Η ιστορία της Βίλας Αμαλία : Αλήθειες, ψέματα κι επεισόδια

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αι ημέτεραι δυνάμεις.. ανακαταλαμβάνουν την αθήνα απο τους άπλυτους.
Αν είσαι τόσο ισοπεδωτικός, γιατί είσαι επιλέχτηκα ισοπεδωτικός;
Να σου πω κάτι πιο αντικειμενικό;
Στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιοι τύποι που λόγο επαγγέλματος θαρρούν ότι όχι μόνο αξίζουν a priory σεβασμό αλλά και το δεκαπλάσιο από αυτόν που δείχνει ο μέσος άνθρωπος στον πατέρα του. Δεν εννοώ τους βουλευτές, μα ούτε και τους δημοσιογράφους.

Δεν πιστεύω ότι αυτή η κουβέντα και υπό αυτό το πρίσμα οδηγεί κάπου, αλλά εσύ την άνοιξες και είναι αντικειμενικό ότι κάτι τρέχει με αυτούς του τύπους. Δεν μπορεί σε κάθε διαδήλωση να έχουν την ίδια στάση. Αντικειμενικά η διαδήλωση δεν είναι κάτι το κακό. Δεν είναι καν η πρωταρχική εστία επεισοδίων, η στάση τους θα μπορούσε να ταίριαζε σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα...

Μήπως να αφήναμε τους άπλυτους και να πιάναμε τους ... προβληματικούς ή έστω τους αψυχολόγητους.

Η καταληψεις ειναι οτι καλυτερο μπορει να εχει αυτη οι κοινωνια και μαλιστα αυτους του καιρους απολυτης σκατιλας .Καθε καταληψη εχει να προσφερει κατι το διαφορετικο,και εχει την πορτα της ανοιχτη σε ολους.
Μην το φτάνουμε στα άκρα. Η κατάληψη είναι η αφαίρεση του δικαιώματος της ιδιοκτησίας. Η ιδιοκτησία μπορεί να έχει και κάποιες αρνητικές οπτικές, πχ υπερβολική συσσώρευση ή μη αξιοποίηση. Αλλά είναι δικαίωμα θεμέλιο της κοινωνίας. Δεν μπορεί να αφαιρεθεί έτσι απλά, ακόμη και αν ήταν ομόφωνη επιθυμία όλων των πολιτών.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι χίλιες φορές να προσπαθήσουμε να λύσουμε τα προβλήματα της ιδιοκτησίας ή έστω αυτές οι ενέργειες-ομάδες να έβρισκαν έναν τρόπο να λειτουργούν χωρίς να παραβιάζουν την αξία της ιδιοκτησίας.

Ομολογώ ότι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι σε επίπεδο νομοθεσίας υπάρχει παραθυράκι για όταν ο ιδιοκτήτης αδιαφορεί επί σειράς ετών ότι κάποιος τρίτος εκμεταλλεύεται την ιδιοκτησία του χωρίς την απαραίτητη άδεια κτλ. Αυτό το παραθυράκι γιατί δεν ενεργοποιήθηκε σε αυτή την περίπτωση; Ειδικά η συγκεκριμένη κατάληψη δεν ήταν κάποιου είδους μυστικού...

Ρε παιδιά μια ερώτηση.
Αν τη βίλα Αμαλίας την είχαν κάνει κατάληψη δεξιοί ή ακροδεξιοί θα λέγατε τα ίδια;
Αν ένας δεξιός έκανε τέτοιου είδους κατάληψη, θα αυτοαναίρουσε τα πιστεύω του.
Γιατί ρε παιδιά; Τι έκαναν και πρέπει να τους κάνουμε και ήρωες; Έτσι εύκολα γίνεσαι ήρωας;
Το να διαβάζω για πορείες αλληλεγγύης και συμπαράστασης και μεγαλοστομίες όπως ελευθεριά στους "αγωνιστές" και κάτι τέτοια μπαρμπούτσαλα με εξοργίζουν. Ας χαλαρώσουμε λιγάκι. Τι θα πει "αγωνιστής";
Αγωνιστής είναι εκείνος που προσπαθεί να διεκδικήσει και να προσφέρει κάτι που δεν υπάρχει.
Που νομίζεις ότι δεν ταιριάζει το συγκεκριμένο στην περίπτωση αυτή; :)
Ας αλλάξουμε πρώτα τον εαυτό μας και την νοοτροπίας μας και δε θα έχουμε ανάγκη από κανέναν δεξιό ή αριστερό "αγωνιστή" για να μας σώσει.
Το περιβάλλον στο όποιο ζούμε δεν υπάρχει μόνο το εγώ μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Το περιβάλλον στο όποιο ζούμε δεν υπάρχει μόνο το εγώ μας :)

