Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
To iPhone 3GS το χα και εγώ. Αν και θεωρείται από τα καλύτερα iPhone προσωπικά μαζί με το

Ασφάλεια παρέχουν και τα Android που ο κατασκευάστής έχει φροντίσει να ενημερώνει το λογισμικό με security updates. Διαφορετικά και δωρεάν να μου το δίνανε δεν θα το χρησιμοποιούσα.


Μαζί με το;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.


Αυτό πιθανόν το έχουν δει αρκετοί. Καταλαβαίνουν τη χαμηλής ποιότητας marketing χρησιμοποιούν τεράστιες εταιρείες όπως τώρα η msi και η Samsung παλαιότερα για κάποιο πρόσκαιρο κέρδος.

Το περίεργο είναι ότι τα σχόλια παγκοσμίως επικροτούν την msi και κράζουν την apple αντί να κάνουν το αντίθετο. Το stand της οθόνης της msi δεν μπορεί να συγκρiθεί με της apple καθώς κυριαρχεί το πλαστικό άρα δεν καταλαβαίνω τους haters της apple.


Περιμένετε Οκτώβρη πόσα θετικά σχόλια θα πάρει το stand που κράζουν όλοι τώρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για μενα ειτε ειναι apple ειτε msi ειτε κατι αλλο, δεν δικαιολογειται stand στα $1000. Εκτος αν ειναι φτιαγμενο στο χερι με τον εργατη να λιωνει το ακατεργαστο μεταλλο και να σχηματιζει το stand, να φτιαχνει τις βιδες μια μια και να της περναει με το χερι. Αλλιως με τιποτα $1000 για ενα stand.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Για μενα ειτε ειναι apple ειτε msi ειτε κατι αλλο, δεν δικαιολογειται stand στα $1000. Εκτος αν ειναι φτιαγμενο στο χερι με τον εργατη να λιωνει το ακατεργαστο μεταλλο και να σχηματιζει το stand, να φτιαχνει τις βιδες μια μια και να της περναει με το χερι. Αλλιως με τιποτα $1000 για ενα stand.
Μην ξεχνάς ότι είναι πρόσθετο για μια οθόνη που στοιχίζει τα 5πλασια.

Το stand έχει αρκετά κινητά μηχανικά μέρη που στοιχίζουν αν θέλεις να τα κάνεις μην προβληματικά. Ρίξε μια ματιά στο skroutz.

Για παράδειγμα αυτή κάνει 345 ευρώ που φαίνεται πολύ χειρότερη και πολύ πιο απλή στην υλοπίηση καθώς έχει ένα σταθερό σημείο που το βιδώνεις στο τραπέζι
https://www.skroutz.gr/s/10928593/Ergotron-LX-HD-Sit-Stand-Desk-Mount-LCD-Arm.html#reviews

Αν έχουν καταφέρει το rotate να γίνεται smoothly και ο μηχανισμός να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής μια χαρά τα αξίζει τα 1000 ευρώ.

Τέλος είναι αξιοσημείωτο πώς καμία κατασεκυάστρια οθονών δεν έχει ασχοληθεί να φτιάχει stand και η apple βρήκε ένα άδειο πεδίο που τώρα είναι μόνη της αλλά σύντομα θα ακολουθύσουν άλλοι. Η apple είναι ειδική στο να δημιουργεί μόνη της νέες αγορές και η αγορά των pro stand δεν είναι εξαίρεση.

