ΙΙΙ - Η Αυτοκράτειρα

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αμυνόμεθα της 'αυτοκρατορίας' της αγάπης γιατί παραβιάζει την ελευθερία μας... έστω και για το καλό μας, θέλουμε να αποφασίζουμε μόνοι μας έστω και σαν 'τρελλοί'.

Ποτέ δεν ήθελα να'μαι ελεύθερος κατά βάθος. 'Ηθελα να ήμουν σκλαβωμένος με έναν απελευθερωμένο και συναισθηματικό τρόπο. 'Ηθελα να νοιώθω τα πλαίσια και τα όρια που μου βάζουν οι άλλοι, κατεξοχήν ασύμφωνο χαρακτηριστικό με την αρσενική νοοτροπία, αλλά όταν είδα ότι τα όρια μου τα έβαζαν σκλαβωμένοι άνθρωποι αντιδρούσα.

Όμως η αγάπη για τον 'κόσμο' όλο και όλη τη φύση που μπορεί να επεκταθεί και μέχρι τον εαυτό μας οδηγεί στην εθελούσια υποταγή σε νόμους που ενισχύουν το "κοινό Καλό" που περιλαμβάνει και την Οικολογική σκέψη.

Δεν θα υποτασσόμουν ποτέ σε νόμους που ενισχύουν το ''κοινό Καλό'' γιατί απλά πιστεύω ότι ο προσδιορισμός του τί είναι καλό είναι δύσκολος, καθώς και τα όρια μεταξύ καλού και κακού δυσδιάκριτα. Σε κανέναν άλλο δεν θα υποτασόμουν παρά μόνο σε μεγάλη καρδιά και γερό μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
πιστεύω ότι ο προσδιορισμός του τί είναι καλό είναι δύσκολος, καθώς και τα όρια μεταξύ καλού και κακού δυσδιάκριτα.

Πράγματι να γνωρίζεις τι είναι καλό και τι κακό είναι μια δύναμη που ο ίδιος ο Δίας κατέκτησε πολύ δύσκολα.
Η ιστορία της Μήτιδος της πρώτης γυναίκας του Δία, κόρη του Ωκεανού και της Τηθύος. Ο Ησίοδος την παρουσιάζει σαν προσωποποίηση της σοφίας.
Αυτή η ένωση είχε τραγικό τέλος.
Σύμφωνα με μιά προφητεία, η Μήτις, αφού θάφερνε στον κόσμο το παιδί που είχε στα σπλάχνα της, θα γεννούσε ύστερα ένα γιό πανίσχυρο προορισμένο να γίνει Βασιλειάς των Θεών. Ώστε ο Ζευς κινδύνευε να εκθρονιστεί και αυτός με τη σειρά του. Πηγαίνει και συμβουλεύεται το αρχαιότερο από τα θεϊκά ζευγάρια, τον Ουρανό και τη Γαία. Και να ποιό ήταν το αποτέλεσμα. Για να γλυτώσει ο Ζεύς από την τρομερή μοίρα που τον απειλεί το μόνο μέσον που υπάρχει είναι να καταπιεί την Μήτιδα μαζί με το παιδί που έχει στα σπλάχνα της. Μ' αυτό τον τρόπο πετύχαινε όπως λέει ο Ησίοδος, δύο σκοπούς: παραμέριζε κάθε κίνδυνο να εκθρονιστεί και καταπίνοντας την Μήτιδα θα μάθαινε τι είναι το καλό και το κακό και θα αποκτούσε αυτός όλη τη σοφία. (Σας θυμίζει τον Αδάμ και το μήλο; )
Γέννησε με τον γνωστό τρόπο την Αθηνά πάνοπλη... Αναταράχτηκε κι η θάλλασα και τα σκοτεινά της κύματα υψώθηκαν αλλά καταλάγιασαν σε λίγο, κι ο δοξασμένος γιός του Υπερίωνα κράτησε τ' άλογά του, ώσπου η νεαρή παρθένα Παλλάς Αθηνά έβγαλε από τους αθάνατους ώμους της τα θεϊκά όπλα κι ο συνετός Δίας, αναγάλλιασε.

Από Μεγάλη Ελληνική Μυθολογία Ζ. Ρισπέν (σελ. Α-41)

