Ο μικρός βρικόλακας

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το νήμα για τους φαν του "Μικρού Βρικόλακα", μια σειρά παιδικών βιβλίων της συγγραφέως Αγγέλα Ζόμμερ-Μπόντενμπουργκ την οποία διάβαζα φανατικά μικρή. Αν και δεν έχανα βιβλίο από τη συγκεκριμένη σειρά, ωστόσο σήμερα δεν έχω ιδέα πού τα έχω καταχωνιάσει. Θα ήθελα πολύ να τα ξαναδιάβαζα σήμερα.
Πολύ πρωτότυπες αυτοτελείς ιστορίες, αστείοι και χαριτωμένοι ήρωες, μυστηριώδης ατμόσφαιρα και πολύ πετυχημένη εικονογράφηση.
Βασικοί πρωταγωνιστές είναι ο Άντον , ένα συγκαταβατικό παιδί που ζει μαζί με τους γονείς του και ο φίλος του ο Ρούντιγκερ που είναι βρικόλακας και φαινομενικά είναι στην ίδια ηλικία με τον Άντον αλλά στην ουσία βρικολάκιασε νωρίς οπότε...είναι πάνω από 100 χρονών! Ο Ρούντιγκερ (απίστευτα γκρινιάρης και ξεροκέφαλος) μένει σε μια κρύπτη ενός νεκροταφείου μαζί με την οικογένειά του, κυκλοφορεί μόνο τη νύχτα και συχνά πυκνά επισκέπτεται το παράθυρο του φίλου του όπου και τον καλεί να τον ακολουθήσει σε κάποια βρικολακο'ι'στορία.
Ο μικρός βρικόλακας φοράει μια σκοροφαγωμένη μπέρτα με την οποία έχει την ικανότητα να πετάει σαν νυχτερίδα μέσα στο σκοτάδι. Μια τέτοια μπέρτα δίνει και στον Άντον να φοράει (την οποία ο Άντον σιχαίνεται γιατί ξέρει ότι ανήκει σε κάποιον συγγενή του Ρούντιγκερ) ώστε να μπορεί να τον ακολουθεί όταν χρειάζεται να πετάξουν για κάποιο λόγο.

Οι γονείς του Άντον φυσικά δεν γνωρίζουν τίποτα για τον παράξενο φίλο που έχει και ο καημένος ο Άντον κάνει τα πάντα για να μην αποκαλυφθεί το μεγάλο του μυστικό. Πολλές φορές κόντεψαν να τους πιάσουν οι γονείς του όταν ο Ρούντιγκερ έκανε απρόσμενες επισκέψεις στο δωμάτιο του Άντον από το παράθυρο. Όταν η μητέρα του άνοιγε ξαφνικά την πόρτα του δωματίου του για να του δώσει κανένα σάντουιτς, ο Ρούντιγκερ στο τσαφ προλάβαινε να κρυφτεί κάπου. Η μητέρα του διαμαρτυρόταν στον Άντον ότι το δωμάτιο μύριζε κάτι καμένο και αναρωτιόταν τι διάολο έκανε στο δωμάτιό του και είχε αυτήν την απαίσια μυρωδιά. Φυσικά ο Άντον όλο σκαρφιζόταν δικαιολογίες και κάλυπτε τα πάντα.
Ούτε, όμως, η οικογένεια του Ρούντιγκερ γνωρίζει τίποτα για τον Άντον....γιατί έτσι και ανακάλυπταν ότι ο Ρούντιγκερ κάνει παρέα με έναν θνητό...πάει την έβαψε ο Άντον. Εδώ που τα λέμε, καμιά φορά ο Άντον φοβόταν μέχρι και τον Ρούντιγκερ μήπως τυχόν στις μεγάλες του πείνες του ρίξει καμιά δαγκωνιά στο λαιμό...και βρικολακιάσει και αυτός. Αλλά δεν έγινε ποτέ αυτό.
Πολλές φορές ο Άντον επισκέφθηκε την κρύπτη για να δει που μένει ο Ρούντιγκερ...όταν φυσικά οι υπόλοιποι συγγενείς του Ρούντιγκερ έλειπαν για κυνήγι .
Από τους πιο αιμοβόρους συγγενείς του Ρούντιγκερ είναι η θεία Δωροθέα. Αλίμονο αν πέσει ποτέ στα χέρια της ο Άντον. Τώρα που το σκέφτομαι από τους συγγενείς του Ρούντιγκερ κάποιοι τελικά έμαθαν την ύπαρξη του Άντον . Νομίζω ο αδελφός του (ο οποίος ψιλοείναι στον κόσμο του) αλλά δε θυμάμαι πώς τον λέγανε και κάποιοι άλλοι ακόμη. Τέλος πάντων, απ'ό,τι θυμάμαι ο αδελφός του δεν "κάρφωσε" ποτέ στους γονείς τους ότι ο Ρούντιγκερ συναναστρεφόταν με τον Άντον ,αλλά όποτε έβλεπε τον Άντον.... γλυκοκοίταζε το λαιμουδάκι του και ο Άντον φυσικά ξεροκατάπινε.
Φυσικά ο μεγαλύτερος φόβος του Ρούντιγκερ και όλων των συγγενών του είναι μην τυχόν ανακαλύψει ο φύλακας του νεκροταφείου τη μυστική είσοδο της κρύπτης και τους καρφώσει με μια σφήνα στην καρδιά την ώρα που κοιμούνται. Ο νεκροφύλακας/επιστάτης εν τω μεταξύ είχε σπίτι μέσα στο χώρο του νεκροταφείου και κυκλοφορούσε συνεχώς με σκόρδα γύρω από το λαιμό του. Γι'αυτό και η οικογένεια των βρικολάκων ήταν συνεχώς σε επιφυλακή!