1000 ευρώ δεν είναι τρελό ποσό για προιόν μαζικής παραγωγής. Απλώς το ανρθρώπινο μυαλό μας με τα βιώματα μας μέχρι τώρα δεν έχει αντιληφθεί ότι κάποιο stand οθόνης μπορεί να στοιχίσει τόσο πολύ. Αν η κατασκευή γινόταν αποκλεισιτκά χειροκίνητα τα 1000 ευρώ θα γινόντουσαν 3.000 ή πολύ παραπάνω όπως κάποια ρολόγια.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η συγκριση με τα ρολογια ειναι ατοπη γιατι αυτα κατασκευαζονται στο χερι και εχουν πιο πολυπλοκο μηχανισμο, οπως επισης περιεχουν διαμαντα και αλλα πολυτιμα μεταλλα που εκτοξευουν την τιμη. Επισης ειναι ατοπο να συγκρινεις το κοστος του stand με βαση το κοστος της τιμης. Με την ιδια λογικη τοτε θα πρεπει να πουλανε τα καθαριστικα για αυτη την οθονη στα $1000 για να ταιριαζουν με την τιμη της.
Με ενα χιλιαρικο μπορεις να παρεις ενα σωρο πιο πολυπλοκες συσκευες απο ενα stand. Οταν πληρωνεις για ενα luxury product, πληρωνεις το κοστος κατασκευης, την ποιοτητα και τον περιορισμενο αριθμο προιοντων που παραχθηκαν. Πχ οταν δινεις ενα χιλιαρικο για ενα ζευγαρι παπουτσια, πληρωνεις το δερμα (μεσα-εξω, γιατι ακομα και η σολα στα καλα παπουτσια ειναι δερματινη), την χειροποιητη εργασια (πχ η σολα ειναι ραμμενη και οχι κολλημενη με κολλα), και ενιοτε τον περιορισμενο αριθμο που εχουν παραχθει, το design και αλλα μικροτερα εξοδα. Το συγκεκριμενο stand που θα μπορεις να το παρεις απο καθε καταστημα ηλεκτρονικων και που δεν εχει τιποτα premium πανω του , ισως περα απο το design, δεν αξιζει τοσα λεφτα. Εγω προσωπικα δεν θα εδινα τετοιο ποσο για stand, ακομα και αν ειχα τα δισεκατομμυρια του Μπεζος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
H Apple τρώει τόσο κράξιμο, γιατί τα προϊόντα που πουλάει δεν έχουν μεγάλες διαφορές από τα προηγούμενα. Αυτό τουλάχιστον για το χρηματιστήριο που το κεφάλαιο σε 6 μήνες της έπεσε πολύ.
Τώρα για τους αγοραστές προϊόντων δεν ξέρω
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
https://9to5mac.com/2019/08/08/samsung-ads-mocking-iphones/

:hehe:
Στο παρελθόν είχα πει ότι η Samsung έχει επενδύσει πολλά λεφτά για να κράξει την apple. To πρόβλημα με αυτήν εταιρεία είναι ότι δεν σέβεται αυτά που λέει. Θεωρείς τους πελάτες της χαζούς και δεν τον δείχνει. Θεωρώ ότι η αρνητική εικόνα που έχουν οι περισσότεροι για την apple είναι γιατί ο ανταγωνισμός έχει πληρώσει πολλά για την δυσφήμιση των iPhone και γενικά των apple προιόντων.

Η Samsung αφαίρεσε το audio Jack. Πριν λίγους μήνες έβαλε τρύπα στα galaxy ενώ πριν διαφήμιζε την full screen εμπειρία κράζοντας τις εγκοπές. Θυμίζω ότι είχα πει στο παρελθον, στο forum αυτό, ότι η τρύπα πάνω δεξιά στα galaxy είναι σε κακό σημειο γιατί εκεί βρίσκονται λειτουργικά κομμάτια των εφαρμογών. Τελικά δικαιώθηκα λίγους μήνες μετά. Δεν καταλαβαίνω πώς μια τέτοια εταιρεία κάνει τόσο μεγάλα σχεδιαστικά λάθη.

Ο ηλεκτρονικός, hater της apple και youtuber Rossmann εξηγεί πολύ καλά το buisness model της Samsung.

Τελειώνοντας θέλω να πω για άλλη μια φορά μην δίνετε λεφτά σε εταιρείες που σας κοροιδεύουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
https://9to5mac.com/2019/08/08/samsung-ads-mocking-iphones/

:hehe:
Στο παρελθόν είχα πει ότι η Samsung έχει επενδύσει πολλά λεφτά για να κράξει την apple. To πρόβλημα με αυτήν εταιρεία είναι ότι δεν σέβεται αυτά που λέει. Θεωρείς τους πελάτες της χαζούς και δεν τον δείχνει. Θεωρώ ότι η αρνητική εικόνα που έχουν οι περισσότεροι για την apple είναι γιατί ο ανταγωνισμός έχει πληρώσει πολλά για την δυσφήμιση των iPhone και γενικά των apple προιόντων.

Η Samsung αφαίρεσε το audio Jack. Πριν λίγους μήνες έβαλε τρύπα στα galaxy ενώ πριν διαφήμιζε την full screen εμπειρία κράζοντας τις εγκοπές. Θυμίζω ότι είχα πει στο παρελθον, στο forum αυτό, ότι η τρύπα πάνω δεξιά στα galaxy είναι σε κακό σημειο γιατί εκεί βρίσκονται λειτουργικά κομμάτια των εφαρμογών. Τελικά δικαιώθηκα λίγους μήνες μετά. Δεν καταλαβαίνω πώς μια τέτοια εταιρεία κάνει τόσο μεγάλα σχεδιαστικά λάθη.