Εννοει πως αλλαζοντας το εγω μας σε κατι πιο αμεσοδημοκρατικο [αυτο ειναι δικο μου τατς],αλλαζει και η συμπεριφορα μας στην κοινωνια,αρα και η ιδια η κοινωνια
ΑΝ το εκανε ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν ένας δεξιός έκανε τέτοιου είδους κατάληψη, θα αυτοαναίρουσε τα πιστεύω του.
Χρησιμοποίησα το άλλο άκρο για να πω ότι κάποιες φορές υποστηρίζουμε μια θέση μόνο και μόνο επειδή την πρεσβεύει μια συγκεκριμένη πολιτική ομάδα. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση οι αναρχικοί ...που κατά τη γνώμη μου "πουλάνε" πολύ ειδικά στη νεολαία. Πολλά άτομα χωρίς καν να ξέρουν τι σημαίνει αναρχία, βαφτίζονται αναρχικοί και όποιον πάρει ο χάρος. Χωρίς να εξετάζουν πώς, τι, γιατί κτλ αντιδρούν. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για οχλο-απόψεις.

Και στην τελική αφού το δίκιο βεβηλώθηκε τόσο άγρια στην συγκεκριμένη περίπτωση ,δε θα έπρεπε να είχαμε ξεσηκωθεί όλοι;Δεν μπορεί να είμαστε τόσο αναίσθητοι οι υπόλοιποι...και μόνο οι αναρχικοί να έχουν ευαισθησίες. Κάτι σημαίνει αυτό.

Αγωνιστής είναι εκείνος που προσπαθεί να διεκδικήσει και να προσφέρει κάτι που δεν υπάρχει.
Που νομίζεις ότι δεν ταιριάζει το συγκεκριμένο στην περίπτωση αυτή; :)
Τι πράγμα διεκδικούν που δεν υπάρχει στην συγκεκριμένη περίπτωση; Δεν κατάλαβα.
Για ποιο πράγμα αγωνίζονται ακριβώς; Ότι τους απαγορεύεται η κατάληψη σε ένα δημόσιο κτίριο;
Ε αφού απαγορεύεται. Τι να κάνουμε δηλαδή;
Δηλαδή αν πάω κι εγώ και αναπαλαιώσω ένα κτίριο που είναι στη γειτονιά μου χωρίς να πάρω την άδεια, δε θα με βγάλει η αστυνομία...επειδή είχα την καλοσύνη να το αναπαλαιώσω;
Και με συγχωρείτε κιόλας για ποια συντήρηση μιλάμε; Μόνο ποντίκια δεν έβγαιναν από κει μέσα.

Το ότι οι αναρχικοί αγωνίζονται γενικότερα κατά της ξενοφοβίας , ρατσισμού κτλ το δέχομαι και το επικροτώ. Αλλά συγκεκριμένα με αυτό το κτίριο νομίζω ότι δεν έχουν δίκιο.

Τέσπα βασικά δε φταίνε αυτοί. Φταίει το κράτος που αφήνει τέτοια κτίρια να ρημάζουν κα δεν τα εκμεταλλεύεται.
Το περιβάλλον στο όποιο ζούμε δεν υπάρχει μόνο το εγώ μας :)
Η Διοτίμα το είπε πολύ καλύτερα απ'ότι θα το έλεγα εγώ.
Εννοει πως αλλαζοντας το εγω μας σε κατι πιο αμεσοδημοκρατικο [αυτο ειναι δικο μου τατς],αλλαζει και η συμπεριφορα μας στην κοινωνια,αρα και η ιδια η κοινωνια
ΑΝ το εκανε ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μα αν έναν κίνημα απευθύνεται μόνο σε συντρόφους και "πείθει" μόνο τα συντρόφια του δλδ οι ομο'ι'δεάτες μεταξύ τους τότε ποιο είναι το νόημα;
Η επιτυχία ενός κινήματος φαίνεται από το αν αγγίζει και πείθει και άλλες ανεξάρτητες ομάδες.
Μπορείς να μου πεις σε ποιους άλλους είχε απήχηση αυτή η ιστορία;
Εγώ σου λέω πολλοί από αυτούς που συμμετείχαν στις πορείες συμπαράστασης είδαν φως και μπήκαν. Χωρίς καν να ξέρουν περί τίνος πρόκειται. Απλά επειδή τους καλούσαν τα συντρόφια.