Τέσπα δεν είχα σκοπό να μακρηγορήσω τόσο πολύ αλλά καθώς έγραφα όλο και πιο πολλές εικόνες μου έρχονταν στο μυαλό για να γράψω και για να μην τις ξεχάσω τις έγραφα όπως μου ερχόταν. Σίγουρα υπάρχουν και αρκετές ασάφειες αλλά είναι εξαιτίας του ενθουσιασμού μου ,γιατί πραγματικά αυτά τα βιβλία τα είχα αγαπήσει πολύ και ξαναμεταφέρθηκα για λίγο πίσω.
Επίσης, ίσως να ακούγεται λίγο spoooky ως ιστορία επειδή λέει για νεκροταφεία, φέρετρα, βρικόλακες, κεριά, νυχτερίδες, αίμα κτλ αλλά καμία σχέση. Στην ουσία πραγματευόταν τη φιλία ανάμεσα σε δυο παιδιά που προέρχονταν από δυο τελείως διαφορετικούς κόσμους. Αφήστε που έμαθα πολλά για τους βρικόλακες :P.
Μέσα από αυτά τα βιβλία έμαθα για πρώτη φορά ότι οι βρικόλακες δεν έχουν είδωλο. Μιλάμε για γνώση , όχι αστεία!

Θα κλείσω με ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία αυτής της σειράς το οποίο είναι "Ο Μικρός βρικόλακας και ο μέγας έρως"


Περιγραφή:
"Ο έρως είναι τυφλός! Τι τυφλός δηλαδή; Θεόστραβος! Κι όταν αποφασίζει να χτυπήσει βρικολακίσια καρδιά, κλαίνε βρικολακομανούλες! Ο Ρούντιγκερ ερωτεύεται «μέχρι θανάτου» την εξαδέλφη Όλγα φον Γουρούνενβαϊν, μικρανιψιά της Θείας Δωροθέας και γειτόνισσα του κόμη Δράκουλα στην Τρανσυλβανία! Γιατί η Όλγα δεν είναι συνηθισμένη βρικολακίτσα. Φοράει φιόγκους, τρελαίνεται για λαϊκούς χορούς, και γενικά το παίζει πολύ «τοπικό χρώμα». Κοντά στ άλλα, είναι όμως και φοβερή ψηλομύτα, ψεύτρα και κακομαθημένη. Κι όταν ο Αντον αποφασίζει να κάνει ένα παρτάκι προς τιμήν της, βλέπει το σπίτι του να γίνεται γυαλιά καρφιά! Πάλι καλά που η Αννα δεν τον εγκαταλείπει..."

