Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,827 μέλη και 2,472,638 μηνύματα σε 78,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 577 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,191 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 11:23, Σήμερα:

Πολιτικό αδιέξοδο στην Ισπανία,μάλλον πάνε σε εκλογές.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 11:29, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Lancelot
Το αρχαίο αυτό σύμβολο , αποτελούσε σύμβολο εξουσίας των δικαστών στην Ρώμη. Ο φασισμός προέρχεται από την λέξη fascismo η οποία έχει τις ρίζες της στην λέξη fasces . Δεν είναι fasces ο φασισμός, fasces είναι ο πληθυντικός του αρχαίου ρωμαϊκού συμβόλου(fascis). Επίσης ο φασισμός σαν ιδεολογία καθιερώνεται από τον Μουσολίνι. Πώς λοιπόν κάνεις λόγο για φασισμό πριν το 1920 ;
Γενικά μου αρέσει η συζήτηση, αλλά πλέον είναι εμφανές ότι απλά googlάρεις πράγματα και τα αντιγράφεις εδώ. Το βρίσκω λίγο cringe για να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν με πειράζει.

Το νόημα του φασιστικού συμβόλου είναι το εξής: Strength through Unity (αυτό που στα ελληνικά λέμε ισχύς εν τη ενώση). Τα υπόλοιπα περί δικαστών δεν ξέρω από ποιο site τα πήρες και τα αναπαράγεις.
Ο φασισμός σαν ιδεολογία δεν καθιερώθηκε από τον Μουσολίνι, αλλά έστω ότι καθιερώθηκε. Ε και; Φασισμός είναι μόνο η πολιτική ιδεολογία; Δηλαδή, το νόημα ενός αρχαίου συμβόλου χάνεται λόγω ενός πολιτικού κινήματος που διήρκησε το πολύ 25 χρόνια; Αστεία πράγματα...

Το να χαρακτηρίζουμε πρόσωπα,θεσμούς και καταστάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με την αρχική έννοια του όρου είναι λάθος.
Έτσι προσδιορίζεται λανθασμένα κάθε αντιδημοκρατική, βίαιη πράξη, ιδεολογία ως φασισμός
Δεν ονομάζω ως φασισμό κάθε αντιδημοκρατική πράξη, ούτε κάθε βίαιη πράξη.
Μια δολοφονία δεν είναι φασισμός. Αλλά όταν μια οργανωμένη ομάδα ανθρώπων (ισχύς εν τη ενώση, που λέγαμε...) επιβάλλεται και καταπατά τα ατομικά δικαιώματα, τότε αυτό το ονομάζω φασισμό. Δεν με νοιάζει αν αυτή η ομάδα δηλώνει κομμουνιστική, ή αναρχική. Οι πράξεις τους είναι φασιστικές. Τώρα, αν εσένα δεν σου αρέσει αυτό, τότε μάλλον ξανασκέψου την ιδεολογία που υποστηρίζεις. Δεν είναι κακό να αλλάζουμε απόψεις. Εγώ προσωπικά το έχω κάνει πολλές φορές.

Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι δεν υπάρχει ακρα δεξιά και άκρα αριστερά και εγώ ότι η γη είναι επίπεδη.
Το κείμενο που έστειλες είναι η δικιά σου προσωπική άποψη .
Όσα έγραψα στο κείμενο μου προήλθαν από το κεφάλι μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δικές μου απόψεις. Όταν παρατηρείς ή σκέφτεσαι κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προσωπική άποψη.
Έτσι , λοιπόν, έγραψα κάποια πράγματα βασιζόμενος στην λογική, την ετυμολογία του φασισμού, καθώς και την πολιτική φιλοσοφία. Στην πολιτική όλα ξεκινούν από το βασικό, φιλοσοφικό ερώτημα που αναφέρω. Διαφωνείς; Αν διαφωνείς, να το ακούσω. Αλλά μην μου λες «είναι η άποψη σου», διότι δεν είναι. Αυτό το φιλοσοφικό ερώτημα που έθεσα οδηγεί στον κολλεκτιβισμό ή τον ατομισμό. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν υπάρχει, θα ήθελα να το ακούσω. Το να μου πεις «είναι η άποψη σου», χωρίς να κάνεις επικοδομητική κριτική, αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Ας σταματήσουμε τη συζήτησ εδώ, δεν έχει νόημα τότε.
Παράθεση