Αμ,λάθος κομμάτι έκανες bold.Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός σ'αυτά που λέω,και καθόλου τυχαία δεν είπα "οργανώθηκαν από συντρόφους".Οργανώθηκαν λοιπόν.Τουτέστιν,σύντροφοι οργάνωσαν τις συζητήσεις στο πολυτεχνείο,την πανελλαδική εβδομάδα δράσεων,την πορεία αλληλεγγύης στις καταλήψεις 12/1,κλπ.Αυτό δεν σημαίνει ότι συμμετείχαν μόνο αναρχικοί,ή ότι δεν υπήρχε κοινωνική απεύθυνση.Στην πορεία κατέβηκαν 10-12 χιλιάδες άτομα,όλοι οι αναρχικοί στην Αθήνα δεν είναι τόσοι.Υπήρξε και πολύς αλληλέγγυος κόσμος,που κατέβηκε χάρη στις παρεμβάσεις που έγιναν (π.χ. ΗΣΑΠ,σχολές,εμπορικά κέντρα κλπ).Και με τον παλμό που είχε η πορεία (πραγματικά,πολύ σπάνια συναντώ κάτι τέτοιο),δεν θα το έλεγες ότι επρόκειτο για μη συνειδητοποιημένα άτομα.

οδοιπορικό του gaspar στην βίλα Αμαλίας..:P
(πριν αρκετό καιρό, γιατι πλέων όλα αυτά εχουν απομακρυνθεί)

βραδυ μετα τις 12..
αποφασιζω να κανω μια βολτα εντος της βιλλας.
εξωτερικά βλέποντας το κτιριο θα διαπιστώσει κανείς οτι οι καταληψίες αναπαλαίωσαν την μια πλευρά του κτιρίου, αναπαλαίωσαν εννοώ έβαψαν. ολο το υπόλοιπο κτίριο ειναι ενα ερείπιο.
μπαίνοντας στην αυλή το ιδιο σκηνικό..πλήρης εγκατάλειψη. παντού εκατονταδες μπουκάλια μπύρας. στα παράθυρα, στα τραπέζια, στο χώμα..παντού μπουκάλια.


μπαίνοντας στο ισόγειο διαπιστώνει κάνεις οτι το κτιριο είναι πραγματικά παλιό και κλασικό ένα κτίριο του 1860!..ελάχιστα βέβαια έχουν απομείνει να θυμίζουν το ένδοξο και καλαίσθητο παρελθόν καθώς πλέων πιο πολύ με στάβλο μοιάζει.
ολα τα παράθυρα εντος έχουν χτιστει με τούβλα, μετατρέποντας ετσι το κτίριο σε ενα φρούριο.. στα παράθυρα βλέπεις πάλι μπουκάλια μπύρας.
η σκόνη εσωτερικά σε πνίγει, ενώ η βρομιά σε κάνει να απορείς πως ειναι δυνατόν να έμεναν εκει άνθρωποι.

ανεβαίνοντας στον 2ο όροφο περνάς απο μια ξύλινη σκάλα που ειναι έτοιμη να καταρρεύσει. πάνω τα υπνοδωμάτια. κάθε δωμάτιο και ενας υπολογιστής(τοτε κατάλαβα που πάνε τα κλεμμένα pc απο τα πανεπιστήμια) ρόπαλα παντού, μαυροκκοκινες σημαίες, μπουκάλια, κράνη μηχανής, σφεντόνες, μεγάλης αξίας κιθάρες και ντραμς. κρεβάτια γεμάτα σκόνη και ξεσκισμένα στρώματα. σε μια γωνια παρατηρώ ενα πεταμένο στρινγ, μιας μάλλον ολίγων τσαπατσούλας συντρόφισσας.
πηγαίνω προς το μπάνιο. Εκει τα πράγματα είναι κάπως πιο καθαρά. τα ράφια γεμάτα καλλυντικά!:confused:
Στην κουζίνα ένα πιάτο σπανακόρυζο αφημένο εκεί από όταν εγινε το ντου μην προλαβαίνοντας να φαγωθεί.