Ο ηλεκτρονικός, hater της apple και youtuber Rossmann εξηγεί πολύ καλά το buisness model της Samsung.

Τελειώνοντας θέλω να πω για άλλη μια φορά μην δίνετε λεφτά σε εταιρείες που σας κοροιδεύουν.


Ότι κάνει η Apple το αντιγράφει η Sammy γιατί ξέρει ότι πουλάει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες το διαδίκτυο κράζει πάλι την apple λόγω ενός δημοσιεύματος ifixit.com
https://www.ifixit.com/News/apple-is-locking-batteries-to-iphones-now

Όταν πας να αλλάξεις μπαταρία στο iPhone σου με μια μη αυθεντική, αλλά και με μια αυθεντική (παίρνοντας την από ένα άλλο iPhone), εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα:



Δεν φαίνεται η υγεία η μπαταρία και εμφανίζεται το μηνυματάκι ότι δεν μπορεί να ελεχθεί ότι είναι αυθεντική. Προσωπικά το θεωρώ πολύ θετική αυτή τη κίνηση της apple καθώς προστατεύονται οι ιδιοκτήτες μεταχειρισμένων iPhone.

O Rossman ήδη έκανε video
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για μένα ο μόνος πραγματικός λόγος να "κράξει" κάποιος την Apple είναι γιατί τα προϊόντα της αποκτούν ολοένα και χειρότερη σχέση τιμής - ποιότητας, και μιλάω ως πρώην οπαδός της Apple. Θυμάμαι έκτη δημοτικού μου είχαν πάρει το iPhone 3G με 280€ και το άλλαξα μετά από 2-3 χρόνια μόνο και μόνο γιατί το βαρέθηκα. Το 4αρι, γύρω στα 480€ (? Δε θυμάμαι καλά) το κράτησα 2,5 χρόνια και στο τέλος ήταν απλώς πιο αργό. Το 5s, ακόμη πιο ακριβό, κάπου στα 560€, πάλι 2,5 χρόνια, αλλά παρουσίασε πρόβλημα η μπαταρία του. Τελευταίο μου iPhone ήταν το 7 που έκανε 680€ και με το που έληξε η εγγύηση (με το ζόρι 2 χρόνια) χάλασε η αφή και μετά από μια βδομάδα τα παιξε τελείως. Ε πλέον η τιμή του έχει γίνει απαγορευτική για μένα και, όπως ήταν φυσικό, άλλαξα εταιρία.

Να σημειωθεί ότι από όλα αυτά το μόνο που βρίσκεται ακόμη σε άριστη κατάσταση είναι το 3G :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Για μένα ο μόνος πραγματικός λόγος να "κράξει" κάποιος την Apple είναι γιατί τα προϊόντα της αποκτούν ολοένα και χειρότερη σχέση τιμής - ποιότητας, και μιλάω ως πρώην οπαδός της Apple. Θυμάμαι έκτη δημοτικού μου είχαν πάρει το iPhone 3G με 280€ και το άλλαξα μετά από 2-3 χρόνια μόνο και μόνο γιατί το βαρέθηκα. Το 4αρι, γύρω στα 480€ (? Δε θυμάμαι καλά) το κράτησα 2,5 χρόνια και στο τέλος ήταν απλώς πιο αργό. Το 5s, ακόμη πιο ακριβό, κάπου στα 560€, πάλι 2,5 χρόνια, αλλά παρουσίασε πρόβλημα η μπαταρία του. Τελευταίο μου iPhone ήταν το 7 που έκανε 680€ και με το που έληξε η εγγύηση (με το ζόρι 2 χρόνια) χάλασε η αφή και μετά από μια βδομάδα τα παιξε τελείως. Ε πλέον η τιμή του έχει γίνει απαγορευτική για μένα και, όπως ήταν φυσικό, άλλαξα εταιρία.

Να σημειωθεί ότι από όλα αυτά το μόνο που βρίσκεται ακόμη σε άριστη κατάσταση είναι το 3G :P


Τι κινητό έχεις τώρα;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τι κινητό έχεις τώρα;

Huawei Mate 20 Pro, 128 GB. Θεωρητικά "εφάμιλλο" του iPhone XS max, αλλά επειδή δεν είμαι και εξπέρ σ'αυτα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Τουλάχιστον είναι στα ίδια λεφτά με το iPhone 7 που είχα, και όχι στα 1300 ευρώ που κάνει το άλλο. Μέχρι στιγμής το έχω 6 μήνες και πάει σφαίρα, δεν έχει κολλήσει ποτέ, αλλά θα δείξει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Huawei Mate 20 Pro, 128 GB. Θεωρητικά "εφάμιλλο" του iPhone XS max, αλλά επειδή δεν είμαι και εξπέρ σ'αυτα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Τουλάχιστον είναι στα ίδια λεφτά με το iPhone 7 που είχα, και όχι στα 1300 ευρώ που κάνει το άλλο. Μέχρι στιγμής το έχω 6 μήνες και πάει σφαίρα, δεν έχει κολλήσει ποτέ, αλλά θα δείξει.