paskmak

Διάσημο Μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 638 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 11:53, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Objectivism
Το νόημα του φασιστικού συμβόλου είναι το εξής: Strength through Unity (αυτό που στα ελληνικά λέμε ισχύς εν τη ενώση). Τα υπόλοιπα περί δικαστών δεν ξέρω από ποιο site τα πήρες και τα αναπαράγεις.
Ο φασισμός σαν ιδεολογία δεν καθιερώθηκε από τον Μουσολίνι, αλλά έστω ότι καθιερώθηκε. Ε και; Φασισμός είναι μόνο η πολιτική ιδεολογία; Δηλαδή, το νόημα ενός αρχαίου συμβόλου χάνεται λόγω ενός πολιτικού κινήματος που διήρκησε το πολύ 25 χρόνια; Αστεία πράγματα...

Μια δολοφονία δεν είναι φασισμός. Αλλά όταν μια οργανωμένη ομάδα ανθρώπων (ισχύς εν τη ενώση, που λέγαμε...) επιβάλλεται και καταπατά τα ατομικά δικαιώματα, τότε αυτό το ονομάζω φασισμό. Δεν με νοιάζει αν αυτή η ομάδα δηλώνει κομμουνιστική, ή αναρχική. Οι πράξεις τους είναι φασιστικές. Τώρα, αν εσένα δεν σου αρέσει αυτό, τότε μάλλον ξανασκέψου την ιδεολογία που υποστηρίζεις. Δεν είναι κακό να αλλάζουμε απόψεις. Εγώ προσωπικά το έχω κάνει πολλές φορές.
Για την ακρίβεια, τον όρο ως μοντέρνα εννοια τον χρησιμοποίησαν πρώτοι σοσιαλιστές στην Ιταλία τέλη του 19ου αιωνα. Ειναι το σύμβολο του «συνδέσμου». Η πολιτική ιδεολογία του φασισμού, μπορεί να προϋπήρχε , αλλά εγινε γνωστή και καθιερώθηκε ως ορος με τον Μουσολινι, και περιγράφει το κίνημα ετσι όπως αυτός το δημιούργησε.

Από κει και περα, όπως λες , ο ορος σήμερα μπορεί να περιγράφει και πράξεις συλλογικές παράνομες, ανεξαρτήτως πολιτικής προέλευσης των ατόμων που τις διαπράττουν.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 12:00, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από paskmak
Για την ακρίβεια, τον όρο ως μοντέρνα εννοια τον χρησιμοποίησαν πρώτοι σοσιαλιστές στην Ιταλία τέλη του 19ου αιωνα. Ειναι το σύμβολο του «συνδέσμου». Η πολιτική ιδεολογία του φασισμού, μπορεί να προϋπήρχε , αλλά εγινε γνωστή και καθιερώθηκε ως ορος με τον Μουσολινι, και περιγράφει το κίνημα ετσι όπως αυτός το δημιούργησε.

Από κει και περα, όπως λες , ο ορος σήμερα μπορεί να περιγράφει και πράξεις συλλογικές παράνομες, ανεξαρτήτως πολιτικής προέλευσης των ατόμων που τις διαπράττουν.
Καταλαβαίνω τι εννοείς, και δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Απλά δεν θεωρώ το γεγονός ότι οι Ιταλοί έκαναν «διάσημο» τον φασισμό ως αρκετά σημαντικό λόγο που να μας κάνει να ξεχάσουμε το αρχικό νόημα του φασισμού.

Ουσιαστικά, το μόνο πράγμα που υποστηρίζω όσον αφορά τη συζήτηση μας είναι ότι όλες οι συλλογικές ιδεολογίες (ναζισμός, ιταλικός φασισμός, Μεταξάς, κομμουνιστές, σοσιαλιστές κ.τ.λ) έχουν κοινό άξονα τον κολλεκτιβισμό.

Επίσης, προηγουμένως είπα ότι δεν υπάρχει «αριστερά» και «δεξιά». Θέλω να αναθεωρήσω. Δεν είναι ακριβώς σωστό. Αριστερά και δεξιά υπάρχουν, αλλά ανήκουν στο ίδιο υπερσύνολο, δηλαδή τον κολλεκτιβισμό. Νομίζω είναι πιο λειτουργικό να εξετάζουμε την πολιτική με βάση τα δύο μεγάλα υπερσύνολα (κολλεκτιβισμός και ατομισμός), παρά τα διάφορα μικρότερα υποσύνολα.
Παράθεση

Lancelot

Διακεκριμένο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,660 μηνύματα.

