Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τωρα με το μεσοπροθεσμο θα κοπουν τα LV χαχαχαχαχαχαχα
Παντως μην νομιζετε οτι ειναι απο τα πολυ ακριβα παπουτσια που βγαζουν .

Mα συγγνώμη κιόλας αλλά ένα παπουτσάκι-υπερπαραγωγή αυτού του οίκου πόσο κοστίζει δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Mα συγγνώμη κιόλας αλλά ένα παπουτσάκι-υπερπαραγωγή αυτού του οίκου πόσο κοστίζει δηλαδή;

κατσε να παω να δω στο site τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mε προλαβε ο Γιωργος στο ενα σκελος. ΑΥΤΟ το ζευγαρι παπουτσια, εκτος απο εμετικο (οκ γουστα), και προεχομενο απο μοδα 50 χρονια πριν, ειναι και εξαιρετικά φθηνο στην κατασκευη κ σχεδιαση. Και χωρις τιποτε επανω του που να δικαιολογει την τιμη.

2ο σκελος : απο πότε 425 ευρω για ενα οποιοδηποτε παπουτσι (που δεν εχει χρυσο,πολυτιμου λιθους, τηλεοραση,κλιματισμο κλπ επανω), ειναι αποδεκτη τιμη ; Επειδη ετσι σας επλυναν τον εγκεφαλο με τις μαρκες ; Αυτο το παπουτσι βαζω στοιχημα οτι δε κοστιζει ουτε 10 ευρω για να κατασκευαστει. Αφαιρω και αλλα τοσα περιπου για κερδος εμπορου κλπ, και εχουμε 400 ευρω που μεταφραζονται σε "thank you sucker!".

epic fail
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Mα συγγνώμη κιόλας αλλά ένα παπουτσάκι-υπερπαραγωγή αυτού του οίκου πόσο κοστίζει δηλαδή;

Το πιο ακριβο sneaker εχει γυρω στα 530 .
Τα κλασσικα φτανουν και το χιλιαρικο .
Τα παραξενα δερματα μπορει να κανουν και χιλιαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το πιο ακριβο sneaker εχει γυρω στα 530 .
Τα κλασσικα φτανουν και το χιλιαρικο .
Τα παραξενα δερματα μπορει να κανουν και χιλιαδες.

Τζίζους Κράιστ.
1000ευρώ δεν κοστίζει ολόκληρη η ντουλάπα μου (ρούχα+έπιπλο μαζί).
Σόρρυ αλλά δεν δίνω ούτε 300, ούτε 400, ούτε 1000 ευρώ για να πατάω σκατά στο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ε χαμος εγινε με τα παπουτσια
δεν ξαναλεω τιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Mε προλαβε ο Γιωργος στο ενα σκελος. ΑΥΤΟ το ζευγαρι παπουτσια, εκτος απο εμετικο (οκ γουστα), και προεχομενο απο μοδα 50 χρονια πριν, ειναι και εξαιρετικά φθηνο στην κατασκευη κ σχεδιαση. Και χωρις τιποτε επανω του που να δικαιολογει την τιμη.

2ο σκελος : απο πότε 425 ευρω για ενα οποιοδηποτε παπουτσι (που δεν εχει χρυσο,πολυτιμου λιθους, τηλεοραση,κλιματισμο κλπ επανω), ειναι αποδεκτη τιμη ; Επειδη ετσι σας επλυναν τον εγκεφαλο με τις μαρκες ; Αυτο το παπουτσι βαζω στοιχημα οτι δε κοστιζει ουτε 10 ευρω για να κατασκευαστει. Αφαιρω και αλλα τοσα περιπου για κερδος εμπορου κλπ, και εχουμε 400 ευρω που μεταφραζονται σε "thank you sucker!".

epic fail
ΟΚ...δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο ,αλλα και 400 + ευρω ειναι αποδεκτη τιμη για οποιον τα διαθετει και θελει να αγορασει ποιοτικα υποδηματα ,διαχρονικα που δεν τα πετας στον σκουπιδοντενεκε σε μερικους μηνες...Δεν ειναι θεμα πλυσης εγκεφαλου ,αλλα επιλογης .Προσωπικα εχω βιωσει πολλες φορες το :''οτι πληρωνεις περνεις'' και προτιμω το ενα και καλο ,απο τα φθηνα που δεν κρατανε ουτε μια σαιζον και βλαπτουν και την ανατομια του πελματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδια το τι ειναι ακριβο και τι ειναι φθηνο ειναι σχετικο για τον καθενα και πιστευω οτι εχει να κανει με το πως εχει μαθει.
Αν πατε μια βολτα πχ στο Κολωνακι ολοι τετοια παπουτσια φορανε και δεν νομιζω να εχουν μεγαλο προβλημα με την τιμη γιατι εχουν λεφτα και εχουν μαθει στα ακριβα μαγαζια που βρισκονται ακριβως απεναντι απο το σπιτι τους .Αλλοι ανθρωποι ειναι μαθημενοι αλλιως χωρις να εχει να κανει παντα με το εισοδημα νομιζω δηλαδη..