Έξτρα info για το παραπάνω βιβλίο (με επιφύλαξη γιατί έχουν περάσει κάτι χρονάκια...). Ο Ρούντιγκερ ήταν ερωτευμένος με την ξαδέλφη του 'Ολγα (βρικολακίτσα και αυτή) αλλά η Όλγα ήταν ερωτευμένη με τον Άντον. Κι επειδή έφτυνε τον Ρούντιγκερ και γλυκοκοιτούσε τον Άντον...ο Ρούντιγκερ τα πήρε στο κρανίο και τα έκανε, όπως λέει και η περιγραφή ,γης μαδιάμ στο σπίτι του Άντον. Απ' ό,τι θυμάμαι ο Άντον είχε εκνευριστεί πολύ με αυτήν την συμπεριφορά του Ρούντιγκερ και δεν ήθελε να του ξαναμιλήσει. Αλλά και ο Ρούντιγκερ αμετανόητος. Δε θυμάμαι πώς το ξαναβρήκαν μετά. Ο Άντον, άπειρος με τα ερωτικά θέματα, είχε καταλάβει ότι η Όλγα του κολλούσε και δεν ήξερε πώς να φερθεί. Αφήστε που δεν ήθελε να προδώσει και τη φιλία του με τον Ρούντιγκερ.
Ή μήπως η Άννα, η μικρή αδελφή του Ρούντιγκερ,ήταν ερωτευμένη με τον Άντον; Ή μήπως και η Άννα εκτός από την Όλγα; Μπερδεύτηκα τώρα.Σε γενικές γραμμές νομίζω η Άννα ζήλευε την Όλγα γιατί ήταν πιο όμορφη βρικολακίτσα, επειδή φορούσε φιόγκους στα μαλλιά κτλ και γενικά υπήρχε μια ψιλοκοντρίτσα μεταξύ τους. Τέλος πάντων ένας ψιλοχαμός είχε γίνει εκείνη την ημέρα.

Όπως καταλαβαίνετε καθώς προχωρούσε η σειρά ο Άντον γνώριζε όλο και πιο πολλά μέλη της οικογένειας του Ρούντιγκερ και γενικά η συγγραφέας δημιούργουσε συνεχώς καινούριους ήρωες που πλαισίωναν τους δυο βασικούς (Άντον και Ρούντιγκερ).

Άλλα βιβλία:
Ο Μικρός Βρικόλακας και η μεγάλη συνωμοσία, Ο Μικρός Βρικόλακας Επιστρέφει, Ο Μικρός Βρικόλακας κι Αλλες ταραχές, Ο Μικρός Βρικόλακας Κινδυνεύει, Ο Μικρός Βρικόλακας Μετακομίζει, Ο Μικρός Βρικόλακας και ο Μυστηριώδης Ασθενής, Ο Μικρός Βρικόλακας στην Εξοχή, Ο Μικρός Βρικόλακας στην Κοιλάδα των Θρήνων, Ο Μικρός Βρικόλακας στο Στόμα του Λιονταριού, Ο Μικρός Βρικόλακας Ταξιδεύει, Ο Μικρός Βρικόλακας και Το απόρρητο πρόγραμμα.

Ίσως ο "Μικρός Βρικόλακας" να ήταν τελικά το Τwilight εκείνης της εποχής.!


Και κάτι που διάβασα και το θεωρώ λίγο υπερβολικό είναι ένα άρθρο της Βικτώριας Νταγκουνάκη, η οποία κάνει αναφορά και στο συγκεκριμένο βιβλίο.
ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ σας παρουσίασα τη δική μου εκδοχή ως φανατική αναγνώστρια κάποτε της συγκεκριμένης σειράς βιβλίων και αυτό που έχω να πω είναι ότι βγήκα μια χαρά άνθρωπος (λέμε τώρα)!

Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ γιατί όταν διάβαζα το Μικρό Βρικόλακα ήθελα να κλείνομαι στην ντουλάπα. Έπαιρνα το μαξιλάρι μου ,ξάπλωνα εκεί μέσα και διάβαζα. Δεν ήθελα να με ενοχλεί κανείς μάλλον.:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
πω πω τι βρήκα...!Ο μικρός βρικόλακας υπάρχει και στο youtube.
Λίγο απογοητευτική αλλά αρκετά πιστή στο βιβλίο η μεταφορά του στην τηλεόραση αλλά δεδομένου και τα μέσα της εποχής...:/:

Τέσπα πάρτε μια ιδέα αν και στο βιβλίο είναι τελείως διαφορετικός ο Άντον. Τον Ρούντιγκερ τον ψιλοπέτυχαν. Το συγκεκριμένο απόσπασμα ξεκινάει με μια χαρακτηριστική σκηνή από το βιβλίο όπου η μαμά του Άντον εισβάλλει στο δωμάτιό του και ο Ρούντιγκερ κλασικά κρύβεται. Αυτό το επεισόδιο είναι από τα πρώτα βιβλία του Μικρού Βρικόλακα όπου ο Άντον και ο Ρούντιγκερ βρίσκονται ακόμα στην αρχή της φιλίας τους.

Και αυτό το απόσπασμα είναι η πρώτη φορά που ο Άντον και ο Ρούντιγκερ συνανιούνται (από το 4:00 και μετά)

:'(


ΥΓ:Μα καλά μόνο εγώ το διάβαζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θυμήθηκα πώς λέγανε και τον νεκροθάφτη...Κορακάιερ και το σκύλο του τον έλεγαν Μαντροσκύλεν :thumbup:.

ΥΓ:Τελικά ξενέρωσα που το είδα στο youtube.
Καταρρίφθηκε όλη η εικόνα που είχα στο μυαλό μου :cry_x:.
Ντιζάστερ.
Δεν ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό το πλήγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!έχω και την ταινία αλλά δε έκατσα να τη δω ποτέ μου...
όσο για τα βιβλία έχω το 3,4,5,7,8,9,11 και 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Τελικά ξενέρωσα που το είδα στο youtube.
Καταρρίφθηκε όλη η εικόνα που είχα στο μυαλό μου
Δεν ξέρω αν θα το ξεπεράσω ποτέ αυτό το πλήγμα.
Λογικό μου φαίνεται. Το έχω πάθει κι εγώ με κάποια πράγματα που αγάπησα και μυθοποίησα σαν παιδί, καθώς όταν επέστρεψα σ΄αυτά πιο μεγάλος απογοητεύτηκα. Από τότε αποφεύγω να γυρίζω σε όσα μικρός λάτρεψα, κρατώντας στη μνήμη μου τις όμορφες αναμνήσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzenakitwilight

Νεοφερμένος

Η Tzenakitwilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να βρω τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να βρω τα βιβλία;

Λογικά σε κάποιο βιβλιοπωλείο που θα τους έχουν ξεμείνει κάποια παλιά βιβλία της σειράς (πχ εγώ εντελώς τυχαία ανακάλυψα πριν από κάτι χρόνια κάποια από αυτά τα βιβλία σε ένα σκονισμένο ράφι ενός μικρού βιβλιοπωλείου στην Κατερίνη)!!!Γενικά,μην πας να τα ζητήσεις σε μεγάλες αλυσίδες (βλ.Ιανός,Public,κα δεν θα βρεις τίποτα),μόνο σε μικρά!Νομίζω και η νονά μου (αυτή μου είχε κολλήσει κάποτε αυτή τη σειρά με τους βρικόλακες) είχε βρει και είχε αγοράσει κάποια βιβλία της σειράς από ένα βιβλιοπωλείο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης!Αν θέλεις μπορώ να τη ρωτήσω σε ποιο!!!:)

Νομίζω πως υπάρχουν και στη βιβλιοθήκη της Θεσ/νίκης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top