Κλαίνε οι γυναίκες την πρώτη φορά;

Δακρύζουν ή και κλαίνε οι γυναίκες την πρώτη φορά;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 66)
  • Όχι, ποτέ.

  • Ναι, αλλά σπάνια και μόνον λόγω πόνου.

  • Ναι, για ψυχολογικούς λόγους και σπάνια.

  • Ναι, για ψυχολογικούς λόγους σε μεγάλο ποσοστό.

  • Δεν έχω σχετική εμπειρία και δεν ξέρω.

  • Κάποια άλλη άποψη.

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αναφέρομαι στην πρώτη ολοκληρωμενη σεξουαλική επαφή. Τα στερεότυπα θέλουν τα κορίτσια να κλαίνε και να ...ζητάνε τη μαμά τους. Από συζητήσεις με κοπέλες αλλά και αγόρια, σχημάτισα την άποψη ότι πράγματι την πρώτη φορά οι πιο πολλές λίγο ή πολύ κλαίνε. Στη μία και μοναδική περίπτωση που είχα σχετική προσωπική εμπειρία, το κορίτσι μου έκλαψε ή μάλλον (πιο σωστά) δάκρυσε. Δεν ξέρω αν το στατιστικό μου δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό. Εσείς (νεράιδες και παληκάρια) τι γνώμη έχετε? Είναι μεγάλο το ποσοστό των γυναικών που την πρώτη φορά κλαίνε; Ακόμα, ποια νομίζετε ότι είναι τα συναισθήματα που την ώρα εκείνη κάνουν τα δάκρυα να κυλούν?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Οι κοπέλες νιώθουν έναν συναισθηματικό χείμαρρο μέσα τους μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή και ο τρόπος που εκφράζουν τα ανάμεικτα συναισθήματα που έχουν εκείνη την στιγμή είναι το κλάμα. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη αντίδραση και οι περισσότεροι άντρες δεν κατανοούν την αιτία αυτής της συναισθηματικής εκδήλωσης. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε πάρα πολλές κοπέλες. Για τις κοπέλες υπάρχουν πολύ λόγοι να κλάψουν εκείνη τη στιγμή και σίγουρα είναι δύσκολο να το αντιληφθεί αυτό ένας άντρας.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω και κάτι σε όλα τα αγόρια/άντρες: όσο και αν νιώσετε περίεργα εκείνη τη στιγμή, όσο και αν έχετε τάσεις φυγής (πλακίτσα:P) απλά κάντε μια αγκαλιά την κοπέλα σας και μην την αφήσετε μόνη της ενώ είναι τόσο έντονα συναισθηματικά φορτισμένη, κάντε την να νιώσει όμορφα. Για όλους άντρες και γυναίκες η πρώτη φορά είναι ξεχωριστή και καλό είναι να μένει στη μνήμη ως μια ευχάριστη ανάμνηση και όχι ως μια άσχημη εμπειρία που ίσως δημιουργήσει προβλήματα στην μετέπειτα σεξουαλική ζωή του ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Οχι πως υπαρχουν κοπελες που θα δακρυσουν, αλλα οτι ειναι και γενικοτερο. Δεν πιστευω πως γενικευσεις ιδιως σε θεματα σεξουαλικου περιεχομενου (ναι ακομη και σε πραγματα που φανταζουν αυτονοητα) ειναι σωστες.

Δεν το εχω συζητησει ιδιαιτερα για να γνωριζω κατα ποσο συμβαινει σε αρκετες ή οχι. Επισης, αμα συμβαινει λογικα ειναι συνηθως λογω πονου. Αμα δεν εχει συνηθισει η κοπελα, αμα ειναι σφιγμενη, αμα δεν εχει βοηθησει ο αλλος, αν ειναι too tight , αν δεν εχει κανει λιγο ''προπονηση'' μονη της και αλλοι παρομοιοι παραγοντες σιγουρα παιζουν ρολο.

Νομιζω το κομματι της ''προπονησης'' ισως βοηθησει ωστε να μειωθουν οι πιθανοτητες να πονεσει η κοπελα την πρωτη της φορα. Νομιζω οτι πολλες φορες το ολο ζητημα της ''πρωτης φορας'' υπεραναλυετε και πως πολλοι υπερβαλλουν με αποτελεσμα και οι μεν και οι δε να εχουν αγχος, το οποιο μπορει να οδηγησει και σε ατσουμπαλιες (λογικο αν δεν εισαι χαλαρος), οπου οι ατσουμπαλια μπορει να πονεσει την κοπελα εστω και για μια στιγμη η οποια εχει διαρκεια. Γενικα οπως ειπα, σιγουρα παιζουν πολυ παραγοντες. Ισως αμα η κοπελα συγκινηθει να δακρυσει και απο αυτο ή ακομη και απο ευχαριστηση που το δευτερο δεν μου φαινεται διολου περιεργο.