O Lancelot Ξες εσύ... έγραψε: στις 12:30, Σήμερα:

Γενικά μου αρέσει η συζήτηση, αλλά πλέον είναι εμφανές ότι απλά googlάρεις πράγματα και τα αντιγράφεις εδώ. Το βρίσκω λίγο cringe για να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν με πειράζει.

Όσα έγραψα στο κείμενο μου προήλθαν από το κεφάλι μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δικές μου απόψεις. Όταν παρατηρείς ή σκέφτεσαι κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι προσωπική άποψη.
Έτσι , λοιπόν, έγραψα κάποια πράγματα βασιζόμενος στην λογική, την ετυμολογία του φασισμού, καθώς και την πολιτική φιλοσοφία. Στην πολιτική όλα ξεκινούν από το βασικό, φιλοσοφικό ερώτημα που αναφέρω. Διαφωνείς; Αν διαφωνείς, να το ακούσω. Αλλά μην μου λες «είναι η άποψη σου», διότι δεν είναι. Αυτό το φιλοσοφικό ερώτημα που έθεσα οδηγεί στον κολλεκτιβισμό ή τον ατομισμό. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν υπάρχει, θα ήθελα να το ακούσω. Το να μου πεις «είναι η άποψη σου», χωρίς να κάνεις επικοδομητική κριτική, αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Ας σταματήσουμε τη συζήτησ εδώ, δεν έχει νόημα τότε.
Επομένως για εσένα τι ορίζεται ως φασισμός ;

Διαφωνώ διότι χρησιμοποιείς , όπως λέμε και στα μαθηματικά , ένα τέχνασμα , για να εξισώσεις δύο ανόμοια πράγματα. Χρησιμοποιείς δύο ευθείες που δεν τέμνονται (κολλεκτιβισμός και ατομισμός ) . Στη συνέχια θεωρείς , και συμφωνώ ότι έχουν κοινή αρχή . Όμως οι δύο αυτές γραμμές(κουμμουνισμός,φασισμός) δεν έχουν κοινό τέλος και παραμένουν παράλληλες .
Δεν γίνεται να πω έναν Ολυμπιακό πράσινο ή έναν Παναθηναικό κόκκινο αλλά μπορώ να τους χαρακτηρίσω φανατικούς.

Όπως εσύ αναζήτησες τις πληροφορίες σου και τις έγραψες έτσι και εγώ αναζήτησα και βρήκα από έγκυρη πηγή για τους δικαστές .

Αν όμως ζούσαμε το 1890, πώς θα χαρακτηρίζαμε τους Κου κλουξ κλαν ;

Αριστερά και δεξιά υπάρχουν, αλλά ανήκουν στο ίδιο υπερσύνολο, δηλαδή τον κολλεκτιβισμό.
Και στον ατομισμό ποιος ανήκει ;

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ποια Σκάνδαλα;
1)Σκάνδαλο χρηματιστηρίου
2)Το 1981 το χρέος ήταν 29% και σε 20 χρόνια πήγε στο 117%!
3)Πακέτα Delor
4)Σκάνδαλο καλαμπόκιου
5)Φυγή εργοστασίων.Nissan και Pirelli
6)Γερμανικά υποβρύχια και τριπλάσιο κόστος.
7)Siemens?

Και η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν σκάνδαλα.

η Siemens της ΝΔ δεν είναι ; όπως και τα υποβρύχια ; Και ο Κωστάκης και ο Αντωνάκης το αύξησαν το χρέος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lancelot : Σήμερα στις 12:31. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,191 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:32, Σήμερα:

Διαφωνώ διότι χρησιμοποιείς , όπως λέμε και στα μαθηματικά , ένα τέχνασμα , για να εξισώσεις δύο ανόμοια πράγματα. Χρησιμοποιείς δύο ευθείες που δεν τέμνονται (κολλεκτιβισμός και ατομισμός ) . Στη συνέχια θεωρείς , και συμφωνώ ότι έχουν κοινή αρχή . Όμως οι δύο αυτές γραμμές(κουμμουνισμός,φασισμός) δεν έχουν κοινό τέλος και παραμένουν παράλληλες .
Δεν γίνεται να πω έναν Ολυμπιακό πράσινο ή έναν Παναθηναικό κόκκινο αλλά μπορώ να τους χαρακτηρίσω φανατικούς.