Mε προλαβε ο Γιωργος στο ενα σκελος. ΑΥΤΟ το ζευγαρι παπουτσια, εκτος απο εμετικο (οκ γουστα), και προεχομενο απο μοδα 50 χρονια πριν, ειναι και εξαιρετικά φθηνο στην κατασκευη κ σχεδιαση. Και χωρις τιποτε επανω του που να δικαιολογει την τιμη.

2ο σκελος : απο πότε 425 ευρω για ενα οποιοδηποτε παπουτσι (που δεν εχει χρυσο,πολυτιμου λιθους, τηλεοραση,κλιματισμο κλπ επανω), ειναι αποδεκτη τιμη ; Επειδη ετσι σας επλυναν τον εγκεφαλο με τις μαρκες ; Αυτο το παπουτσι βαζω στοιχημα οτι δε κοστιζει ουτε 10 ευρω για να κατασκευαστει. Αφαιρω και αλλα τοσα περιπου για κερδος εμπορου κλπ, και εχουμε 400 ευρω που μεταφραζονται σε "thank you sucker!".

epic fail

Πως ξερεις οτι ειναι φθηνο?
Οκ γουστα ειναι αυτα σε καποιους αρεσουν σε καποιους παλι οχι και δεν ειναι καθολου κακο
αλλα πιστεψε με δεν εισαι σε θεση να ξερεις καλυτερα την μοδα και το τι θεωρειται ωραιο απο εναν απο τους μεγαλυτερους και ακριβοτερους και πολυαντιγραμενους οικους μοδας του πλανητη .
Αλλα ετσι ειναι ο καθενας μπορει να λεει οτιδηποτε του ερθει στο μυαλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.

:eek: Θεέ και Κύριε! Ο μηνιαίος μισθός μου φτάνει για να αγοράσω ακριβώς ένα ζευγάρι παπούτσια (άντε κι ένα κουτί τσίχλες! :confused:)

Όχι, νταξ! Ψέματα λέω! Έχω αγοράσει κι εγώ ένα ρολόι louis vuitton από την Τουρκία 15 ευρώ! Αλλά κάποια στιγμή, πρόσεξα ότι είχε μια ιδιαίτερη αδυναμία στις μπανάνες! :P


Κοίταξε να δεις! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ύψος του χρηματικού ποσού που σπατάλησες σε ένα ζευγάρι παπούτσια, τα οποία κάποια στιγμή θα βαρεθείς και θα θες να αλλάξεις, γιατί το επόμενο έτος η μόδα θα προστάξει κάτι διαφορετικό ή γιατί απλώς αυτά σου φαίνονται πλέον tres banal. Το πρόβλημα είναι ότι η κατάσταση στη χώρα μας είναι τέτοια, που πλέον είναι προκλητικό να βγαίνεις να λες ότι αγόρασες ένα και μόνο ζευγάρι παπούτσια με χρήματα που θα μπορούσε να ζήσει ένας άνθρωπος για ένα μήνα. Και πάλι, βέβαια, θα μπορούσα να το δικαιολογήσω, αν ήσουν ένας επιχειρηματίας που με κόπο και ιδρώτα (λέμε τώρα) κατάφερε και έχει ένα τόσο ικανοποιητικό εισόδημα που δικαιολογεί πλήρως τέτοιου είδους αγορές. Αντίθετα, όμως, είσαι ένα 16χρονο παιδί που σπαταλάει τα λεφτά του μπαμπά/ της μαμάς για να πλουτίζει και να συντηρεί τους διάσημους και πάμπλουτους επώνυμους σχεδιαστές! :/:

Anyway, μεγεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
:eek: Θεέ και Κύριε! Ο μηνιαίος μισθός μου φτάνει για να αγοράσω ακριβώς ένα ζευγάρι παπούτσια (άντε κι ένα κουτί τσίχλες! :confused:)