Βαλτε δημοσκοπηση , να δουμε ποσες δακρυσαν την πρωτη φορα και ποσες οχι για να εχουμε εικονα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzatziki lover

Νεοφερμένος

Η tzatziki lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
:blink: Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. Ρε παιδια νταξει αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες, το ποσο ευαισθητη ειναι η καθε κοπελα, την ηλικια που εγινε το "συμβαν";), το ποσο πονεσε. Προφανως υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις αλλα δεν νομιζω το ποσοστο να ειναι μεγαλο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αναφέρομαι στην πρώτη ολοκληρωμενη σεξουαλική επαφή. Τα στερεότυπα θέλουν τα κορίτσια να κλαίνε και να ...ζητάνε τη μαμά τους.

τη μια φορα που ετυχε να ειμαι ο πρωτος μιας κοπελας , δε μου ετυχε να ζητησει τη μαμα της , αλλα αν μου τυχαινε πιστευω θα μου επεφτε σε miliseconds .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Οι κοπέλες νιώθουν έναν συναισθηματικό χείμαρρο μέσα τους μετά την πρώτη τους σεξουαλική επαφή και ο τρόπος που εκφράζουν τα ανάμεικτα συναισθήματα που έχουν εκείνη την στιγμή είναι το κλάμα. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη αντίδραση και οι περισσότεροι άντρες δεν κατανοούν την αιτία αυτής της συναισθηματικής εκδήλωσης. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και συμβαίνει σε πάρα πολλές κοπέλες. Για τις κοπέλες υπάρχουν πολύ λόγοι να κλάψουν εκείνη τη στιγμή και σίγουρα είναι δύσκολο να το αντιληφθεί αυτό ένας άντρας.
Αυτή, σχεδόν κατά λέξη, είναι και η άποψη της κοπέλας μου. :)

----------------------------------------------------------------------------

@ Χαρά, tzatziki lover
Ομολογώ ότι με εξέπληξαν κάπως οι απαντήσεις σας. Δώσατε βάρος στο σωματικό μέρος και αφήσατε στην άκρη το ψυχολογικό. Τα ερωτήματα που έβαλα αναφέροταν καθαρά στο συναισθηματικό μέρος, καθώς το σωματικό είναι βασικά στιγμιαίο και είχα στο μυαλό μου τα δάκρυα που κυλάνε αμέσως μετά. Αν εσείς δεν κλάψατε, αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είσαστε ...αναίσθητες, απλά κάθε άνθρωπος αντιδρά με το δικό του τρόπο. Δεν είχα σκεφτεί να βάλω δημοσκόπηση και ζήτησα από τους διαχειριστές να την προσθέσουν. :hmm:

τη μια φορα που ετυχε να ειμαι ο πρωτος μιας κοπελας , δε μου ετυχε να ζητησει τη μαμα της , αλλα αν μου τυχαινε πιστευω θα μου επεφτε σε miliseconds .
Προφανώς το "να ζητήσει τη μαμά της" δεν είναι κυριολεκτικό. Αλλά και αν ακόμα ήταν, δεν θα υπήρχε το πρόβλημα που αναφέρεις, καθώς το "θαύμα" θα είχε ήδη συντελεστεί. ;)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ε δεν ηταν , ωστοσο, τοσο ξεκαθαρο οτι αναφεροσουν μονο σε συναισθηματικο κομματι καθως στο τελος αναφερεις μεν ''ποια νομίζετε ότι είναι τα συναισθήματα που την ώρα εκείνη κάνουν τα δάκρυα να κυλούν?'' αλλα κι εκει θα μπορουσαν να προκληθουν απο σωματικο πονο και απλα καθως δακρυζει η κοπελα να αισθανεται κατι (προφανως), οποτε να ζητας τα συναισθηματα εκεινα. Εν πασει περιπτωση, δεν ειναι αναγκη να το περιοριζουμε στο συναισθηματικο καθως δεν συμβαινει συχνα να κλαινει οι γυναικες την πρωτη φορα εξαιτιας σωματικου πονου, ενω λιγοτερες λογω ψυχολογικης φορτισης, ωστε να υπαρχει αναγκη να διαχωριστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πείτε και οι έχουσες ολοκληρωμένες σχέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οσες μιλαμε τοσην ωρα στη πηγαδι κατουρησαμε; ΧΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσες μιλαμε τοσην ωρα στη πηγαδι κατουρησαμε; ΧΔ

Δεν ξέρω, δε μιλήσατε για τον εαυτό σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
αυτο θες να μαθεις;; :sly::sly::sly::sly:
Μάλλον είναι πιο ...πιπεράτο να μαθαίνεις για το κορίτσι της διπλανής πόρτας. :whistle:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
η "πρωτη φορα" οντως προκαλει εντονα συναισθηματα σε μια κοπελα. το γεγονος οτι "χανουμε" την παρθενια μας μπορει εκεινη τη στιγμη να μας στοιχισει υποσυνειδητα ως απωλεια. επιπλεον η ιδεα οτι μετα το σεξ το κοριτσακι γινεται γυναικα (jesus christ superstar) πιθανον να προκαλει αγχος μπροστα στην αλλαγη. αλλα ολος αυτος ο συναισθηματισμος διαρκει μοναχα για καποιες ωρες μετα τη πρωτη συνευρεση. φυσικα καθε γυναικα το βιωνει ολο αυτο διαφορετικα. αναλογα τις προσδοκιες και την προετοιμασια της για την πρωτη φορα.