Πολύ καλή επιλογή!Μπραβο που δεν πήρες Samsung.Ερευνες δείχνουν ότι τα Huawei βγάζουν τα λιγότερα πρόβλημα (2η η Apple).Αντιθετα τα Samsung γεμάτα προβλήματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γιατί το αξίζει :P .
Ενω η ποιότητα των προϊόντων της είναι εξαιρετική, η υποστήριξη των πελατών της είναι χάλια . Δεν σέβονται καθόλου τον πελάτη ούτε τα χρήματα του .

Ο Ροσμαν δεν είναι hater,ολόκληρο μαγαζί έχει στην Νεα Υόρκη που ασχολείται με επισκευές αποκλειστικά σε macbook. Γιατί να μισεί τα προϊόντα που τον βοηθούν να βγάζει το ψωμί του ; Αυτό που δεν γουστάρει είναι ο τσαμπουκάς της Apple να δυσχεραίνει το έργο τρίτων να επισκευάζουν τα προϊόντα της . Πρόσφατο παράδειγμα αποτελεί η απόφαση της να αφαιρέσει το δικαίωμα ο χρήστης να βλέπει τα στατιστικά της μπαταρίας εαν την έχει βάλει μη πιστοποιημένος τεχνικός ,ακόμα και εαν η μπαταρία είναι αυθεντική . Ακόμα ένα παράδειγμα αποτελεί και ο Linus ,εξίσου διάσημο tech κανάλι που επι πληρωμής δεν δέχονταν να επισκευάσουν την οθόνη του .

Για να λέμε του στραβού το δίκιο,ναι εξαιρετικά προϊόντα, αλλά το να δημιουργείς δομές και να βοηθάς να υπάρχει τεχνική υποστήριξη για αυτά είναι εξίσου σημαντικό . Όπως και το να μην προσπαθείς να εξαπατήσεις τον κόσμο να πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής του για ζημιές που δεν κοστίζουν τόσο(ναι και αυτό έχει γίνει) . Γι'αυτό είχα πει και παλιότερα οτι η apple δεν είναι τυπική tech εταιρία . Έχει πολλά στραβά σε αυτά τα θέματα . Δεν παίζει ρόλο μόνο η απόδοση αλλα και η αξιοπιστία . Ορισμένες φορές μάλιστα είναι πιο σημαντική για μερικούς .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κι εμένα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί προτιμά ένα smartphone των 700$ και 1300$ αντί για κάποιο των 150$? Εγώ που είμαι με ένα honor των 150$ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Ούτε κολλάει πουθενά, όλα τα apps τα υποστηρίζει κανονικά, τεχνικά προβλήματα δεν έχει βγάλει και έχει όλη την λειτουργικότητα ενός smartphone. Οπότε τι ακριβώς αγοράζετε δίνοντας τα δεκαπλάσια χρήματα?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μπορεί κι εμένα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί προτιμά ένα smartphone των 700$ και 1300$ αντί για κάποιο των 150$? Εγώ που είμαι με ένα honor των 150$ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Ούτε κολλάει πουθενά, όλα τα apps τα υποστηρίζει κανονικά, τεχνικά προβλήματα δεν έχει βγάλει και έχει όλη την λειτουργικότητα ενός smartphone. Οπότε τι ακριβώς αγοράζετε δίνοντας τα δεκαπλάσια χρήματα?


Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω οι πιο πολλοί που προτιμούν τα ακριβά smartphone συνήθως δεν έχουν καν δοκιμάσει ένα των 150 ευρώ όπως λες γιατί το έχουν στο μυαλό τους ως αργό, με μικρό αποθηκευτικό χώρο, κακή κάμερα κλπ. Εγώ προσωπικά, επειδή ασχολούμαι πολύ με τη φωτογραφία σκάω λεφτά κυρίως για την κάμερα και την οθόνη του κινητού (έχω δει φτηνά smartphone φίλων μου και η διαφορά μού ήταν εμφανής). Βέβαια πιστεύω ακράδαντα ότι τα σημερινά "φτηνά" smartphone δεν έχουν καμία σχέση με των προηγούμενων χρόνων, αλλά είναι και όπως έχει συνηθίσει κανείς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top