Όχι, νταξ! Ψέματα λέω! Έχω αγοράσει κι εγώ ένα ρολόι louis vuitton από την Τουρκία 15 ευρώ! Αλλά κάποια στιγμή, πρόσεξα ότι είχε μια ιδιαίτερη αδυναμία στις μπανάνες! :P


Κοίταξε να δεις! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ύψος του χρηματικού ποσού που σπατάλησες σε ένα ζευγάρι παπούτσια, τα οποία κάποια στιγμή θα βαρεθείς και θα θες να αλλάξεις, γιατί το επόμενο έτος η μόδα θα προστάξει κάτι διαφορετικό ή γιατί απλώς αυτά σου φαίνονται πλέον tres banal. Το πρόβλημα είναι ότι η κατάσταση στη χώρα μας είναι τέτοια, που πλέον είναι προκλητικό να βγαίνεις να λες ότι αγόρασες ένα και μόνο ζευγάρι παπούτσια με χρήματα που θα μπορούσε να ζήσει ένας άνθρωπος για ένα μήνα. Και πάλι, βέβαια, θα μπορούσα να το δικαιολογήσω, αν ήσουν ένας επιχειρηματίας που με κόπο και ιδρώτα (λέμε τώρα) κατάφερε και έχει ένα τόσο ικανοποιητικό εισόδημα που δικαιολογεί πλήρως τέτοιου είδους αγορές. Αντίθετα, όμως, είσαι ένα 16χρονο παιδί που σπαταλάει τα λεφτά του μπαμπά/ της μαμάς για να πλουτίζει και να συντηρεί τους διάσημους και πάμπλουτους επώνυμους σχεδιαστές! :/:
Anyway, μεγεια! :)


Συμφωνω σε οσα λες . Γνωριζω παρα πολυ καλα την κατασταση στην οποια βρισκεται σημερα η Ελλαδα (πηγαινω και στους αγανακτισμενους ) και πιστευω οτι ειτε λιγο ειτε πολυ ολοι μας εχουμε επιρεαστει απο αυτην . Αυτο το οποιο συμβαινει στην περιπτωση μου ειναι οτι εχω μαθει απο μικρος να χαλαω τα λεφτα που μαζευω σε οτι μου αρεσει και συνηθως τυχαινει αυτο το οποιο μου αρεσει να ειναι ακριβο , δεν ειναι μονο τα παπουτσια αλλα μπορει να ειναι και τα ρουχα και το pc και το mp3 και η τηλεοραση μου μεχρι και η καρεκλα που καθομαι . Βεβαια οι καιροι εχουν αλλαξει και θα πρεπει να αρχισω να συνηθιζω αλλιως :(
Παντως εγω δεν πιστευα οτι θα γινοταν τετοιος χαμος . Καποιος χρηστης με ρωτησε και γω θελησα να του απαντησω .
Τελοσπαντων ευχαριστω !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Παιδια το τι ειναι ακριβο και τι ειναι φθηνο ειναι σχετικο για τον καθενα και πιστευω οτι εχει να κανει με το πως εχει μαθει.
Αν πατε μια βολτα πχ στο Κολωνακι ολοι τετοια παπουτσια φορανε και δεν νομιζω να εχουν μεγαλο προβλημα με την τιμη γιατι εχουν λεφτα και εχουν μαθει στα ακριβα μαγαζια που βρισκονται ακριβως απεναντι απο το σπιτι τους .Αλλοι ανθρωποι ειναι μαθημενοι αλλιως χωρις να εχει να κανει παντα με το εισοδημα νομιζω δηλαδη..
Απλώς στη θέση σου θα έδινα το πολύ 150 για ένα ζευγάρι αθλητικά (στην πραγματικότητα δε μου αρέσουν καθόλου και δεν έχω ούτε ένα) και θα φρόντιζα να επενδύσω τα χρήματά μου σε κάτι γουστόζικο κι όχι τόσο άχρωμο και βαρετό όσο κάτι τέτοιο. :P Δε μπορώ να τα χαρακτηρίσω κακόγουστα, αλλά είναι αυτό που λέω "άγουστα". Δεν έχουν τίποτα χαρακτηριστικό, είναι ίδια με τόσα άλλα κι όμως εσύ τα ξεχώρισες λόγω ενός ονόματος. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; :) Σου μιλάω όπως θα μιλούσα σε κάποιο οικείο μου πρόσωπο που έκανε μια αντίστοιχη αγορά.

Δε με νοιάζει και πολύ τι φοράνε οι άλλοι και μάλλον δε θα έπρεπε να απασχολεί ούτε κι εσένα. Κάτι ακριβό δεν είναι απαραίτητα καλόγουστο, ούτε το γεγονός ότι είναι ακριβό το καθιστά αυτόματα ποιοτικό. Στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο περισσότερο την επόμενη φορά! Δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι νομίζει φυσικά, εγώ λέω την ταπεινή μου γνώμη, μιας που το θέμα έχει ενδιαφέρον. :redface:

Κοίταξε να δεις! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το ύψος του χρηματικού ποσού που σπατάλησες σε ένα ζευγάρι παπούτσια, τα οποία κάποια στιγμή θα βαρεθείς και θα θες να αλλάξεις, γιατί το επόμενο έτος η μόδα θα προστάξει κάτι διαφορετικό ή γιατί απλώς αυτά σου φαίνονται πλέον tres banal. Το πρόβλημα είναι ότι η κατάσταση στη χώρα μας είναι τέτοια, που πλέον είναι προκλητικό να βγαίνεις να λες ότι αγόρασες ένα και μόνο ζευγάρι παπούτσια με χρήματα που θα μπορούσε να ζήσει ένας άνθρωπος για ένα μήνα. Και πάλι, βέβαια, θα μπορούσα να το δικαιολογήσω, αν ήσουν ένας επιχειρηματίας που με κόπο και ιδρώτα (λέμε τώρα) κατάφερε και έχει ένα τόσο ικανοποιητικό εισόδημα που δικαιολογεί πλήρως τέτοιου είδους αγορές. Αντίθετα, όμως, είσαι ένα 16χρονο παιδί που σπαταλάει τα λεφτά του μπαμπά/ της μαμάς για να πλουτίζει και να συντηρεί τους διάσημους και πάμπλουτους επώνυμους σχεδιαστές! :/:

Anyway, μεγεια! :)

Διαφωνώ σε αρκετά μαζί σου αγαπημένη μου Myrtle. Δεν είναι πρόβλημα δικό μας το τι έκανε το παιδάκι. Δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν προκαλεί κανέναν. :worry: Όπως προείπα, είναι δικαίωμα του καθενός να διαθέσει όσα χρήματα θέλει, όπου θέλει. Δε μας έβαλε κανείς να κάνουμε κουμάντο στο πορτοφόλι του. :P +1 στο με γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη βλεπω κουλές αποψεις και θα στραβωθω, προσπαθειστε να σβησετε οτι εχετε στο κεφαλι σας περι μοδας, και αξιας υλικων αγαθων κλπ, και διαβαστε προσεκτικά τα παρακατω :

1. Η σκεψη "ειναι αποδεκτη τιμη για οποιον εχει φραγκα να δωσει", ειναι κουταμάρα. Η τιμη ενος αγαθου δεν κρινεται απο το αν εχουμε να διαθεσουμε. Ειναι τοσο αυτονοητο που δε θα χαλασω χρονο καν να το εξηγησω.

2. Η τιμη ενος αγαθου, δεν αντικατοπτριζει απαραιτητα την ποιοτητα κατασκευής του. Ητοι το "οτι πληρωσεις παιρνεις" δεν ισχυει παντα. Και ειδικα σε περιπτωσεις μοδας, και εταιριων που πουλανε ονομα, ισχυει λιγοτερο. (οχι οτι δεν ειναι ποιοτικα, απλά δεν πληρωνεις αντιστοιχα, πληρωνεις πολλαπλασια).

3. Αν για να αποφυγετε τα ρουχα/υποδηματα που χαλανε σε μια σαιζον, φτανετε να σκεπτεστε οτι τιμες 400+ για ενα απλοϊκο ζευγαρι παπούτσια ειναι αποδεκτές, τότε έχετε ξεφυγει και παρακαλεισθε να επιστρεψετε στον πλανητη Γη.

4. Λογω ανταγωνισμου, υπαρχουν απειρες μαρκες και ρουχα/υποδηματα, που ουτε βλαπτουν, ουτε χαλανε σε μια σαιζον. Αρα αυτες οι σκεψεις απλα αποδεικνυουν την πλυση εγκεφαλου. Duh! Το ιδιο το τοπικ εχει πολλα παραδειγματα λογικων τιμων.

Πως ξερεις οτι ειναι φθηνο?
Γιατι το 99% των υποδηματων που κατασκευαζονται, εχουν χαμηλο κοστος κατασκευης. Δεν ειναι διαστημοπλοια. Και παραγονται μαζικα. Ξερεις, υπαρχει πολυς κοσμος (και παιδια ακομα) που δουλευουν με πολυ χαμηλα μεροκαματα, για να φτιαξουν τα περισσοτερα παπουτσια. Ειδικα αν ενα παπουτσι δεν εχει τεχνη πανω του (οπως το παραδειγμα μας), σιγουρα εχει χαμηλο κοστος παραγωγης.