υ.γ εχω παρατηρησει οτι οι γυναικες που τελειωνουν απο την πρωτη σεξουαλικη επαφη ειναι πιο σπανιο να κλαψουν. γι αυτο αγορια, το νου σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δε νομιζω στα συναισθηματα να συμπεριλαμβανεται καποια ενδομυχη σκεψη περι απωλειας.
Θα μπορουσε, δεν το απορριπτω αλλα ακουγεται καπως off ας πουμε.
Εσυ δηλαδη δακρυσες; Ή απλα μεταφερεις την σκεψη σου πανω στο θεμα; Γιατι εικασιες ολοι μπορουμε να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
η "πρωτη φορα" οντως προκαλει εντονα συναισθηματα σε μια κοπελα. το γεγονος οτι "χανουμε" την παρθενια μας μπορει εκεινη τη στιγμη να μας στοιχισει υποσυνειδητα ως απωλεια.
Tσου...
Οκ, έχουν περάσει και μερικοί αιώνες από τότε δλδ, αλλά τσου, τσου και πάλι τσου...
Εκτός κι αν η κοριτσοπαρέα μου είμαστε ένα μάτσο "αναίσθητες" (που παίζει δλδ αλλά still...)

Bέβαια καμία από μας δεν ήταν *πολύ* μικρή όταν συνέβη το "μοιραίο" (στο εύρος 16-19 ήμαστε) και αναφέρεστε σε μικρότερες ηλικίες για τις ...μεγάλες ευαισθησίες. Dunno...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Δε νομιζω στα συναισθηματα να συμπεριλαμβανεται καποια ενδομυχη σκεψη περι απωλειας.
Θα μπορουσε, δεν το απορριπτω αλλα ακουγεται καπως off ας πουμε.
Εσυ δηλαδη δακρυσες; Ή απλα μεταφερεις την σκεψη σου πανω στο θεμα; Γιατι εικασιες ολοι μπορουμε να κανουμε.

τσ, εικασιες. για να εκφερω γνωμη οπως ειναι λογικο, εχω καποια δεδομενα. αν και η αποψη μου δε βασιζεται σε εμπεριστατωμενα ψυχολογικα συμπερασματα, ναι βασιζεται σε προσωπικη εμπειρια. θυμαμαι αν και δεν ειχα κλαψει, την πρωτη μου φορα ενιωθα μια ανεξηγητη μελαγχολια μεχρι το επομενο πρωινο. αναρωτηθηκα λοιπον γιατι. αφου με τη θεληση μου ειχε συμβει ο,τι ειχε συμβει. ετσι κατεληξα στα συμπερασματα που παρεθεσα παραπανω. αυτα για να σου απαντησω, τονισα ομως πως καθε κοπελα το βιωνει διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Δεν μπορω να μιλησω απο προσωπικη εμπειρια,αλλα δυο φιλες μου που ειχαν ολοκληρωσει στο παρελθον μου ειχαν πει οτι ειχαν κλαψει!Οχι αμεσως μετα την πραξη αλλα αργοτερα και μαλιστα και οι δυο εχουν παραδεχτει οτι εκλαψαν επειδη ενιωσαν οτι "μεγαλωναν"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
γιατι να κλαψει την 1 φορα(δεν εχω κανε ακομη σεξ) για μενα ειναι μαγεια απο κοριτσι να γινεσαι γυναικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω δεν καταλαβαινω πως νιωθεις οτι ''μεγαλωσες'' εχοντας κανει σεξ. Στην περιπτωση της περιοδου (οταν δηλωνει πρωτοερχεται) το καταλαβαινω και οντςω συμβαινει. Ομως την πρωτη φορα που κανεις σεξ ενταξει, οχι ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
γιατι να κλαψει την 1 φορα(δεν εχω κανε ακομη σεξ) για μενα ειναι μαγεια απο κοριτσι να γινεσαι γυναικα

Θες να μας πεις τώρα δηλαδή ότι τα 13χρονα που κάνουν σεξ και κόβουν πχ φλέβα και για τον Bieber θεωρούνται γυναίκες;
Δηλαδή το να γίνουν δύο παιδάκια "ένα", αυτομάτως τα ωριμάζει κιόλας; Εκτός κι αν αντιλαμβάνεσαι αλλιώς τον όρο «γυναίκα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top