Εδώ βλέπουμε και την μόνη προσέγγιση που μας διατίθεται στην σοφία, την Αθηνά, προστάτιδα των επιστημών και των τεχνών, των οποίων η πρόοδος και εφαρμογή δημιουργεί δυνατότητες και πράγματα έξω από τη φύση του κόσμου τούτου (όρα υπολογιστές και κινητά) και μορφές τέχνης αφηρημένες που όμως επικοινωνούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παρομοίως κατέκτησε τη γνώση ο Όντιν. Μετά από συμφωνία με κάποιον γίγαντα (στη Σκανδιναυική μυθολογία συμβόλιζαν τις δυνάμεις της φύσης, όπως και στην Ελληνική), χρειάστηκε να μείνει κρεμασμένος για 3 μέρες και νύχτες από τις ρίζες της γιγάντιας Φλαμουριάς που στήριζε τον κόσμο (παρέβαλε το δένδρο της δικής μας παράδοσης, το οποίο πριονίζουν οι καλικάντζαροι). Επίσης χρειάστηκε να θυσιάσει ένα του μάτι (νομίζω το αριστερό). Γι' αυτό ο Όντιν παρουσιάζεται στουν θνητούς ως ζητιάνος (για να δοκιμάσει την αλληλεγγύη τους) του οποίου το ένα μάτι βρίσκεται κρυμμένο στη σκιά του πλατύγυρου καπέλου που φορά. Φυσικά η φιγούρα αυτή εμφανίζεται στο νυχτερινό μου κείμενο για την Αρχιέρεια.

Όπως βλέπετε το Χάος είναι πάντα μαζί σας...


Θα δημοσιεύσω για πρώτη φορά ένα ποίημα από τα Χρονικά του Μεγάλου Χάους. Δεν έχει γραφεί για την περίσταση, αλλά υπό εξαιρετικές συνθήκες, περίπου πριν ένα χρόνο και κάτι. Για κάποιους λόγους αυτό είναι το πιο αγαπημένο από τα πνευματικά μου τέκνα.
Το αφιερώνω στο στέκι με πολλή Αγάπη.


Ποτάμι
Η αγάπη είναι ποτάμι. Είναι το αίμα που κυλάει στις φλέβες του Θεού. Κανένας δεν μπορεί να το ημερέψει. Αν προσπαθείς νʼ αντισταθείς, αν την αντιπαλέψεις, θά ʽρθει με βία να σε γκρεμίσει, όπως τις πλίνθινες καλύβες η πλημμύρα. Αν τη δεχτείς σα δώρο ακριβό, μπαχαρικά κι υφάσματα απʼ την ανατολή, χρυσάφι και διαμαντικά στʼ αμπάρια ισπανικής γαλέρας, άμα δοθείς στην αδυσώπητη ροή της κι αφήσεις τους χυμούς της να κυλήσουν στις μυστικές τους διαδρομές κι αν τελικά αξιωθείς να επιπλεύσεις, ίσως μια μέρα ακούσεις τʼ όνομά σου να προφέρεται από του σύμπαντος τα χείλη: Αθάνατος.
Αγάπη κι Έρωτας, το ομοούσιο κι αδιαχώριστο ζεύγος. Αρχέτυπο: αρσενικό και θηλυκό, μαζί άγγελος και δαίμονας, η ιερή και προαιώνια δίνη που γέννησε τον Κόσμο· ο Έρωτας, πρωτότοκο παιδί του Χάους και η Αγάπη, αρχή και τέλος της δημιουργίας. Όταν είσαι ερωτευμένος ο κόσμος είναι νέος, όμορφος και λαμπερός. Η στιγμή κρατάει για πάντα και ο χρόνος γυρίζει αντίστροφα. Και το υπέρτατο: σκορπίζεται στον άνεμο ο φόβος του θανάτου, όπως η τέφρα των νεκρών μετά απʼ τη μάχη. Αν έρθει η μέρα που δεν είσαι άξιος πια για να το νιώσεις, γίνεσαι άχθος αρούρης, δεν έχει τόπο σʼ αυτή τη γη για να σταθείς.
Όμως ο έρωτας πονάει· όλοι το ξέρουν και το γνώρισα κι εγώ. Κι έχει τη φήμη ιδιότροπου, δεσποτικού αφέντη. Είναι γιατί αργά ή γρήγορα, πάντα απαιτεί το τίμημά του. Όποιος περάσει το κατώφλι του ναού, φόρο βαρύ κι αιώνιο θα πληρώσει. Μόνʼ θα διαλέξει πώς: όρθιος ή στα γόνατα πεσμένος. Αν αρνηθείς το αντίτιμο να δώσεις ή δεν έχεις, θα σου περάσει αλυσίδες στην καρδιά, θα σε πουλήσει δούλο στην Ταγγέρη. Κι εκεί στο σκλαβοπάζαρο, χίλιες φωνές, πλήθος πολύχρωμοι και άπληστοι ξένοι αφεντάδες. Άμα σταθείς και τʼ όνομά του ομολογήσεις, αν μαρτυρήσεις πως αυτός είνʼ ο Θεός σου, γίνεται αγκαλιά, πατρίδα και χέρι μητρικό. Καμιά πληγή και πόνος δε σʼ αγγίζουν και τʼ όνομά σου θα κεντήσουνε οι μοίρες στο θαυμαστό υφαντό των τραγουδιών, που λεν τις νύχτες οι τσιγγάνοι γύρω απʼ τη φωτιά, ενώ βιολιά σκαλίζουν τις καρδιές και τα κλαρίνα σαγηνεύουν το μυαλό, για να το κάνουν να ξεχάσει τι «δεν πρέπει». Κείνη την ώρα την ιερή της έξαψης του πάθους, όπου τʼ αστέρια σκύβουν να κοιτάξουνε στη Γη, μένει το χνάρι σου ανεξίτηλο μες στην ψυχή των μύθων…