αλλα πιστεψε με δεν εισαι σε θεση να ξερεις καλυτερα την μοδα και το τι θεωρειται ωραιο απο εναν απο τους μεγαλυτερους και ακριβοτερους και πολυαντιγραμενους οικους μοδας του πλανητη .


Καταρχας...σου ζητω συγνωμη που δε θα σε πιστεψω...
2ον : ημουν σιγουρος οτι θα εγραφες κατι τοσο αστεια λαθος..για να αγοραζεις τοσο ασχημα παπουτσια επειδη σου ειπε ο οικος μοδας Βιτόν, οτι αυτο ειναι ωραιο, ...ε δε μπορει παρα να τον εχεις θεο και κριτη του τι ειναι ωραιο... :rolleyes:
Η μοδα ειναι πλυση εγκεφαλου αγαπητε. Τιποτα αλλο. Και εσυ κι οποιος την ακολουθει ακριτα, ειναι προβατα. Απλά τυχαινει καποιο προβατα να ειναι πιο ψωμωμενα, οποτε σκανε και χοντρα λεφτα οπου τους προσταζουν. Και ειναι οι "καλυτεροι πελατες", γιατι δε τα υπολογιζουν και πολυ ετσι κι αλλιως. ;)

Αλλα ετσι ειναι ο καθενας μπορει να λεει οτιδηποτε του ερθει στο μυαλο .
Kαι πρεπει να σε ενημερωσω οτι εισαι 1ος στη λιστα ! :P Το θεμα ειναι να εχουμε μυαλο και να το καλλιεργουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απλώς στη θέση σου θα έδινα το πολύ 150 για ένα ζευγάρι αθλητικά (στην πραγματικότητα δε μου αρέσουν καθόλου και δεν έχω ούτε ένα) και θα φρόντιζα να επενδύσω τα χρήματά μου σε κάτι γουστόζικο κι όχι τόσο άχρωμο και βαρετό όσο κάτι τέτοιο. :P Δε μπορώ να τα χαρακτηρίσω κακόγουστα, αλλά είναι αυτό που λέω "άγουστα". Δεν έχουν τίποτα χαρακτηριστικό, είναι ίδια με τόσα άλλα κι όμως εσύ τα ξεχώρισες λόγω ενός ονόματος. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; :) Σου μιλάω όπως θα μιλούσα σε κάποιο οικείο μου πρόσωπο που έκανε μια αντίστοιχη αγορά.

Δε με νοιάζει και πολύ τι φοράνε οι άλλοι και μάλλον δε θα έπρεπε να απασχολεί ούτε κι εσένα. Κάτι ακριβό δεν είναι απαραίτητα καλόγουστο, ούτε το γεγονός ότι είναι ακριβό το καθιστά αυτόματα ποιοτικό. Στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο περισσότερο την επόμενη φορά! Δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι νομίζει φυσικά, εγώ λέω την ταπεινή μου γνώμη, μιας που το θέμα έχει ενδιαφέρον. :redface:



Διαφωνώ σε αρκετά μαζί σου αγαπημένη μου Myrtle. Δεν είναι πρόβλημα δικό μας το τι έκανε το παιδάκι. Δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν προκαλεί κανέναν. :worry: Όπως προείπα, είναι δικαίωμα του καθενός να διαθέσει όσα χρήματα θέλει, όπου θέλει. Δε μας έβαλε κανείς να κάνουμε κουμάντο στο πορτοφόλι του. :P +1 στο με γεια!

Κοιτα οταν τα πηγα στο μαγαζι και τα ειδα στο ραφι δεν με ξετρελαναν . Οταν ομως τα φορεσα ηταν πολυ ωραια πανω μου . Αυτο μου το ειπε και ο αδελφος μου που ηταν μαζι μου. Αν πας μια βολτα σε καποια ακριβα εως απλησιαστα μαγαζια και κοιταξεις τα αντρικα παπουτσια θα δεις οτι ολα ετσι ειναι . Ειναι απλα , κλασσικα χωρις πολλα πολλα . Το μονο που θα δεις να εχουν ειναι η το ονομα τους η καποιο λογοτυπο .
Και κατι τελευταιο η τιμη εχει να κανει με την ποιτητα . Οι τσαντες της Louis Vuitton δεν κρατανε λιγοτερο απο 20 χρονια .
Εχω μια την οποια χρησιμοποιουσα για ενα χρονο στο σχολειο και δεν εχει ουτε γρατζουνια η και ενα αλλο ζευγαρι παπουτσια απο την Gucci που εχω για 1 και μισο χρονο δεν εχουν παθει τιποτα και ειναι σαν καινουρια ασε που ολοι τους προσφερουν επισκευη και εχουν εγγυηση (η εγγυηση της τσαντας μου ακομα ισχυει).Βεβαι εχει τυχει μια φορα να μου χαλασει κατι , μπορει και να συμβει αυτο αλλα πολυ,πολυ σπανια.

