να βρεις την IP μου? ;)
Επίσης, ακόμα και να την βρεις, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να βρεις κάτι περισσότερο απο το που μένω και τι παροχέα έχω μέσω αυτής (χωρίς γνωστούς σε ISPs και τέτοια ...ελληνικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Καταρχάς για να έχεις διεύθυνση IP πρέπει να έχεις πρόσβαση σε αυτή. Πχ εσύ που δεν είσαι admin εδώ, μπορείς να βρεις την IP μου? ;)
Επίσης, ακόμα και να την βρεις, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να βρεις κάτι περισσότερο απο το που μένω και τι παροχέα έχω μέσω αυτής (χωρίς γνωστούς σε ISPs και τέτοια ...ελληνικά).
Δεν ήθελα να καρφοθώ αλλά έχω γνωστούς σε Isps.Αλλά εντάξει αυτό δεν κάνει την διαφορά χρόνο σου γλιτώνει.Θέλει αρετή και τόλμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
[...] κάνοντας τρακ πρως τα πίσω με τα κατάλληλα εργαλεία βρίσκεις ip τηλέφωνο [...]
Εννοείς ότι υπάρχει κάτι που του δίνεις IP και σου δίνει τηλέφωνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Ξεθάβω το θέμα λόγω μιας σχετικής συζήτησης που είχα με τον Wild_Boy και ο οποίος με παρακάλεσε να ανοίξω σχετικό θέμα.

Το θέμα ξεκίνησε από μία αναζήτηση, εκ μέρους του Wild_boy, στο google για ένα πρόσωπο και τη συγκέντρωση κάποιων στοιχείων για αυτό το άτομο τα οποία βρίσκονται σε κοινή θέα χωρίς να έχουν καταχωρηθεί από το ίδιο, όπως είναι η αναφορά της δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που έλαβε.

Συγκεκριμένα, πληκτρολόγησε στο google το ονοματεπώνυμο και βρήκε κάποιες πληροφορίες. Τρομοκρατήθηκε λίγο λέγοντάς μου πως από ένα επίθετο μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για κάποιον και εν τέλει να του κάνεις κακό.

Η απάντησή μου, στον κόσμο μου όπως πάντα :P, ήταν πως αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό θα βρει τις πληροφορίες που θέλει είτε είναι από το internet είτε από κάποιον γνωστό είτε από κάπου αλλού που μπορεί να συλλέξει πληροφορίες.

Ακόμα, του έθεσα την ερώτηση: «Αν είχες κακές προθέσεις πώς θα χρησιμοποιούσες τις πληροφορίες που συνέλλεξες;» Η απάντηση ήταν πως αποτελεί ένα μικρό λιθαράκι ακόμα και αυτή η πληροφορία και με κατάλληλες κινήσεις μπορείς να συλλέξεις και πιο σημαντικά στοιχεία.

Ποια η θέση σας στο θέμα;
Έχετε δημοσιεύσει στο διαδίκτυο το επίθετό σας;
Θεωρείτε ότι το επίθετο είναι ένα προσωπικό δεδομένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λόγω δουλειάς, είμαι αρκετά γνωστή στο (κυρίως ξένο) διαδίκτυο με το ονοματεπώνυμο μου. Ακόμη και το κινητό μου μπορεί να βρει κάποιος αν ψάξει λίγο. Το προφίλ μου στο facebook είναι ανοιχτό κατ'επιλογήν, άρα εύκολα μπορεί να βρει και φωτογραφίες και άλλα δεδομένα.

Ουδέποτε μου έχει συμβεί το παραμικρό. Πράγμα όχι περίεργο, διότι και in the real world όταν κυκλοφορώ, ούτε κρύβω το όνομα μου, ούτε φοράω φερετζέ για να μη δούν το πρόσωπο μου. Γιατί να αντιμετωπίζω διαφορετικά το διαδίκτυο;

Πιο πολύ ντρέπομαι για κάποια μηνύματα που είχα γράψει ανώνυμα σε φόρα (και εδώ και αλλού) μικρότερη, με ύφος και απόψεις που δεν με εκφράζουν πλέον, παρά για το ότι μπορεί να βρει πώς μοιάζω ή πώς με λένε. Αν μη τι άλλο, το όνομα μου ή τα στοιχεία μου είμαι εγώ, οι προ 5ετίας απόψεις μου όχι πια.

Το μόνο που θεωρώ ότι πραγματικά διευκολύνει το να είναι κάποιος πιο ανοιχτός στο διαδίκτυο είναι το (σχεδόν πάντα αθώο) internet stalking. Αλλά δεν είναι κάτι που το θεωρώ και τόσο τραγικό, για να ασχοληθεί κάποιος τόσο πολύ μαζί σου, μάλλον σε γουστάρει σαν άτομο οπότε δεν θα σε κακοχαρακτηρίσει εύκολα ο,τι και να βρει.

Γενικά πιστεύω ότι ο κόσμος σιγά σιγά παύει να φοβάται το διαδίκτυο και να νομίζει ότι βρίθει από παιδεραστές, εγκληματίες και κάθε λογής διαταραγμένους, οπότε οδεύουμε προς την εθελοντική άρση της ανωνυμίας σε αυτό. Πχ πριν 5-10 χρόνια ήταν αδιανόητο να γραφτείς σε ένα site με το πραγματικό σου όνομα και να δώσεις τα πραγματικά σου στοιχεία. Πλέον είναι αρκετά κοινό, και όχι μόνο στο facebook αλλά και σε πολλά άλλα SN sites.
Παρατηρώ μάλιστα ότι οι περισσότερο geeks που περνούν περισσότερες ώρες online είναι συνήθως και πιο ανοιχτοί με το θέμα των στοιχείων τους. Συνήθως η συμπεριφορά των πιο geeks σε τέτοια θέματα προδιαγράφει μια γενικότερη τάση που πιστεύω ότι σιγά σιγά έρχεται (και δεν το λέω ως κινδυνολογία, διότι δεν το θεωρώ αρνητικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Βρε Λια μου!Δε το θεωρείς επικίνδυνο να δώσεις επίθετο?Εγώ το λέω,γιατί έχοντας το επίθετο του άλλου μπορείς να βρεις εύκολα πού μένει!Κι αν μη τι άλλο,πού ξέρεις τι προθέσεις έχει ο εν λόγω χρήστης του διαδικτύου,που ψάχνει να βρει στοιχεία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε Λια μου!Δε το θεωρείς επικίνδυνο να δώσεις επίθετο?Εγώ το λέω,γιατί έχοντας το επίθετο του άλλου μπορείς να βρεις εύκολα πού μένει!

Το ίδιο και όποιος περαστικός δει το κουδούνι μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ναι αλλά από το νετ βρίσκει κι άλλα στοιχεία και επίσης από το νετ μπορεί να κινδυνέψεις,ενώ in the real life..ποιος ζει ποιος πεθαίνει! ..Καταλαβαίνετε τι εννοώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι αντε ενα ονομα δε πειραζει να το δωσεις αλλα δε πρεπει να φτανεις σε ακροτητες του ειδους να δινεις δημοσια το τηλεφωνο σου και τετοια και ακομα αν το ψαξεις λιγο νομιζεις ειναι ευκολο να βρεις τροπους που θα σε θωρακισουν σε πιθανες απειλες και κινδυνους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top