κατεβαίνοντας στο υπόγειο της βίλας σου δίνεται η αίσθηση οτι κατεβαίνεις σε ενα μπουντρούμι.
τοίχοι μαύροι, ατμόσφαιρα βαριά. στον τοίχο ενα εικόνισμα της παναγίας, με τον χριστό. η διαφορά είναι οτι τα κεφάλια τους έχουν αλλοιωθεί και αντικατασταθεί απο κεφάλια τράγων.
5αλφες και ανάποδοι σταυροί επίσης διακοσμούν το υπόγειο της βίλλας. προσωπικά τρόμαξα λίγο εκεί κάτω.

Το συμπέρασμα μου βγαίνοντας, είναι ότι για να μένει κανείς εκεί μέσα θα πρέπει ή να έιναι απελπισμένος, η πολύ βαριά ψυχολογικά διαταραγμένος
Η όλη αισθητική των αναρχικών βγάζει σκοτάδι και απελπισία. (Τα 2 στοιχειά που κυριαρχούν εντος της βίλλας.)

Το οδοιπορικό του gaspar θα συνεχιστεί και σε άλλες βίλλες και καταλήψεις…
To be continued;)

Α)Θέλουμε φωτογραφία με το στρινγκ.
Β)Θέλουμε επιτέλους ένα χρονοδιάγραμμα εκκένωσης των καταλήψεων!Δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια stand by!Τσουρέκια μας τα κάνατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αν είσαι τόσο ισοπεδωτικός, γιατί είσαι επιλέχτηκα ισοπεδωτικός;
θα ειχα άδικο αν έλεγα οτι δεν εισαι σωστός σε οτι λες.
ομως αυτοι οι ανθρωποι αποδεδειγμένα προσπαθούν να με σκοτώσουν, με μισουν και εχουμε μπλεχτει σε απίστευτες συμπλοκές με ακραία επίπεδα βιας. βρισκόμαστε σε μια συνεχόμενη συμπλοκή που δεν θα τελειώσει ποτε.
οι καταστάσεις με κανουν να ειμαι τοσο ισοπεδωτικός, δεν εχω αλλη επιλογή. ουτε τους συμπαθώ ουτε τους εκτιμώ.
και αυτοι το ιδιο.

μπορεί η λογική να μου λεει οτι η ανακατάληψη της βίλλας ειναι μια τρύπα στο νερο, μια κίνηση εντυπωσιασμού της κυβερνησης
όμως το συναίσθημα μου δημιουργει μια ικανοποιηση για οτι εγινε, το γεγονος δλδ οτι τους την σπασαμε ετσι.
Β)Θέλουμε επιτέλους ένα χρονοδιάγραμμα εκκένωσης των καταλήψεων!Δεν γίνεται να είμαστε συνέχεια stand by!Τσουρέκια μας τα κάνατε!

αμφιβάλω οτι θα υπάρξει καν άλλη εκκένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
ομως αυτοι οι ανθρωποι αποδεδειγμένα προσπαθούν να με σκοτώσουν, με μισουν και εχουμε μπλεχτει σε απίστευτες συμπλοκές με ακραία επίπεδα βιας. βρισκόμαστε σε μια συνεχόμενη συμπλοκή που δεν θα τελειώσει ποτε.

σε μισούν όσοι αδικηθήκανε από σένα και το κράτος που εκπροσωπείς. όσο περισσότερο ξύλο έριξες, τόσο περισσότερο θα υπάρχουν άνθρωποι που σε μισούν. δεν είναι δουλειά να δέρνεις τον κόσμο. αν θέλεις να επανέλθεις στην ηρεμία, βρες ένα τίμιο επάγγελμα. αν δεν μπορείς, "αυτο-υποβιβάσου" σε τροχονόμο.

αμφιβάλω οτι θα υπάρξει καν άλλη εκκένωση.

ήταν τόσο μεγάλες οι αντιδράσεις του λαού, που κλάσανε πατάτες. όταν σπέρνεις τρόμο, θερίζεις οργή. η δράση φέρνει αντίδραση κι η αντίδραση οδηγεί στην οργάνωση που χειραφετεί το λαό. ένα παράδειγμα...