Επειδη βλεπω κουλές αποψεις και θα στραβωθω, προσπαθειστε να σβησετε οτι εχετε στο κεφαλι σας περι μοδας, και αξιας υλικων αγαθων κλπ, και διαβαστε προσεκτικά τα παρακατω :

1. Η σκεψη "ειναι αποδεκτη τιμη για οποιον εχει φραγκα να δωσει", ειναι κουταμάρα. Η τιμη ενος αγαθου δεν κρινεται απο το αν εχουμε να διαθεσουμε. Ειναι τοσο αυτονοητο που δε θα χαλασω χρονο καν να το εξηγησω.

2. Η τιμη ενος αγαθου, δεν αντικατοπτριζει απαραιτητα την ποιοτητα κατασκευής του. Ητοι το "οτι πληρωσεις παιρνεις" δεν ισχυει παντα. Και ειδικα σε περιπτωσεις μοδας, και εταιριων που πουλανε ονομα, ισχυει λιγοτερο. (οχι οτι δεν ειναι ποιοτικα, απλά δεν πληρωνεις αντιστοιχα, πληρωνεις πολλαπλασια).

3. Αν για να αποφυγετε τα ρουχα/υποδηματα που χαλανε σε μια σαιζον, φτανετε να σκεπτεστε οτι τιμες 400+ για ενα απλοϊκο ζευγαρι παπούτσια ειναι αποδεκτές, τότε έχετε ξεφυγει και παρακαλεισθε να επιστρεψετε στον πλανητη Γη.

4. Λογω ανταγωνισμου, υπαρχουν απειρες μαρκες και ρουχα/υποδηματα, που ουτε βλαπτουν, ουτε χαλανε σε μια σαιζον. Αρα αυτες οι σκεψεις απλα αποδεικνυουν την πλυση εγκεφαλου. Duh! Το ιδιο το τοπικ εχει πολλα παραδειγματα λογικων τιμων.

Γιατι το 99% των υποδηματων που κατασκευαζονται, εχουν χαμηλο κοστος κατασκευης. Δεν ειναι διαστημοπλοια. Και παραγονται μαζικα. Ξερεις, υπαρχει πολυς κοσμος (και παιδια ακομα) που δουλευουν με πολυ χαμηλα μεροκαματα, για να φτιαξουν τα περισσοτερα παπουτσια. Ειδικα αν ενα παπουτσι δεν εχει τεχνη πανω του (οπως το παραδειγμα μας), σιγουρα εχει χαμηλο κοστος παραγωγης.



Καταρχας...σου ζητω συγνωμη που δε θα σε πιστεψω...
2ον : ημουν σιγουρος οτι θα εγραφες κατι τοσο αστεια λαθος..για να αγοραζεις τοσο ασχημα παπουτσια επειδη σου ειπε ο οικος μοδας Βιτόν, οτι αυτο ειναι ωραιο, ...ε δε μπορει παρα να τον εχεις θεο και κριτη του τι ειναι ωραιο... :rolleyes:
Η μοδα ειναι πλυση εγκεφαλου αγαπητε. Τιποτα αλλο. Και εσυ κι οποιος την ακολουθει ακριτα, ειναι προβατα. Απλά τυχαινει καποιο προβατα να ειναι πιο ψωμωμενα, οποτε σκανε και χοντρα λεφτα οπου τους προσταζουν. Και ειναι οι "καλυτεροι πελατες", γιατι δε τα υπολογιζουν και πολυ ετσι κι αλλιως. ;)

Kαι πρεπει να σε ενημερωσω οτι εισαι 1ος στη λιστα ! :P Το θεμα ειναι να εχουμε μυαλο και να το καλλιεργουμε..

