Τρόπος να πιάσω κανάλι που δεν πιάνω;

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Θέλω να πιάσω το κανάλι ΡΙΚ.Κάνω αναζήτηση στα κανάλια και βρίσκω μόνο το ΡΙΚ Satellite(εγώ θέλω το σκέτο ΡΙΚ:P).Υπάρχει τρόπος να πιάσω το κανάλι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
:hmm:δε θελει ψηφιακο δεκτη αυτο το καναλι πλεον για να το πιασεις?

εγω τουλαχιστον το πιανω επειδη η tv μου ειναι με ψηφιακο δεκτη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μα και η τηλεόρασή μου έχει ψηφιακό δέκτη.Αλλά πιάνει μόνο το ΡΙΚ Sat.:/:Ενώ ξέρω άλλους που πιάνουν ΡΙΚ κανονικά απ'την τηλεόραση(ακόμα και χωρίς ψηφιακό δέκτη):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Εγώ για κάποιον ανεξήγητο λόγο πριν κάτι χρόνια στη Λάρισα έπιανα Αλ Τζαζίρα και πού και πού στο ίδιο κανάλι εμφανιζόταν το CNN :confused: Το ΡΙΚ το έπιανα χωρίς ψηφιακό δέκτη

και γενικά δεν είχα ψηφιακό δέκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
πώς το καταφερες αυτο με το αλτζαζιρα??? xD

εγω με το ζορυ πιανω τα βασικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


νομίζω ότι έχει να κάνει με την περιοχή που βρίσκεσαι (= αν η κεραία σου "πιάνει" τα σήματα αυτών των
καναλιών)


κι εγώ "πιάνω" κάτι περίεργα κανάλια στη τηλεόραση μου όταν ψάχνω ... και μερικές ημέρες αργότερα τα
χάνω :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με δορυφορο ισως μπορεις να το πιασεις, αν εκπεμπει μεσω καπιου δορυφορου...\

Οσο για το αλ τζαζιρα, και εγω το επιανα καποτε μαζι με cnn. Τωρα πιανω, εκτος των μεγαλων ιδιωτικων, τον κρατικων και των τοπικων, το Rai Uno, ενα γερμανικο (2df η καπως ετσι), 3 Τουρκικα... Παιζει και να ξεχναω καπιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν στην Ελλάδα το μόνο κανάλι που αναμεταδίδεται από την Κύπρο είναι το ΡΙΚ Sat, δηλαδή το δορυφορικό πρόγραμμα του ΡΙΚ. Ποτέ δεν αναμεταδιδόταν κάτι άλλο. Στην Κύπρο φυσικά υπάρχει το ΡΙΚ 1 και το ΡΙΚ 2 (όπως έχουμε εμείς τα τρία κανάλια της ΕΡΤ αλλά εκεί αναμεταδίδεται το δορυφορικό της ΕΡΤ, το ΕΡΤ World). Νόμιμος τρόπος να πιάσεις αυτά τα κανάλια δεν υπάρχει, όπως και τα λοιπά κυπριακά...ε, πλάγιοι τρόποι πάντα υπάρχουν.. :whistle:



 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Να τα πιάσεις με κεραία εννοείς; :P Αλλιώς όλο και κάπου στο web θα εκπέμπονται έστω και πειρατικά. :)
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Τίμιο προμνημονιακό θέμα.

Δεν θυμάμαι κι εγώ να πιάναμε ποτέ ατόφιο ΡΙΚ (εφόσον δεν είμαστε Κύπρο.)
Απ' όταν άρχισε η digea (και παλιότερα ακόμα, επί ΕΡΤ Ψηφιακής, με το τιμημένο σινέ+ που γινότανε και studio+ άμα λάχει) την παγκόσμια έκδοση του ΡΙΚ πρέπει να λαμβάναμε.

Εκτός αν πάμε ακόμα πιο παλιά, επί αναλογικού καθεστώτος που πιάναμε όντως και κάτι CNN/MTV (και άλλα κανάλια που εναλλάσσονταν πιο συχνά κι από τα νερά του Ευρίπου, τα οποία ελπίζαμε να μην κάνουν χιόνια και θα θέλαμε να βλέπουμε μόνοι στο δωμάτιο. Έτσι μου 'χε πει ένας φίλος από το χωριό τουλάχιστον.)

Ένα φεγγάρι πιάναμε και αχνό μεν, παρακολουθήσιμο δε, filmnet παρόλο που δεν είχαμε αποκοδικοπιπιτή, ακόμα έχω απορία πως συνέβη αυτό. :hmm:
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Τίμιο προμνημονιακό θέμα.

Πωπω, είχα δει το 26/05 αλλά και λέω παλιό είναι αλλά ας απαντήσω..δεν είχα προσέξει ότι έγραφε 2009...ε, ας ελπίσουμε ότι όποιος το είχε ανοίξει το θέμα να βρήκε τρόπο και να μην περίμενε 10 ολόκληρα χρόνια..χαχα...
Απλώς όταν πριν πολλά χρόνια άρχισε να εκπέμπει το ΡΙΚ στην Ελλάδα, όντως έγραφε σκέτο ΡΙΚ αλλά και πάλι η δορυφορική του έκδοση ήταν..
Με διάφορους διαδικτυακούς τρόπους μπορεί κανείς να δει τα κυπριακά κανάλια, το έχω κάνει πολλές φορές, το μισό πρόγραμμα και παραπάνω των οποίων αποτελείται από αναμεταδόσεις εκπομπών των ελληνικών καναλιών βέβαια.. Σε μερικές περιπτώσεις, δεν αφαιρούν καν το λογότυπο, λέει πχ ΣΚΑΙ και από πάνω πέφτει το σήμα του κυπριακού καναλιού. Βέβαια ο ΑΝΤ1 και ο Alpha έχουν επίσημα κυπριακές εκδόσεις εκεί, με τοπικό πρόγραμμα, και με αναμεταδόσεις πολλών εκπομπών τους. Είχε και το Mega, αλλά με τα προβλήματα του ελληνικού, άλλαξε όνομα στην Κύπρο, τώρα λέγεται Omega.
Ε, καλά για να παρακολουθήσεις κυπριακή σειρά, που δεν έχουν σκοπό να την παίξουν στην Ελλάδα, γιατί αυτές τις προσέχουν, πρέπει να βρεις υπότιτλους, έτσι όπως μιλάνε..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top