Εκτός από ποίηση, το παραπάνω περιέχει και μια προφητεία. Παρακαλώ ξαναδιαβάστε το προσεκτικά (αν σας άρεσε βέβαια ο ποιητής Φανφάρας). Σημειώνω επίσης ότι αυτό είναι το 222ο ποστ μου στο στέκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ο Έρωτας, πρωτότοκο παιδί του Χάους

Αγαπητέ αυτό είναι μια ανακρίβεια που οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα και λάθος φιλοσοφία...

Το Χάος δημιούργησε όχι Έρωτα αλλά Έρεβος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εκτός από ποίηση, το παραπάνω περιέχει και μια προφητεία. Παρακαλώ ξαναδιαβάστε το προσεκτικά (αν σας άρεσε βέβαια ο ποιητής Φανφάρας). Σημειώνω επίσης ότι αυτό είναι το 222ο ποστ μου στο στέκι...

Το ποίημα καταπληκτικό ! Παλεύω να βρω την προφητεία όμως. Το 222ο έχει κάποιο νόημα κι αυτό ? Μήπως το ότι έγραψες ένα ποίημα για 'Ερωτα και ο αριθμός 222 = 6 αντιστοιχεί στην κάρτα των Εραστών που είναι πολύ μακρυά ακόμη ? :D

με ειλικρινή σεβασμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:kissing: Ευχαριστούμε Χάος!

Σαν δείγμα της ευγνομοσύνης μου θα σου απαντήσω με τη σειρά μου με ένα ποίημα:

Αγόρι,

Οργή ονόμασε το δάκρυ
που κύλησε στο μάγουλό σου
Λάμψη αστραπής τη χορδή του τόξου
που απόστειλε το άστρο εις το μυαλό σου.

Το άρωμα,

αν θέλεις,

γυναίκα πες το, για να μην το ξεχάσεις ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ αυτό είναι μια ανακρίβεια που οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα και λάθος φιλοσοφία...

Το Χάος δημιούργησε όχι Έρωτα αλλά Έρεβος

Ποιητική αδεία σεβαστέ συνομιλητά...


Όσο για το 222; Αποτελεί ένα από τα ιερά μου νούμερα. Τι συμβολίζει; 666/3:D.
Ας το ψάξουν να το βρουν όσοι ασχολούνται με αριθμοσοφίες, συμβολισμούς και άλλα που αγνοώ κι ας μου το πουν κι εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όσο για το 222; Αποτελεί ένα από τα ιερά μου νούμερα. Τι συμβολίζει; 666/3:D.
Ας το ψάξουν να το βρουν όσοι ασχολούνται με αριθμοσοφίες, συμβολισμούς και άλλα που αγνοώ κι ας μου το πουν κι εμένα.

Mα δεν είδες αυτό που έγραψα πιο πριν ? :

''Το ποίημα καταπληκτικό ! Παλεύω να βρω την προφητεία όμως. Το 222ο έχει κάποιο νόημα κι αυτό ? Μήπως το ότι έγραψες ένα ποίημα για 'Ερωτα και ο αριθμός 222 = 6 αντιστοιχεί στην κάρτα των Εραστών που είναι πολύ μακρυά ακόμη ? Αυτό είναι ? ''

Σήμερα δεν βλέπουνε τα post και τα pm προβληματίζουν. Μ'έβαλες σε σκέψεις με το άλλο ξέρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μικρή συνοπτική διήγηση των 5 πρώτων καρτών:

Ο «παρθένος» (αγνός) Τρελός απέκτησε επιλογές από τη συνάντησή του με τον Μάγο και αποφάσισε να ακολουθήσει μια από αυτές με τη βοήθεια της Αρχιέρειας. Έμαθε πως να την αξιοποιεί και πως να την αναπτύσσει με τη βοήθεια της Αυτοκράτειρας. Τώρα πρέπει και να την ελέγξει. Να τη δαμάσει.
Πως θα το κάνει αυτό;
Πλησιάζει τον Αυτοκράτορα. Έκπληκτος από τον τρόπο με τον οποίο ο Αυτοκράτορας κυβερνά το βασίλειό του και πως τα πάντα υπακούν στη θέλησή του, ζητά με σεβασμό να μάθει απʼ αυτόν τα μυστικά της διακυβέρνησης.
Και ο Αυτοκράτορας απαντά:
Ισχυρή Θέληση και γερές βάσεις!
Όλα χρειάζονται: Πρέπει να είσαι ονειροπόλος και δημιουργικός και διαισθητικός μα και υπομονετικός. Αλλά για να έχεις εξουσία επάνω στην ύλη πρέπει να είσαι γενναίος και πάντα σε ετοιμότητα.

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top