Όπως εσύ αναζήτησες τις πληροφορίες σου και τις έγραψες έτσι και εγώ αναζήτησα και βρήκα από έγκυρη πηγή για τους δικαστές .

η Siemens της ΝΔ δεν είναι ; όπως και τα υποβρύχια ; Και ο Κωστάκης και ο Αντωνάκης το αύξησαν το χρέος

Ειπα και τα 3 κόμματα έχουν σκάνδαλα.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

O Objectivism έγραψε: στις 12:43, Σήμερα:

Διαφωνώ διότι χρησιμοποιείς , όπως λέμε και στα μαθηματικά , ένα τέχνασμα , για να εξισώσεις δύο ανόμοια πράγματα. Χρησιμοποιείς δύο ευθείες που δεν τέμνονται (κολλεκτιβισμός και ατομισμός ) . Στη συνέχια θεωρείς , και συμφωνώ ότι έχουν κοινή αρχή . Όμως οι δύο αυτές γραμμές δεν έχουν κοινό τέλος και παραμένουν παράλληλες .

Έχω εξηγήσει πάνω από 5 φορές τι είναι ο φασισμός. Μόλις στο προηγούμενο μήνυμα μου είπα «Το νόημα του φασιστικού συμβόλου είναι το εξής: Strength through Unity (αυτό που στα ελληνικά λέμε ισχύς εν τη ενώση)». Άρα ή δεν διαβάζεις αυτά που γράφω, ή δεν τα καταλαβαίνεις, ή τα αγνοείς. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως δεν συνεννοούμαστε.
Τέλος πάντων. Έχω εξηγήσει τι είναι ο φασισμός, και δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου. Βασιστηκα στην ετυμολογική ρίζα της λέξης, καθώς και στην ιστορική της σημασία. Όταν λέω ιστορική, δεν εννοώ του τελευταίου αιώνα. Εννοώ της τελευταίας χιλιετίας.

Δεν χρησιμοποιώ κανένα τέχνασμα. Ότιδήποτε υποστηρίζω, το δικαιολογώ με επίκληση στη λογική και τη φιλοσοφία.
Οι ευθείες που χρησιμοποίησα είναι μια απλή αναπαράσταση των ιδεών μου. Δεν έχουν κάποιο άλλο σκοπό. Από εκεί και πέρα, ναι, ο κολλεκτιβισμός και ο ατομισμός είναι εντελώς αντίθετες έννοεις στην πράξη. Προφανώς δεν τέμνονται, ούτε βεβαίως συμπίπτουν.
Ο φασισμός και ο κομμουνισμός, όμως, έχουν κοινό άξονα (ή κοινό υπερσύνολο αν θες), και αυτό είναι ο κολλεκτιβισμός. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Οποιαδήποτε άλλη πολιτική αντίληψη αγνοεί το φιλοσοφικό ερώτημα που θέτω, όπως επίσης αγνοεί το δίπολο κολλεκτιβισμός-ατομισμός.

Δεν αμφισβητώ ότι οι ρωμαίοι δικαστές χρησιμοποίησαν το σύμβολο του φασισμού. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μόνο οι δικαστές το χρησιμοποίησαν. Καταρχάς, δεν το χρησιμοποιησαν μόνο οι ρωμαίοι. Ήταν και οι Έλληνες, και οι Αμερικάνοι, και άλλοι. Συγκεκριμένα, τον διπλό πέλεκυ τον «πήραν» οι ρωμαίοι από τους Έλληνες.

Η Κου Κλουξ Κλαν είναι μια εθνικιστική, ρατσιστική ομάδα, η οποία προφανώς δρούσε πάντα φασιστικά, διότι δεν γίνεται να είσαι ρατσιστής χωρίς να είσαι κολλεκτιβιστής. Αν η ΚΚΚ ήταν μια κομμουνιστική οργάνωση, δεν θα την έλεγα φασιστική, αλλά σίγουρα θα είχε φασιστικά χαρακτηριστικά (όπως έχει το ΚΚΕ για παράδειγμα).