Καταρχην να σε ενημερωσω για τον οικο Βιτον οτι τα παντα κατασκευαζονται σε Γαλλια , Ιταλια , Ισπανια μπλα μπλα μπλα τελοσπαντων σε χωρες ευρπωπαικες οποτε δεν ισχυει αυτο με τα παιδακια και οι εργατες τους ειναι ειδικευμενοι γιατι ολα ειναι σε καποιο βαθμο χειροποιητα αν θες μπες στο site του οικου και θα δεις βιντεακι. Μπορει να δεις ενα παπουτσι υπερπαραγωγη και να ειναι φτιαγμενο στην κινα και ειναι κακης ποιοτητας και ενα αλλο ποιο απλο απο το δικο που να ειναι κομμενο και ραμμενο στο χερι σε ευρωπαικη χωρα οποτε αλλο το φαινεται και αλλο το ειναι .
Και κατι τελευταιο : η μοδα μπορει να ειναι και τεχνη οχι απλως πλυση εγκεφαλου (μιλαω γενικα ) και στην περιπτωση του συγκεκριμενου οικου μπορω να πω οτι ελαχιστα εχουν να κανουν με μοδα και οτι τα περισσοτερα ειναι κλασσικα . Τις βαλιτσες και τα μπαουλα για τα οποια φημιζονται τα βγαζουν ακριβως τα ιδια απο το 1854 οποτε δεν εχει να κανει και πολυ με μοδατα αλλα με κλασσικα πραγματα.Και κατι ακομα οταν ειχα παει πριν λιγους μηνες για να αφησω κατι η υπαλληλος μου εδειξε ενα βιβλιο που εχουν βγαλει και εχει να κανει με καποιες ειδικες παραγγελιες που εχουν γινει . Τα ατομα που εκαναν αυτες τις παραγγελιες ηταν βασιλιαδες , βασιλισσες , διαφοροι μεγαλοαστοι αριστοκρατες της εποχης και διαφοροι αλλοι βαθυπλουτοι , δεν νομιζω ολους αυτους που υποτιθεται οτι ηταν καλλιεργημενα ατομα να τα χαρακτηρησεις προβατα η και γω δεν ξερω τι .

δειξε μου εσυ κατι ωραιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Αβαταρ Louis Vuitton πρώτη φορά βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Τωρα με το μεσοπροθεσμο θα κοπουν τα LV χαχαχαχαχαχαχα
Παντως μην νομιζετε οτι ειναι απο τα πολυ ακριβα παπουτσια που βγαζουν .



Αλλο d&g και αλλο louis vuitton
.



γιατι...πολλασου φαινονται;την επωνυμια την ειδες;
έχω δει χιλιάδες ποστ στην μακροχρόνια καριέρα μου και αυτό ήτανε το :eek: όλων


Το πιο ακριβο sneaker εχει γυρω στα 530 .
Τα κλασσικα φτανουν και το χιλιαρικο .
Τα παραξενα δερματα μπορει να κανουν και χιλιαδες.

ντάξει , συμφωνώ και εγώ ότι ο καθένας χαλάει όπου γουστάρει τα χρήματα του και ότι δεν μπορούν να μπουν αντικειμενικά κριτήρια στο τι είναι παράλογη αγορά πόσο μάλλον όταν δεν το αγόρασε για να το κάνει δώρο σε σένα που σχολιάζεις
(σχολιάζω , σχολιάζουμε κ.λ.π.)
ούτε το πήρε με τα λεφτά σου

επίσης ο ψυχαναλυτής μου , μου συνέστησε να μην σχολιάσω εν θερμώ το θέμα απλά επειδή δεν έχω τα λεφτά να κάνω το ίδιο
(σαν γκου χου γκου χου κάποιους γνωστούς άγνωστους που καίνε αμάξια που δεν μπορούν να αγοράσουν)


α
λ
λ
ά

ποιός τον :eek: τον ψυχαναλυτή ; παίρνει και 40 ευρώ (0,1 παπούτσια την ώρα , λολ) την ώρα - θα κοπούν αυτά με το δντ αγάααπη μου
ναι σου λέω δηλαδή




Συμφωνω σε οσα λες . Γνωριζω παρα πολυ καλα την κατασταση στην οποια βρισκεται σημερα η Ελλαδα (πηγαινω και στους αγανακτισμενους )

λολ
με αυτά τα παπούτσια ;
ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συλλάβανε τον νεαρό με τα πράσινα ολ σταρ τα όργανα της τάξης , μετά από σχετική έρευνα κατέληξα ότι δεν τους άρεσαν τα παπούτσια
το βρήκα τραβηγμένο τότε
αλλά αν ήμουνα όργανο της τάξης και σε έβλεπα με αυτά τα παπούτσια στους αγανά
θα σε μπουζούριαζα

λολ , μη με παίρνεις σοβαρά , ένας μικροαστός διψασμένος για εξουσία και αναδιανομή του πλούτου
(πιο προς τις τσέπες μου) είμαι
θα μεταναστεύσωσ την Αυστραλία και θα μου περάσει

π.σ.1 δεσμώτη μπες να σχολιάσεις εδώ και θα σου πάρω γκούτσι φόρεμα

π.σ.2 ξέχασα να πω
γαμάτα παπούτσια πάντως :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
φίλε δόκτωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.



έχω δει χιλιάδες ποστ στην μακροχρόνια καριέρα μου και αυτό ήτανε το :eek: όλων




ντάξει , συμφωνώ και εγώ ότι ο καθένας χαλάει όπου γουστάρει τα χρήματα του και ότι δεν μπορούν να μπουν αντικειμενικά κριτήρια στο τι είναι παράλογη αγορά πόσο μάλλον όταν δεν το αγόρασε για να το κάνει δώρο σε σένα που σχολιάζεις
(σχολιάζω , σχολιάζουμε κ.λ.π.)
ούτε το πήρε με τα λεφτά σου

επίσης ο ψυχαναλυτής μου , μου συνέστησε να μην σχολιάσω εν θερμώ το θέμα απλά επειδή δεν έχω τα λεφτά να κάνω το ίδιο
(σαν γκου χου γκου χου κάποιους γνωστούς άγνωστους που καίνε αμάξια που δεν μπορούν να αγοράσουν)


α
λ
λ
ά

ποιός τον :eek: τον ψυχαναλυτή ; παίρνει και 40 ευρώ (0,1 παπούτσια την ώρα , λολ) την ώρα - θα κοπούν αυτά με το δντ αγάααπη μου
ναι σου λέω δηλαδή






λολ
με αυτά τα παπούτσια ;
ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συλλάβανε τον νεαρό με τα πράσινα ολ σταρ τα όργανα της τάξης , μετά από σχετική έρευνα κατέληξα ότι δεν τους άρεσαν τα παπούτσια
το βρήκα τραβηγμένο τότε
αλλά αν ήμουνα όργανο της τάξης και σε έβλεπα με αυτά τα παπούτσια στους αγανά
θα σε μπουζούριαζα

λολ , μη με παίρνεις σοβαρά , ένας μικροαστός διψασμένος για εξουσία και αναδιανομή του πλούτου
(πιο προς τις τσέπες μου) είμαι
θα μεταναστεύσωσ την Αυστραλία και θα μου περάσει

π.σ.1 δεσμώτη μπες να σχολιάσεις εδώ και θα σου πάρω γκούτσι φόρεμα

π.σ.2 ξέχασα να πω
γαμάτα παπούτσια πάντως :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
φίλε δόκτωρα
:clapup: Ωραιο ποστ!! Ειχα παει την κυριακη με αυτα τα παπουτσια στο Συνταγμα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
:clapup: Ωραιο ποστ!! Ειχα παει την κυριακη με αυτα τα παπουτσια στο Συνταγμα.:D
:redface:

και εγώ
φορώντας ταπεινές σαγιονάρες , προάγγελο πανάκριβων και ζηλευτών και σπάνιων
παραλιών

αλλά δεν ξέρω αν προτιμώ την κάτω ή την πάνω συνέλευση , αράζω στα σκαλιά ενδιάμεσα να χαλαρώσω και σκάει μια κοκκινομάλλα αναρχικιά με φυλλάδια μαθητικής αντίστασης και όλο μου χύνεται η μπύρα

αυτή η γυναίκα θα μου βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι

-Λουίς Βλυτόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
:redface:

και εγώ
φορώντας ταπεινές σαγιονάρες , προάγγελο πανάκριβων και ζηλευτών και σπάνιων
παραλιών

αλλά δεν ξέρω αν προτιμώ την κάτω ή την πάνω συνέλευση , αράζω στα σκαλιά ενδιάμεσα να χαλαρώσω και σκάει μια κοκκινομάλλα αναρχικιά με φυλλάδια μαθητικής αντίστασης και όλο μου χύνεται η μπύρα

αυτή η γυναίκα θα μου βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι

-Λουίς Βλυτόν

Εγω συνηθως καθομαι εξω απο το king george . Νομιζω οτι η πανω πλατεια ειναι πιο ωραια απο την κατω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top