μετά την εκκένωση της βίλας αμαλίας, στην κατάληψη του Ασυρμάτου και στο Αυτοδιαχειριζόμενο Ωδείο που φιλοξενείτε εκεί, δεχθήκαμε 4-5 προσφορές για δημοσιότητα από δημοσιογράφους, περιοδικά, ερευνητές μέχρι και φοιτητές που κάνουν την πτυχιακή τους εργασία. όλοι θέλουν να μάθουν, να δουν ακόμα και να συμμετέχουν. μέχρι και ο δήμαρχος της περιοχής που μυρίζεται ψήφους και θέλει να συνδράμει στην αυτοργάνωση των πολιτών!

το παλαιό καθεστώς του τρόμου και της αστυνομοκρατίας διαλύεται μέσα στην κακία του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.........
Τέσπα βασικά δε φταίνε αυτοί. Φταίει το κράτος που αφήνει τέτοια κτίρια να ρημάζουν κα δεν τα εκμεταλλεύεται.
..........
Μήπως φταίει μόνο το κράτος;
Αλλά και τί σημαίνει κράτος Ελληνικό;

Μήπως σημαίνει αυτό που επέτρεψε να το καταλάβουν εκ των έσω και με την νόθευση των εκλογικών αποτελεσμάτων, λόγω του οτι δεν εκκαθαρίζουν τους εκλογικούς καταλόγους;

Μήπως τελικά κατ’ ουσίαν αναρχικό είναι αυτό καθ’αυτό το κράτος;

Και στο τέλος μας επιτρέπουν να δούμε τους αυτοονομαζόμενους αναρχικούς, ενώ αυτοί αποτελούν αναλώσιμες μονάδες στην άσκηση της εξουσίας, απο τους κατ’ ουσίαν αναρχικούς.

Μάλλον με καρότα μου μοιάζουν εμένα. Όταν δραστηριοποιούνται βάζοντας γκαζάκια να σκάνε, εμείς τους βλέπουμε ως αναρχικούς και η αναρχία στο όνομα της δημοκρατίας, αθωώνει τους ενόχους της πρακτικής αναρχίας, παίζοντας το παιχνίδι «ποιός πήρε το στικάκι»!
Τα γκαζάκια τους μου μοιάζουν με νεροπίστολα…!
Μόνο θόρυβο κάνουν…

Απο μια άλλη οπτική γωνιά, θα έλεγα πως μάλλον κατα παραγγελία στοχεύουν πότε και πού, να σκάσουν.
Τώρα, μη μου ζητάτε να σας πω και ποιος ή ποιοί δίνουν τέτοιες παραγγελίες, γιατι μακριά πολύ πηγαίνει η βαλίτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ήταν τόσο μεγάλες οι αντιδράσεις του λαού, που κλάσανε πατάτες. όταν σπέρνεις τρόμο, θερίζεις οργή. η δράση φέρνει αντίδραση κι η αντίδραση οδηγεί στην οργάνωση που χειραφετεί το λαό. ένα παράδειγμα...
αν πραγματικα το πιστεύεις αυτο τοτε δεν έχω κάτι να πω:/:
η πλειοψηφια του λαου ηταν υπερ της εκκένωσης της κατάληψης, αν δεν μπορεις να το δεις απλα εθελοτυφλείς.
αν θέλεις να επανέλθεις στην ηρεμία, "αυτο-υποβιβάσου" σε τροχονόμο.
είμαι της έντονης ζωης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάει και η Βίλα Ζωγράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Πάει και η Βίλα Ζωγράφου.
Μπορείτε πάντα να νοικιάσετε, πολύ απλά, βάλτε το χέρι στην τσέπη....:eek:
να μην έχετε καβούρια,
Κι όχι ο εύκολος "επαναστατικός¨ τρόπος της "απαλλοτρίωσης"... :P
ούτε οι ληστείες τραπεζών... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Πάει και η Βίλα Ζωγράφου.

Δεν έγινε εκκένωση,ακόμα στη θέση της είναι.

Μπορείτε πάντα να νοικιάσετε, πολύ απλά, βάλτε το χέρι στην τσέπη....:eek:
να μην έχετε καβούρια,
Κι όχι ο εύκολος "επαναστατικός¨ τρόπος της "απαλλοτρίωσης"... :P
ούτε οι ληστείες τραπεζών... ;)

Υπάρχουν και ενοικιαζόμενοι χώροι,πάντως (ενδεικτικά:Ρεσάλτο,Πικροδάφνη,Nosotros,Θερσίτης,Micropolis κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top