Το έχω εξηγήσει και αυτό. Αναφέρθηκα σε φιλελεύθερες ιδεολογίες, οι οποίες δεν θυσιάζουν τα δικαιώματα του ατόμου στο όνομα μιας γενικής, μη-προσδιορισμένης ευημέριας του συνόλου. Από τον αναρχοκαπιταλισμό μέχρι το Κέυνς, όλοι ανήκουν στους ατομιστές εφόσον δεν θυσιάζουν (έστω και θεωρητικά) το άτομο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Objectivism : Σήμερα στις 13:37. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Orange_Crush

Δραστήριο Μέλος

H Orange_Crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H Orange_Crush έγραψε: στις 13:01, Σήμερα:

Συγχώρεσε με αν έχω καταλάβει λάθος, αλλά εσύ @objectivism συνδέεις τα δύο "άκρα" , επειδή ετυμολογικά ο φασισμός σημαίνει κάτι που αφορά και τους δύο , στην προκειμένη περίπτωση , "το ισχύς εν τη ενώση". Αυτό προσωπικά μου φαίνεται λογικό άλμα. Είναι κάτι αντίστοιχο με το να πάω εγώ και να πω ότι από τη στιγμή που οι ναζιστές χρησιμοποιούν τον αγκυλωτό σταυρό (που χρησιμοποιείται αιώνες τώρα από πολιτισμούς της ανατολής) , η ιδεολογική τους βάση είναι ορθή ηθικά. Από ένα σημείο και μετά δεν μπορούμε να τα εξετάζουμε όλα από τη "ρίζα" τους. Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα το πώς ιστορικά έχει εξελιχθεί ένας όρος και μία ιδεολογία.
1
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,508 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 13:08, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ειπα και τα 3 κόμματα έχουν σκάνδαλα.

Χαίρομαι που δικαιώσατε το πασοκ, το κομμα που δεν εχει κανει σκανδαλα
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

O Objectivism έγραψε: στις 13:11, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Orange_Crush
Συγχώρεσε με αν έχω καταλάβει λάθος, αλλά εσύ @objectivism συνδέεις τα δύο "άκρα" , επειδή ετυμολογικά ο φασισμός σημαίνει κάτι που αφορά και τους δύο , στην προκειμένη περίπτωση , "το ισχύς εν τη ενώση". Αυτό προσωπικά μου φαίνεται λογικό άλμα. Είναι κάτι αντίστοιχο με το να πάω εγώ και να πω ότι από τη στιγμή που οι ναζιστές χρησιμοποιούν τον αγκυλωτό σταυρό (που χρησιμοποιείται αιώνες τώρα από πολιτισμούς της ανατολής) , η ιδεολογική τους βάση είναι ορθή ηθικά. Από ένα σημείο και μετά δεν μπορούμε να τα εξετάζουμε όλα από τη "ρίζα" τους. Έχει μεγαλύτερη βαρύτητα το πώς ιστορικά έχει εξελιχθεί ένας όρος και μία ιδεολογία.
Δεν συνδέω τα άκρα, απλώς εξηγώ ότι τα άκρα έχουν κοινό άξονα τον κολλεκτιβισμό. Δηλαδή, τα δύο άκρα βάζουν το σύνολο πάνω από τα ατομικά δικαιώματα. Για τους δεξιούς, το σύνολο είναι η φυλή, το έθνος. Για τους αριστερούς, το σύνολο είναι η εργατική τάξη, ή κάποια άλλη τάξη.
Ο λόγος που οι κομμουνιστές φέρονται, πολλές φορές, αυταρχικά, απολυταρχικά κ.τ.λ, είναι αυτός. Έχουν κοινό άξονα τον κολλεκτιβισμό, και δικαιολογούν την βία και την την καταπάτηση του ατόμου κάνοντας επίκληση σε κάποιο σύνολο.

Για παράδειγμα, πρόσφατα εισέβαλε το ΚΚΕ και η Λαίκή Συσπείρωση στο ΠΣ Αττικής, διατάραξαν την ομαλή λειτουργία του συμβουλίου, πέταξαν φυλλάδια, φώναξαν συνθήματα, και με το «έτσι θέλω» πήραν το λόγο. Αν αυτό (το ίδιο ακριβώς πράγμα) το έκανε μια δεξιά ομάδα, τότε αμέσως θα τους ονομάζαμε φασίστες. Πώς γίνεται η ίδια ακριβώς πράξη να είναι φασιστική αν την διαπράξει ένας δεξιός, αλλά να μην είναι φασιστική αν την διαπράξει ένας αριστερός; Είναι άδικο, είναι λάθος, είναι υποκριτικό.

Το παράδειγμα σου με τους ναζιστές και τον αγκυλωτό σταυρό το καταλαβαίνω, ωστόσο είναι άστοχο κατά τη γνώμη μου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες